مقالات آموزشی و تحلیلی

سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

سول اسکن (SolScan) در واقع یک جایگزین برای اکسپلور بلاک ‌چین سولانا است. این مکانیزم به شما امکان دسترسی به داده‌های بلاک ‌چین مانند تراکنش‌ها، قراردادها، حساب‌ها و بسیاری از موارد دیگر را می‌دهد. اگر جز کاربران اکوسیستم سولانا هستید و قصد برطرف کردن نواقص موجود را دارید استفاده از اکسپلور بلاک‌ چین سولانا بسیار مفید خواهد بود.

سول اسکن (SolScan) همچنین دارای داشبوردهای مختص DeFi و NFT و یک پلتفرم آنالیز برای مرورگر است. بنابراین کاربران پلتفرم سولانا به راحتی می‌توانند از API آنها برای ایجاد فیدهای سفارشی برای خود استفاده کنند. همه موارد ذکر شده در هدر وب‌سایت قرار گرفته است.

مقدمه

سولانا (Solana) یک بلاک‌ چین اثبات سهام (POS) است که در آن توسعه‌دهندگان پروژه می‌توانند قراردادهای هوشمند، انواع توکن‌ها و Dappها را طراحی کنند. در این پلتفرم مانند هر زنجیره فعال دیگری، کاربران برای دسترسی به داده‌های بلاک ‌چین باید از روش بصری استفاده کنند. علاوه بر این، امکان استفاده از مکانیزم‌هایی مانند BscScan،  EtherScan و در نهایت از یک بلوک اکسپلور اختصاصی به نام سول اسکن (SolScan) در این پلتفرم فراهم شده است. در ادامه به بیان برخی از ویژگی‌های آن و روش‌های استفاده از اکسپلور SolScan خواهیم پرداخت.

سول اسکن (SolScan) چیست؟

سول اسکن (SolScan) یک اکسپلور بلاک‌ چین است که برای جستجوی اطلاعات موجود در بلاک ‌چین سولانا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکانیزم جایگزین اکسپلور محبوب و رسمی اکوسیستم سولانا است. با استفاده از سول اسکن، داده‌های پیچیده تراکنش به اطلاعاتی قابل خواندن تبدیل می‌شوند. اکسپلور بلاک چین، امکان دسترسی کاربران به هر زنجیره‌ای که اطلاعات در آن ثبت شده، از جمله تراکنش‌های رمزنگاری شده، آدرس‌ها، قراردادهای هوشمند، بلوک‌ها، توکن‌ها و موارد دیگر را فراهم می‌کند.

استفاده از چنین ابزاری به صورت رایگان و بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری در پلتفرم در دسترس کاربران قرار گرفته است. با این حال، شما برای عملکرد بهینه در پلتفرم می‌توانید وارد سیستم شده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

4560ed4c54ad4369a04dc894986cbc1c - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

چرا باید از سول اسکن (SolScan) استفاده کنیم؟

استفاده از اکسپلور بلاک‌ چین برای آن دسته از کاربرانی که به صورت دائم با شبکه تراکنش سروکار دارند ضروری است. در عین حال کسانی که دارایی آنها مفقود شده و اطلاع ندارند که کجا رفته است و یا اینکه تراکنش هنوز هم معلق و به اتمام نرسیده است، می‌توانند از سول اسکن استفاده کنند تا متوجه اتفاقات روی داده شوند. تمامی اطلاعات بدست آمده با استفاده از این ابزار در ارتباط با بلاک ‌چین سولانا است و هیچ شکی در مورد صحت اطلاعات بدست آمده وجود ندارد.

در حالت کلی استفاده از سول اسکن و یا هر ابزار دیگر مرتبط با اکسپلور بلاک‌ چین به شما کمک می‌کند تا DAppهایی را که با آنها تعامل دارید و تراکنش‌هایی را که انجام می‌دهید، به نحو بهتری درک کنید.

فرمت سول ‌اسکن مشابه با اتر اسکن (EtherScan) است و این ابزار زمینه را برای استفاده هر چه آسانتر از اکوسیستم فراهم می‌آورد. بسیاری از کاربران سول اسکن را به اکسپلور رسمی پلتفرم ترجیح می‌دهند. زیرا استفاده از آن رایگان و حاوی چندین ابزار مفید، فهرست‌ها و نمودارهای تحلیلی است. همچنین دارای مجموعه‌ای از APIهای عمومی است که داده‌های بدون تاخیر را از سول ‌اسکن به برنامه‌های شخصی، برنامه‌های شخص ثالث و ابزار اعمال می‌کنند.

چگونه تراکنش‌ها و آدرس‌ها را در سول ‌اسکن جستجو کنیم؟

یکی از پرکاربردترین ویژگی‌های سول اسکن، استفاده از آن برای انجام عملیات جستجوی تراکنش‌ها و آدرس‌ها است. با هش صحیح می‌توانید به سرعت به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید. این اطلاعات شامل کارمزد تراکنش‌ها، تاییدیه‌ها، مهرهای زمانی، آدرس‌های مربوط و موارد دیگری می‌شود.

آموزش جستجوی سول ‌اسکن در بخش تراکنش‌ها

 • هر تراکنش صورت گرفته در اکوسیستم سولانا با استفاده از یک امضا در شبکه اصلی این پلتفرم ثبت می‌شود. نمونه‌ای از یک رشته طولانی از اعداد و حروف به شکل زیر است:

5JLcGJQfZjEEuh1bSDqyw2iEfLuFRoYRJY1paoSwrZC8c8zZFW3VqvxsJgjW3bsUjTrpEUDEtvs83PxsuR6hUWqz

 • امضا را کپی کرده و در نوار جستجوی سول ‌اسکن قرار دهید و Enter را بزنید.
1 2 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • اکنون تمام اطلاعات موجود در تراکنش را که جستجو کرده‌اید مشاهده خواهید کرد. این اطلاعات به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل نمایش کلی “Overview”، تغییر موجودی “SOL Balance Change” و تغییر رمز موجودی “Token Balance Change” است.
2 2 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • دسته نمایش کلی “Overview” بیشتر جزئیات مورد نیاز شما را نمایش خواهد داد.
 • در قسمت مربوط به اطلاعات بیشتر، برگه‌های “SOL Balance Change” و “Token Balance Change” وجود دارد که اطلاعاتی در رابطه با تغییرات رمز موجودی را برای همه طرف‌های مرتبط ارائه می‌دهد.

آموزش جستجوی سول ‌اسکن در بخش آدرس‌ها

برای انجام این کار نیز از یک روش مشابهی که پیشتر اشاره شد، استفاده می‌شود. اما هدف در اینجا پیدا کردن آدرس مورد نظر است. با انجام این کار در نهایت می‌توانید تاریخچه‌ مفصلی از فعالیت‌های آدرس را بررسی کنید. در واقع این روش یک نمای کلی از تراکنش‌ها و تعاملات موجود در قرارداد هوشمند یک کیف پول خاص را به شما ارائه می‌دهد.

 • آدرس پلتفرم سولانا را پیدا کنید. آدرس مورد نظر دارای یک امضای کوتاه شبیه به نمونه زیر خواهد بود:

138KHwTqKNWGLoo8fK5i8UxYtwoC5tC8o7M9rY1CDEjT

 • آدرس را کپی کرده و در نوار جستجوی سول اسکن قرار دهید و Enter را بزنید.
11 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • اکنون تمامی اطلاعاتی را که جستجو کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. بخش نمای کلی ” Overview” موجودی حساب جاری را نشان می‌دهد. در حالی که برگه‌های پایین عمدتا اطلاعاتی درباره تاریخچه تراکنش‌ها ارائه می‌دهند.
12 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

چگونه توکن‌ها را در سول ‌اسکن پیدا کنیم؟

از آنجایی که توکن‌ها به راحتی در سول اسکن قابل تایید هستند، بنابراین می‌توانید جزئیات آنها را به طور کاملی مشاهده کنید شما برای این کار کافی است:

 • آدرس رمز را کپی کرده و در نوار جستجوی سول اسکن قرار دهید و در نهایت Enter  را بزنید. در این مثال ما از یک نسخه رپد بیت‌کوین (BTC) استفاده کرده‌ایم. اما شما می‌توانید از یک نسخه رپد دیگر اتریوم یا هر توکن SPL دیگری در شبکه سولانا استفاده کنید.

آدرس توکن به شکل زیر است:

9n4nbM75f5Ui33ZbPYXn59EwSgE8CGsHtAeTH5YFeJ9E

 • اگر آدرس را به درستی وارد کرده باشید اطلاعات زیر را مشاهده خواهید کرد:
111 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

چگونه می‌توانیم حساب‌های فعال سولانا را پیدا کنیم؟

 • با کلیک کردن روی گزینه ” Analytics” می‌توانید حساب‌های فعال و سایر معیارهای کلیدی بلاک‌ چین را مشاهده و هر کدام از آنها را مورد استفاده قرار دهید.
13 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • صفحه تجزیه و تحلیل سول ‌اسکن دارای طیف گسترده‌ای از اطلاعات در مورد گره‌های شبکه، تراکنش در ثانیه (TPS)، توکن‌های جدید، NFTهای جدید و غیره است. در زیر عنوان  “Accounts” می‌توانید کیف‌ پول‌های فعال روزانه را پیدا کنید.
2c3fce0dde3341c4b53e87b134523e7a - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • توجه داشته باشید که می‌توانید دوره‌های مختلف را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید.
ada4c0b853d940c8b9c697d950f6ec4c - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

نحوه دسترسی به داشبوردهای DeFi در سول ‌اسکن

 • برخی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در اکوسیستم سولانا دارای داشبوردهایی هستند که در اکسپلور بلوک این پلتفرم تعبیه شده‌اند. می‌توانید آنها را به سرعت در زیر برگه‌های DeFi پیدا کنید.
1 3 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • اگر نگاهی به Orca بیندازیم. این داشبورد اطلاعات اولیه در مورد کل ارزش دارایی قفل شده (TVL)، حجم و جفت معاملات در حال حاضر موجود در استخرهای نقدینگی را نشان می‌دهد.
.رد 2 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

نحوه دسترسی به داشبورد NFT در سول ‌اسکن

 • سول ‌اسکن دیدن NFTها، معاملات و مجموعه‌های جدید را با داشبورد NFT تسهیل می‌بخشد. می‌توانید این بخش را در سربرگ وب سایت پیدا کنید.
1 3 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
 • داشبورد NFT به شما این امکان را می‌دهد که هر NFT را در سولانا جستجو کنید. برگه “Collections” لیستی از پروژه‎‌های NFT را براساس حجم به شما ارائه می‌دهد. برگه “Trades” آخرین فروش‌های صورت گرفته را نشان می‌دهد. در حالی که گزینه “New NFTs” جدیدترین لیست NFT‌ها را به نمایش می‌گذارد.
2 3 - سول اسکن (SolScan) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

جمع‌بندی

اگر بخواهید آخرین NFT‌های متاورس را بررسی کنید و یا یک گره و یا اینکه کیف‌ پول یک استارتاپ را مورد بررسی قرار دهید به یک اکسپلور بلاک سولانا نیاز دارید. این مکانیزم بخش جدایی ناپذیر از اکوسیستم هر شبکه بلاک‌ چین محسوب می‌شود. سول اسکن به یکی از پر کاربردترین ابزارها در جامعه سولانا تبدیل شده است. بنابراین درک این طرح و رابط‌ کاربری آن می‌تواند برای کاربران بسیار کارساز و مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا