مقالات آموزشی و تحلیلی

معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

در معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال، اهرم به استفاده از سرمایه قرض گرفته‌شده از صرافی برای انجام معاملات اشاره دارد. هدف از معاملات اهرم دار، افزایش قدرت خریدوفروش معامله‌گران است و به تریدرها این امکان را می‌دهد که با سرمایه کم معاملاتی با مبالغ بالا را انجام دهند. بنابراین اگر سرمایه شما هم برای معامله‌ کم باشد می‌توانید از این روش به عنوان یک وثیقه استفاده کرده و معاملات خود را انجام دهید.

اما باید توجه داشت که با وجود سودهی بالا در معاملات اهرم‌دار، میزان ریسک آن در ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است. اگر در هنگام معاملات ارزهای دیجیتال مراقب نباشید و از اهرم در تجارت خود استفاده کنید و روند بازار برخلاف میل شما پیش برود، ممکن است بخش عمده‌ای از سرمایه خود را از دست بدهید.

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به تازگی وارد بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال شده‌اید شاید در ابتدا معاملات اهرم‌دار گیج‌کننده به نظر برسد. برای این منظور قبل از این که از چنین روشی در معاملات خود استفاده کنید بهتر است بدانید که معاملات اهرم چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله توضیح کاملی درباره معاملات اهرم‌دار در بازار ارزهای دیجیتال ارائه خواهد شد.

610aa29e1c7fa93493cc807f btc exchange guide - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

معاملات اهرم‌دار چیست؟

اهرم به استفاده از سرمایه قرض گرفته‌شده برای تجارت در بخش ارزهای دیجیتال و یا سایر دارایی‌ها اشاره دارد. اهرم، در واقع قدرت خرید یا فروش شما را افزایش می‌دهد. از این‌رو می‌توانید با بیش از آنچه که در کیف پول خود دارید معامله کرده و به کسب درآمد بپردازید.

 میزان اهرم در همه صرافی‌ها متفاوت است. به‌طوریکه در برخی از آنها امکان گرفتن وام به اندازه 100 برابر موجودی کاربران نیز فراهم شده است.

مقدار اهرم به صورت نسبت نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال، 1:5 (5x)، 1:10 (10x)، یا 1:20 (20x). این بدان معناست که سرمایه اولیه شما چند برابر شده‌ است. بیایید با یک مثال ساده‌تر چنین بازگو کنیم که اگر شما صد دلار در حساب صرافی خود داشته باشید اگر از اهرم (10x) استفاده کنید می‌توانید خریدی به اندازه هزار دلار انجام دهید.

معاملات اهرم‌دار چگونه کار می‌کنند؟

قبل از اینکه بتوانید از صرافی مورد نظر خود وام دریافت کرده و معاملات خود را انجام دهید، باید وجوه خود را به آن صرافی واریز کنید. سرمایه اولیه شما به عنوان وثیقه عمل می‌کند. وثیقه موردنیاز، به اهرم مورداستفاده و ارزش کل موقعیتی که باز می‌کنید ( به مارجین معروف است) بستگی دارد.

فرض کنید می‌خواهید 1000 دلار اتریوم (ETH) با اهرم 10 برابری سرمایه‌گذاری کنید. در این حالت مارجین شما برابر با 1:10 از 1000 دلار خواهد بود. به این معنی که شما باید چیزی در حدود 100 دلار در حساب اولیه خود به عنوان وثیقه داشته باشید. اگر از اهرم 20 می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری 1000 دلاری در اتریوم انجام دهید باید موجودی حساب شما حداقل 50 دلار باشد تا بتوانید از آن به عنوان وثیقه استفاده نمایید. اما حتما توجه داشته باشید که هر چقدر میزان اهرم بالاتر برود احتمال اینکه دارایی شما از بین رود نیز بیشتر خواهد شد. به عبارتی ریسک آن افزایش خواهد یافت.

در تمامی معاملات به غیر از سپرده اولیه، باید یک آستانه یا حاشیه مارجین را برای معاملات خود در نظر بگیرید. زیرا این امکان وجود دارد که بازار روندی برخلاف موقعیت پیش‌بینی شده داشته باشد و امکان لیکویید (liquidate) و یا منحل شدن قرارداد شما فراهم شود. بنابراین اگر مقداری سرمایه حاشیه‌ای برای خرید مجدد داشته باشید می‌توانید در صورت بازگشت بازار به روند موردنظر شما به سود برسید.

اهرم را می‌توان در هر دو موقعیت خرید (Long) و یا فروش (Short) اعمال کرد. باز کردن موقعیت لانگ بدین معنی است که انتظار دارید قیمت یک دارایی افزایش یابد. در مقابل ایجاد موقعیت فروش به این معنی است که قیمت یک دارایی کاهش خواهد یافت. در هر دو وضعیت شما زمانی به سود خواهید رسید که پیش‌بینی درستی انجام داده باشید.

AdobeStock 321620564 1170x390 1 1024x341 - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

چطور موقعیت خرید (Long) اهرم‌دار ایجاد کنیم؟

تصور کنید که یک موقعیت خرید 10000 دلاری بیت‌کوین با اهرم 10 برابر ایجاد کرده باشید. در این حالت دارایی به وثیقه گذاشته شما برابر با 1000 دلار خواهد بود. اگر قیمت بیت‌کوین 20 درصد افزایش یابد سود خالص شما برابر با 2000 دلار خواهد بود. البته از این رقم باید کارمزد را هم کم کرد. در صورتی که شما از اهرم استفاده نکرده بودید و از همان 1000 دلار سرمایه اولیه خود معامله را انجام داده بودید اگر قیمت بیت کوین همان 20 درصد رشد را داشت شما تنها 200 دلار سود را بدست می‌آوردید.

با این حال اگر قیمت بیت‌کوین 20 درصد کاهش می‌یافت اگر معاملات اهرم دار استفاده می‌کردید ضرر 2000 دلاری متوجه شما بود. در این حالت قبل از اینکه سقوط 20 درصدی بیت‌کوین را ببینید، تنها در سقوط 10 درصدی بازار کل دارایی 1000 دلاری شما از بین می‌رفت یا به عبارت دیگر لیکویید می‌شدید.

برای اینکه مانع از انحلال قرارداد اهرم دار شوید باید وجوه بیشتری را به کیف پول خود اضافه کنید تا میزان وثیقه را افزایش دهید. در بسیاری از موارد، صرافی‌ها قبل از انحلال قرارداد یک پیام برای شما ارسال می‌کنند. در بسیاری از مواقع این پیام به صورت ایمیل است.

چطور موقعیت فروش (Short) اهرم‌دار ایجاد کنیم؟

اگر یک موقعیت فروش (Short) 10000  هزار دلاری بیت‌کوین با اهرم 10 برابری باز کنید. در این صورت باید سرمایه اولیه‌ی شما برابر با 1000 دلار باشد تا آن را به عنوان وثیقه قرار دهید. اگر قیمت بیت کوین 40000 هزار دلار باشد و قیمت آن به 32000 دلار سقوط کند به معنای آن است که ارزش بیت‌کوین 20 درصد کم شده است. در این حالت شما یک سود 2000 دلاری از پیش بینی صحیح خود خواهید داشت. البته از این مبلغ باید کارمزد کم شود.

اما اگر قیمت افزایش یابد و به 44000 دلار برسد در این حالت قیمت در حدود 10 درصد افزایش پیدا کرده است و پیش‌بینی شما درباره نزولی بودن بازار درست از آب درنیامده است، در این حالت قرارداد منحل و کل دارایی 1000 دلار شما از بین خواهد رفت. مگر اینکه مقدار وجوه دیگر به عنوان وثیقه به این قرارداد بیافزایید.

چرا باید از اهرم‌ها در معاملات ارزهای دیجیتال استفاده کنیم؟

همانطور که قبلا نیز اشاره شده معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اهرم ها سود بالقوه خود را افزایش دهند. اما باید توجه داشت که این نوع معاملات در برخی مواقع زیان‌های قابل توجهی را نیز برای معامله‌گران در پی دارد.

یکی دیگر از دلایلی که معامله‌گران از اهرم ها استفاده می‌کنند افزایش میزان نقدینگی سرمایه آنهاست. به عنوان مثال به جای اینکه از یک موقعیت اهرمی 2 برابری در بازار استفاده کنند با اهرم 4 برابری می‌توانند همان موقعیت با وثیقه کم‌تر ایجاد کنند. در این حالت می‌توانند بخشی از نقدینگی را در حساب خود نگه دارند و یا برای معاملات دیگر مانند تامین نقدینگی برای صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، سرمایه‌گذاری در NFT و غیره استفاده کنند.

چگونه ریسک معاملات اهرم‌دار را مدیریت کنیم؟

معاملات با اهرم‌های بالا ممکن است در وهله اول سود بالا و سرمایه کم‌تری نیاز داشته باشد. اما احتمال لغو قرارداد و از دست دادن کل دارایی در آن بسیار بالاست. اگر اهرم خود را خیلی بالا استفاده کنید حتی یک درصد حرکت قیمت خلاف جهت پیش‌بینی شما ممکن است زیان‌های بزرگی را به بار آورد. هرچه اهرم بالاتر باشد تحمل نوسان شما کم‌تر خواهد بود. برعکس هر چه اهرم کمتر باشد و بازار روندی خلاف جهت پیش‌بینی شما داشته باشد تاب‌آوری خطا هم بیشتر خواهد بود. در این حالت میزان زیان شما هم به حداقل ممکن خواهد رسید.

به همین دلیل بایننس و سایر صرافی‌های رمزنگاری‌شده، حداکثر اهرم در دسترس را برای کاربران جدید محدود کرده‌اند. استراتژی‌های مدیریت ریسک مانند (دستورات توقف ضرر و سود) برای به حداقل رساندن ضرر در معاملات اهرم دار صرافی‌ها ایجاد شده است. تمامی معامله‌گران می‌توانند از دستورات توقف ضرر برای بستن خودکار موقعیت خود در یک موقعیت خاص استفاده کنند. زمانی که بازار روندی خلاف انتظار شما داشت می‌توانید از دستور توقف ضرر استفاده کنید تا مانع از ادامه ضرر خود شوید. یا اینکه اگر سود شما به مقدار مشخصی رسید به طور خودکار دستورات اجرا و معامله شما متوقف می شود. چنین استراتژی‌هایی به شما کمک می‌کند تا قبل از اینکه وضعیت بازار تغییر پیدا کند به سود مدنظر خود برسید.

معاملات اهرم دار به مثابه یک شمشیر دو لبه هستند که با استفاده از آن معامله‌گران سود و زیان خود را چند برابر می‌کنند. بنابراین مسئولانه‌ترین روش آن است که از اهرم‌های پایین در معاملات خود استفاده کنید زیرا نوسان بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است.

چطور در صرافی بایننس از معاملات اهرم‌دار استفاده کنیم؟

بسیاری از صرافی‌ها امکان معامله اهرم دار را به وجود آورده‌اند که صرافی بایننس نیز از این امر مستثنی نیست. قبل از اینکه از ابزار اهرم برای معاملات خود استفاده کنید باید یک حساب مارجین داشته باشید.

  • ابتدا از نوار پیش‌نمایش بالا به گزینه[Margin]-[Trade] برروید.
  • بر روی گزینه [BTC/USDT] کلیک کنید. سپس جفت ارزی را که قصد معامله آن را دارید جستجو کرده و آن را انتخاب نمایید. ما در این مثال از جفت ارزBNB/USDT استفاده می کنیم.
  • وجوه موجود در حساب خود را به کیف پول مارجین انتقال دهید و بر روی گزینه [Trasfer Collaterals] که در زیر نمودار کندل قرار دارد، کلیلک کنید.
.png - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟
  • کیف پول را برای انتقال وجه، حساب مارجین مقصد و نوع کوین را برای انتقال انتخاب کنید. در نهایت مقداری را که قصد انتقال دارید، وارد کرده و بر روی دکمه [Confirm] کلیک کنید. در این مثال ما 100 USDT را به حساب Cross Margin انتقال می‌دهیم.
2 - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟
  • به کادر سمت راست بروید [Isolated] یا [Cross 3x] را انتخاب کنید. حال وقت آن رسیده است که پوزیشن خرید [Long] یا فروش [Short] و نوع سفارش را انتخاب کنید. روی گزینه [Borrow] کلیک کنید. اکنون متوجه خواهید شد که 100 USDT با ضریب 3، برابر با 300  USDT شده است.
3 - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟
  • می توانید با وارد کردن مقدار USDT با [Total] یا مقدار BNB برای خرید [Amount] مقدار درخواستی BNB را با اهرم خریداری کنید.
4 - معاملات اهرم دار یا لوریج تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

تفاوت مارجین کراس و مارجین ایزوله

حال این سوال پیش می‌اید که مارجین کراس و مارجین ایزوله چه تفاوتی با هم دارند. وقتی معامله‌گری مارجین ایزوله را باز می‌کند، در واقع مارجین در ابتدا مشخص شده و هیج مبلغی از موجودی در دسترس کم نمی‌شود. از چنین روشی برای معاملات پر ریسک استفاده می‌شود تا در هنگام تغییر روند برخلاف پوزیشن باز شده از وجوه در دسترس ما کسر نشود و اگر مارجین به پایین‌تر از مارجین نگهداری (maintenance margin) رسید به صورت خودکار لیکویید (liquidate) خواهد شد.

اما در کراس مارجین (Cross margin) با تمام موجودی حساب معامله‌گر سروکار دارد. در این نوع مارجین زمانی که حساب قابل برداشت معامله‌گر به کمتر از مارجین نگهداری برسد پوزیشن او لیکویید خواهد شد.

توجه داشته باشید که نمی‌توانید با استفاده از تمامی موجودی خود در مارجین خرید کنید زیرا مقدار بسیار کمی باید برای کارمزد نگهداری شود.

جمع‌بندی

اهرم به شما این امکان را می‌دهد که با سرمایه‌گذاری کم‌تر سود بیشتری را در بازار ارزهای دیجیتال بدست آورید. با این حال به دلیل اینکه نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است استفاده از اهرم های بالاتر ممکن است باعث از دست رفتن بخش عمده‌ای از سرمایه شما شود. همیشه احتیاط را مد نظر قرار بدهید و ریسک‌های موجود را در هنگام استفاده از معاملات اهرم دار ارزیابی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا