دانشنامهمفاهیم پایهمقالات آموزشی و تحلیلی

استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20 چیست؟

زمانی که اقدام به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال می‌کنید در وهله اول با انبوهی از اصطلاحات مربوط به ارزهای دیجیتال مواجه می‌شوید. در صورتی که هر کدام از آنها را به درستی متوجه نشده باشید، با احتمال از دست‌دادن بخش اعظمی از سرمایه خود روبرو هستید. استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20 یکی از این مفاهیم پرکاربرد است که در ادامه مطلب به طور کامل درباره آنها بحث خواهیم کرد.

استاندارد ERC-20 چیست؟

استاندارد ERC-20 مجموعه‌ای از قوانین لیست‌شده بر روی یک توکن است تا امکان فعالیت بر روی اکوسیستم اتریوم وجود داشته باشد. توکن‌هایی که براساس این استاندارد ساخته می‌شود می‌توانند در عملیات جذب سرمایه اولیه (ICO) نقش مهمی را ایفا کنند. آن دسته از پروژه‌های مبتنی بر بلاک ‌چین می‌توانند تا قبل از راه‌اندازی بلاک ‌چین اصلی خود، با ایجاد و عرضه توکن‌هایی مبتنی بر استاندارد

ERC-20، از این طریق به جذب سرمایه بپردازند.

توکن‌های ساخته‌شده براساس استاندارد ERC-20  قابلیت ذخیره‌سازی و انتقال بر روی کیف پول‌های اتریوم را دارند.

اگر بخواهیم استاندارد ERC-20 را به زبان ساده توضیح دهیم، شامل مقررات و قواعدی است که شما با استفاده از آنها می‌توانید قراردادی هوشمند به همراه توکن‌های آن در بستر اتریوم ایجاد کنید. واژه ERC مخفف عبارت Ethereum Request for Comment  است و عدد 20، شماره‌ای است که به این درخواست اختصاص داده شده است.

ERC20 scaled 1 1024x568 - استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20 چیست؟

توکن ERC-20 چگونه کار می‌کند؟

زمانی که یک قرارداد هوشمند قصد ایجاد یک توکن در پلتفرم اتریوم را داشته باشد، استاندارد ERC-20 وارد عمل می‌شود. این استاندارد در واقع یک زبان مشترک بین تمامی قراردادهای هوشمند اتریوم است. با استفاده از این زبان می‌توان توکن‌ها را با یکدیگر مبادله کرد.

به عنوان مثال، یک بازی را در نظر بگیرید که کاربران با استفاده از توکن طراحی‌شده برای این بازی، بتوانند قابلیت‌های جدیدی را با خرید این توکن بدست آورند. بازیکنان برای اینکه این توکن را خریداری کنند باید هزینه آن را با اتریوم و یا بیت‌ کوین پرداخت نمایند.

استاندارد ERC-20 دارای چه فیلدهایی است؟

استاندارد ERC-20 دارای دو فیلد اصلی است، که یک فیلد به صورت اجباری و فیلد دیگر آن به صورت اختیاری است.

فیلدهای اجباری استاندارد ERC-20

 • انتقال (Transfer): فرآیند اختصاص توکن‌های اولیه به کاربران شبکه است.
 • موجودی (balance of): تعداد توکن‌های مربوط به آدرس هر کاربر را نشان می‌دهد که عددی متغییر است.
 • مقدار کلی (Total Supply): تعداد کل توکن‌های در نظر گرفته‌شده برای هر پلتفرم است.

فیلدهای اختیاری استاندارد ERC-20

 • اسم توکن
 • نماد اختصاری توکن
 • اعشار کمترین مقدار که تا 2 رقم اعشار قابل قبول است.

استاندارد TRC-20 چیست؟

یکی دیگر از استانداردهایی که برای ایجاد یک توکن مورد استفاده قرار می‌گیرد استاندارد TRC-20 است که بر روی بلاک ‌چین اختصاصی ترون و بر پایه قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد.

پلتفرم ترون که سعی دارد با ایجاد امکانات متعدد، خود را به عنوان یکی از رقیبان شبکه اتریوم معرفی کند با ایجاد این استاندارد توانسته مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گیرد.

استاندارد TRC-20 بر روی بلاک‌ چین ترون (TRON) عملیاتی شده است و براساس الگوریتم اثبات سهام فعالیت می‌کند. پروژه ترون برای اولین بار در سال 2017 توسط جاستین سان (Justin Sun) راه‌اندازی شد. هدف ترون ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز و به صرفه بود. بسیاری از فعالان حوزه بلاک ‌چین، استاندارد TRC-20 ترون را قاتل اتریوم می‌دانند. زیرا توکن‌های این پلتفرم امکان تراکنش بسیار سریع و کم هزینه را برای کاربران خود فراهم کرده است.

شبکه ترون همانند یک کلون (Clone) کارآمد، با سرعت تراکنش بالا و کارمزد بسیار پایین‌‌تر از اتریوم کار می‌کند. توکن‌هایی که با این استاندارد ساخته می‌شوند برای اجرای به ماشین مجازی ترون نیاز دارند. این ماشین مجازی به زبان سالیدتی نوشته شده است، بنابراین امکان سازگاری آن با ماشین مجازی اتریوم وجود دارد.

بلاک ‌چین ترون براساس مکانیسم اثبات سهام واگذارشده (DPoS) کار می‌کند. چنین ویژگی باعث‌شده تا تمامی تراکنش‌های TRC-20، کم هزینه، سریع و بسیار کارآمد صورت گیرد. به طوریکه در شبکه ترون مدت زمان موردنیاز برای ایجاد هر بلاک تنها 3 ثانیه است، این در حالی است که در شبکه اتریوم مدت زمان موردنیاز برای ایجاد هر بلاک در حدود 15 ثانیه است.

TRC20 la gi 1024x576 - استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20 چیست؟

استاندارد TRC-20 شبکه ترون چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • امکان انجام هر تراکنشی به صورت همتا‌به‌همتا، غیرمتمرکز و ایمن را فراهم کرده است.
 • می‌توان آن را برای سوآپ کردن توکن‌ها و همچنین ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار داد.
 • دارای مقیاس‌پذیری و سرعت بالایی در تراکنش‌ها است.
 • دارای رابط کاربری ساده بوده و امکان استفاده از آن در قراردادهای هوشمند وجود دارد.

استاندارد BEP-20 چیست؟

استاندارد BEP-20 در واقع استانداردی برای طراحی و نوشتن قراردادهای هوشمند بر روی شبکه BSC است. این استاندارد مخفف عبارت Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 است که از آن به عنوان طرحی برای تکامل شبکه بایننس اسمارت چین استفاده می‌شود.

همانطور که می‌دانید قراردادهای هوشمند در واقع همان کدهایی هستند که مشخص می‌کنند چه چیزی در شبکه بلاک‌ چین باید به حالت عملیاتی درآید. استاندارد موجود در قرارداد هوشمند شامل مواردی مانند رجیستری، فرمت، کتابخانه و بسیاری از موارد دیگر است. همچنین باید توجه کرد که در هنگام نوشتن قرارداد هوشمند مبتنی بر استاندارد BEP-20 باید شرایط مندرج در این قرارداد رعایت شود تا امکان اجرای آن بر روی شبکه بلاک ‌چین فراهم شود.

توسعه‌دهندگانی که قصد دارند توکن موردنظر خود را بر روی این استاندارد پیاده‌سازی کنند باید مشخصات فنی این توکن را به صورت کد و با زبان سالیدتی در قرارداد هوشمند وارد کنند.

Binance Smart Chain BEP20 Like Token Development - استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20 چیست؟

استاندارد BEP-20 چه کاربردهایی دارد؟

بایننس اسمارت چین که به عنوان BSC نیز شناخته می‌شود، مشابه بلاک ‌چین اتریوم برای اجرای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم دارای دو شاخصه اصلی است که در آن امکان اجرای هرگونه برنامه غیرمتمرکز بدون ایجاد ازدحام در شبکه به وجود آمده است.

از آنجایی که این استاندارد سازگاری مناسبی با ماشین مجازی اتریوم دارد، می‌توان از آن برای ایجاد تبادل و سازگاری میان برخی برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد.

از سال 2020 به بعد با افزایش تراکنش‌ها در شبکه اتریوم هزینه گس آن به شدت افزایش پیدا کرده است، چنین رویدادی منجر به افزایش بیش از پیش کاربران برای استفاده از شبکه بایننس اسمارت چین شده است.

استاندارد BEP-20 چه ویژگی‌هایی دارد؟

استاندارد BEP-20 به عنوان یک نقشه راه برای توکن‌های دیگر است. بدین معنی که نحوه انتقال، چگونگی تایید تراکنش و در نهایت دسترسی به داده‌ها را تعیین می‌کند.

توکن ساخته‌شده براساس استاندارد BEP-20 می‌تواند سهام شرکت، توکن حاکمیتی و یا نماینده یک استیبل کوین باشد. به ‌علاوه توکن این استاندارد، به عنوان رمزارز بومی و یا یک توکن Peg در نظر گرفته می‌شود. در حالت کلی چنین رویکردی با هدف فراهم‌ساختن بستری برای مبادله توکن‌هایی است که در بستر بلاک ‌چین ایجاد شده‌اند.

مقایسه استانداردهای ERC-20 و TRC-20 و BEP-20

این سه استاندارد از لحاظ عملکرد بسیار شبیه هم هستند. به عنوان مثال استاندارد ERC-20 تلاش بسیار زیادی برای افزایش قابلیت همکاری با دو استاندارد دیگر کرده است. به طوریکه پروژه‌های دیگر برای اجرای این پلتفرم تنها بایستی بر روی آن پورت اور (Port Over) کنند.

در هر سه نوع استاندارد برای پردازش قراردادهای هوشمند از ماشین مجازی استفاده می‌شود که با زبان سالیدیتی نوشته شده است. چنین ویژگی امکان سازگاری هر سه پلتفرم با یکدیگر را فراهم می‌کند. در نتیجه چنین فرآیندی، ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز برای ارتباط با یکدیگر آسان‌تر می‌شود.

استانداردهای ERC-20و TRC-20 و BEP-20 چه تفاوت‌هایی دارند؟

 • در حال حاضر بسیاری از توکن‌های محبوب بر روی بلاک ‌چین اتریوم قرار دارند. استاندارد ERC-20 به عنوان یک استاندارد فنی قابل قبول بین بسیاری از توسعه‌دهندگان به ‌شمار می‌رود.
 • استاندارد ERC-20 بر روی بلاک‌ چین اتریوم اجرا می‌شود این در حالی است که استاندارد TRC-20 بر روی اکوسیستم ترون و استاندارد BEP-20 بر روی پلتفرم بایننس اسمارت چین به اجرا در می‌آید.
 • سرعت تراکنش و کارمزد در دو شبکه ترون و بایننس چین به مراتب بسیار پایین‌تر از شبکه اتریوم است.
 • تعداد کیف پول‌هایی که برای توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20 طراحی شده‌اند بسیار بیشتر از سایر توکن طراحی‌شده برای دو استاندارد دیگر است.

جمع‌بندی

در این مطلب مهم‌ترین استاندارهای به کار رفته در انواع بلاک‌ چین‌ها مورد بحث قرار گرفت. تنها نکته حائز اهمیتی که در این بین وجود دارد این است که در هنگام انجام هر نوع تراکنشی دقت کافی را به خرج دهید تا در انتخاب نوع شبکه دچار اشتباه نشوید زیرا هر نوع اشتباهی در انتخاب شبکه ممکن است دارایی شما را در خطر از بین رفتن قرار بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا