دانشنامهمفاهیم پایه

استیبل‌کوین چیست؟

ارزهای رمز‌نگاری شده احتمالا نقش بسیار مهمی در سیستم مالی آینده جهان خواهند داشت. در این میان ارزهای رمز‌نگاری شده‌ای که ادعا می‌کنند از پشتوانه ارز فیات مانند پوند، دلار، روبل یا … برخوردار هستند نیز کم نخواهند بود. این نوع ارزهای‌دیجیتال که به استیبل‌کوین شهرت دارند به تدریج در صدد نقش‌آفرینی در اقتصاد جهانی هستند.

انقلاب موجود در ارزهای‌دیجیتال که بر بستر تکنولوژی بلاک‌چین به‌وجود آمده است به‌صورت بسیار پویا خود را در زندگی روزمره امروزی جای داده است. به‌طوری که ما هر روزه شاهد خبرهای جدید و تکان‌دهنده ای از دنیای ارزهای‌رمز‌نگاری شده هستیم.

از زمانی که ارزهای‌رمز‌نگاری شده وارد بازارهای‌مالی شدند به صورت مرتب قیمت آنها در حال تجربه نوسان است. این امر به‌عنوان یکی از موانع اصلی در راستای‌پذیرش رمرز‌ارزها برای داد و ستد‌های روزانه و کارهای‌خدماتی مطرح می شود.

در این میان ارزهای رمزنگاری خود نیز به یک مسیر استقلال مانند وارد شده‌اند. برخی از آنها برای ایجاد هویت قدرتمند تحت عنوان استیبل‌کوین‌ ها شناخته می شوند. به این دلیل که قیمت آنها به‌صورت دائم ثابت بوده و برابر با ارز فیات مانند دلار یا یک کالا مانند طلا هستند.

stablecoingaming1 - استیبل‌کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

به آن دسته از ارزهای دیجیتالی که ارزش آن به یک کالا و یا دارایی مانند دلار وابسته است ارز دیجیتال باثبات و یا استیبل کوین(Stablecoin)  گفته می شود به عنوان مثال ارز دیجیتال تتر که دارای پشتوانه دلاری است و ارزش آن همواره برابر یک دلار آمریکا است.

یکی از مزایای اصلی استیبل‌کوین ها، ثبات قیمت آنها است و با‌توجه به این که این نوع ارزها پشتوانه دارند ارزش ذاتی آنها یک‌به‌یک است.

در کل استیبل‌کوین ها نوعی از ارزهای دیجیتال با پشتوانه هستند. استیبل کوین ها غالبا با پشتوانه خود در رابطه ای 1 به 1 به سر می برند. معمولا پشتوانه ارزهای دیجیتال با ثبات از کوینی به کوین دیگر متفاوت است. این تفاوت در پشتوانه‌هاست که باعث شده رمز ارزهای باثبات به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز دسته‌بندی شوند.

انواع استیبل کوین‌ها

استیبل‌کوین متمرکز

معمولا یک ارز رایج یا یک کالاست که پشتبانی از ارز دیجیتال متمرکز را بر عهده دارد. مدیریت رمز‌ارزهای متمرکز غالبا بر‌عهده یک نهاد متمرکز است، به این نحو که دارایی یا کالایی که ارز‌دیجیتال به آن متکی است توسط این نهاد متمرکز به‌عنوان وثیقه در صندوقی نگهداری می شود.

ارز دیجیتال تتر را می توان نمونه بارز ارزهای دیجیتال باثبات متمرکز دانست که بوسیله دلار آمریکا پشتیبانی می شود. پترو نیز ارز دیجیتال باثباتی است که دولت ونزوئلا آن را برای مقابله با ابر تورم راه‌اندازی کرده است. پترو پشتوانه کالایی داشته و نفت ونزوئلا پشتوانه آن است.

استیبل‌کوین غیرمتمرکز

ارز دیجیتال باثبات غیرمتمرکز به ارزی گفته می شود که کنترل آن در دست هیچ نهاد ثالثی نباشد. با این حال این ارزها بدون پشتوانه نیستند. پشتوانه ارزهای باثبات غیرمتمرکز در واقع با سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. در ادامه به چند نمونه از استیبل کوین‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • تتر(UDST)

تتر یکی از مشهورترین و اولین استیبل‌کوین ها است. شرکت صادر‌کننده این ارز‌دیجیتال ادعا می‌کند که به میزانی که تتر عرضه می‌شود به‌همان میزان نیز از پشتوانه دلاری به‌عنوان وثیقه در اختیار دارد.

کوین های این شرکت توسط یک نهاد متمرکز اداره می شود. اما هیچگاه ثابت نشده‌است که این رمز‌ارز دارای پشتوانه دلاری است و همین امر به تردیدهایی در زمینه‌داشتن پشتوانه دلاری این رمز‌ارز دامن زده است. با این حال، تتر 48 درصد از حجم بازار رمز ارزها را به لحاظ حجم معامله در اختیار دارد.

Blog What are Stablecoins and How Do They Work  A Complete Guide 2021 803x420 1 - استیبل‌کوین چیست؟
  • جمینای دلار (GUSD)/ پکسوس دلار (PAX) / USDC

این رمز‌ارزها توسط سرمایه‌گذاران ریسکی که به ترتیب برادران ویکنلووس، استارتاپ بلاک‌چینی پکسوس(Paxos) و صرافی کوین‌بیس نام دارند، راه‌انداری شده‌اند. این استیبل‌کوین‌ ها توانسته‌اند توجه سرمایه‌گذران سازمانی را جلب‌کرده و از نزدیک تحت نظارت وال‌استریت قرار‌ بگیرند و فعالیت آنها براساس قوانین محلی است. با کاهش مقبولیت تتر، جایگاه این رمز ارزها چشمگیرتر می شود.

  • کش گُلد (CACHE)

کش گلد یکی از محبوبترین استیبل‌کوین‌ های با پشتوانه طلاست. هر واحد از این رمز ارز با یک گرم طلای خالص پشتیبانی می‌شود. گفتنی است که توکن های کش گلد را می توانید به‌راحتی در ازای طلای واقعی بازخرید کنید.

استیبل‌کوین ‌ها چه کاربردهایی دارند؟

استیبل‌کوین‌ها نیز مانند سایر رمزارزها، می‌توانند به عنوان منبعی برای ذخیره ارزش و واسطه‌ای برای انجام معاملات مورد استفاده قرار

گیرند. تریدرها با استفاده از این نوع رمز ارزها می توانند خود را در برابر نوسانات بازار مصون نگه‌دارند. در مقطعی از زمان که رمز‌ارزها با نوسانات‌شدید روبرو می‌‌شوند، اغلب تریدرها با تبدیل آنها به استیبل‌کوین، ارزش دارایی خود را حفظ می‌کنند و با بازگشت بازار به مدار آرامش، مجددا رمزارزهای پیشین خود را خریداری می‌کنند. در ادامه به برخی از مهمترین کاربردهای استیبل کوین‌ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده روزمره:

استیبل کوین‌ها این قابلیت را دارند که مانند ارزهای فیات در معاملات روزمره مورد استفاده قرار گیرند. این در حالی است که مشمول مزیت‌های ارزهای دیجیتال نیز هستند.

استیبل کوین‌ها می توانند در پرداخت‌های برون مرزی استفاده شوند. در این‌صورت دیگر نیاز به تبدیل پول‌های‌فیات نیز از بین می‌رود و در مقابل برای کارمزد این تراکنش‌ها هزینه می‌شود.

تسهیل پرداخت‌های همتابههمتا و قراردادهای هوشمند:

قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به قراردادهایی اطلاق می شود که در صورت وجود پیش شرط‌ها به صورت کاملا خودکار و بدون نیاز به تایید از سوی نهاد خاصی، در بستر فناوری بلاک چین به اجرا در می‌آیند. عمده‌ترین ویژگی این قراردادها قابلیت ردیابی، شفافیت و غیرقابل‌برگشت ‌بودن آنهاست. وجود این ویژگی‌ها، استفاده از قراردادهای هوشمند را برای انجام عملیاتی مانند پرداخت حقوق، وام، اجاره و شراکت به یک گزینه مناسب تبدیل می کند.

حواله‌های سریع و به صرفه:

با استفاده از بستر استیبل کوین‌ها، شکل زندگی در کشورهای در حال توسعه می تواند دگرگون شود. به این صورت که کارگران حق الزحمه به راحتی می توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال، مبالغ را با صرف هزینه‌ای کم از کشوری به کشور دیگر ارسال نمایند.

Remi Forum The Effect of Stablecoins on Ethreums Network e1631219980290 - استیبل‌کوین چیست؟

تسهیل عمکلرد صرافی‌های ارز دیجیتال:

به دلیل وجود برخی از محدودیت‌های قانون‌گذاری، صرافی‌های ارز دیجیتال به ندرت پشتیبانی از ارزهای فیات را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در این میان استفاده از ارزهای دیجیتال باثبات این قابلیت را به صرافی‌ها می دهد که بتوانند امکان استفاده از جفت ارزهای کریپتو-فیات را برای کاربران خود فراهم سازند. این کار صرفا با جایگزینی استیبل کوین‌هایی با پشتوانه دلار با دلار واقعی عملی خواهد شد.

سرمایه‌گذاری:

استیبل‌کوین ‌ها گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند. زیرا شما می توانید به جای خرید طلا یا دلار و سرمایه‌گذاری روی آن، استیبل کوین با پشتوانه دلار یا طلا خریداری کنید. با این کار ریسک نگهداری از دلار و طلا را هم کاهش می دهید.

در پایان بهتراست اشاره کنیم که با وجود تمام مزیت‌های استیبل‌کوین ‌ها، آنها از یک محدودیت بزرگ برخوردار هستند و آن به عدم اطمینان از سپرده‌گذاری پشتوانه استیبل کوین‌ها بر می گردد. اینکه آیا واقعا همان اندازه که ادعا می شود کالا یا ارز فیات در بانک‌ها ذخیره می‌گردد یا خیر. این امر علاوه بر عدم شفافیت، باعث ایجاد اختلال در فرایند مبادله این ارزها با سایر ارزهای دیجیتال می شود. در واقع می توان گفت که میزان نقدینگی این ارزها در مقایسه با سایر دارایی های دیجیتال کمتر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا