سایرمقالات آموزشی و تحلیلی

تست نت (Testnet) چیست؟

تست نت (Testnet) در واقع یک زنجیره بلوکی است که برای آزمایش شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از جذاب‌ترین مفاهیم که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته، استفاده از شبکه آزمایشی بلاک‌چین (Testnet) است. این پلتفرم از ابعاد و اشکال مختلفی تشکیل شده و باعث گشودن دروازهای جدیدی به روی علم بلاک ‌چین شده است.

هدف از راه‌اندازی چنین شبکه آزمایشی، ارتقای هر بیشتر اکوسیستم اصلی یا همان مین ‌نت (Mainnet) است. به طوری که با اتکا به این شبکه آزمایشی می‌توان هرگونه خطای احتمالی را ردیابی کرد و توسعه‌دهندگان شبکه اصلی را از نقایص موجود آگاه نمود.

در حال حاضر ما با دو نوع تست نت روبرو هستیم. اولین نوع آن پیش از مین ‌نت راه‌اندازی شده بود و دومین نوع آن در حین عملیاتی شدن مین ‌نت عرضه شد. هر دو نوع تست‌ نت‌ها از لحاظ عملکرد و ساختار بنیادی مشابه هم هستند. اما در زمینه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند به میزان قابل‌توجهی در درک توسعه‌دهندگان و کاربران آن حیطه اثرگذار هستند.

Qué es la Testnet - تست نت (Testnet) چیست؟

دو عملکرد اصلی شبکه‌های آزمایشی

وقتی درباره مبحث‌هایی مانند اکوسیستم اتریوم و بیت‌کوین صحبت به میان می‌آید، شبکه‌های آزمایشی دو عملکرد اصلی را برعهده دارند. نخست آنکه، شبکه‌های یاد شده در واقع محیط‌های پویایی هستند که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند که برنامه‌های غیرمتمرکز خود را در آن بستر مورد آزمایش و چالش قرار دهند.

اغلب توسعه‌دهندگان به این نکته تجربی رسیده‌اند که کد بی نقص یا به عبارت دیگر کد کاملی وجود ندارد. شبکه‌های آزمایشی محیطی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند که بتوانند بدون هیچ نوع ریسکی کدهای خود را مورد آزمایش قرار دهند. چنین محیط‌هایی از لحاظ ساختاری، شباهت بسیار زیادی به بلاک‌ چین‌های اصلی مانند اتریوم دارند.

دوم اینکه، بسیاری از کارشناسان بلاک ‌چین انتظار دارند که احتمال انجام تراکنش‌های ناقص و برنامه‌هایی با نقص فنی بسیار زیاد در شبکه اصلی وجود داشته باشد. اما چنین رخدادهایی در پلتفرم باعث ایجاد یک فاجعه برای پروژه می‌شود. بنابراین قبل از اجرای پروژه بر روی اکوسیستم اصلی باید آن را در شبکه آزمایشی مورد استفاده قرار دهند و تمامی نواقص آن را برطرف نمایند و اگر نیاز به افزودن قابلیت‌های جدید باشد آن را بیافزایند و سپس پلتفرم را در محیط واقعی راه‌اندازی کنند.

تست نت (Testnet) چیست؟

تست نت (Testnet)، یک شبکه آزمایشی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند کدهای خود را روی آن آزمایش کرده و هرگونه باگ و نواقص دیگر را پیدا کرده و برطرف نمایند. در این بستر کدها به راحتی قابل تغییر هستند و هر گونه کوین و توکن ایجاد شده بی‌ارزش است.

چنین شبکه‌های آزمایشی، تاثیر قابل‌توجهی در برطرف کردن نقص‌های شبکه اصلی دارند و باعث ارائه هر چه بهتر کدها در پلتفرم می‌شود.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، محیط تست نت بسیار شبیه محیط اصلی است و توسعه‌دهندگان کدهای خود را بدون هر ریسکی مورد آزمایش قرار دهند. این یک روش مطمئن برای تست اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است و تاثیر مثبتی را در هنگام بروزرسانی کدهای بلاک‌چین بر جای می‌گذارد. این کدها ابتدا در شبکه آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر به نتایج مورد نظر رسیدند آن را در شبکه اصلی اجرا می‌کنند.

bitcoin testnet - تست نت (Testnet) چیست؟

مین نت (Mainnet) چیست؟

اصطلاح مین نت (Mainnet) زمانی به ‌کار گرفته می‌شود که یک بلاک ‌چین به طور کامل توسعه یافته و آماده استفاده باشد. به این معنی که تمامی تراکنش‌های ارز دیجیتال در حال عرضه، تایید و ثبت در یک دفتر کل توزیع شده (بلاک‌چین) باشد.

اما در تست نت یک پروتکل یا شبکه بلاک ‌چین با ظرفیت کامل خود راه‌اندازی نشده است. به عبارت دیگر در یک شبکه آزمایشی، پروتکل تنها به عنوان نمونه‌ای اولیه از یک پروژه بلاک‌ چینی است.

در اغلب موارد، قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی یک پروژه بلاک‌ چین، تیم توسعه‌دهنده پیشنهادات خود را در ارتباط با عرضه اولیه سکه‌ها (ICO)، مبادله اولیه در صرافی‌ها (IEO) و یا هر اقدامات دیگری که می‌تواند به جمع‌آوری سرمایه اولیه و رشد جامعه کمک کند ارائه می‌دهد. به طور معمول وجوه جمع‌آوری شده برای توسعه نمونه اولیه ‌بلاک ‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مرحله بعد در تست نت مورد آزمایش قرار می‌گیرد. پس از رفع هرگونه مشکل که بسته به عملکرد شبکه آزمایشی دارد، تیم تصمیم خود را نسبت به راه‌اندازی نسخه اصلی بلاک ‌چین عملی می‌کند.

باید توجه داشته باشید که توکن‌های مین نت برخلاف تست نت دارای ارزش هستند که از آنها برای توسعه اکوسیستم استفاده می‌شود.

بهترین مین نت‌ها

از بهترین مین ‌نت‌های حال حاضر می‌توان به بلاک ‌چین‌های بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو، ترون و ایاس اشاره کرد که همه آنها بلاک ‌چین مستقل و اختصاصی خود را دارند.

در این میان رکورد دارترین عرضه اولیه مربوط به بلاک ‌چین ایاس است که در حدود یک سال به طول انجامید و در طی این مدت توانست 4 میلیارد دلار سرمایه برای توسعه شبکه جمع‌آوری کند.

ناگفته نماند که بسیاری از مین نت‌های معروف کنونی در ابتدا فعالیت خود را بر روی مین نت اتریوم شروع کرده‌اند که از نمونه‌های بارز آن می‌توان به ترون اشاره کرد که توکن این پلتفرم در ابتدا مبتنی بر استاندارد ERC-20  شبکه اتریوم بود. البته در سال 2018 مین نت مختص ترون راه‌اندازی شد و تمامی توکن‌های موجود در شبکه اتریوم به پروتکل اصلی ترون منتقل گردید.

wp3624613 1024x640 - تست نت (Testnet) چیست؟

دو طرفه بودن شبکه‌های آزمایشی

شبکه‌های آزمایشی به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و اکوسیستم‌های بلاک ‌چینی این امکان را می‌دهند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و کدهای خود را با کم‌ترین ریسک مورد آزمایش قرار دهند. چنین رویکردی باعث توسعه محصولات هر دو پلتفرم می‌شود و ارزش ذاتی آنها را در بین کاربران بالا می‌برد.

شاید اکنون متوجه شده‌ باشید که شبکه‌های آزمایشی به طور غیرمستقیم چه تاثیر قابل‌توجهی بر روی ارزش توکن‌ها دارند. اگر قیمت یک توکن را تابعی از ارزش آن بدانیم، تست نت برای توسعه‌دهندگان این امکان را فراهم می‌کند تا با برطرف کردن هر نوع ایرادی در پروژه، یک محصول با ارزش را ارائه دهند. اما باید توجه داشت که برخی از پروژه‌ها با ادعای دارا بودن شبکه آزمایشی درصدد بالا بردن توکن‌های عرضه‌ شده خود هستند و این یکی از پیامدهای نامطلوب شبکه آزمایشی است.

متاسفانه بسیاری از کاربران جامعه ارزهای دیجیتال وقتی که اخباری در رابطه با استفاده یک پروژه از شبکه آزمایشی دریافت می‌کنند، به صورت هیجانی اقدام به خرید توکن‌های آن پلتفرم می‌نمایند که این امر باعث بالا رفتن حباب‌گونه قیمت توکن‌های آن پروژه می‌شود.

تست نت چه کاربردهایی دارد؟

برخی از کاربردهای اصلی تست نت شامل موارد زیر است:

  • قابلیت تست برنامه‌های غیرمتمرکز: هر برنامه غیرمتمرکز قبل از راه‌اندازی عمومی آن، باید به صورت گام به گام عملیاتی شود تا هر گونه نقص و یا باگ موجود در آن برطرف گردد. از جمله این تست‌ها می‌توان به تست بارگیری، تست امنیتی و یکپارچه‌سازی، تست انتقال به بلاک ‌چین و در نهایت برخی از تست‌های پیش‌نیاز که هر برنامه باید قبل از راه‌اندازی از صحت عملکرد آنها مطمئن شود، اشاره کرد.
  • به‌ حداقل ‌رساندن چالش‌ها: توسعه‌دهندگان به ‌طور مستمر در تلاش هستند که چالش‌های مربوط به تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری را به حداقل ممکن تقلیل دهند. از طرف دیگر به‌روزرسانی امنیت اکوسیستم و حفظ پایداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید آزمون‌های بسیاری پشت‌ سر بگذارند. از این رو استفاده از شبکه آزمایشی یک امر گریزناپذیر است.
  • قابلیت توسعه در یک بستر امن: با استفاده از شبکه آزمایشی، توسعه‌دهندگان می‌توانند کدهای خود را در یک بستر امن به اجرا بگذارند و نتیجه ‌نهایی را ببیند و در صورت بروز هرگونه خطایی آن را برطرف سازند.

تفاوت مین ‌نت و تست نت چیست؟

با وجود اینکه هر دوی آنها به یکدیگر وابسته هستند. اما هر کدام اهداف و کاربردهای متفاوتی را دنبال می‌کنند که از جمله این نکات افتراق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نودها
  • آدرس‌ها
  • هزینه عملیات
  • شناسه شبکه
  • بلاک جنسیس (Genesis Block)
  • اهداف

با توجه به اینکه کوین‌های شبکه تست نت فاقد ارزش مادی هستند در نتیجه تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه آزمایشی آن نیز هزینه‌ای ندارد. در حالی که تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه مین ‌نت مشمول هزینه هستند. به عنوان مثال هر کاربری با ایجاد قرارداد هوشمند و یا انجام هر تراکنشی براساس این قرارداد حداقل باید کارمزد شبکه را پرداخت کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو شبکه، تفاوت در IDها و یا همان تفاوت در شناسه‌ها است. اگر نگاهی به ID شبکه‌های آزمایشی راپستن (Ropsten)، رینکبای (Rinkeby) و کوان (Kovan) بیاندازید، خواهید دید با وجودی که هر سه آنها به شبکه اتریوم تعلق دارند، دارای IDهایی با شماره 3، 4 و 42 هستند. در حالی که ID شبکه اصلی اتریوم عدد 1 است.

اگر در مورد بلاک جنسیس (Genesis Block) مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که در تعربف بلاک جنسیس چنین آمده است؛ اولین بلاک هر شبکه را بلاک جنسیس یا بلاک اولیه شبکه می‌گویند که این مورد خاص در تست نت و مین ‌نت کاملا با یکدیگر متفاوت است.

ناگفته نماند که آدرس شبکه اصلی با شبکه آزمایشی متفاوت است. به عنوان مثال، آدرس شبکه آزمایشی بیت‌کوین با n یا m شروع می‌شود. در حالی که آدرس‌ها در شبکه اصلی بیت‌کوین با 1،3 و یا bc1 آغاز می‌شوند.

در پایان هم باید به این نکته اشاره کرد که تعداد نودهای شبکه آزمایشی بسیار محدود است و تنها به توسعه‌دهندگان ختم می‌شود. اما در مقابل نودهای شبکه اصلی را کاربران آن پروتکل تشکیل می‌دهند.

Qué es doble gasto - تست نت (Testnet) چیست؟

کلاهبرداری با استفاده از تست نت

کوین‌های عرضه شده توسط شبکه آزمایشی فاقد ارزش هستند. اما امکان سوء‌استفاده از این کوین فاقد اعتبار توسط افراد سودجو وجود دارد. برای اینکه از هر گونه کلاهبرداری توسط تست نت جلوگیری به عمل بیاورید باید همیشه مطمئن شوید که از کیف‌پول متعلق به شبکه اصلی و یا اینکه از کیف ‌پولهای شناخته‌شده برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنید.

یکی دیگر از روش‌های مقابله با کلاهبرداری‌های احتمالی، توجه به آدرس‌های کیف‌ پولتان است. به عنوان مثال، آدرس شبکه اصلی بیت‌کوین با عدد 1،3 و bc1  شروع می‌شود. در حالی که آدرس‌های شبکه آزمایشی با حروف n وm  آغاز می‌شوند.

کلاهبرداری با فروش کوین‌های بی‌ارزش

از روش‌های دیگری که می‌تواند شما را از خطر کلاهبرداری‌های حوزه رمزارزها در امان نگه دارد، اجتناب از افتادن در دام وعده خرید رمزارزها با قیمت‌های رویایی و خیلی پایین است. وب‌سایت‌هایی هستند که اقدام به ارائه ارزهای دیجیتال رایج در بازار با قیمت‌های خیلی پایین‌تر از سطح بازار می‌کنند. کاربران هم به امید کسب سودهای بیشتر وسوسه شده و اقدام به خرید از آنها می‌کنند.

این در حالی است که کوین‌های دریافت شده در ازای هزینه صرف شده، فاقد ارزش و هر گونه کاربردی بوده و صرفا کلاهبرداری است. بنابراین بهتر است بدانید که ارزهای دیجیتال نیز به مثابه پول واقعی هستند. پس هیچ‌کس حاضر نیست به رایگان آنها را با قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی در اختیار شما قرار دهد.

در امان ماندن از کلاهبرداری‌ها با حذف واسطه‌ها

سعی کنید تمامی تراکنش‌های رمز ارزها را خود برعهده بگیرید و از افراد واسط برای نقل و انتقال دارایی‌های دیجیتال خود استفاده نکنید. زیرا حذف واسطه‌ها، یکی از اصول اولیه و اهداف اصلی پیدایش رمزازهاست. بنابراین بهتر است شما نیز به عنوان کاربر این حوزه، از این اصل پیروی کنید. تا جای ممکن، به اطلاعات خود در مورد ارزهای دیجیتال بیافزایید و سعی کنید اقداماتی مانند ساخت کیف پول و خرید کوین را خودتان انجام بدهید و از واگذاری آن به افراد دیگر خودداری کنید.

جمع‌بندی

همانطور که در این مطلب اشاره شد هدف تست نت کمک به توسعه‌دهندگان برای رفع هرگونه خطاهای احتمالی در کدهای شبکه است. یکی از بارزترین تست نت‌های حال حاضر در بین بلاک ‌چین‌ها، تست نت اتریوم است. از آنجایی که این پروژه درصدد به‌روزرسانی جدیدی به نام اتریوم 2.0 است، شاید استفاده از تست نت برای این شبکه به عنوان یک اولویت محسوب می‌شود. در حالت کلی باید گفت که تست نت ها بخش اصلی توسعه هر شبکه بلاک ‌چینی هستند تا از طریق آن بتوان به یک نتیجه دلخواه در شبکه اصلی دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا