دانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

فاندینگ ریت (Funding Rate) چیست؟ نحوه محاسبه و عوامل موثر بر آن

به قراردادهایی که در یک تاریخ خاص تسویه و یا منقضی می‌شوند قراردادهای فیوچرز و یا همان قراردادهای آتی گفته می‌شود. بعد از این‌که قراردادهای بسته شده سررسید شد و فرآیند تسویه عملی گردید قیمت در قراردادهای آتی و بازار اسپات به یک عدد مشخصی که به صورت برابر هستند می‌رسد.

نوع دیگری از قراردادهای آتی به نام قراردادهای دائمی وجود دارد که تسویه در آنها به شکل سنتی صورت نمی‌گیرد. آن دسته از صرافی‌هایی که این نوع قراردادها را ارائه می‌دهند برای ایجاد توازن در دو بازار اسپات و فیوچرز، از مکانیسمی به نام فاندینگ ریت (Funding Rate) استفاده می‌کنند.

فاندینگ ریت (Funding Rate) چیست؟

برای اینکه آشنایی دقیقی در رابطه با مفهوم فاندینگ ریت بدست بیاورید در ابتدا باید درباره قراردادهای آتی و دائمی اطلاعات جامعی داشته باشید که در ادامه این دو نوع بازار را به طور کامل شرح می‌دهیم.

قرارداد آتی در بازار ارزهای دیجیتال

معامله‌گرانی که در بازار آتی فعالیت دارند قیمت یک دارایی را در یک بازه زمانی خاص پیش‌بینی می‌کنند. بدین ترتیب معاملات آنها براساس پیش‌بینی قیمت آینده یک رمزارز صورت می‌گیرد.

تنها نکته‌ای که در این نوع قراردادها اهمیت بالایی دارد، بحث زمان قرارداد بسته شده و یا به عبارت دیگر تاریخ سررسید است. در ارتباط با بازه زمانی سر رسید هر دو طرف قرارداد در رابطه با آن به توافق رسیده‌اند. هر چه به اتمام زمان این قرارداد نزدیک می‌شویم باید دو بازار فیوچرز و اسپات همگرا شوند. ناگفته نماند که بازه زمانی این قراردادها ممکن است به صورت هفتگی و یا ماهانه باشد تا به کنترل قیمت در بازار منجر شود. به عبارت دیگر زمان و فرآیند تسویه مهمترین عامل در کنترل بازار آتی هستند.

قرارداهای دائمی در بازار ارزهای دیجیتال

این قراردادها همانند قراردادهای آتی هستند. اما مهم‌ترین تفاوت آنها، این است که در قرارداد دائمی زمانی برای سررسید قرارداد تعریف نشده است. در این نوع قرارداد معامله‌گران بدون در نظر گرفتن زمان قرارداد و در صورتی که لیکویید نشده‌ باشند، می‌توانند قرارداد را برای مدت زمان زیادی نگهداری کنند.

با توجه به اینکه قراردادهای دائمی به صورت سنتی تسویه نمی‌شوند، بنابراین هر نوع معامله‌ای براساس سازوکار خاصی صورت می‌گیرد تا قیمت‌های آتی و قیمت‌های اسپات همگرا باشند. در این سازوکار فاندینگ ریت مطرح می‌شود.

crypto 1 1024x768 - فاندینگ ریت (Funding Rate) چیست؟ نحوه محاسبه و عوامل موثر بر آن

فاندینگ ریت (Funding Rate) چگونه کار می‌کند؟

مکانیسم فاندینگ ریت (Funding Rate) با پرداخت‌های دوره‌ای به آن دسته از کاربرانی که معامله پوزیشن لانگ و شورت انجام داده‌اند صورت می‌گیرد. برای مثال، قیمت بیت‌کوین در بازار فیوچرز بیشتر از اسپات است. در این حالت معامله‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت‌کوین در آینده رشد خواهد کرد. بنابراین خرید استقراضی انجام داده‌اند و وارد معامله لانگ شده‌اند. برای اینکه معامله‌گران را از ورود به بازار لانگ دلسرد کنند و قیمت دو بازار را به یکدیگر نزدیک کنند، فشار خرید را کاهش می‌دهند. از سوی دیگر دارندگان پوزیشن شورت باید انگیزه لازم را برای حفظ پوزیشن شورت را داشته باشند، در این حالت قیمت در بازار فیوچرز کم می‌شود و مقداری از پوزیشن لانگ به عنوان فاندینگ ریت کسر و به دارندگان پوزیشن شورت داده می‌شود.

همچنین حالت دیگری نیز وجود دارد؛ اگر قیمت دارایی مورد نظر در قرارداد دائمی پایین‌تر از بازار اسپات باشد. در این شرایط مقداری سود از قرارداد شورت کسر و به دارندگان قرارداد لانگ داده می‌شود.

 نحوه محاسبه فاندینگ ریت چگونه است؟

فاندینگ ریت در اغلب موارد در بازه زمانی مشخص محاسبه و اعمال می‌گردد.  در بسیاری از صرافی‌ها این بازه زمانی یک مدت زمان 8 ساعته است. اما روش محاسبه آن در برخی از مواقع در صرافی‌ها ممکن است متفاوت باشد. برای مثال صرافی بیت‌مکس (BitMEX) عمق دفتر سفارش را عامل تعیین کننده می‌داند. منظور از عمق سفارش این است که یک دارایی دیجیتال چه مقدار در سطوح قیمتی مختلف مورد خرید و فروش قرار گرفته است.

اما در صرافی دیگری ممکن است از روش دیگری برای محاسبه فاندینگ ریت استفاده کنند. به عنوان مثال، صرافی بایننس از دو شاخص اصلی، یعنی نرخ بهره (Interest rate) و نرخ پریمیوم (Premium) برای محاسبه فاندینگ ریت استفاده می‌کند.

نحوه محاسبه فاندینگ ریت در بایننس

نرخ پریمیوم اختلاف قیمت به وجود آمده در بازار اسپات و بازار قرارداد دائمی است. این نرخ در صرافی بایننس به این صورت مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

نرخ سرمایه (F)= شاخص کارمزد (P) + نرخ بهره (I)– شاخص حق بیمه (P)، 0.05٪، -0.05٪ 

نرخ بهره در معاملات فیوچرز و معاملات قرارداد دائمی بدین صورت است که فرض کنید، دارایی اصلی ما بیت‌کوین است و قرارداد آتی آن براساس دلار صورت می‌گیرد. یعنی قراردادی بر مبنای BTC/USD خواهیم داشت. در این بین اگر معامله‌گری پیش‌بینی کند که در آینده قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا خواهد کرد و اقدام به خرید آن نماید قطعا برای خرید بیت‌کوین دلار بیشتری را تقاضا می‌کند. با افزایش میزان تقاضا برای دلار، به طبع میزان بهره دلار نیز افزایش خواهد یافت. البته چنین روندی در حالت نزولی بازار هم صادق است. یعنی اگر پیش بینی براساس این امر باشد که قیمت بیت‌کوین کاهش خواهد یافت و اقدام به خرید حالت شورت بیت‌کوین نماید به طور حتم تقاضا برای دلار نیز افزایش و نرخ بهره هم‌راستا با آن با روند روبه‌رشدی مواجه خواهد شد.

bitcoin cover 2 1024x614 - فاندینگ ریت (Funding Rate) چیست؟ نحوه محاسبه و عوامل موثر بر آن

فاندینگ ریت چه کاربردی دارد؟

اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد فاندینگ ریت همگرایی و تنظیم دو بازار اسپات و فیوچرز است. در این میان فاندینگ ریت می‌تواند عددی مثبت و یا منفی باشد. از منظر علوم محاسباتی در بازار ارزهای دیجیتال، رابطه مستقیمی با تفاوت قیمت در بخش فیوچرز و اسپات وجود دارد. اگر بازار در حالت نزولی باشد و معامله‌گران بتوانند روند کاهشی در یک دارایی را پیش‌بینی کنند، تقاضا برای خرید حالت شورت افزایش و در نتیجه میزان فاندینگ ریت نیز افزایش خواهد یافت. این نوع عملکرد در حالت لانگ و یا صعودی بازار نیز صادق است.

عوامل تاثیرگذار در فاندینگ ریت

قیمت، اصلی‌ترین فاکتور تاثیرگذار در فاندینگ ریت یا همان نرخ تامین مالی است. همانطور که قبلا نیز اشاره شد افزایش و کاهش قیمت یک دارایی به ترتیب باعث افزایش و کاهش فاندینگ ریت خواهد شد. به عبارت دیگر این مکانیسم تحت تاثیر روند بازار قرار دارد. 

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در فاندینگ ریت تعداد خریداران یک دارایی است. اگر تعداد خریداران افزایش یابد فاندینگ ریت رشد خواهد کرد و برعکس با کاهش تعداد خریداران امکان کاهش فاندینگ ریت نیز وجود دارد.

جمع‌بندی

فاندینگ ریت شامل پرداخت‌های دوره‌ای بین معامله‌گران است تا باعث ایجاد نوعی توازن بین بازار آتی و اسپات شود. میزان فاندینگ ریت در هر صرافی متغییر است اما مقدار آن در طول روز چندین بار تخمین زده می‌شود و این کار اغلب هر هشت ساعت یکبار صورت می‌گیرد.

از این رو، می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که این مکانیسم بیانگر احساسات بازار ارزهای دیجیتال است و در نهایت نشان می‌دهد که کاربران در چه زمانی بر روی چه مبالغی بر قراردادها شرط‌بندی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا