تحلیل ارز دیجیتالدانشنامه

سولانا (SOL) چیست؟

سولانا ‌(Solana)‌یک شبکه بلاک‌چین است که بر انجام معاملات ‌سریع با‌ توان‌بالا متمرکز‌ شده‌است. این‌بلاک‌چین ‌رمزارزی، کارایی‌ بالایی داشته و برای‌انجام فعالیت‌های ‌خود از قراردادهای‌ هوشمند و اپلیکیشن‌های‌ غیرمتمرکز (دپ) پشتیبانی می‌کند.

برنامه‌های‌ غیرمتمرکز به‌عنوان یکی‌از کاربردهای ‌اصلی فناوری‌ب لاک‌چین شناخته‌ می‌شوند. طی‌ سالهای‌اخیر، دپ‌ها رشد‌ چشمگیری داشته‌اند و بسیاری‌از امور از بازی‌ها گرفته تا امور مالی‌ غیرمتمرکز ‌(DeFi) ‌روی پلتفرم بلاک‌چین عملیاتی شده‌اند. بنابراین رشد‌ قابل‌توجهی در شمار کاربران این تکنولوژی نوپدید بوجود ‌آمده‌است. اما یک مشکل‌ بنیادی وجود دارد. بخش‌اعظمی‌ از این‌ دپ‌ها روی بلاک‌چین ‌اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند و این‌امر ازدحام ‌و‌ بالا‌بودن هزینه‌های‌ تراکنش در این‌شبکه‌را در پی‌داشته‌است.

در این‌میان پلتفرم‌ بلاک‌چین‌ سولانا وارد میدان‌شده و درصدد است به‌رقابت با اتریوم بپردازد. در ادامه بیشتر با ‌اهداف‌ و ‌عملکرد شبکه‌ بلاک‌چین ‌سولانا (SOL) آشنا‌خواهیم‌شد.

automation talk platform e1631638925165 1024x547 - سولانا (SOL) چیست؟

معرفی

زمانی‌که صحبت از فناوری بلاک‌چین به میان می‌آید، مقیاس‌پذیری یکی از بزرگترین چالش‌های موجود در این زمینه است. با رشد و گسترش شبکه‌های‌بلاک‌چینی اغلب آنها از نظر سرعت تراکنش و زمان تایید با محدودیت هایی روبرو می شوند.

 سولانا با‌هدف‌رفع این محدودیت‌ها بدون اینکه خطری به لحاظ امنیتی متوجه سیستم‌ها شود یا ویژگی‌غیرمتمرکز‌بودن آنها زیر سوال برود، بوجود‌آمده‌است. قدرت عملیاتی شبکه سولانا 50 هزار تراکنش در ثانیه بوده و زمان ایجاد بلاک در آن 400 میلی‌ثانیه است.

این ارز‌دیجیتال در سال‌2017، توسط آناتولی یاکوونکو(Anatoly Yakovenko)‌راه‌اندازی‌شد که روش جدیدی را برای تایید تراکنش‌ها اتخاذ کرده است. بیت‌کوین، اتریوم و بسیاری پروژه‌های‌دیگر با چالش مقیاس‌پذیری و سرعت‌پایین در فرایند تایید و انجام تراکنش‌ها مواجه هستند.

 بلاک‌چین‌سولانا با‌استفاده از روشی‌موسوم به‌اثبات تاریخ یا گواه‌بر تاریخچه(PoH) قادر است در ثانیه هزاران تراکنش را پردازش کند. گواه‌بر تاریخچه ساعت‌های‌فردی در شبکه را با یکدیگر هم‌زمان‌کرده و اینگونه همه آنها را در توافق با یکدیگر قرار می‌دهد. درست در زمان شکوفایی‌ICOها و در جریان بازی‌گاوی2017بود که پروژه‌سولانا کلید خورد و توانست سرمایه‌ای بالغ‌بر 25میلیون‌دلار از چندین نهاد‌عمومی‌و‌خصوصی جذب‌کند. شرکت FIX exchange از جمله آنها بود.

پروتکل سولانا چگونه کار می کند؟

سولانا در واقع نسل سوم از بلاک چین اثبات سهام است. همانگونه‌که پیشتر اشاره‌شد سولانا از یک‌روش منحصر‌به‌فرد به‌نام اثبات تاریخ برای پردازش‌تراکنش‌ها و تعیین‌زمان یک‌معامله استفاده‌می‌کند.

پیگیری ترتیب تراکنش‌ها در ارزهای رمزنگاری شده موضوع بسیار مهمی است. در بیت کوین این کار با تجمیع تراکنش‌ها در بلوک‌ها طی یک زمان معین انجام می شود. هر گره بایستی این بلوک ها را در اجماع با گره‌های دیگر اعتبارسنجی کند. این فرایند باعث افزایش قابل توجه در زمان انتظار برای گره‌ها به منظور تایید بلوک در سرتاسر شبکه می شود. سولانا در این زمینه رویکرد متفاوتی تحت عنوان الگوریتم اثبات تاریخ اتخاذ می کند.

SOLANA 1024x410 - سولانا (SOL) چیست؟

اثبات تاریخ (PoH) چیست؟

پلتفرم سولانا به منظور افزایش ویژگی غیرمتمرکز بودن بلاک چین، از روش جدیدی استفاده می کند. سیستمPoHتاریخچه‌ تراکنش‌های‌بلاک‌چین را باهدف اثبات انجام‌تراکنش پیش از به ثبت رسیدن آن در دفتر کل‌(لجر)در نظر می‌گیرد. این کار با استفاده از “تابع تایید تاخیر” عملی می شود. بلاک‌چین‌سولانا تراکنش‌ها را در برچسب‌های‌زمانی جای‌گذاری می‌کند. تا فرایند پردازش زنجیره‌ای از رویدادها، پیش از پخش عمومی آخرین وضعیت بلاک‌ چین در کل شبکه انجام شود.

تراکنش‌ها طی فرایندی تحت عنوان “پیش‌نگارش هش مقاوم ترتیبی” به بلاک‌ها وارد می شوند. در واقع این فرایند به هش‌هایی غیرقابل‌تغییر اشاره دارد. این هش‌ها در جریان پردازش تراکنش بعدی به عنوان ورودی مورد استفاده قرار می گیرند. سپس برای ضبط فرایند حقیقی نوبت به برچسب‌زنی زمانی روی اجزا می رسد. با این کار زمان مورد نیاز در هنگام تایید مجدد هر تابع هش کاهش می یابد.

این‌فرایند‌ هش باعث‌ایجاد زنجیره‌ای‌طولانی‌و‌بدون‌وقفه از معاملات‌هش‌شده و یک‌نظم‌واضح‌و‌قابل‌تایید از معاملات به‌دست‌می‌دهد که اعتبارسنج بدون‌نیاز به یک‌زمان‌بندی‌معمولی آن‌را به یک‌بلوک اضافه‌می‌کند.

لازم به ذکر است که اثبات تاریخ مکانیسم اجماعی نیست. این روش راهی برای بهبود زمان صرف شده برای تایید ترتیب معاملات عرضه می کند. هنگامی‌که این‌روش در ترکیب با اثبات‌سهام فعالیت کند، انتخاب اعتبارسنج بعدی برای یک بلوک بسیار ساده‌تر خواهد بود. گره‌ها برای تایید ترتیب تراکنش‌ها نیازمند زمان کمتری خواهند بود و این یعنی اعتبارسنج جدید به سرعت انتخاب می شود.

ویژگی‌‌های اصلی سولانا

سولانا در مجموع هشت ویژگی منحصربه فرد که به نوعی نوآوری تلقی می شوند، ارائه داده است. این نوآوری‌ها بر روی گردش اطلاعات متمرکز شده‌اند‌ و هدف آنها تبدیل سولانا به یک شبکه انتقال سریع است. اثبات تاریخ مهمترین نوآوری سولانا محسوب می شود. در ادامه به بقیه موارد نیز اشاره خواهیم کرد:

 • تحمل خطای بیزانس برج (Tower BFT): اجماع Tower BFT نسخه سولانا از تحمل خطای عملی بیزانس (PBFT) است. در این الگوریتم اجماع به منظور ممانعت از ایجاد سربارهای عظیم و تاخیر در تراکنش‌ها از PoH به عنوان ساعت رمزنگاری استفاده می شود. پیش از اینکه حالت دفتر کل، نهایی شود، تاییدکنندگان اقدام به رای‌گیری در مورد تایید صحت نسخه در دفتر کل می کنند. سپس برای اینکه از دادن رای جدید در نسخه آتی بلاک چین و عدم انطباق آن با نسخه قبلی جلوگیری شود، رای‌ها قفل می شوند.

 • Turbine (پروتکل پخش همگانی بلاک چین): سولانا با هدف تسهیل در فرایند انتقال داده به تمامی گره‌های بلاک چین، داده‌ها را به دسته‌های کوچکتر تقسیم می کند. این امر مشکلات پهنای باند در سولانا را تا حد زیادی مرتفع کرده و در تسریع انجام تراکنش‌ها موثر واقع می شود.

 • Guif Stream: گلف استریم پروتکل هدایت ارسال بدون استفاده از ممپول (مکانیزم گره برای مرتب‌سازی تراکنش‌های تایید نشده) است. سولانا با تسهیل در فرایند تایید بلاک، می تواند توان عملیاتی 50 هزار تراکنش در ثانیه را محقق کند. گلف استریم پیش از آنکه مجموعه بعدی تایید بلاک‌ها نهایی شوند، موجب تسهیل در فرایند اخذ و ارسال تراکنش‌ها می شود.

 • Sealevel (قراردادهای هوشمند سولانا): برای اینکه زمان اجرایی ایده‌آل محقق شود، قراردادهای هوشمند متعددی در سولانا به امتداد هم به اجرا در می آیند. تراکنش‌هایی با وضعیت (state) مشابه در بلاک چین، می توانند به صورت همزمان پیاده‌سازی شوند.

 • Pipelining (واحد پردازش تراکنش): مجموعه‌ای از بلاک‌های دربرگیرنده اطلاعات تراکنش، با سرعت بالا در سراسر گره‌های شبکه مورد تایید قرار می گیرند. این کار در شبکه سولانا بوسیله اختصاص جریانی از داده‌های ورودی به سخت‌افزارهای مختلف تحقق می یابد.

 • Cloudbreak (دیتابیس حساب‌های کاربری): مقیاس پذیری در شبکه سولانا با مدیریت دیتابیسی که به صورت همزمان اقدام به خواندن و نوشتن ورودی تراکنش می کند، بدون اینکه مشمول ریسک شاردینگ شود، محقق می شود. کلاد بریک ساختار داده‌ای را بوجود می آورد که تراکنش‌ها در آن در نرم‌افزاری پردازش می شوند که تمامی سخت‌افزارهای مسئول ایندکس داده را مورد استفاده قرار می دهد.

 • آرشیوکننده‌ها: آرشیوکننده‌ها ذخیره‌سازی تاریخچه بلاک چین را بر عهده دارند. آنها داده‌ی خود را از تاییدکنندگان دانلود می کنند که این داده از طریق شبکه در دسترس قرار می گیرد.

کدام پروژه‌ها در بستر سولانا توسعه داده شده اند؟

سولانا نیز مانند سایر پلتفرم‌هایی که از قابلیت قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کنند، از اکوسیستمی توسعه یافته از دپ‌ها برخوردار است. بسیاری از این دپ‌ها امروزه به عنوان ستون‌های دیفای شناخته می شوند. مشهورترین دپ‌های سولانا عبارتند از:

 • O3Swap: پروتکل تجمیع فرا-زنجیره‌ای است که منابع نقدینگی اتریوم، بایننس چین، نئو و Huobi Eco را تحت پشتیبانی خود دارد.
 • SoIStarter: پروژه صرافی غیرمتمرکز است که در آینده نزدیک روی سولانا انتشار خواهد یافت.
 • Arweave: پروتکلی برای ذخیره‌سازی داده غیرمتمرکز است که امکان ذخیره‌سازی دائمی داده‌های حجیم را فراهم می آورد.
 • Oxygen: پروتکل بروکر دیفای که با استفاده از آن کاربران می توانند از دارایی‌های راکد خود ارزش استخراج کنند.
solana 1 - سولانا (SOL) چیست؟

توکن SOL چیست؟

مانند دیگر پلتفرم‌های با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، سولانا نیز دارای توکن گَس بومی خود است که SOL نام دارد. پرداخت کلیه هزینه‌‌ی تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در بستر شبکه سولانا به وسیله سل انجام می گیرد. انتشار این توکن در شبکه اصلی و بتای سولانا در ماه مارس صورت گرفت.

کاربران می توانند با استیک SOL به افزایش امنیت در این شبکه کمک کنند. درصدی از تورم به کاربران استیک کننده به عنوان پاداش انجام این کار اختصاص می یابد. توکن SOL همچنین در فرایند حاکمیت روی زنجیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 استیک سولانا مبتنی بر گواه بر سهام فعالیت می کند که امکان استیک کردن را نیز به کاربرانش داده است. تراکنش‌ها توسط تاییدکنندگان پردازش شده و شبکه وارد فاز اجرایی می شود. به این دلیل که انتخاب تاییدکنندگان یا ولیدیتورها بر مبنای تعداد توکن‌های SOL استیک شده صورت می‌گیرد، تاییدکننده‌ای با بیشترین میزان توکن استیک‌شده، برای وارد کردن داده‌ها به بلاک‌چین سولانا انتخاب می‌گردد و در ازای این کار توکن SOL به وی تعلق می‌گیرد.

بر این اساس تاییدکنندگان در تلاشند تا با ترغیب سایر دارندگان توکن SOL، توکن‌های آنها را برای استیک‌کردن در اختیار بگیرند؛ در این حال دارنده توکن صاحب پاداش استیک‌شده و احتمال انتخاب تاییدکننده نیز بالا می‌رود. در این فرایند، تاییدکنندگان برای اینکه بتوانند دارندگان توکن را ترغیب کنند، حق کمیسیون کمتری پیشنهاد می دهند.

Solana Muhabbit - سولانا (SOL) چیست؟

توکن سولانا چگونه استیک می شود؟

دارندگان توکن SOL می توانند با استفاده از این ارز دیجیتال به سود برسند. دارندگان سُل برای این منظور می‌توانند توکن‌های SOL را به کیف پول پشتیبانی‌کننده از این رمز‌ارز انتقال دهند. در مرحله بعد حساب استیک (Stake) ساخته می شود. حساب استیک دارای آدرس متفاوتی نسبت به آدرس والت می باشد. حساب استیک در واقع به حساب والت متصل می گردد.

در این مرحله تاییدکننده (Validator) انتخاب می‌شود و توکن‌ها در اختیار تاییدکننده که به‌نوعی نماینده دارنده توکن محسوب می‌شود، قرار می‌گیرد.

آینده سولانا چگونه خواهد بود؟

سولانا سعی‌کرده بسیاری از چالش‌های سنتی بلاک‌چین را برطرف کرده و ساختار جدیدی را در فرایند تایید تراکنش‌ها و الگوریتم اجماع ارائه کند. سولانا را قطعا می‌توان رقیبی جدی برای اتریوم و کاردانو دانست. سولانا یکی از ارزهای‌دیجیتالی است که در طول سالهای فعالیت خود توانسته رشد سریعی را تجربه کند که قطعا در آینده نیز شاهد توسعه بیشتر آن خواهیم بود.

سولانا از سویی توسعه خود را از سال 2017 شروع کرده. اما از مارس 2021، فعالیتش را در نسخه شبکه‌ی اصلی خود از سر گرفته است. بنابراین جدول زمانی مشخصی برای نهایی شدن آن ارائه نشده است. با‌این‌حال، این پلتفرم برخلاف بیشتر پلتفرم‌های بتا، آماده انتشار بوده و تگ بتا مربوط‌به باگ‌های‌جزئی موجود در آن است.

همچنین چین پنج صندوق جدید رمزارز 20میلیون دلاری جهت حمایت از ارتقای پروژه‌های توسعه داده‌شده در سولانا اختصاص داده است. این امر در تثبیت جایگاه جهانی سولانا بسیار تاثیرگذار بود.

با این حال اینکه سولانا بتواند جایگاه اتریوم را به عنوان یک پلتفرم با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را اشغال کند یا نه، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا