مفاهیم پایهمقالات آموزشی و تحلیلی

توکن‌سوزی (Coin Burn) در ارزهای دیجیتال چیست؟ و چرا انجام می‌شود؟

توکن‌سوزی فرآیندی است که در آن کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از گردش خارج کنند. این امر باعث کاهش تعداد کوین‌های در حال استفاده می‌شود. در این حالت توکن‌ها به یک آدرس کیف پول ارسال می‌شوند که امکان استفاده مجدد از آنها غیر ممکن است. چنین کیف‌پول‌هایی خارج از شبکه قرار دارند و هیچ کسی نمی‌تواند آنها را وارد چرخه بازار مالی کند.

آشنایی با نحوه سوزاندن ارزهای دیجیتال

به تمامی کاربران ارزهای دیجیتال آدرس اختصاصی داده می‌شود که از آن برای ارسال و دریافت کوین (سکه) استفاده کنند. آدرس اختصاص داده شده در شبکه همانند آدرس ایمیل شما هست. همانطور که به ایمیل خود در همه جا دسترسی دارید و می‌توانید پیام‌های خود را ارسال و دریافت کنید. یک آدرس نیز در ارزهای دیجیتال همان رویکرد و کارایی را دارد.

شبکه ارز دیجیتال آدرس اختصاصی و منحصر‌به‌فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را با همان آدرس می‌شناسد. بنابراین می‌توانید برای تمامی تراکنش‌های خود از آن استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که منظور ما از آدرس، همان آدرس کیف پول شماست.

اگر کاربری مقدار مشخصی کوین در اختیار داشته باشد، می‌تواند از شبکه درخواست کند که بخشی از سکه‌‌هایش سوزانده شوند. سپس قرارداد تایید می‌کند که کاربر مورد نظر تعداد سکه‌هایی را که درخواست کرده است سوزانده شود در کیف پول خود دارد. همچنین در این قرارداد مقادیر نامعتبری مانند صفر و یا اعداد منفی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. برای سوزاندن صرفا اعداد مثبت تایید می‌شوند.

Earn Cryptocurrency With Coin Burn - توکن‌سوزی (Coin Burn) در ارزهای دیجیتال چیست؟ و چرا انجام می‌شود؟

فرایند توکن‌سوزی

اگر کاربر تعداد سکه‌هایی را که برای سوزاندن اعلام کرده، در اختیار نداشته باشد و یا مقادیر نامعتبر دیگری وارد کند در این حالت کوین‌ها سوزانده نمی‌شود. اما اگر مقدار تعیین‌شده صحیح باشد پلتفرم همان مقدار را از کیف پول شخص حذف می‌کند و بعد از به‌روزرسانی اکوسیستم، سکه‌ها سوزانده می‌شود.

اگر شما هم اقدام به سوزاندن سکه‌های خود کنید، این سکه‌ها برای همیشه از چرخه خارج خواهند شد و امکان استفاده مجدد از آنها امکان‌پذیر نخواهد بود. به عنوان مثال بایننس هر سه ماه یک بار تعداد سکه‌هایی را که به عنوان سود پرداخت می‌کند را باز خرید کرده و آن را می‌سوزاند. این چرخه تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که تعداد سکه‌های این پلتفرم به نصف کاهش یابد.

در بایننش عملیاتی به نام سوزاندن سکه اجرا می‌شود که طی آن هر کاربر در هر زمان می‌تواند سکه‌های مورد نظر خود را بسوزاند. چنین عملیاتی کاملا شفاف صورت می‌گیرد و تمامی کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند.

توکن‌سوزی در پروژه‌های ارز دیجیتال

به طور کلی فرآیند توکن سوزی، باعث حذف دائمی کوین‌ها یا توکن‌ها  از گردش در داخل شبکه می‌شود. کاهش مرتب تعداد عرضه یک ارز در بازار، احتمال افزایش ارزش آن را به میزان زیادی می‌تواند تضمین کند. چنین روشی مختص به یک ارز خاص نیست و تقریبا بسیاری از ارزهای دیجیتال آن را پیاده‌سازی می‌کنند.

هدف از اتخاذ چنین رویکردی، مقابله با کاهش ارزش هر واحد رمز ارز است. حتی اگر به بازار سنتی نیز نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که در صورت چاپ و توزیع بیش از حد اسکناس توسط بانک مرکزی، شاهد افزایش نقدینگی در سطح جامعه و به طبع آن کاهش ارزش پول و افزایش تورم خواهیم بود.

باید توجه داشت که عملیات سوزاندن توکن‌ها تنها توسط افراد مستقل صورت نمی‌گیرد، بلکه پروژه‌های عرضه‌کننده یک توکن یا کوین از اصلی‌ترین عوامل پیگیری کننده چنین طرحی هستند. برخی از پلتفرم‌ها حتی قبل از اولین عرضه، اقدام به سوزاندن بخش قابل توجهی از رمزارزهای خود می‌کنند تا مانع از موج تورمی احتمالی شوند که در صورت ایجاد، کاهش بیش از حد ارزش آن رمزارز را در بازار در پی خواهد داشت. شاید استفاده از چنین روشی افراطی به نظر برسد، اما بسیاری از پروژه‌ها از این مکانیزم استفاده کرده‌اند.

برخی دیگر از اکوسیستم‌ها ترجیح می‌دهند که در انتهای عرضه اولیه (ICO)، آن مقدار ارز را که باقی مانده و حامیانی خاصی پیدا نکرده را بسوزانند. پلتفرم‌های تریدینگ، از جمله مهم‌ترین پروژه‌هایی هستند که چنین روالی را پیگیری می‌کنند.

دلیل اصلی سوزاندن سکه‌ها در ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل در مورد توکن‌سوزی مربوط به عرضه کنندگان اولیه سکه (ICO)ها است. برخی از عرضه کنندگان اولیه سکه‌ها، به منظور جذب سرمایه بخشی از سکه‌ها را در معرض فروش قرار می‌دهند. اگر تمامی کوین‌ها به فروش نروند مقدار باقی‌مانده را می‌سوزانند. در نتیجه مقدار سوزانده‌شده از کل موجودی حذف می‌شود.

از بین بردن مقدار مشخصی از سکه‌ها تاثیر مستقیمی بر دارندگان آنها دارد. به‌طوریکه با کاهش تعداد موجودی سکه‌ها، آن تعداد سکه‌ای که باقی مانده کمیاب‌تر شده و ارزش آن نیز بیش‌تر می‌شود. در نتیجه توکن‌سوزی با هدف ارزشمندتر کردن کوین‌ها و باقی نگه‌داشتن آنها در صدر صورت می‌گیرد.

coin burn 1024x683 - توکن‌سوزی (Coin Burn) در ارزهای دیجیتال چیست؟ و چرا انجام می‌شود؟

مزایای سوزندان سکه‌ها چیست؟

همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد یکی از مهم‌ترین آثاری که سوزاندن سکه برجای می‌گذارد افزایش ارزش آن سکه است. اما صرف نظر از افزایش ارزش آن سکه مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

تعهد طولانی مدت نسبت به پروژه

توکن‌سوزی غالبا باعث ارسال یک سیگنال مثبت به سرمایه‌گذاران می‌شود. تمامی پروژه‌ها سعی می‌کنند حداکثر ارزش افزوده را برای کاربران خود فراهم کنند. از این‌رو از بین بردن سکه در یک شبکه می‌تواند برخی از مشکلات را همراه با افزودن ارزش آن دارایی برطرف نماید.

محافظت در برابر اسپم‌ها

یکی دیگر از مزایای سوزاندن سکه‌ها مقابله با حملات DDos و تراکنش‌های اسپم است. زمانی که کاربران تراکنشی را در شبکه انجام می‌دهند به‌طور طبیعی کارمزدی را پرداخت می‌کنند. همچنین برای اینکه در شبکه اتریوم فعالیت داشته باشید و بتوانید یک قرارداد هوشمند را اجرا کنید باید کارمزد گس را پرداخت نمایید. این کارمزد به صورت خودکار سوزانده می‌شود تا علاوه بر افزایش ارزش سکه‌ها به صورت غیرمستقیم امنیت شبکه نیز بالا برود.

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) چیست؟                

اثبات سوزاندن (POB)، الگوریتم اجماع است که توسط Lan Stewart به عنوان جایگزینی برای PoW معرفی شده است. در الگوریم اثبات کار ماینرها در فرآیند استخراج، نیاز به سرمایه‌گذاری در ساخت یک ریگ استخراج دارند. اما در الگوریتم سوزاندن (PoB)، استخراج‌کنندگان برای اینکه در روند استخراج مشارکت داشته باشند باید سکه‌های خود را بسوزانند. در اینجا منظور از سوزاندن ارسال سکه به آدرس بدون کلید است که به هیچ عنوان قابل استفاده نیست. بنابراین سوزاندن سکه، به مثابه سرمایه‌گذاری در ایجاد ریگ استخراج است.

الگوریتم اثبات سوزاندن شباهت زیادی به الگوریتم اثبات کار دارد. اما در مقایسه با آن انرژی بسیار کم‌تری را مصرف می‌کند. همچنین در اعتبارسنجی این الگوریتم نیازی به استفاده از سخت‌افزارهای محاسباتی پیشرفته نیست. از این‌رو سرمایه فیزیکی چندانی نیاز ندارد و می‌توان از آن در بسیاری از سکوهای استخراج مجازی  برای برخی از پلتفرم‌ها استفاده کرد.

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) چگونه کار می‌کند؟

یک ماینر برای اینکه دکل استخراج را خریداری کند باید سکه‌ها را بسوزاند که به این عمل قدرت استخراج بلوک گفته می‌شود. در این نوع عملکرد هر چه تعداد بیشتری سکه سوزانده شود تعداد دکل‌های استخراج نیز بزرگتر خواهد شد. سوزاندن سکه شامل ارسال آن به یک آدرس قابل تایید عمومی است که به یک کیف پول بدون کلید خصوصی ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا