دانشنامهمفاهیم پایه

ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چیست؟

ایردراپ کریپتو (Crypto airdrop) یک استراتژی بازاریابی است که توسط استارتاپ‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال بکار گرفته می‌شود. در اغلب موارد این استراتژی در زمان ارتقای پروژه و ایجاد توکن جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این فرآیند رمز ارز بومی پلتفرم به صورت رایگان بین کاربران اصلی و فعال در شبکه توزیع می‌گردد. البته کاربران اکوسیستم قبل از دریافت چنین پاداشی باید ثابت کنند که فعالیت‌های تبلیغاتی ساده‌ای را انجام داده‌اند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به دنبال کردن حساب‌های رسانه‌های اجتماعی پروژه و اشتراک‌گذاری پست‌های مرتبط با پروژه اشاره کرد.

ایردراپ‌ها انواع مختلفی دارند و هر پروژه بلاک‌چینی نیازمندی‌های خاص خود را دارد. اما در حالت کلی ایردراپ‌ها یک هدف اصلی را دنبال می‌کنند. آنها قصد دارند میزان علاقه و آگاهی عمومی نسبت به پروژه را افزایش دهند. به‌طوریکه برخی از آنها به طور مستقیم رمز ارز به کیف پول کاربران واریز می‌کنند و برخی دیگر نیز به صورت سنتی وجوه پرداخت می‌کنند.

به طورکلی، هر کاربری که کیف پول دیجیتال دارد، می‌تواند با ادعای مشارکت، ارز دیجیتال دریافت کند. اما باید همواره مراقب افراد سودجو و کلاهبردار در این زمینه‌ها باشید. زیرا برخی از ایردراپ‌های تقلبی نیز وجود دارند که با ادعای انتقال توکن رایگان، ممکن است دارایی شما را به سرقت ببرند.

بهتر است همیشه بیاد داشته باشید که برخی از پروژه‌ها ادعا می‌کنند که ایردراپ رایگان به کاربران خود می‌پردازند و با این ترفند اقدام به سرقت از دارایی‌هایی کاربران می‌کنند. بنابراین قبل از اتصال کیف پول خود به چنین وب سایت‌هایی از صحت ادعای آنها اطمینان لازم را بدست بیاورید.

Airdrop crypto 1024x618 - ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چیست؟

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال برخی از کسب‌وکارها به فکر ایجاد پلتفرم‌های بلاک‌چینی با قابلیت‌های مختلف افتاده‌اند. چنین پروژه‌هایی برای ادامه حیات خود نیاز به عرضه کوین‌های جدیدی دارند. اما در واقعیت امر جذب سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال کار بسیار دشواری است. از این‌رو، برخی از پروژه‌های رمزنگاری، ایردارپ را به عنوان راهی برای برجسته کردن پروژه و افزایش آگاهی عمومی نسبت به پلتفرم می‌دانند.

بسیاری از فعالان حوزه رمزارزها به سرعت جذب ارزهای دیجیتال رایگان می‌شوند. اما ایردراپ‌ها همیشه قانونی نیستند. در ادامه مطلب قصد داریم اطلاعاتی درباره اینکه ایردراپ‌ها چگونه کار می‌کنند؟ و برای مقابله با افراد و موسسه‌های کلاهبردار ایردراپ چه باید کرد؟ بپردازیم.

ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چگونه کار می‌کند؟

ایردراپ کریپتو، در واقع به انتقال دارایی دیجیتال از یک پروژه به کیف پول اشاره دارد. در این ایده، کوین‌ها و یا توکن‌ها بین کاربران اصلی توزیع می‌شوند تا آنها را ترغیب به افزایش آگاهی درباره پروژه کنند. رمزارزهای اهدایی به صورت رایگان است اما برخی از ایردراپ‌ها کاربران خود را قبل از دادن توکن رایگان ملزم به انجام وظایف خاصی می‌کنند.

ارزهای ایردراپ برای اولین بار در سال 2017 در عرضه اولیه کوین (ICO) مطرح گردید اما هنوز هم به عنوان یک استراتژِی بازاریابی توسط بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلفی ایردراپ کریپتو وجود دارد. اما در اغلب موارد شامل مقدار معینی ارز دیجیتال است که در بین چندین کیف پول (معمولا در زنجیره هوشمند اتریوم یا بایننس) توزیع می‌شود. اگر چه رایج‌ترین آنها پرداخت توکن رایگان است اما پروژه‌هایی هم وجود دارند که به جای کریپتو‌های معمول،توکن‌های NFT را به کاربران خود اعطا می‌کنند.

برخی از پروژه‌ها توزیع رایگان را بدون درخواست خاصی از کاربران خود انجام می‌دهند. در حالی که برخی دیگر از کاربران خود می‌خواهند وظایف محوله را انجام داده و در ازای آن ارز دیجیتال رایگان دریافت کنند. این وظایف شامل دنبال کردن رسانه‌های اجتماعی مرتبط با پروژه، اشتراک‌گذاری آنها در یک خبرنامه یا نگه داشتن مقدار معینی کوین در کیف پول کاربران است. این امر نشان می‌دهد هیچ تضمینی برای دریافت توکن‌های ایردراپ وجود ندارد.

در برخی موارد، ایردراپ فقط به کیف پول‌هایی داده می‌شود که قبل از تاریخ مشخص با پلتفرم تعامل داشتند. یونی‌سوآپ از نمونه‌های بارزی است که به‌ پذیرندگان اولیه خود مقدار معینی ایردراپ پرداخت کرده‌است. این ایردراپ‌ها برخلاف ایردارپ‌های معمولی هزاران دلار قیمت دارد.

Crypto airdrops 1 1024x536 - ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چیست؟

چرا برخی از پروژه‌های بلاک‌‌چینی ایردراپ انجام می‌دهند؟

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، بسیاری از پروژه‌‌های بلاک‌چینی با ارائه توکن‌های رایگان در تلاش برای گسترش  و رشد هر چه بیشتر شبکه خود هستند. هر چه تعداد بیشتری از کاربران توکن رایگان دریافت کنند به عنوان یک نکته مثبت برای پیشبرد پروژه تلقی می‌شود. بدین معنی که پروژه را از نظر غیرمتمرکز بودن شبکه تضمین می‌کند. همچنین کاربرانی که ایردراپ دریافت کرده‌اند به استفاده و ترویج پروژه کمک شایانی می‌کنند. این امر می‌تواند تا زمانی که توکن پلتفرم در  صرافی ارز دیجیتال عرضه نشده است یک ایده خلاقانه تلقی شود.

باید توجه داشت که در برخی موارد ایردراپ تصور نادرستی مبنی بر اینکه در آینده رمزارز موردنظر رشد قیمتی بسیار بالایی خواهد داشت در بین کاربران ایجاد می‌کند. بنابراین کسانی که قصد سود از ایردراپ‌های رایگان را دارند باید ارزیابی‌های منطقی را نسبت به آن پروژه‌ها داشته باشند. به عنوان مثال، اگر صدها هزار آدرس برای یک توکن وجود دارد که هیچ کس استفاده خاصی از آن نمی‌کند، بایستی به صحت آن پروژه شک کرد، زیرا به احتمال زیاد یک پروژه کلاهبردار است که نتوانسته جامعه را مجذوب خود کند. بنابراین کاربران نباید وسوسه شوند و اقدام به خرید آن توکن نمایند.

آیا ایردراپ کریپتو و ICO یکسان هستند؟

اگر چه ایردراپ کریپتو و ICO، هر دو مربوط به پروژه‌های ارزهای دیجیتال هستند، اما هرکدام از آنها از ماهیتی کاملا متفاوت برخوردارند. در حالی که ایردراپ نیازی به سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌کنندگان ندارند، اما ICO برای تامین نقدینگی در جهت توسعه و رشد آینده پروژه امری ضروری به‌شمار می‌رود.

در عرضه اولیه (ICO)، تیم توسعه‌دهنده پروژه با فروش یک توکن به جمع‌آوری وجوه برای ادامه حیات پروژه می‌پردازد. عرضه‌های اولیه در سال 2014 مورد استفاده قرار گرفتند. زمانی که اتریوم اقدام به جذب سرمایه‌گذاری جمعی برای پشتیبانی از اکوسیستم اتریوم کرد. بعد از آن نیز با محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال بخصوص در سال 2017، به دفعات از این روش برای جذب سرمایه‌گذاران استفاده شد که براساس آن صدها پروژه جدید به وجود آمد.

انواع ایردراپ

شاید شما هم تا اندازه‌ای متوجه شده باشید که روش‌های متنوعی برای انجام ایردراپ وجود دارد که ساده‌ترین آن انتقال ارز دیجیتال به کیف پول کاربران اولیه پروژه است. اما برخی از ایردراپ‌ کریپتوهای متداول که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

ایردراپ بونتی (Bounty airdrop)

در ایردراپ بونتی (Bounty airdrop) از کاربران خواسته می‌شود که کارهای خاصی را انجام دهند، مانند اشتراک گذاری پستی در توییتر در رابطه با پروژه، پیوستن به تلگرام رسمی پروژه، ایجاد یک پست و یا تگ کردن چند دوست در اینستاگرام.

اگر چنین فعالیتی را انجام دهید و مورد تایید توسعه‌دهندگان پروژه قرار گیرد به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود فرمی را همراه آدرس کیف‌پول خود پر کنید و در نهایت پاداشی به صورت ایردراپ رایگان به کیف پول شما واریز می‌شود.

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)

در ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)، ارزهای دیجیتال را تنها به کیف‌پول‌هایی ارسال می‌کنند که دریافت کنندگان‌ آن از اعضای فعال جامعه و یا حامی اولیه پروژه باشند.

در سپتامبر 2020، پلتفرم یونی‌سوآپ (Uniswap) که یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است به هر کیف پول کاربرانی که قبل از تاریخ معین با پروتکل آنها تعامل داشتند  400 توکن حاکمیتی UNI ارسال کرد. توکن‌های حاکمیتی به دارندگان آن این حق را می‌دهد که در جریان رأی‌گیری در مورد تصمیمات مربوط به توسعه پروژه در آینده مشارکت داشته باشند.

هلدر ایردرآپ (Holder airdrop)

در رویه هلدر ایردرآپ (Holder airdrop)، ارز دیجیتال در میان کاربرانی که مقدار مشخصی ارز دیجیتال در کیف پول خود دارند توزیع می‌گردد. تیم پروژه یک عکس فوری از دارایی رمزنگاری کاربران در یک تاریخ مشخص و در زمان خاصی تهیه می‌کنند. اگر موجودی کیف پول آنها برابر و یا بیشتر از مقدار تعیین شده باشد توکن رایگان با توجه به حجم دارایی‌شان به کیف پول آنها ارسال می‌گردد.

بسیاری از پروژه‌های جدید توکن را به بیشترین دارندگان بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) و یا دارندگان کیف پول اسمارت چین بایننس (BSC) منتقل می‌کنند. زیرا آنها به عنوان بزرگترین عضو جامعه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. به عنوان مثال استلار لیومنز (Stellar Lumens) که نماد اختصاری آن XLM است در سال 2016 در حدود 3 میلیارد XML به یکی از دارندگان بیت‌کوین ارسال کرد در واقع باید گفت هلدر ایردراپ‌ها در انحصار کاربران شبکه بیت‌کوین قرار دارد.

Whats is crypto airdrop 1024x576 - ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چیست؟

چگونه ایردراپ دریافت کنیم؟

دریافت ایردرآپ در هر پروژه‌ای کاملا روند متفاوتی دارد. اما اصلی‌ترین چیزی که نیاز دارید یک کیف‌پول دیجیتال است. متامسک (MetaMask) یک کیف پول محبوبی است که استفاده از آن برای بسیاری از فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال توصیه می‌شود. شما با داشتن این کیف پول به احتمال زیاد می‌توانید در زمره دریافت‌کنندگان توکن‌های رایگان قرار بگیرید. برای این منظور باید با یک وب سایت که در حوزه‌ ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند همکاری داشته باشید تا امکان دریافت ایردرآپ را افزایش دهید.

چگونه از کلاهبرداری در حوزه ایردرآپ جلوگیری کنیم؟

تشخیص اینکه آیا ایردرآپ یک پروژه قانونی است یا نه، واقعا کار بسیار دشوار و چالش‌برانگیزی است. اما بیاد داشته باشید که قبل از ثبت نام برای دریافت ایردرآپ، DYOR را انجام دهید. DYOR مخفف عبارت (Do Your Own Research) است و توسط افرادی که علاقه‎‌مند به استفاده از ارزهای دیجیتال هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتوانند از صحت اطلاعات منتشرشده در اینترنت آگاهی لازم را بدست بیاورند.

انجام چنین روندی به خصوص‌ زمانی که قصد دارید کیف‌پول خود را به یک وب‌سایت متصل نمایید بسیار ضروری است. گاها مشاهده می‌شود که کلاهبرداران یک توکن را به چندین کیف پول واریز می‌کنند. در این حالت اگر قصد انتقال توکن به صرافی ارز دیجیتال را داشته باشید متوجه می‌شوید که کیف پول شما خالی است.

در برخی موارد دیگر، افراد سودجو یک ایردرآپ جعلی درست کرده و آن را به یک وب‌سایت فیشینگ متصل می‌کنند. بعد از فریب کاربران و اتصال کیف‌پول آنها به وب‌سایت، اقدام به خارج کردن دارایی موجود در کیف پول می‌کنند. این روش اغلب با حساب‌های جعلی در توییتر و تلگرام اتفاق می‌افتد که شباهت بسیار زیادی به حساب‌های رسمی دارد.

airdrop scam 678x381 1 - ایردراپ کریپتو (Crypto Airdrop) چیست؟

فیشینگ در قالب درخواست رمز کیف پول

یک نمونه دیگر، درخواست از کاربران برای ارسال رمز کیف‌ پول به یک آدرس ناشناخته است تا توکن رایگان را به حساب کاربر واریز کنند. یک ایردرآپ قانونی به هیچ عنوان رمز و یا عبارت اولیه از کاربر درخواست نمی‌کند. بنابراین علاوه بر موارد مذکور، بهتر است مراقب ایمیل‌ها و پیام‌های مربوط به ایردرآپ نیز باشید.

در حالت کلی برای جلو‌گیری از دریافت ایردرآپ جعلی، حتما به وب سایت رسمی پروژه و کانال و رسانه‌های اجتماعی آن مراجعه کنید. لینک آدرس و یا پیوندهای دیگر را که مربوط به پروژه است به دقت بررسی کنید که آیا واقعا ایردرآپ انجام می‌دهد. اگر اطلاعات به درد بخوری در رابطه با پروژه یافت نشد بهتر است از آن چشم‌پوشی کنید.

برای محافظت از دارایی‌های‌ خود بهتر است یک کیف‌پول جدید و آدرس ایمیل جدید ایجاد کنید و ایردرآپ خود را بر روی آن تنظیم نمایید. انجام چنین اقدامی می‌تواند تا حد زیادی امنیت دارایی شما را تضمین ‌کند و افراد سودجو دیگر نمی‌توانند عملیات فیشینگ را انجام دهند. یک نکته مهمتر اینکه به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

جمع‌بندی

ایردرآپ کریپتو به پروژه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال امکان می‌دهد تا در کسب و کار مربوط به خود مورد توجه کاربران قرار گیرند. همچنین این روش یک ایده خوبی برای علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال است تا سبد دارایی جدید خود را افزایش دهند. با این حال توصیه می‌شود که مراقب افراد سودجو باشید و حتما در ارتباط با آنها تحقیقات لازم را انجام داده و موارد امنیتی کیف‌پول و آدرس ایمیل خود را رعایت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا