تحلیل ارز دیجیتالدانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

دیسنترالند (Decentraland)، یک پلتفرم غیرمتمرکز برای بازی‌های آنلاین واقعیت مجازی است. این بازی برای اولین بار در سال 2018 معرفی شد و توانست در همان ابتدای مسیر بسیاری از توجهات را به سمت خود جلب کند.

در حال حاضر دیسنترالند به طور کامل راه‌اندازی شده ‌است. با این حال در مسیر ابتدایی توسعه قرار دارد و می‌تواند به قابلیت‌هایی بیش از این دست یابد.

اگر شما هم جز آن دسته از کاربرانی هستید که دوست دارید در کنار بازی و سرگرمی به کسب درآمد بپردازید دیسنترالند می‌تواند یک گزینه ایده‌ال برای شما باشد که در ادامه به بررسی کامل این پروژه مهیج خواهیم پرداخت.

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

دیسنترالند (Decentraland)، یک پروژه متاورسی (Metaverse) است که شباهت زیادی به بازی سکند لایف (Second Life) دارد. اما عمده‌ترین تفاوت آن با بازی سکند لایف این است که دیسنترالند در بستر بلاک‌چین به اجرا در می‌آید.

دیسنترالند برای میزبانی، توسعه و فروش اموال مجازی به وجود آمده است. هدف از ایجاد چنین قابلیت‌هایی در یک بازی دیجیتال، جذب هر چه بیشتر علاقه‌مندان و گیمرها به این دنیای مجازی شگفت‌انگیز است. به طوریکه در آن امکان ساخت و یا خرید و فروش هر آنچه که در ذهن دارید فراهم شده است.

در این بستر همه کاربران می‌توانند اموال مجازی خود را به عنوان یک کسب‌وکار آنلاین و یا محیطی برای توسعه فعالیت‌های خود در نظر بگیرند. هر کسی که وارد دیسنترالند شود، می‌تواند ساختمان‎‌ها و جاذبه‌های دلخواه خود را در زمین‌های مجازی آن ایجاد کرده و از طریق آن کسب درآمد کند. یا اینکه با فروش یکجای سازه مجازی خود سود قابل توجهی بدست آورد.

decentraland guide 1024x682 - دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

در دیسنترالند زمین‌های مجازی با نام Land وجود دارد که به صورت توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) هستند. تعداد کل لندهای موجود در این پروژه در حدود 90 هزار عدد توکن هستند. این توکن‌ها قابلیت خرید و فروش را دارند.

کاربرانی که صاحب لند یا همان زمین مجازی هستند، می‌توانند ایده‎‌های خود را در این زمین مجازی پیاده‌سازی کنند. زمین‌های مجازی محلی برای اجرای برنامه‌های متنوع، بازی و سرگرمی، شرط‌بندی، ایجاد فضای آموزشی مجازی و نمایش تصاویر خلاقانه و هر آنچه که تصور می‌کنید در این فضای مجازی امکان انجام آن فراهم شده است.

زمین‌های مجازی موجود در دیسنترالند دارای ابعاد ثابتی هستند. اندازه هر کدام از آنها 33 فوت در 33 فوت است. با وجود اینکه ابعاد زمین دارای محدودیت است اما هر کاربر می‌تواند ارتفاع آن را به اندازه دلخواه خود توسعه دهد و محدودتی در این زمینه وجود ندارد.

مجموع چندین لند، یک منطقه را ایجاد می‌کند که ممکن است از نظر کاربرد شباهت‌هایی با هم داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است یک منطقه ویژه شهربازی، منطقه دیگر مختص دزدان دریایی و یا یک منطقه برای شرط‌بندی ایجاد شده باشد.

توکن‌های دیسنترالند

دیسنترالند چندین توکن بومی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها مانا (MANA) است. کسانی که این توکن را در اختیار دارند جز کاربران حاکمیتی شبکه دائو (DAO) و مالک یک منطقه شناخته می‌شوند. این دسته از کاربران با در اختیار داشتن این توکن می‌توانند در مورد مسائل وتصمیمات مربوط به مناطق مختص خود تاثیرگذار باشند. درباره نحوه اداره آن رأی دهند. هر کاربری که بیشترین توکن را داشته باشید میزان تاثیرگذاری آن به مراتب بیشتر از سایرین خواهد بود.

به عبارت دیگر قدرت اصلی این پلتفرم وابسته به توکن مانا است. این توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20  بوده و بر روی بلاک‌چین اتریوم عرضه شده است. توکن مانا را می‌توان بر روی کیف پول‌هایی که از این پلتفرم پشتیبانی می‌کنند ذخیره کرد. با استفاده از این توکن، می‌توانید زمین مجازی یا هر دارایی دیگری که به صورت مجازی در دیسنترالند عرضه می‌شود را خریداری کنید.

این پروژه دارای یک پروتکل سه لایه، شامل لایه محتوا زمین، لایه مربوط به زمان واقعی (Real-Time) و لایه اجماع است.

لایه محتوای زمین، وظیفه ارائه محتوایی را دارد که در هنگام ورود به دیسنترالند آن را مشاهده می‌کنید. لایه زمان واقعی (Real-Time) نیز برای تعامل کاربران به صورت همتا‌به همتا (P2P)، به عنوان یک ضرورت اساسی مورد استفاده قرار گرفته است و در نهایت لایه اجماع که به عنوان بستری برای قرارگیری قراردادهای هوشمند که مالکیت بندها را کنترل و ردیابی می‌کند به کار گرفته شده است.

تاریخچه دیسنترالند

دیسنترالند در فوریه سال 2020 به طور رسمی برای استفاده عمومی عملیاتی شد و سازمان خودگردان غیرمتمرکز نیز پس از مدت بسیار کوتاهی از راه‌اندازی این پروژه پیاده‌سازی شد. هدف از راه‌اندازی سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)، توسعه این جهان مجازی بدون هیچ کنترل متمرکزی بر روی آن است. 

دیسنترالند دارای سه توکن بومی لند (LAND)، توکن مانا (MANA) و توکن استیت (Estate) است. توکن مانا یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 و به عنوان پول واحد پلتفرم شناخته می‌شود. دو توکن دیگر، یعنی  لند و استیت نیز براساس استانداردERC-721  توسعه یافته‌اند. توکن استیت برای نشان دادن مجموعه لندها استفاده می‌شود.

توکن‌هایی که مبتنی بر استاندارد ERC-721 هستند، به غیرمثلی بودن این توکن‌ها اشاره دارند. به عبارت دیگر این توکن‌های منحصربه‌فرد بر روی بلاک‌چین اتریوم ثبت شده‌اند.

شاید شما آشنایی کاملی درباره آن دسته از بازی‌هایی که در سبک” نقش آفرینی” هستند، داشته باشید. چنین بازی‌هایی بدین‌گونه هستند که شما در یک محیط مانند خانه نشسته‌اید اما در دنیای دیگری زندگی می‌کنید.

در واقع شما دنیای مجازی را با استفاده از آواتار تجربه می‌کنید. براس گشت‌وگذار در دیسنترالند نیز به همین آواتارها نیاز خواهید داشت.

دیسنترالند به سرعت در حال توسعه است و به طور دائم امکانات جدیدی به آن اضافه می‌شود. زمانی که وارد این دنیای مجازی می‌شوید جنسیس پلازا (Genesis Plaza) بهترین نقطه برای شروع است. این محیط تاریخچه اولیه و عملیات دیسنترالند را به شما می‌آموزد.

Decentraland Is Virtual Real Estate Legit - دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

کاربرد توکن‌های دیسنترالند

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این پروژ دارای سه توکن بومی است که توکن مانا یکی از آنهاست. توکن مانا، توکنی مثلی و یا به عبارت دیگر قابل تعویض (Fungible) است. این توکن را می‌توانید با توکن‌های دیگر تعویض کنید. هر توکن مانا کاملا مشابه توکن مانای دیگر است و هیچ نوع ویژگی منحصربه‌فردی در آن گنجانده نشده است. از این‌رو، یک رمزارز مناسب برای چرخه اقتصادی دیسنترالند به شمار می‌رود.

اما دو توکن دیگر دیسنترالند، یعنی توکن لند و استیت براساس استاندارد ERC-721 بلاک‌چین اتریوم عرضه شده‌اند که به صورت توکن‌های غیرقابل معاوضه و یا همان منحصربه‌فرد هستند.

توکن‌های غیر مثلی این ویژگی را دارند که برای آنها هیچ مشابه دیگری وجود ندارد. بنابراین نمی‌توان از آن به عنوان ارز رایج استفاده کرد. از این توکن‌ها برای ایجاد برخی موارد مصرفی مانند آواتارها، اقلام پوشیدنی و ساخت بخش‌هایی از زمین استفاده می‌شود.

در حراج اولیه لندهای دیسنترالند تمامی 90000 توکن خریداری شده است. اما جای نگرانی نیست اگر قصد خرید لند را دارید می‌توانید از طریق مارکت پلیس اقدام به خرید لند کند. مارکت پلیس در واقع فروشگاه پلتفرم است که در آن علاوه بر زمین، می‌توانید اقلام دیگری مانند انواع پوشیدنی و یا حتی نام برای آواتار خود خریداری کنید.

یکی از نکات جالب توجه دیسنترالند این است که تیم توسعه‌دهنده آن کلید MANAtoken را به طور کلی از بین برده‌اند. هدف از انجام چنین کاری عدم امکان تغییر قرارداد آن بوده است.

دیسنترالند چه ویژگی‌هایی دارد؟

شاید تا بدین جای مطلب متوجه شده باشید که دیسنترالند به عنوان یک بازار غیرمتمرکزی است که با استفاده از فناوری بلاک‌چین ساخته شده است. شاید در کنار این ویژگی کلیدی، ذکر برخی دیگر از نقاط جالب توجه این پلتفرم خالی از لطف نباشد.

سازنده‌ها

 اگر در پلتفرم دیسنترالند یک زمین مجازی خریداری کردید می‌توانید در آن به عنوان یک سازنده (Builder) مشغول فعالیت شوید. سازنده‌ها در واقع با ایده‌های خلاقانه خود مناظر و یا محیط‌های بی‌بدیلی را به وجود می‌آورند. برای این کار نیازی به کدنویسی نیست. بلکه کمی خلاقیت و آشنایی به این بستر کافی است تا هنر خود را به رخ بکشید.

دیسنترالند مملو از مجموعه‌های پیش ساخته بزرگی است که می‌توانید آنها را در هر کجا از زمین خود جای‌گذاری کنید. چنین مواردی را افرادی بیرون از تیم توسعه دهنده اضافه کرده‌اند. از آنجایی که این پلتفرم منبع باز است شما هم اگر به دانش کد نویسی مسلط هستید می‌توایند چنین مجموعه‌هایی را بسازید.

در حال حاضر هزاران منظره از زمین‌های جنگلی گرفته تا ساختمان پیشرفته و مدرن در آن وجود دارد که چنین امکاناتی از مارس 2021 به بعد به این مجموعه افزوده شده‌ است.

آواتارها

زمانی که قدم به دیسنترالند می‌گذارید می‌توانید یک نماد مجازی برای خودتان ایجاد کنید. همچنین در این پروژه صدها لباس رایگان وجود دارد که بسته به سلیقه خود می‌توانید از آنها استفاده کنید و یا اینکه با پرداخت توکن مانا لباس مخصوص خود را بسازید. هر آواتاری دارای یک شناسنامه است که این شناسنامه به کیف پول سازگار با اتریوم متصل است که می‌توانید خریداری کنید.

بازار

اگر نمی‌توانید آواتارهای رایگان استفاده کنید و یا اینکه آواتارهای موجود را توسعه دهید. می‌توانید از بازار دیسنترالند تمامی اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنید. معاملات لند و مناطق مختلف در این پروژه اولین بازاری است که در هنگام راه‌اندازی آن پیشنهاد شده بود.

Is Decentraland MANA A Good Investment 1024x419 - دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

حاکمیت در دیسنترالند چگونه است؟

 بسیاری از فضاهایی که تاکنون ساخته شده‌اند متمرکز هستند. بدین معنی که مدیریت و کنترل آن توسط یک نهاد مرکزی صورت می‌گیرد. اما دیسنترالند کاملا متفاوت از آنهاست. چرا که هیچ نهاد ثالثی کنترلی بر این پروژه ندارد و تنها دارندگان توکن مانا دارای حق رأی حاکمیتی در آن هستند و این شبکه از طریق سازمان خودگردان غیرمتمرکز کنترل می‌شود.

کسانی که دارای توکن استیت، مانا و لند هستند می‌توانند پیشنهادات حاکمیتی خود را مطرح کنند. در این بین هر توکن مانا دارای یک واحد رأی و هر توکن استیت و لند نیز دارای 2000 واحد قدرت رأی‌دهی است. بنابراین تعداد توکن‌های شما، تضمین کننده قدرت شما در آن پلتفرم است.

اگر توکن مانا در اختیار دارید و قصد دارید رأی‌دهی شرکت کنید باید آن توکن‌ها را در شبکه قفل کرده و آن را به wMANA تبدیل کنید. در باززه زمانی رأی‌دهی امکان نقل و انتقال و خرج آن توکن وجود ندارد. اما بعد از رأی‌گیری می‌توانید wMANA را به توکن مانا تبدیل کنید.

در مورد دو توکن دیگر وضعیت تا اندازه‌ای متفاوت است. دارندگان توکن لند و استیت باید توکن‌های خود را در DAO ثبت کنند. اما نیازی به قفل کردن این توکن‌ها نیست. پس از اینکه توکن‌ها در DAO ثبت شد، طبق روال معمول می‌توانند از آنها استفاده کنند.

جهت خرید توکن مانا می‌توانید به صرافی‌های ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای خرید لند نیز ابتدا باید توکن مانا بخرید و از طریق این توکن از بازار دیسنترالند اقدام به خرید لند نمایید. برای اینکه توکن استیت را خریداری کنید باید دو یا چند توکن لند مجاور را خریداری کنید.

کیف پول‌های دیسنترالند

یکی از بهترین کیف پول‌هایی که برای اتصال به دیسنترالند پیشنهاد می‌شود والت متامسک (MetaMask) است. زیرا این کیف پول با پروتکل ERC-20 اتریوم کاملا سازگاری دارد. تراست والت (Trust Wallet) یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که بیشترین محوبیت را نسبت به سایر کیف پول‌ها دارد. البته کیف پول‌های زیادی وجود دارند که می‌توان از آنها برای اتصال به دیسنترالند استفاده کرد. اما پیشنهاد ما براساس تعداد کاربرانی است که از کیف پول‌ها برای اتصال به این پلتفرم استفاده کرده‌اند.

چطور در دیسنترالند شروع به فعالیت کنیم؟

 برای اینکه در دیسنترالند فعالیت خود را شروع کنید کافی است به وب سایت play.decentraland.org مراجعه کنید. اقلام زیادی در آن برای خرید وجود دارد که با پرداخت توکن مانا می‌توانید خریداری کنید.

ناگفته نماند که برای ورود و شروع بازی در دیسنترالند نیازی به توکن ندارید. همچنین این پلتفرم مبتنی بر وب است که باید از طریق مرورگر به آن متصل شوید.

در هنگام ورود به این پروژه، ابتدا از شما درخواست می‌شود که به کیف پول خود متصل شوید. البته برای شروع کار نیازی به کیف پول ندارید. اما تمام فعالیت‌های شما بر روی دستگاه ذخیره می‌شود. لازم به ذکر است که این پلتفرم از تلفن همراه پشتیبانی نمی‌کند. هر چند که احتمال افزوده شدن این ویژگی در آینده نزدیک بسیار بالا است.

اگر وارد وب سایت شدید بر روی دکمه “Play” کلیک کنید. بعد از این که وارد این محیط شدید وقت آن رسیده است که آواتار خود را بسازید. ساخت آواتار فرآیند بسیار سریع و آسانی دارد. زیرا گزینه‌های سفارشی بسیار زیادی وجود دارد. بعد از این مرحله از شما درخواست می‌شود که با قوانین و ضوایط آن موافقت به عمل بیاورید. در گام بعدی شما به جمینی پلازا انتقال داده می‌شوید.

طی این مرحله رباتی که به صورت پرنده کوچک به نام آلیس است اصول اولیه فعالیت را به شما توضیح می‌دهد. در حالت کلی فعالیت در این بستر بسیار آسان است و نحوه کار کردن با کلیدهای و ماوس در آن شرح داده شده است. یکی از نکات منفی این بازی این است که هزینه برخی از اقلام در آن بسیار بالاست و همچنین هزینه تراکنش با گس اتریوم هزینه اجباری دیگری است که به کاربران تحمیل می‌شود.

جمع‌بندی

بدون شک پروژه دیسنترالند یکی از جذاب‌ترین بازی‌های حال حاضر است که در فضای بلاک‌چین به وجود آمده است. هنگام بازی در این پلتفرم سه بعدی متوجه خواهید شد که شباهت بسیار زیادی به زندگی واقعی دارد.

البته برخی نواقص در آن قابل مشاهده است که در آینده به احتمال زیاد برطرف خواهند شد. تنها ایرادی که به این پلتفرم می‌توان نسبت داد هزینه‌های گس بالا در هنگام تراکشن و قیمت اقلام موجود در فروشگاههای آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا