مقالات آموزشی و تحلیلی

تجارت آربیتراژ (Arbitrage Trading) چیست؟

تجارت آربیتراژ (Arbitrage Trading) یک استراتژی معاملاتی نسبتا کم ریسک است که از تفاوت قیمت در بازارها استفاده می‌کند. بیشتر اوقات، این شکل از تجارت شامل خرید و فروش یک دارایی (مانند بیت کوین) در صرافی‌های مختلف است. از آنجایی که قیمت بیت کوین در تئوری باید در بایننس (Binance) و در صرافی‌های دیگر برابر باشد، هر تفاوتی بین این دو احتمالا یک فرصت آربیتراژ است. 

این یک استراتژی بسیار رایج در دنیای تجارت است، اما در بیشتر مواقع به عنوان ابزاری برای موسسات مالی بزرگ بوده است. با دموکراتیزه شدن بازارهای مالی به لطف ارزهای دیجیتال، ممکن است فرصتی برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال نیز وجود داشته باشد تا از این نوع تجارت بهره‌مند شوند.

crypto arbitrage trading main 1600 1024x448 - تجارت آربیتراژ (Arbitrage Trading) چیست؟

معرفی

اگر بتوانید تجارت سودآوری را برای خود تضمین کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ به نظر شما چیزی شبیه این وجود دارد؟ حتی قبل از وارد‌ شدن به معامله باید بدانید که قرار است سود داشته باشید. هر کسی که می‌توانست چنین امتیازی داشته باشد از آن بهره‌برداری می‌کند تا زمانی که دیگر نتواند.

در حالی که چیزی به نام سود تضمین‌شده وجود ندارد، معامله آربیتراژ نزدیک‌ترین چیزی به سود تضمین شده است که به دست می‌آورید. معامله‌گران برای به دست آوردن فرصتی برای ورود به این نوع معاملات به شدت با یکدیگر در رقابت هستند. به همین دلیل، سود به طور کلی در معاملات آربیتراژ بسیار ناچیز است و به شدت به سرعت و حجم هر معامله بستگی دارد. به همین دلیل است که بیشتر معاملات آربیتراژ توسط الگوریتم‌هایی انجام می‌شود که توسط شرکت‌های معاملاتی با فرکانس بالا (HFT) توسعه یافته‌اند.

 تجارت آربیتراژ چیست؟

معامله آربیتراژ یک استراتژی معاملاتی است که هدف آن کسب سود از طریق خرید همزمان دارایی در یک بازار و فروش آن در بازار دیگر است. این تجارت معمولا بین دارایی های یکسان معامله شده در مبادلات مختلف انجام می شود. تفاوت قیمت بین این ابزارهای مالی در تئوری باید صفر باشد زیرا آنها به معنای واقعی کلمه یک دارایی هستند.

چالشی که یک معامله‌گر آربیتراژ یا آربیتراژور (arbitrageur) با آن مواجه است، نه تنها یافتن این تفاوت‌های قیمتی است، بلکه باید بتواند آنها را به سرعت معامله کند. از آنجایی که سایر معامله‌گران آربیتراژ نیز احتمالا شاهد این تفاوت در قیمت یا همان اسپرد (the spread) هستند، به این دلیل پنجره سودآوری معمولا خیلی سریع بسته می‌شود.

علاوه بر این، از آنجایی که معاملات آربیتراژ معمولا کم خطر هستند، بازده این نوع معاملات عموما پایین است. این بدان معناست که معامله‌گران آربیتراژ نه تنها باید سریع عمل کنند، بلکه به سرمایه زیادی نیاز دارند تا ارزش انجام آن را داشته باشد.

ممکن است برایتان سوال ایجاد شود که چه نوع معاملات آربیتراژ برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال در دسترس است. بهتر است بدانید که انواع خاصی از این نوع معاملات وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد، پس بیایید مستقیما به آنها بپردازیم.

7B13862B8D05A4CC0C48D1875635B6A884C93AA9A49282FA4793E28ABACB729A - تجارت آربیتراژ (Arbitrage Trading) چیست؟

انواع معاملات آربیتراژ

انواع مختلفی از استراتژی‌های آربیتراژ وجود دارد که معامله‌گران در سراسر جهان در بسیاری از بازارهای مختلف از آنها استفاده می‌کنند. با این حال، وقتی صحبت از معامله‌گران ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، انواع مختلفی وجود دارد که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تبادل آربیتراژ

متداول‌ترین نوع معامله آربیتراژ، آربیتراژ مبادله‌ای (exchange arbitrage) است، یعنی زمانی که یک معامله‌گر، یک دارایی رمزنگاری‌شده را در یک صرافی خریداری می‌کند و همان دارایی را در صرافی دیگری می‌فروشد.

قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند به سرعت تغییر کند. اگر به دفترچه‌های سفارش برای یک دارایی در صرافی‌های مختلف نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که قیمت‌ها تقریبا هرگز دقیقا در یک زمان، یکسان نیستند. اینجاست که معامله‌گران آربیتراژ وارد میدان می‌شوند. آنها سعی می‌کنند از این تفاوت‌های کوچک برای کسب سود، سوء‌استفاده کنند. این به نوبه خود، بازار پایه را ناکارآمدتر می‌کند زیرا قیمت در یک محدوده نسبتا محدود در مکان‌های معاملاتی مختلف باقی می‌ماند. از این نظر، ناکارآمدی بازار می تواند به معنای فرصتی برای کسب سود تلقی شود. 

این در عمل چگونه کار می‌کند؟ فرض کنید بین بایننس و صرافی دیگری برای بیت کوین تفاوت قیمت وجود دارد. اگر یک معامله‌گر آربیتراژ این را ببیند، می‌خواهد بیت کوین را در صرافی با قیمت پایین‌تر بخرد و آن را در صرافی دیگر با قیمت بالاتر بفروشد. البته زمان‌بندی و اجرا بسیار مهم خواهد بود. بیت کوین یک بازار نسبتا بالغ است و فرصت‌های آربیتراژ مبادلاتی معمولا فرصت بسیار کمی دارند.

آربیتراژ نرخ تامین مالی

یکی دیگر از انواع رایج معاملات آربیتراژ برای معامله‌گران مشتقات کریپتو، آربیتراژ نرخ تامین مالی یا آربیتراژ فاندینگ ریت (funding rate arbitrage) است. این زمانی است که یک معامله‌گر، یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کند و حرکت قیمت آن را با یک قرارداد آتی در همان رمزارز پایه‌ای که نرخ سرمایه‌گذاری کمتری نسبت به هزینه خرید ارز دیجیتال دارد، پوشش می‌دهد. هزینه در این مورد به معنای هرگونه هزینه‌ای است که موقعیت ممکن است متحمل شود.

فرض کنید صاحب مقداری اتریوم هستید. اکنون ممکن است از این سرمایه‌گذاری راضی باشید، اما قیمت اتریوم نوسانات زیادی خواهد داشت. بنابراین شما تصمیم می‌گیرید با فروش قرارداد آتی (مانند شورت کردن) به همان ارزش سرمایه‌گذاری اتریوم خود، خود را از قرار گرفتن در معرض قیمت محافظت کنید. فرض کنید نرخ تأمین مالی برای آن قرارداد به شما 2% پرداخت می‌کند. این بدان معناست که شما با داشتن اتریوم بدون ریسک قیمت، 2% دریافت خواهید کرد که در نتیجه یک فرصت آربیتراژ سود آور ایجاد می‌شود (در واقع فرصت آربیتاژ فاندینگ ریت مربوط به نرخ تعدیل قرار داد آتی از نوع دائمی است، با توجه به اینکه قراردادهای آتی دائمی برخلاف نوع سنتی تاریخ سررسید تسویه ندارند، این قراردادها با کمک فاندینگ ریت تعدیل می‌شوند). 

آربیتراژ مثلثی

یکی دیگر از انواع بسیار رایج معاملات آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال، آربیتراژ مثلثی (triangular arbitrage) است. این نوع معاملات زمانی است که یک معامله‌گر متوجه اختلاف قیمت بین سه ارز دیجیتال مختلف می‌شود و آنها را با یکدیگر در نوعی حلقه مبادله می‌کند.

ایده پشت آربیتراژ مثلثی از تلاش برای استفاده از تفاوت قیمت ارزهای متقابل مانند (BTC/ETH) ناشی می‌شود. به عنوان مثال، می‌توانید بیت کوین را با BNB خود بخرید، سپس اتریوم را با بیت کوین خود بخرید و در نهایت BNB را با اتریوم باز خرید کنید. اگر ارزش نسبی بین اتریوم و بیت کوین با ارزش هر یک از این ارزها با BNB مطابقت نداشته باشد، یک فرصت آربیتراژ وجود دارد.

Cryptocurrency Investor 768x405 1 - تجارت آربیتراژ (Arbitrage Trading) چیست؟

ریسک‌های مرتبط با معاملات آربیتراژ

در حالی که معاملات آربیتراژ نسبتا کم خطر در نظر گرفته می‌شود، این به معنای صفر بودن ریسک آنها نیست. بدون ریسک، هیچ پاداشی وجود نخواهد داشت، و تجارت آربیتراژ نیز قطعا از این قاعده مستثنی نیست.

بزرگترین ریسک مرتبط با این توع معاملات ، ریسک اجراست. این ریسک زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرد بین قیمت‌ها قبل از اینکه بتوانید معامله را نهایی کنید بسته می‌شود و در نتیجه بازدهی صفر یا منفی برای شما به دست می‌آید. این می‌تواند به دلیل لغزش، اجرای آهسته، هزینه‌های غیرعادی بالای تراکنش، افزایش ناگهانی نوسانات و غیره باشد.

یکی دیگر از ریسک‌های مهم هنگام انجام معاملات آربیتراژ، ریسک نقدینگی است. این نوع از ریسک نیز زمانی اتفاق می‌افتد که نقدینگی کافی برای ورود و خروج از بازارهایی که برای تکمیل آربیتراژ خود نیاز دارید وجود نداشته باشد. اگر با استفاده از ابزارهای اهرمی مانند قراردادهای آتی معامله می‌کنید، ممکن است در صورتی که معامله به ضرر شما پیش رود، با مارجین کال (margin call) مواجه شوید (خالی‌شدن موجودی حساب). در نتیجه، اعمال مدیریت ریسک مناسب بسیار مهم است.

جمع‌بندی

امکان استفاده از معاملات آربیتراژ فرصتی عالی برای معامله‌گران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است. با سرعت و سرمایه مناسب برای شرکت در این نوع استراتژی‌ها، می‌توانید معاملات کم ریسک و سودآور را در کمترین زمان انجام دهید.

با این حال، ریسک مرتبط با معاملات آربیتراژ را نباید نادیده گرفت. در حالی که این معاملات ممکن است تداعی کننده “سود بدون ریسک” یا “سود تضمین شده” باشد، واقعیت این است که ریسک کافی برای  بازداشتن هر معامله‌گر از اقدام برای این نوع معامله وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا