مقالات آموزشی و تحلیلی

مجموعه NFT میمون‌های کسل (BAYC) چیست؟

عبارت Bored Ape Yacht Club به اختصار BAYC نام دارد. این عبارت در معنای لغوی به معنی کلوب قایق‌های بادبانی میمون‌های کسل است. اما در واقع مجموعه ای از 10000 میمون NFT (توکن غیر قابل تعویض) است که هر کدام دارای ویژگی‌های کاملا منحصربه‌فردی هستند. برخی از صفات، نادرتر از سایرین هستند؛ به این معنی که کلکسیونرها برای آنها ارزش بیشتری قائل‌اند. با خرید هر میمون‌ کسل، به عنوان عضوی از کلوپ BAYC به مجموعه‌های آینده و سایر امتیازات دسترسی انحصاری خواهید داشت.

دارندگان BAYC توانستند میمون‌های خود را با آمپول سرم توزیع‌شده از طریق ایردراپ (airdrop) به میمون‌های جهش‌یافته تبدیل کنند. جهش‌یافته‌ها همچنین در یک فروش عمومی با قیمت 3 اتر (ETH) ضرب شدند. دارندگان میمون‌های اصلی BAYC این شانس را دارند که یک کلوپ سگ NFT را به صورت رایگان ضرب کنند. همچنین از سوی این باشگاه حق امتیازی برای فروش ثانویه به موسسات خیریه حیوانات اختصاص یافت.

بخشی از موفقیت BAYC به خاطر تمرکز آن بر ایجاد یک کلوپ جهانی و انحصاری در قالب توکن‌های غیرقابل‌تعویض بوده است. این پروژه با ارائه بازی‌هایی مانند موتانت آرکید (Mutant Arcade)، شرکت در اقدامات خیریه و مزایای حاصل از باشگاه، میزان تبلیغات خود را افزایش داده و قیمت نسبتا بالای خود را حفظ کرده است.

به‌روز نگه‌داشتن آخرین نسخه‌های NFT به یک چالش واقعی تبدیل شده است. برای هر پروژه موفق، موارد بسیار بیشتر از عدم انجام آن وجود دارد. فرمول‌هایی که زمانی موفق بودند اکنون رایج هستند، اما برخی هنوز هم تخیل سرمایه‌گذاران را تسخیر می‌کنند. کلوپ بایک محبوبیت زیادی با اکوسیستم NFT داشته است. اما دقیقا برای رسیدن به موفقیت چه گامی برداشته است؟ در حالی که فرمت آن آشناست، هنوز هم توانسته در دنیای NFT مرزها را جابجا کند.

What is Bored Ape Yacht Club 1024x732 - مجموعه NFT میمون‌های کسل (BAYC) چیست؟

کلوپ بایک چیست؟

این کلوپ مجموعه‌ای از 10000 توکن غیرقابل‌تعویض (NFT) است که به شکل میمون‌هایی در بلاک چین اتریوم فعالیت دارند. این پروژه از پروژه های NFT مانند کریپتوپانک (CryptoPunks) الهام می گیرد (کریپتوپانک داراییهای کلکسیونی از هنر دیجیتال هستند که توسط توکن‌های غیرقابل تعویض در شبکه اتریوم ارائه می شوند)، جایی که هر NFT کاملا منحصر به فرد و ویژه به نظر می رسد. بسته به اینکه میمون چه می‌پوشد، چه کار می‌کند و همچنین پس زمینه‌اش چیست، هر میمون دارای کمیابیِ متفاوتی است.

این پروژه توسط چهار بنیانگذار لابراتوار یوگا تأسیس شد: گارگمل (Gargamel)، گوردن گانر (Gordon Goner)، امپراطور تومیتو کچاپ (Emperor Tomato Ketchup) و نو سس (No Sass). از زمان فعالیت اولیه آنها، BAYC خطوط جدیدی از NFT ها، ارتقاء NFT و نیز یک باشگاه انحصاری برای دارندگان BAYC ایجاد کرده است. این پیشرفت‌ها علاقه به پروژه را حفظ کرد. همچنین منجر به قیمت‌های فروش باورنکردنی مانند ۴/۳ میلیون دلار آمریکا برای یک NFT در حراج ساتبیز (Sotheby’s) شد.

phakes 1024x576 - مجموعه NFT میمون‌های کسل (BAYC) چیست؟

NFTهای کلوب BAYC چگونه کار می‌کنند؟

هر آواتار میمون‌های کسل یک NFT، مطابق با استاندارد ERC-721 در بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند. هر توکن غیرقابل‌تعویض است، به این معنی که منحصر به فرد است و به طور یکسان با هیچ ارز دیجیتال یا توکن دیگری قابل تعویض نیست. یک میمون متشکل از هفت ویژگی ممکن به شرح زیر است:

1. پس زمینه

2. لباس

3. گوشواره

4. چشم

5. خز

6. کلاه

7. دهان

هر ویژگی دارای انواع ظاهر و سبک‌های مختلفی است. به عنوان مثال، یک میمون می‌تواند خزهای طلایی، تریپی و نویز داشته باشد. هر نگاه به تعداد خاصی محدود می‌شود، بنابراین برخی از آنها از نظر آماری نادرتر هستند.

معمولاً نادرترین صفات با قیمت بالاتر معامله می‌شوند. وقتی به طور کلی به ویژگی‌های میمون نگاه می‌کنید، می‌توانید رتبه‌بندی آن را براساس کمیابی مشاهده کنید. به عبارت دیگر، یک میمون با مجموعه‌ای از ویژگی‌های کمیاب، اغلب به قیمت بالاتر از یک میمون با ویژگی‌های رایج به فروش می‌رسد.

1639778471 What is the NFT collection Bored Ape Yacht Club BAYC e1641636217658 1024x735 - مجموعه NFT میمون‌های کسل (BAYC) چیست؟

مزایای بایک (Bored Ape Yacht Club) چیست؟

صاحبان هر میمون کسل (Bored Ape) می‌توانند در باشگاه‌ها و مناطق منحصربه‌فرد BAYC شرکت کنند. این شامل اولین دسترسی به NFTهای جدید، ارتقاء NFT و سایر امتیازات می‌شود. هر دو مجموعه NFT میمون‌های جهش‌یافته (Mutant Ape Yacht Club) به اختصار  MAYC و کلوپ سگ میمون‌های کسل (Bored Ape Kennel Club) به اعضای BAYC اجازه دادند که به صورت رایگان در آن شرکت کنند. با فروش هر دوی این مجموعه‌ها به قیمت‌های بالا، می‌توان مزایای پیوستن به BAYC را به‌راحتی مشاهده نمود.

Mutant Ape Yacht Club چیست؟

MAYC مجموعه‌ای از میمون‌های شبیه به BAYC اصلی اما با تم زامبی‌‌مانند و جهش‌یافته است. دارندگان 10000 NFT اصلی BAYC یک آمپول سرم جهش‌یافته از یک ردیف تصادفی: M1، M2 و M3 توسط ایردراپ دریافت کردند. اینها به صورت تصادفی در اختیار کیف‌پول‌های دارای NFT قرار گرفت. اگر سرم جهش‌یافته M1 یا M2 به یک میمون داده می‌شد، امکان تولید یک میمون جهش‌یافته جدید فراهم بود که بتواند برخی از ویژگی‌ها را با شکل اصلی خود به اشتراک بگذارد. از طرف دیگر، آمپول‌های سرم M3 می‌توانند یک میمون جهش‌یافته کاملاً جدید و غیرمرتبط با نسخه اصلی ایجاد کنند و به آن فرصتی ‌دهند که حتی نادرتر هم باشد.

آزمایشگاه یوگا ادعا می‌کند که MAYC “رده نهایی عضویت” برای دارندگان میمون است. از این پس، تیم بر افزودن ابزار و مزایای بیشتر به اعضای BAYC تمرکز خواهد کرد.

Bored Ape Kennel Club چیست؟

Bored Ape Kennel Club یکی دیگر از مجموعه‌های NFT از آزمایشگاه‌های یوگا را شامل می‌شود. توکن‌های این مجموعه به طور انحصاری بین دارندگان میمون توزیع شده است. کیف پول‌های حاوی یک میمون توانستند یک کلوپ سگ NFT را با ویژگی‌ها و موارد کمیاب مختلف ایجاد کنند. این سگ‌ها می‌توانند هزینه‌ای جدا از هزینه گس، مطالبه کنند. هر فروش ثانویه دارای حق امتیاز 5/2٪ برای مدت محدود بود که به خیریه‌های حیوانات اهدا شد.

بازی موتانت آرکید (Mutant Arcade) چیست؟

بخشی از جذابیت BAYC داستان و فضایی است که با NFTها همراه است. در حالی که کریپتوپانک فقط NFTهای خود را دارد، BAYC یک جهان موضوعی ایجاد کرده است. یکی از نمونه‌های آن بازی کوچک موتانت ایپ آرکید (Mutant Ape Arcade) بود که همراه با مجموعه MAYC منتشر شد.

حمام BAYC چیست؟

حمام (Bored Ape Yacht Club Bathroom) یکی دیگر از مزایای عضو است که دارندگان میمون می‌توانند هر پانزده دقیقه یک پیکسل را بر روی کیف پول حمام مجازی نقاشی کنند. این قابلیت هیچ چیز دیگری به جز تخته نقاشی جامعه ارائه نمی‌دهد. با این حال، درست مانند سایر مزایای باشگاه، به علاقه‌مندان به پروژه و جهان آن کمک می‌کند.

از کجا می‌توان NFTهای BAYC را خریداری کرد؟

BAYC و مجموعه‌های دیگر آن به دلیل محبوبیت بالا نسبتا گران‌قیمت هستند. آنها فقط در بازار ثانویه وجود دارند، زیرا دیگر اسلات تولید موجود نیست (تولید نمی شوند). اگر بودجه دارید، می‌توانید آنها را در اپن‌سی (OpenSea) و ریریبل (Rarible) خریداری کنید. برای خرید میمون (Ape)، باید مطمئن شوید که کیف‌پول شما دارای اتر کافی برای پرداخت هزینه و کارمزد تراکنش است. همچنین باید از کیف پولی استفاده کنید که می‌تواند به برنامه‌های کاربردی مانند متاماسک (Metamask) یا بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet) متصل شود.

جمع‌بندی

بایک (Bored Ape Yacht Club) با موفقیت یک مدل محبوب NFT را انتخاب کرده و راه‌های جدیدی برای نوآوری پیدا کرده است. مجموعه لابراتوار یوگا (Yuga Labs) با ترکیب کمک‌های خیریه اخلاقی، ارتقاء و سایر پاداش‌های عضویت، هیجان را به قالب آشنای کریپتوپانک اضافه کرده است. درست مانند سایر اعضای جامعه NFT، تمرکز جدیدی در آینده روی ابزارهای NFT به جای جمع‌آوری صرف وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا