تحلیل ارز دیجیتالدانشنامه

ایپ کوین چیست؟ آشنایی کامل با ارز دیجیتال ApeCoin

در سال‌های اخیر توکن‌های منحصربه فرد (NFT) علاوه بر اینکه محبوبیت بسیار زیادی بین جامعه ارز‌های دیجیتال پیدا کرده‌اند، رشد ارزش بسیار زیادی را نیز شاهد بوده‌اند. یکی از این توکن‌ها، ایپ کوین (ApeCoin) است.

رمزارز ایپ کوین ارتباط نزدیکی با توکن‌های یکتای میمون کسل (Bored Ape Yacht Club) دارد و بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این توکن بر خلاف هم‌نوعان خود یک توکن قابل‌تعویض است و تقریبا بسیاری از توکن‌های آن ارزش نسبتا یکسانی دارند.

یکی از جالب توجه‌ترین نکات این رمزارز، لیست شدن آن در مدت زمان بسیار کوتاهی در صرافی‌های معتبری مانند بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase) است. البته در حال حاضر از طریق بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال می‌توان این رمزارز را خریداری کرد.

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ارز دیجیتال اکوسیستم APE، ایپ کوین (ApeCoin) نام دارد که با هدف توسعه این پلتفرم عرضه شده ‌است. ایپ کوین مبتنی بر استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم است و به عنوان توکن حاکمیتی پروژه APE شناخته می‌شود. ساختار این پلتفرم به ‌گونه‌ای است که حضور آن را در وب 3.0  پرنگ‌تر می‌کند.

پلتفرم APE توسط ApeCoin DAO اداره می‌شود. اما پشتیبانی از آن توسط خود پلتفرم صورت می‌گیرد. کاربرانی که توکن ایپ کوین دارند، در مورد پیشنهادهای حاکمیتی DAO دارای حق رأی هستند. همچنین می‌توانند به بسیاری از ویژگی‌های انحصاری آن مانند بازی‌ها، رویدادها و بسیاری از خدمات مرتبط با این پروژه دسترسی داشته باشند.

یوگا لبز (Yuga labs) که به عنوان خالق مجموعه‌های محبوب NFT میمون کسل شناخته می‌شود مجموعه توکن‌های ایپ کوین را به عنوان توکن اصلی برای پرداخت هزینه خدمات و محصولات خود پذیرفته است.

از زمان راه‌اندازی آن در آوریل 2021، میمون کسل (BAYC) به یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT تبدیل شده است. تعداد توکن‌های قابل عرضه ایپ کوین یک میلیارد توکن است که توسط جامعه ارزهای دیحیتال کنترل و ساخته می‌شود. در حال حاضر بسیاری از افراد مشهور از حامیان اصلی این پروژه هستند.

ApeCoin e1651760643891 - ایپ کوین چیست؟ آشنایی کامل با ارز دیجیتال ApeCoin

کاربردهای ایپ کوین چیست؟

توکن ایپ کوین علاوه بر اینکه دارای قابلیت خرید و فروش است، دارندگان آن این حق را دارند که از آن به عنوان توکن حاکمیتی برای مشارکت در تصمیمات آینده پلتفرم ApeCoin استفاده نمایند. همچنین یکی از کمپانی‌های مطرح بازی‌های بلاک ‌چینی به نام انیموکا برندز (Animoca Brands) از این توکن برای پرداخت‌های درون بازی استفاده می‌کند.

با توجه به این که این توکن توسط سازمان غیرمتمرکز دائو (DAO) مورد پذیرش قرار گرفته است بنابراین مشارکت کنندگان در این پروژه می‌توانند با هولد کردن ارزهای دیجیتال ایپ‌کوین پیشنهادات خود را ارائه دهند.

فرایند اجرای پیشنهادات در ایپ کوین

برای اینکه پیشنهادات در مورد APE عملیاتی شود باید 9 فاز را طی کند. در فاز نخست، فروم ایپ کوین که به  Discourse شهرت دارد و پس از مورد تایید قرار گرفتن از سوی ناظران به اجرا در می‌آید. مدت زمان مورد نیاز برای این دوره هفت روز است که در آن تمامی پست‌های کاربران جمع می‌شود. پس از آن مدت وارد فاز دوم می‌شویم که ناظر اقدام به بستن موضوع می‌کند و الگوهای پیشنهادی و مراحلی را رأی دهندگان اعلام کرده‌اند برای توسعه‌دهنده ارسال می‌کند.

نویسند 30 روز فرصت دارد که جواب ناظر را بدهد در غیر این صورت به این معنی است که پیشنهاد ارائه شده مورد تایید قرار نگرفته است. اما اگر در این بازه زمانی پیشنهاد مورد تایید قرار گیرد و مطابق با DAO باشد این پیشنها دارای نام، شماره و دسته‌بندی خواهد بود.

در فاز سوم بنیاد ایپ کوین یک تیم مشخص خواهد کرد تا پیشنهاد به طور کامل مورد تجزیه ‌و‌ تحلیل قرار گیرد. در فاز چهارم یک گزارش کامل درباره دو فاز قبلی ارائه می‌دهند و در صورتی که AIP مورد تایید قرار گیرد، به فاز بعدی ارسال می‌شود و اگر هم مورد تایید قرار نگرفت، همراه با دلایل و نقض قوانینی که صورت گرفته در قالب یک گزارش ارائه می‌شود.

اگر پیشنهادی در فاز پنجم معلق مانده باشد آن را برچسب‌گذاری می‌کنند و اگر خطر بالقوه‌ای برای DAO نداشته باشد آن را برای رأی‌گیری به مرحله هفتم ارسال می‌کنند. اما اگر خطر متوجه اکوسیستم باشد آن را دوباره به مرحله ششم باز می‌گردانند.

مراحل بررسی و تایید

در مرحله 6 پیشنهاد دوباره توسط هیئت مدیره مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمامی ابعاد آن بررسی می‌شود و اگر تایید شد دوباره به عنوان تایید نهایی وارد فاز هفتم می‌شود. اما اگر از نظر هزینه اجرایی نامشخص و یا اینکه بیش از 5 درصد هزینه برای خزانه DAO داشته باشد دستور شفاف سازی می‌دهند و آن را برای انجام بررسی‌های بیشتر به فاز 5 ارسال می‌کنند.

در فاز هفتم، آن دسته از پیشنهادهایی که مورد تایید قرار گرفته‌اند به صورت هفتگی به رأی‌گیری گذاشته می‌شوند. فاز هشتم، دستور اجرایی برای آن دسته از آراء که مورد تایید قرار گرفته‌اند، صادر می‌شود. در نهایت در فاز 9 چگونگی اجرای دستور صادر شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس روند اجرایی آغاز می‌شود.

apecoin 02 rMg4bKxCNGcwxeyX 1024x769 - ایپ کوین چیست؟ آشنایی کامل با ارز دیجیتال ApeCoin

تیم توسعه‌دهنده ایپ کوین

براساس اطلاعاتی که وب‌سایت ایپ کوین ارائه داده است این توکن توسط دائو ایپ وین (ApeCoin DAO)  راه‌اندازی شده است. در این پروژه تمامی دارندگان توکن به عنوان عضوی از این سازمان تلقی می‌شوند. از این‌رو می‌توانند برای توسعه و بهبود پروژه پیشنهاد داده و در رأی‌گیری‌ها شرکت کنند.

همچنین سازمانی به‌ نام بنیاد ایپ (Ape Foundation) وجود دارد که مدیریت دائو را برعهده دارد. وظیفه این بنیاد ارائه پشتیبانی لازم برای تحقق بخشیدن به ایده‌های جامعه ایپ کوین است.

اعضایی از شورای ویژه بنیاد ایپ انتخاب می‌شوند که به عنوان اعضای هیئت مدیره فعالیت دارند. مدت زمانی که در این مسند باقی می‌مانند در حدود 6 ماه است. براساس اطلاعاتی که وب‌سایت ایپ کوین ارائه داده است اعضای بعدی هیئت مدیره با رأی‌گیری و برای هر سال مشخص می‌شوند.

اعضای بنیاد ایپ و وظایف آنها

تعداد اعضای این هیئت مدیره 5 نفر است که هر کدام وظایفی به شرح زیر دارند:

  • دین اشتاین بک (Dean Steinbeck) که در حال حاضر به عنوان مشاور و رئیس Horizen Labs شناخته می‌شود.
  • یات سیو (Yat Siu)، رئیس و یکی از بنیانگذاران Animoca Brands است.
  • ماریا باجوا (Maaria Bajwa) مدیر Sound Venturse است.
  • امی وو (Amy Wu) مدیر سرمایه‌گذاری صرافی FTX است.
  • آلکسیس اوهانیان (Alexis Ohanian)، که به عنوان یکی از بنیان‌گذاران ردیت (Reddit) شناخته می‌شود.

یکی دیگر از شرکت‌هایی که به این پروژه کمک‌های بسیاری ارائه داده، شرکت Cartan Group است. در کل باید گفت که تمامی اعضای هیئت مدیره این پلتفرم در طی این مدت کوتاه توانسته‌اند باعث رشد بیش از پیش آن شوند. همچنین در رابطه با افراد توسعه‌دهنده این پروژه اطلاعات دقیقی در دست نیست. از طرف دیگر مسئول باشگاه میمون‌های کسل نیز اعلام کرده ‌است که هیچ مسئولیتی در قابل ایپ کوین ندارد. اما چنین رویکردی مانع از محبوبیت این پلتفرم نشده است. به طوریکه این پروژه توانسته در طی مدت کوتاهی سرمایه‌گذاری قابل قبولی را جمع‌آوری کند.

بررسی توکن APE

ایپ‌ کوین را می‌توان اصلی‌ترین توکن کاربردی اکوسیستم APE عنوان کرد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، محدوده عرضه نهایی آن یک میلیارد توکن است. یکی از کاربردهای ایپ کوین در قراردادهای هوشمند، قابلیت مینت (Mint) کردن آن است.

در پروژه APE طرحی برای سوزاندن توکن وجود ندارد و مقدار آن همیشه ثابت است. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تنها 27 درصد از توکن‌ها در ابتدای راه‌اندازی پروژه عرضه شده‌اند. مابقی آنها قرار است در یک بازه زمانی 48 ماهه آزاد شوند.

ape coin launch - ایپ کوین چیست؟ آشنایی کامل با ارز دیجیتال ApeCoin

نحوه تقسیم‌بندی توکن‌های ایپ کوین

توکن‌های ایپ کوین بین 4 گروه عمده تقسیم‌ بندی می‌شوند که نحوه توزیع آنها به شرح زیر است:

62 درصد سهم صندوق پلتفرم: در این میان از یک میلیارد توکن، در حدود 150 میلیون توکن به هولدرهای BAYC و MAYC اختصاص یافته است. این تعداد توکن در زمان راه‌اندازی پروژه عرضه شده‌است. 470 میلیون توکن آن نیز به خزانه دائو (DAO) تعلق دارد که 117 میلیون آن عرضه شده و مابقی آن قرار است در مدت 4 سال آزاد شود.

16 درصد سهم خیریه و یوگا لبز: 10 میلیون توکن یا معادل آن به خیریه Jane Goodall و 150 میلیون توکن به یوگا لبز اختصاص داده شده است. این تعداد توکن طی مدت یک سال قفل و بعد از آن در مدت سه سال به تدریج آزاد خواهند شد.

14 درصد آن نیز سهم اشخاص و شرکت‌هایی است که به راه‌اندازی پروژه کمک کرده‌اند: تعداد 140 میلیون توکن قرار است به تدریج و در مدت 4 سال آزاد شود.

8 درصد هم سهم بنیان‌گذاران BAYC: تعداد 80 میلیون توکن تا یکسال اول قفل است و سپس به صورت ماهانه تعدادی از این توکن‌ها آزاد خواهد شد.

کاربردهای توکن ایپ کوین

هولدرهایی که دارای توکن ایپ کوین هستند می‌توانند در ApeCoin DAO حق رأی داشته باشند. همچنین همه اعضای جامعه می‌توانند از این توکن برای فعالیت‌های مشترک در پروژه استفاده کنند.

بخش‌هایی از اکوسیستم مانند بازی‌ها، کالاهای انحصاری و برخی خدمات دیگر تنها با استفاده از این توکن‌ها قابل دسترسی است. از طرف دیگر باید توجه داشت که وجود چنین توکنی در پروژه باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای توسعه اکوسیستم می‌شود.

ایپ‌کوین را می‌توان در کدام صرافی‌ها خرید و فروش کرد؟

در حال حاضر بسیاری از صرافی‌ها از ایپ کوین پشتیبانی می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به صرافی متمرکز بایننس، کوین بس، هیوبی، کوکوین، کراکن، کوینکس و بسیاری از صرافی های دیگر اشاره کرد. البته عرضه آن محدود به صرافی‌های متمرکز نیست. بلکه برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز نیز از آن پشتیبانی می‌کنند که در این میان یونی سوآپ و سوشی سوآپ برجسته‌ترین آنها هستند.

جمع‌بندی

توکن ایپ کوین مبتنی بر استانداردERC-20  است که برای توسعه اکوسیستم APE، توسط دائو DAO راه‌اندازی شده است. این توکن قصد دارد به عنوان ارز اصلی محصولات و خدمات ارائه شده توسط یوگا لبز و برخی دیگر از بازی‌ها و پلتفرم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

در پایان هم باید گفت که اگر قصد سرمایه‌گذاری در این رمز ارز را دارید نهایت دقت را به عمل بیاورید زیرا همانطور که می‌دانید ارزهای دیجیتال دارای نوسان بسیار زیادی هستند که توکن ایپ کوین نیز از این امر مستثنی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا