دانشنامهمفاهیم پایه

بایننس‌کوین (BNB) چیست؟

بایننس‌کوین (BNB) رمز ارز اختصاصی صرافی بایننس است. این رمز ارز برای ترید یا پرداخت کارمزد در صرافی بایننس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صرافی ارز دیجیتال بایننس امروزه به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا مطرح است. این صرافی در سال 2017 راه‌اندازی شد و بیشترین تمرکز خود را روی آلت‌کوین‌ها معطوف کرد. در‌حال‌حاضر در صرافی بایننس امکان ترید بالغ بر 500 کوین و توکن ارز دیجیتال فراهم آمده است.

 بایننس‌کوین (BNB)

بایننس‌کوین (BNB) نام توکن بومی بلاک‌چین بایننس است که به‌منظور تسهیل در فرایند ترید ارزهای‌ دیجیتال در صرافی بایننس ایجاد شده است. خالق این رمز ارز صرافی بایننس است که با نماد اختصاری BNB خرید و فروش می‌شود.

بایننس‌کوین در ابتدا در قالب توکن ERC20 و روی بلاک‌چین اتریوم توسعه داده شد. اما پس از اینکه بلاک‌چین اختصاصی بایننس راه‌اندازی گردید، روی بایننس‌چین و بایننس‌اسمارت‌چین تحت عنوان توکن بومی به‌اجرا درآمد.

در جولای 2017 بود که عرضه اولیه این رمز ارز با عنوان عرضه اولیه کوین (ICO) انجام شد. در جریان این عرضه، 10درصد از توکن‌ها (20میلیون BNB) به سرمایه‌گذاران فرشته، 40درصد از توکن‌ها (80میلیون BNB) به تیم توسعه‌دهنده و 50درصد از توکن‌های باقی‌مانده یعنی 100 میلیون BNB به کاربران مشارکت‌کننده در عرضه اولیه اختصاص یافت.

100 میلیون توکن BNB عرضه شده در ICO با قیمت 15 سنت به ازای هر توکن به فروش رفت. بایننس از این طریق توانست سرمایه‌ای در حدود 15 میلیون دلار جمع‌آوری کند.

 از این میان، 35درصد از این سرمایه 15میلیون دلاری، به ارتقای پلتفرم بایننس و سیستم صرافی اختصاص داده شد. 50 درصد باقی مانده نیز در زمینه بازاریابی، برندسازی و آموزش سرمایه‌گذاران جدید مورد استفاده قرار گرفت.

لازم به ذکر است که تعداد توکن‌های بایننس‌کوین محدود به همان 200 میلیون کوین عرضه شده است. با این حال با توجه به توکن‌سوزی دوره‌ای، در نهایت تعداد آن به 100 میلیون توکن کاهش خواهد یافت.

binance راحت حق e1632168587695 1024x638 - بایننس‌کوین (BNB) چیست؟

توکن‌سوزی در بایننس‌کوین

حداکثر تعداد مجاز به عرضه یا اصطلاحا هاردکپ بایننس‌کوین 200 میلیون توکن مقرر شده است. طی فرایندی، بایننس هر سه‌ماه یکبار با یک‌پنجم از سود خود، بایننس‌کوین خریداری کرده و اقدام به سوزاندن آنها می‌کند.

صرافی بایننس به کاربران خود کوین تخفیفی برای پرداخت به عنوان کارمزد تراکنش‌ها ارائه می‌کند. BNB قابل مبادله با سایر رمز ارزها همچون بیت‌کوین، اتریوم و … است.

هدف‌اولیه از توسعه بایننس‌کوین، استفاده‌از آن به‌عنوان توکنی کاربردی بوده که بتواند به‌منظور اعمال تخفیف در کارمزدهای صرافی مورد استفاده قرار گیرد.

 اما این صرافی حیطه کاربردهای این رمز ارز را گسترش داده و امروزه خدمات دیگری مانند پرداخت کارمزدها در شبکه بایننس‌چین، سرگرمی، رزرو و سفر، خدمات آنلاین و خدمات مالی از‌طریق این رمز‌ارز ارائه می‌شود.

توکن‌سوزی در بایننس‌کوین چه تاثیری در قیمت آن دارد؟

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، طبق الگوریتم شبکه بایننس‌کوین، هر سه ماه یکبار توکن‌های BNB سوازنده می‌شوند. در پی این کار میزان عرضه کاهش یافته و در نتیجه قیمت بایننس‌کوین افزایش می‌یابد.

این حجم ترید فصلی بایننس است که مقدار توکن‌های سوزانده‌شده را مشخص می‌کند. مطابق مقاله سفید (وایت‌پیپر) بایننس، بایستی 20 درصد از سود هر فصل این شرکت برای بازخرید BNB اختصاص داده شود. این میزان بازخرید شده برای همیشه سوزانده می‌شود. سوزاندن فصلی توکن‌ها نهایتا با سوزانده‌شدن نصف کل موجودی بایننس‌کوین یعنی 100 میلیون BNB، به اتمام خواهد رسید.

baby bnb token - بایننس‌کوین (BNB) چیست؟

بایننس‌کوین چه کاربردهایی دارد؟

ارز دیجیتال بایننس‌کوین کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

 • ترید: بایننس‌کوین مانند سایر رمزارزها قابلیت مبادله با هم‌نوعان خود را دارد.
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌ها: BNB برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در صرافی بایننس و بایننس‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. صرافی بایننس به کاربران خود در ازای استفاده از BNB برای پرداخت تراکنش‌ها تخفیف در نظر می‌گیرد. این تخفیف هر ساله نصف می‌شوند؛ این یعنی این تخفیف‌ها در سال 2017 از سر گرفته شده و به مدت پنج سال ادامه خواهد داشت و سال 2021 تاریخ انقضای این تخفیفات است.
 • خدمات آنلاین: از طریق بایننس‌کوین انجام پرداخت‌ها در وب سایت‌های Canva، Bittorrent و Storm امکان‌پذیر خواهد بود.
 • پرداخت در کارت‌های اعتباری: BNB برای انجام پرداخت‌ها در کارت‌های اعتباری ارزهای دیجیتال Crypto.com و وب‌سایت‌های Canva، Bittorrent و Storm نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • به عنوان شیوه پرداخت: BNB می‌تواند به عنوان یک شیوه پرداخت توسط معامله‌گران و تجار استفاده شود. اینگونه شیوه‌های پرداخت نیز با انعطاف‌پذیری بیشتری همراه خواهند بود.
 • رزرو خدمات مسافرتی: BNB می‌تواند برای تسهیل در امور مسافرتی مانند رزرو هتل و پرواز در وب‌سایت‌های منتخب مانند Trip.io ، TravelbyBit و Travala مورد استفاده قرار گیرد.
 • سرگرمی: از طریق BNB امکان خرید هدایای مجازی، کارت‌ها، بلیط‌های بخت‌آزمایی در وب‌سایت‌هایی همچون Uplive که یک پلتفرم استریم با‌کیفیت بالاست، فراهم شده است.
 • سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری با بایننس‌کوین در برخی از پلتفرم‌ها از جمله Moeda، سهام، ETF و سایر زمینه‌های سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر شده است.
 • دریافت وام: BNB می‌تواند در برخی از پلتفرم‌ها از جمله ETHLend به عنوان وثیقه‌ای برای دریافت وام استفاده شود.
 • لانچ پد بایننس (Binance Launchpad): بایننس‌کوین را می‌توان به منظور سرمایه‌گذاری در برخی از ICO‌ها در برنامه بایننس لانچ پد صرافی بایننس مورد استفاده قرار داد. رمزارزهای جدید لیست‌شده در صرافی بایننس، ابتدا در لانچ پد قرار داده می‌شوند. این رمزارزها پس از طی بازه زمانی مشخصی در اختیار تریدرها قرار می‌گیرند.

چگونه می‌توان بایننس‌کوین به‌دست آورد؟

کسانی که تمایل‌به سرمایه‌گذاری یا ترید با ارز دیجیتال بایننس‌کوین دارند می‌توانند با استفاده از روش‌های زیر این رمزارز را به‌دست آورند:

 • خرید ارز دیجیتال: تقریبا خرید رمزارز BNB  از تمام صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی و ایرانی به صورت مستقیم یا در قالب خرید تتر امکان‌پذیر است. علاوه‌بر این شما می‌توانید در صورت در اختیار داشتن سایر رمز ارزها، از طریق مبادله آنها در صرافی‌های ارز دیجیتال یا صرافی‌های DEX (غیرمتمرکز) صاحب بایننس‌کوین شوید. در خرید BNB، شما مجبور به خرید یک کوین کامل از این رمزارز نیستید و امکان خرید کسری از آن نیز وجود دارد.
 • استخراج بایننسکوین: همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، تمام کوین‌های بایننس‌کوین از پیش و در جریان عرضه اولیه وارد بازار شده و استخراج آن ممکن است.

تاریخچه قیمت بایننس‌کوین

طی عرضه اولیه بایننس‌کوین، هر واحد از این رمزارز به قیمت 15 سنت به صورت عمومی به فروش رفت. قیمت این رمز ارز از زمان عرضه اولیه تا اوایل سال 2021 در محدوده 50 دلار در نوسان بوده است. در فوریه سال 2021 و با شروع بول‌ران، قیمت بایننس‌کوین با یک صعود انفجاری روبرو شد .همین‌امر قیمت این رمزارز را در یک مدت چند‌ماهه به‌حدود 690 دلار رساند که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود.

Binance Coin BNB vs Ethereum ETH 1024x548 - بایننس‌کوین (BNB) چیست؟

کیف‌پول‌های بایننس‌کوین

بایننس‌کوین همانند سایر ارزهای‌دیجیتال قابل‌ذخیره در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌ست که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف‌پول تراست والت (TrustWallet) که به عنوان کیف‌پول رسمی این رمزارز شناخته می‌شود.
 • والت‌های نرم‌افزاری شامل Coinomi، Atomic Wallet، BRD، Jaxx، Enjin
 • کیف‌پول‌های سخت‌افزاری شامل لجر، ترزور یا کول ولت

چشم‌انداز بایننس‌کوین

با توجه‌به اینکه بایننس‌کوین رمزارز رسمی صرافی بایننس شناخته می‌شود و این صرافی نیز عنوان یکی از صرافی‌های پیشرو در دنیای ارزهای دیجیتال را یدک می‌کشد، انتظار می‌رود بایننس‌کوین از آینده‌ای درخشان برخوردار باشد.

صرافی بایننس، از زمان انتشار بایننس‌کوین و در پی‌ آن جلب‌توجه سرمایه‌گذاران به این رمزارز توانسته به‌سود خوبی دست یابد. رشد صعودی و قابل توجه بایننس‌کوین در سال 2021 باعث علاقه‌مندی بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی برای ورود به بازار این رمزارز شده است.

طی فرایند توکن‌سوزی و به تبع آن از‌بین‌رفتن نیمی از کل موجودی این رمزارز، بایننس‌کوین با کاهش در عرضه مواجه‌شده و به‌دنبال آن کمیاب‌تر خواهد شد. از سویی، وسیع‌تر شدن اکوسیستم بایننس و استفاده از BNB برای پرداخت کارمزدها در بستر شبکه بلاک‌چین بایننس، تثبیت جایگاه این رمزارز را به دنبال خواهد داشت.

با این حال وابستگی بایننس کوین به صرافی بایننس، به عنوان یک ریسک برای این رمز ارز محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا