مفاهیم پایهمقالات آموزشی و تحلیلی

آموزش کار با شبکه BSC

قبل از اینکه به نحوه شروع کار با شبکه BSC بپردازیم؛ با خود مفهوم BSC آشنا می‌شویم تا برای آموزش کار با شبکه BSC پیش درآمدی داشته باشیم.

معرفی شبکه BSC

BSC مخفف (Binance Smart Chain) به معنی زنجیره هوشمند بایننس است. ابتدا زنجیره بایننس (بایننس‌چین) توسط صرافی بایننس در آوریل 2019 راه‌اندازی شد. تمرکز اصلی زنجیره هوشمند بایننس بر روی تسهیل تجارت سریع و غیرمتمرکز معطوف شده است.

 بایننس دکس (Binance DEX)، بزرگترین برنامه غیرمتمرکز موجود در آن، یکی از دوستانه‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز حال حاضر است. با این حال، به دلیل وجود محدودیت‌های ذاتی در سیستم‌های بلاک‌چین، بایننس چین انعطاف‌پذیری زیادی ندارد. بنابراین قراردادهای هوشمند در یک سیستم بهینه‌سازی شده برای معاملات سریع، می‌تواند به طور قابل‌توجهی شبکه را دچار ترافیک کند.

 از طرف دیگر مقیاس‌پذیری یکی از چالش‌برانگیزترین موانع توسعه بلاک‌چین قلمداد می‌شود؛ اینجاست که زنجیره هوشمند بایننس وارد عمل می‌شود. می‌توان زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را به‌عنوان یک بلاک‌چین که به موازات زنجیره بایننس اجرا می‌شود، توصیف نمود.

340 1024x410 - آموزش کار با شبکه BSC

قابلیت‌های شبکه BSC

برخلاف بایننس‌چین، BSC دارای عملکرد قرارداد هوشمند و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. هدف از این نوع طراحی در اینجا، این بود که با وارد کردن قراردادهای هوشمند به اکوسیستم بایننس‌چین، توان عملیاتی بالای آن دست نخورده باقی بماند.

در اصل، هر دو بلاک‌چین در کنار هم کار می‌کنند. شایان ذکر است که BSC، به اصطلاح یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه دو یا خارج از زنجیره نیست. بلکه یک بلاک‌چین مستقل است که حتی در صورت آفلاین بودن بایننس‌چین، می‌تواند اجرا شود. گفته می‌شود، هر دو زنجیره از نظر طراحی شباهت زیادی به هم دارند.

از آنجایی که BSC با EVM سازگار است، بنابراین از پشتیبانی دنیای غنی ابزارهای اتریوم و نیز برنامه‌های کاربردی بهره می‌برد. از نظر تئوری، این کارِ توسعه‌دهندگان را آسان می‌کند تا پروژه‌های خود را از اتریوم به این شبکه منتقل کنند.

 برای کاربران هم به این معنی است که برنامه‌هایی مانند متاماسک (MetaMask) را می‌توان به راحتی برای کار با BSC پیکربندی و سازگار نمود. به دلیل انعطاف‌پذیری بالای این بلاک‌چین، رفته رفته اقبال به آن بیشتر شده و از تبادل توکن گرفته تا دیگر بازارهای غیر متمرکز پولی، به قصد تجارت یا حتی سرگرمی به آن روی آورده‌اند.

مراحل انجام معامله در بستر BSC

برای شروع کار و انجام معاملات بر روی BSC، اولین اقدام استفاده از یک کیف پول (wallets) سازگار با این شبکه است. گام دوم انتقال پول به شبکه را شامل می‌شود.

 قدم بعدی، استفاده از ابزارها و برنامه‌های موجود در  BSCبرای انجام معامله است. آخرین گام نیز پیگیری و دنبال‌نمودن مبادلات در حال انجام بر روی این زنجیره هوشمند خواهد بود.

normal Remitano Binance smart chain 672x504 e1636578829164 - آموزش کار با شبکه BSC

کیف‌پولهای در دسترس در محیط BSC  

همانطور که اشاره شد، گام ابتدایی برای کار در زنجیره BSC، انتخاب یک کیف‌پول سازگار با آن است. با توجه به اینکه BSC زنجیره نسبتا جدیدی است؛ تمام کیف‌پولها از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

به همین جهت، گزینه‌های در دسترس ما محدودتر می‌شود. برخی از این کیف‌پول‌های سازگار عبارتند از: متاماسک، تراست والت (Trust Wallet)، کیف‌پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)، لجر (Ledger)، آنتو (ONTO)، مث والت (Math Wallet) ، توکن پاکت (Token Pocket)، بیت کیپ (Bitkeep)، سِیف پل (Safepal) و آرکِین (Arkane).

مهمترین نکته قبل از انتخاب کیف‌پول خاصی، این است که بایستی نیازهای خودمان را مدنظر قرار داده و با توجه به آن اقدام نماییم. حال به معرفی برخی از این کیف‌پولهای رایج می‌پردازیم.

کیف پول متامسک

این کیف‌پول در سال 2016 توسط شرکت کانسنسس (Consensys) که یک شرکت مشهور و فعال در امر بلاک‌چین و رمز ارز است؛ ایجاد شده است. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد؛ این کیف‌پول در واقع مربوط به شبکه اتریوم است که به دلیل قابلیت شبکه BSC به راحتی می‌توان این کیف‌پول را به آن متصل نمود.

 این کیف‌پول هم به صورت افزونه مرورگر و هم به صورت اپلیکیشن بر روی موبایل قابل‌دسترسی بوده و در کنار اتریوم و BSC از بایننس‌چین و  پالیگان (Polygon) نیز پشتبانی می‌کند. کیف‌پول متاماسک، به دلیل قابلیت اتصال به شبکه‌های مختلف بلاک‌چین، امکانات متنوع و نیز سهولت استفاده، در بین کاربران زنجیره هوشمند بایننس انتخاب رایجی است.

کیف پول بایننس چین

کیف‌پول بایننس‌چین به صورت یک افزونه از بایننس‌چین برای مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس طراحی شده است. این کیف‌پول نسبت به سایر کیف‌پولها ساده‌تر است. کیف‌پول بایننس‌چین، از پلتفرم بایننس‌چین، BSC و اتریوم پشتیبانی می‌کند و بوسیله آن می‌توان بدون وارد کردن دستی آدرس‌ها، دارایی‌های دیجیتال را بین کیف‌پول و صرافی منتقل نمود. 

تراست والت

این کیف‌پول، یک محصول رسمی از پلتفرم بایننس است که به صورت متن‌باز در نسخه‌های اندرویدی و ios برای موبایل عرضه شده است. کیف‌پول تراست والت نیز از شبکه‌های بایننس‌چین و اتریوم در کنار BSC پشتیبانی به عمل می‌آورد.

 این اپلیکیشن شامل برخی قابلیت‌های سودمند داخلی مانند خرید رمزارز با کارت اعتباری و کیف‌پول مخصوص توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) است. بعلاوه تراست والت دارای توکن حاکمیتی بنام TWT است. بوسیله این توکن می‌توان در فرآیندهای تصمیم‌گیری مانند اضافه‌کردن پشتیبانی برای بلاک‌چین‌های جدید و یا ادغام توکن‌های جدید، شرکت نمود.    

مث والت

مث والت هم به صورت اپلیکیشن موبایل و هم به صورت یک افزونه برای مرورگرها در دسترس است. این کیف‌پول قابلیت پشتیبانی از حدود 40 بلاک‌چین مختلف را دارد. همچنین جزو اولین کیف‌پولهایی است که خود را با شبکه BSC سازگار نموده است.

سیف‌ پل

سیف‌پل کیف‌پولی به صورت سخت‌افزاری بوده و دارای یک اپلیکیشن موبایل غیرمتمرکز است. کیف‌پول سیف‌پل قابلیت‌های شبیه به تراست والت دارد که بخش دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) نیز به آن اضافه شده است.

نحوه انتقال ارزهای دیجیتال به شبکه BSC

قبل از هر اقدامی برای انتقال دارایی بین بایننس‌چین، شبکه BSC و کیف‌پول باید این نکته را در نظر داشته باشیم که بایننس‌چین از استاندارد توکن BEP-2 و شبکه BSC از استاندارد توکن BEP-20 پشتیبانی می‌کنند. حال وقتی می‌خواهیم از حساب بایننس خود، برداشت وجه کنیم؛ باید یک کیف‌پول سازگار با BSC را در اختیار داشته و هنگام انتقال وجه آن را (BEP-20) انتخاب نماییم.

روش دیگر برای انتقال دارایی به شبکه BSC، استفاده از بایننس بریج یا پل بایننس (Binance Bridge) برای این منظور است. بایننس بریج توسط شرکت بایننس برای سهولت انتقال دارایی‌های دیجیتال بین شبکه‌های مختلف ساخته شده است. مزیت استفاده از این برنامه، عدم نیاز به احراز هویت (به خصوص برای ایرانیان) در صرافی بایننس به‌منظور انتقال دارایی‌ها است. برای مثال می‌توان توکن‌های بومی در شبکه‌های اتریوم و ترون را به توکن‌های رپد شده (wrapped) در شبکه BSC تبدیل نمود.

binance smart chain e1636579699703 - آموزش کار با شبکه BSC

برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در شبکه BSC

بعد از اینکه ما توانستیم مقداری دارایی به کیف‌پول سازگار با شبکه BSC انتقال دهیم؛ نوبت استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در شبکه BSC است. برای دسترسی به این برنامه‌ها می‌توان از مث دپ استور (Math dApp Store)، دیفای استیشن (DefiStation) و دپ ریدر (Dapp Radar) استفاده نمود. 

برخی از رایج‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی زنجیره هوشمند بایننس عبارتند از: پنکیک سواپ (Pancake Swap)، ونوس (Venus)، برگر سواپ (Burger Swap)، پروتکل اسپارتان (Spartan Protocol)، اتوفارم (Autofarm) و کریم (Cream). حال به معرفی برخی از این برنامه‌های اشاره شده می‌پردازیم.    

پنکیک سواپ

پنکیک سواپ به عنوان اولین بازارساز خودکار (automated market maker)، یا به اختصار AMM در شبکه BSC شناخته می‌شود. پنکیک سواپ همانند سوشی سواپ، یونی سوآپ و یا بازارساز خودکار برگر سواپ، امکان تبادل توکن‌های BEP-20 با توکن‌های دیگر را فراهم می‌کند. پنکیک سواپ همچنین کسب درآمد غیر فعال از طریق تامین نقدینگی برای یک یا چند استخر نقدینگی را امکان‌پذیر می‌سازد.

ونوس

همانند پروتکل‌های اوی (Aave) و کامپاند (Compound) در شبکه اتریوم، ونوس نیز یک پروتکل وام‌دهی در شبکه BSC است. در واقع ونوس به عنوان یک بازار مالی غیرمتمرکز، امکان دریافت یا واگذاری توکن‌های BEP-20 به صورت وام را فراهم می‌نماید. برای دریافت وام در شبکه BSC می‌توان از کریم نیز استفاده نمود. با اینکه اساسا کریم نیز متعلق به شبکه اتریوم است. ولی برای استفاده در BSC نیز، سازگار شده است.

 پروتکل اسپارتان

اسپارتان یک پروتکل دارایی مصنوعی در BSC به شمار می‌رود. این پروتکل همانند برخی از بازارسازهای خودکار دیگر، امکان ایجاد استخرهای نقدینگی برای توکن‌های BEP-20 را فراهم می‌کند. علاوه براین، این پروتکل امکان فراهم نمودن برخی امکانات بیشتر مانند ایجاد دارایی‌های مصنوعی وثیقه‌شده توسط استخرهای نقدینگی و نیز وام‌دهی را در آینده خواهد داشت.

اتوفارم

همانند پلتفرم یرن (yearn) در شبکه اتریوم، اتوفارم نیز به منظور بدست آوردن و جمع‌آوری بازدهی و سود در شبکه BSC بوجود آمده است. اتوفارم این قابلیت را دارد که بهترین روش‌های افزایش بازدهی سپرده‌ها را به ما پیشنهاد دهد.  

پیگیری فعالیت‌ها و فرآیندها در شبکه BSC 

برای اینکه بتوانیم بخوبی فعالیت‌های خودمان در BSC را براحتی پیگیری کنیم، می‌توانیم از پلتفرم BscScan استفاده نماییم. این پلتفرم دارای محیط کاربری آسان و قابلیت‌هایی مانند EtherScan است که برای پیگیری شبکه اتریوم توسعه یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا