دانشنامهمفاهیم پایه

توکن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

افرادی که علاقه‌مند به حوزه ارزهای رمزنگاری شده باشند قطعا به وفور با واژه توکن روبرو شده‌اند. حتی ممکن است بیت‌کوین و یا اتریوم را به عنوان توکن یا چیزی شبیه به آن تصور کنند. در حالت کلی بخش اعظم دارایی‌های رمزنگاری شده را می‌توان با عنوان توکن توصیف نمود.

در اکوسیستم بلاک‌چین، توکن ارز دیجیتال به معنی یک واحد رمز ارز است و تفاوت فاحشی با مفهوم ارز دیجیتال دارد. اما اگر بخواهیم توکن را برمبنای یک دارایی توصیف کنیم، توکن به هر نوع دارایی که قابلیت انتقال و مبادله دیجیتالی بین کاربران را داشته باشد، اطلاق می‌گردد.

یک توکن ارز دیجیتال بلاک‌چین مستقلی ندارد و جابه‌جایی آنها بر روی شبکه‌های دیگر همانند اتریوم صورت می گیرد.

توکن‌های ارز دیجیتال بر روی شبکه بلاک‌چین ایجاد می‌شوند. براساس خصوصیات تعریف شده برای توکن‌ها، دسته بندی و کاربردهای متنوعی برای آنها وجود دارد. بلاک‌چین اتریوم نمونه بارزی از شبکه‌ بلاک‌چین است که میزبان اکثر توکن‌ها، با ویژگی‌های خاص خود است.

یکی از ویژگی‌های بارز توکن‌ها، عدم نیاز به بلاک‌چین‌های اختصاصی است. بنابراین مهم‌ترین عاملی که باعث ایجاد تمایز بین کوین و توکن می‌شود استفاده از بلاک‌چین مستقل است.

از این رو ارز دیجیتال‌هایی مانند بیت‌کوین، کاردانو، لایت‌کوین و بخش عمده‌ای از جامعه ارزهای دیجیتال که بلاک‌چین مستقل دارند در دسته‌بندی کوین‌ها قرار می‌گیرند.

cryptocurrency coins SOIN19158 927053734 is 1560x880 1024x578 - توکن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اهداف توکن‌ها

بسیاری از توکن‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال کاربردی هستند و با استفاده از آنها می توان اقدام به دریافت خدمات خاصی از یک پروژه نمود.

ایجاد توکن برای جامعه توسعه‌دهندگان بسیار آسانتر از ساخت شبکه مستقل بلاک‌چین است. در بسیاری از موارد توسعه دهندگان می توانند بدون نیاز به بلاک‌چین مجزا ارز دیجیتال خود را بر روی پلتفرم‌های دیگر مانند اتریوم بسازند. در این صورت دیگر نیاز به صرف هزینه‌های سرسام آور برای ساخت شبکه بلاک‌ چین وجود نخواهد داشت.

برخی از توکن‌ها بعد از اینکه به اندازه کافی توسعه یافتند درصدد ساخت بلاک‌چین مختص خود برمی‌آیند که درنهایت به کوین تبدیل می شوند.

بسیاری از سازمان‌ها و استارتاپ‌ها برای تعامل با کاربران، توکن‌ها را در چارچوب استراتژی‌های کسب و کار خود راه‌اندازی می کنند. مهمترین هدف از ایجاد توکن‌ها، جذب سرمایه اولیه است. البته ساخت توکن‌ها می تواند به منظور توسعه پروژه و کاربردهای دیگر نیز انجام گیرد.

توکن‌ها چگونه ساخته می شوند؟

توکن‌ها اغلب بر روی شبکه‌های بلاک‌چینی که از قراردادهای هوشمند پیروی می‌کنند و یا دارای سطح پشیرفته‌ای از زبان برنامه‌نویسی هستند، نیز ایجاد می‌شوند.

شبکه بلاک‌چین اتریوم در حال حاضر بیش از 80 درصد توکن‌های بازار ارزهای رمزنگاری شده را پشتیبانی می‌کند. در رتبه‌های بعدی ایاس، تزوس، بایننس چین و ترون قرار دارد.

ساخت توکن زمانبر نیست و در زمان کم‌تر از یک ساعت می‌توان توکن اختصاصی خود را راه‌اندازی کرد. اما صرف این امر تضمین کننده تولید یک توکن ارزشمند که قابلیت ارائه به بازار مالی را داشته باشد، نخواهد بود.

 اما در مقابل برای اینکه بتوان یک توکن ارزشمند راه‌اندازی کرد که برای بازار مالی نیز جذاب باشد. مستلزم این این است که توکن ایجاد شده قابلیت استفاده در یک پروژه کاربردی را داشته باشد و در مرحله بعد باید در صرافی معتبر عرضه شود. با این حال طی این مراحل به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.

جذابیت ارزهای دیجیتال باعث گردیده است که ما به طور مستمر شاهد عرضه انواع توکن‌ها باشیم. در این میان، بیش از 90 درصد توکن‌ها بدون کاربرد و اهداف خاصی طراحی و عرضه شده‌اند. تنها هدف از ارائه این نوع توکن‌ها کسب درآمد بدون هیچ خدمات و یا کاربردهای خاصی است.

What is a token and how does it work e1632341332900 - توکن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

علت اهمیت توکن‌ها چیست؟

یکی از مزایای اصلی توکن‌ها، صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان ساخت توکن‌ها است. بدین معنی که نیاز به ایجاد بلاک ‌چین مختص برای آن توکن از بین می‌رود. از این رو بسیاری از توسعه‌دهندگان خرد نیز می توانند با کم‌ترین هزینه اقدام به ایجاد توکن کاربردی با هدف درآمدزایی کنند.

یک توکن چگونه ارزش ایجاد می کند؟

ایجاد ارزش در یک توکن در حالت کلی بر سه اصل استوار است:

 • هدف (purpose)
 • ویژگی‌ها (Features)
 • نقش (Role)

توکن چه نقش‌هایی را می‌تواند ایفا کند؟

 • عملکرد

ایجاد یک تجربه کاربری مفید برای کاربرانی که از توکن‌ها استفاده می کنند. به عنوان مثال کاربرانی که توکن‌های BAT در اختیار دارند. می‌توانند از این توکن‌ها برای تبلیغات و ارائه سرویس‌های دیگر استفاده نمایند.

 • ارز

قادر به انجام تراکنش و ذخیره ارزش در داخل و یا خارج از محیط پلتفرم خواهید بود.

 • درآمدزایی

منافع اقتصادی و سود را بین سرمایه‌گذاران در یک پروژه خاص توزیع می کنند، در نتیجه همه کاربران از این نفع اقتصادی سود قابل توجهی دریافت خواهند کرد.

 • تبادل ارزش

در داخل پلتفرم یک سیستم اقتصادی مستقل ایجاد می‌کنند و کاربران می‌توانند به مبادله ارزش در داخل اکوسیستم بپردازند. همچنین با استفاده از توکن‌ها، مشارکت کنندگان می‌توانند با اتمام وظایف محوله پاداش دریافت نمایند.

 • اختصاص حقوق مالکیت

دارندگان توکن‌ها به اندازه دارایی خود، از حق و حقوقی در شبکه برخوردار خواهند بود. به عنوان مثال با خرید توکن ADO، کاربر می تواند صاحب حق رای در شبکه ADO  شود. یا اینکه تعیین نماید که قصد سرمایه‌گذاری در چه پروژه‌هایی را دارد.

Wrapped Tokens cover 1200x900 1 e1632341037256 1024x667 - توکن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع توکن‌ها

موسسه مالی سوئیس توکن‌ها را در چهار دسته طبقه‌بندی کرده‌است و هر توکن ممکن است در دو یا چند دسته قرار گیرد.

توکن بهادار (Security Token)

توکن بهادار به عنوان یکی از دارایی شناخته می‌شود که زیر نظر نهادها و سازمان‌های دولتی قرار دارد و فعالیت‌های آنها منطبق بر قوانین تبیین شده‌است. بنابراین در صورت بروز هر نوع مشکلی که مانع از به ثمر نشستن نتیجه شده و وعده‌های داده شده عملی نگردد، پیگرد قانونی متوجه سازندگان آنها خواهد شد. این دسته از توکن‌ها همانند سهام هستند و در صورت سرمایه‌گذاری حاشیه سود بالایی خواهند داشت.

توکن کاربردی (Utility Token)

کاربرانی که تو‌کن‌های کاربردی در اختیار ‌دارند به نسبت‌ توکن‌های خود می‌توانند از محصولات و خدمات شرکت استفاده نمایند. از جمله تفاوت عمده میان توکن‌های بهادار با توکن‌های کاربردی می توان به قوانین تبیین شده برای آنها اشاره کرد. بدین ترتیب که توکن‌های کاربردی می توانند از قوانینی که برای توکن‌های بهادار وجود دارد معاف باشند.

توکن‌های پرداخت (Payment Token)

با استفاده از توکن‌های پرداخت می توان تنها اقدام به پرداخت هزینه محصول یا خدمات نمود. بنابراین کارکرد دیگری ندارند. ارزش این نوع توکن‌ها دارای نوسان بوده و ثابت نیست.

توکن‌های سهامی (Equity Tokens)

این نوع توکن‌ها در واقع نشان‌دهنده سهام ‌یک‌ شرکت هستند و تنها در شرکت ارائه‌دهنده اعتبار دارند. تعداد کمی از شرکت‌های عرضه‌کننده توکن‌های سهام درصدد جذب سرمایه هستند. زیرا اقبال عمومی چندانی از این نوع سهام وجود ندارد.

توکن‌های غیرمثلی (Non-Fungible Token)

توکن‌های غیرمثلی یا غیرقابل‌انطباق که اصطلاحا با نماد NFT شناخته می‌شوند، توکن‌هایی منحصربه فرد هستند که به مجموعه‌ای از خواص و ویژگی‌های متمایز اشاره دارند.

کاربردهای توکن

یکی از عمده دلایل کاربرد توکن، جذب سرمایه و برگزاری ICO است. با توجه به این که توکن ها، به عنوان یک رویداد نوپدید بشمار می‌آیند اطلاعات جامعی درباره کاربردهای آنها در آینده در دسترس نیست.

اما در حال حاضر برخی از کاربردهای اصلی آن را می‌توان چنین برشمرد:

 • امکان پرداخت هزینه در قالب توکن بین دوطرف قرار‌داد که قبلا بر سر پرداخت از این طریق به توافق رسیده‌‍‌اند.
 • مالکیت دارایی‌های دیجیتال (محصولات، ملک، سهام و…)
 • حسابداری برای فعالیتهای دیجیتالی
 • پرداخت پاداش برای مشارکت کنندگان شبکه
 • ارتقا و اطمینان از امنیت شبکه
 • تحقق تجربه کاربری ارتقا یافته

موارد ذکر شده تنها بخش کوتاهی از کاربردهای متعدد توکن‌ها است و در آینده امکان افزوده شدن کارایی به توکن‌ها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا