تحلیل بازاردانشنامهمفاهیم پایه

بازار گاوی (bull market) در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

روند بازار یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازار مالی است. ما‌ می‌توانیم روند بازار را به عنوان ابزاری برای جهت‌دهی دارایی خود استفاده کنیم. روند حرکتی بازار توسط تحلیلگران تکنیکال و تحلیلگران فاندامنتال به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

زمانی که بازار در حالت صعودی قرار دارد، حتی کم تجربه‌ترین معامله‌گران هم می‌توانند در این بازار به سود دست یابند. اما درک این موضوع که روند بازار در چه حالتی قرار دارد و حرکت آن به کدام جهت است برای بسیاری از معامله‌گران امری حیاتی است. سوالاتی که در این مطلب قصد داریم به آن پاسخ دهیم این است که چه چیزهایی باید درباره بازار گاوی بدانیم؟ و معامله‌گران چگونه می‌توانند در بازار صعودی کسب سود کنند؟

بازار گاوی (bull market) چیست؟

بازار گاوی یا روند صعودی بازار، به وضعیتی از یک بازار مالی گفته می‌شود که قیمت‌ها روند رشد را تجربه می‌کنند. اصطلاح بازار گاوی اغلب در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال می‌توان آن را در هر بازار مالی از جمله فارکس، اوراق قرضه، کالاها، املاک، مشتغلات و در نهایت برای بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار داد.

همچنین اصطلاح بازار گاوی را می‌توان برای یک دارایی خاص مانند بیت‌کوین، اتریوم، بایننس یا حتی برای توکن‌های کاربردی و امنیتی و یا سهام شرکت‌های بیوتکنولوژی نیز به‌کار برد.

زمانی که روند حرکتی بازار به سمت صعودی است، این بدین‌معنی نیست که فرصت تجاری بسیار بالایی وجود دارد و یا اینکه فرصت تجاری طولانی مدتی بر بازار مالی حاکم است. این یعنی فقط قیمت‌ها در حال افزایش هستند و یا اینکه انتظار می‌رود قیمت‌ها افزایش پیدا کنند.

cryptocurrency bull run 1200 1024x538 - بازار گاوی (bull market) در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

بازار صعودی در بازه زمانی طولانی‌مدت

لازم به ‌ذکر است که در بازار گاوی نباید انتظار عدم‌کاهش قیمت و یا قطع نوسان در آن را داشته باشیم. از این رو، باید بازه زمانی بزرگتری درباره وضعیت صعودی بازار در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، بازار بیت‌کوین را در نظر بگیرید که در برخی موارد با سقوط‌های بسیار بالا مواجه بوده اما باز هم از آغاز تاکنون در یک روند صعودی متمرکز بوده و هست.

باید توجه داشت منظور از اینکه بازار صعودی است کدام بازه زمانی را مد نظر قرار می‌دهد. به طور کلی، زمانی که ما درباره اصطلاح بازار صعودی صحبت می‌کنیم، زمان مد نظر ما، روند بازار در چارچوب ماهها و یا سالهاست که مورد بحث قرار گرفته است. مانند سایر تکنیک‌های تحلیل بازار، روند بازه‌های زمانی بیشتر نسبت به روند بازه زمانی پایین‌تر دارای اعتبار بالایی هستند.

بدین‌ترتیب، ممکن است دوره‌های طولانی از روند نزولی در یک بازار صعودی با بازه زمانی بالا وجود داشته باشد. این حرکت‌های قیمتی خلاف روند، به دلیل نوسان‌پذیر بودن دارای شهرت زیادی هستند، اگرچه می‌توانند حالات بسیار متفاوتی را شامل شوند.

نمونه‌های بارز بازار گاوی

برخی از معروف‌ترین نمونه‌های بازار گاوی به بازار سهام مربوط می‌شود. مانند زمان‌هایی که قیمت سهام و شاخص‌های بازار (مانند نزدک 100) به طور مداوم در حال افزایش است.

به طور معمول، اقتصاد جهانی، بین بازارهای گاوی و خرسی در نوسان است. این چرخه‌های اقتصادی می‌توانند سال‌ها حتی دهه‌ها به درازا بیانجامد. به اعتقاد برخی، بازار صعودی از عواقب بحران مالی سال 2008 شروع شد و تا زمان همه‌گیری ویروس کرونا، ادامه پیدا کرد. از این فاصله تاریخی به عنوان “طولانی‌ترین بازار صعودی تاریخ” یاد می‌شود. با این حال، این رویکرد می‌تواند مخالفان و موافقانی داشته باشد. همانطور که اشاره شد، بازارهای صعودی در بازه زمانی طولانی‌مدت می‌تواند به عنوان یک چشم‌انداز مطرح شود.

در این میان، برخی استدلال می‌کنند که می‌توان روند مشابهی را در بیت‌کوین نیز مشاهده کرد. اما واقعا نمی‌توان گفت که آیا بیت‌کوین چه زمانی با یک بازار نزولی چند ساله مواجه خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که غالب ارزهای دیجیتال دیگر (آلت‌کوین‌ها) احتمالا هرگز، شاهد افزایش قیمت مشابهی نخواهند بود، بنابراین بهتر است از آنچه در آن اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید اطلاعات کافی داشته و بسیار آگاهانه وارد عمل شوید.

بازار گاوی در مقابل بازار خرسی

این دو، مفاهیمی متضاد هستند. در بازار گاوی یا صعودی قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش است. این در حالی است که در بازار نزولی (خرسی) قیمت‌ها به طور مداوم کاهش پیدا می‌کنند.

این تضاد، در نحوه تجارت نیز تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند. به نحوی‌که در یک بازار صعودی، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران عموما می‌خواهند حضور طولانی مدتی داشته باشند. در حالی که در بازار نزولی، تمایل به حضور کوتاه‌مدت وجود دارد. یا اغلب معامله‌گران می‌خواهند برای حفظ سرمایه خود، دارایی خود را در قالب ارزهای با پشتوانه و استیبل‌کوین‌ها نگه‌ ‌دارند.

در برخی از موارد، نقد کردن دارایی ممکن است به معنای کوتاهی بازار نیز باشد، زیرا انتظار این است که قیمت‌ها کاهش یابد. تفاوت اصلی در این است که ماندن در وجه نقد، بیشتر به منظور حفظ سرمایه است. در حالی که کوتاهی بازار برای رسیدن به سود بیشتر از محل کاهش قیمت دارایی‌ها منظور نظر است. اما اگر یک دارایی را بفروشید و انتظار کاهش آن را داشته باشید، اساسا در موقعیت کوتاهی بازار قرار گرفته‌اید؛ حتی اگر به طور مستقیم از این افت قیمت به سود نرسید.

از دیگر مواردی که بایستی در نظر داشته باشید، بحث هزینه‌هاست. نگه‌داشتن سرمایه در استیبل‌کوین‌ها احتمالا هزینه‌ای در بر نخواهد داشت، زیرا معمولا هزینه‌ای برای نگهداری دریافت نمی‌شود. با این حال، بسیاری از موقعیت‌های فروش برای باز نگه‌داشتن موقعیت، نیازمند کارمزد یا نرخ بهره هستند. بر همین اساس، معاملات آتی سه ماهه، ممکن است برای موقعیت‌های کوتاه‌مدت ایده‌آل باشند، زیرا هیچ کارمزدی برای تامین مالی آنها در نظر گرفته نشده است.

grejak Bitcoin 1000x600 1 - بازار گاوی (bull market) در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

چگونه معامله‌گران می‌توانند از بازارهای صعودی استفاده کنند؟

ایده اصلی موجود در پشت بازارهای گاوی، معاملاتی نسبتا ساده است. به این صورت که، قیمت‌ها در حال افزایش هستند، بنابراین حضور طولانی‌مدت و خرید در نزول، یک استراتژی منطقی محسوب می‌شود. بر همین اساس است که استراتژی خرید و نگهداری و میانگین‌گیری هزینه دلار، معمولا برای بازارهای صعودی بلندمدت ایده‌ای مناسب در نظر گرفته می‌شود.  

ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید، “روند دوست شماست تا زمانی که نباشد”. این یعنی، معامله در جهت روند بازار، عملکردی منطقی است. در عین حال، هیچ روندی برای همیشه ادامه نخواهند داشت و همان استراتژی ممکن است در سایر بخش‌های چرخه بازار، عملکرد خوبی از خود نشان ندهد. تنها قطعیتی که وجود دارد این است که بازارها می‌توانند و تغییر خواهند کرد. همانگونه که شیوع COVID-19 نشان داد؛ بازارهای گاوی چند ساله را می‌توان تنها در عرض چند هفته از میان برداشت.

asset managers e1640295524351 1024x552 - بازار گاوی (bull market) در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

استراتژی معامله‌گران حرفه‌ای در بازار صعودی

طبیعتا، سرمایه‌گذاران در بازار صعودی، رو به افزایش خواهند بود. این رویه‌ای منطقی است زیرا قیمت‌ها در حال افزایش هستند. بنابراین احساسات کلی حاکم نیز صعودی خواهند بود. با این حال، حتی طی یک بازار صعودی، برخی از سرمایه‌گذاران نزولی خواهند ماند. چنانچه استراتژی معاملاتی آنها سازگار باشد، حتی این امکان وجود دارد که در معاملات نزولی کوتاه‌مدت مانند شورتینگ موفق عمل کنند.

بدین‌ترتیب، برخی از معامله‌گران بر آن خواهند بود که از اوج‌های اخیر در بازار صعودی دوری کنند. با این حال، اینها استراتژی‌های پیشرفته‌ای هستند که برای استفاده معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند مناسب باشند. به عنوان یک معامله‌گر کم‌تجربه، معمولا انجام معامله بر اساس روند بازار، گزینه‌ای معقول‌تر خواهد بود. بسیاری از سرمایه‌گذاران در تلاش برای کوتاه‌کردن بازارهای صعودی است که به دام می‌افتند. به علاوه، قدم گذاشتن در مقابل یک گاو خشمگین یا یک لوکوموتیو، قطعا می‌تواند یک اقدام خطرناک محسوب شود.

جمع‌بندی

در این مطلب، در مورد بازار صعودی و اینکه چیست؟ و چگونه معامله‌گران می‌توانند در شرایط حاکمیت بازار صعودی به معامله بپردازند؟، بحث شد. معمولا، ساده‌ترین استراتژی معاملاتی در هر روند بازار، پیروی از جهت روند کلی حاکم بر بازار است.

به این ترتیب، بازارهای صعودی ممکن است فرصت‌های معاملاتی خوبی ارائه دهند، حتی برای کسانی که برای اولین بار اقدام به معامله یا سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند. با این حال، همواره مدیریت ریسک به روش صحیح و تداوم در فراگیری برای جلوگیری از به اشتباه افتادن در انتخاب استراتژی کارآمد، تا حد ممکن امری ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا