دانشنامهمفاهیم پایه

پلتفرم BscScan

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) رشد ثابتی در فعالیت و استفاده از زنجیره تجربه کرده است. اما از نظر اعداد چه معنایی دارد؟ زیبایی یک بلاک‌چین عمومی، همان عمومی بودن آن است. در این حالت شما خودتان می‌توانید پیشرفت را دنبال کنید. اگر مشتاقید که معیارهای BSC را زیر نظر داشته باشید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ ما راهنمای کاملی برای شروع کار با BscScan block explorer داریم. به‌این‌ترتیب، می‌توانید رشد زنجیره هوشمند Binanceرا به‌دقت زیر نظر داشته باشید.

بیشتر ویژگی‌های موردبحث در این مقاله را در صفحه [نمودارها و آمار] می‌بینید که می‌توانید با نگه‌داشتن ماوس روی [منابع] در نوارابزار پیدا کنید. این شامل تراکنش‌های روزانه، آدرس‌های کیف پول منحصربه‌فرد، توکن‌های برتر و موارد دیگر می‌شود. BscScan همچنین ابزاری عالی برای بررسی اعتبار قراردادهای هوشمند و حتی بررسی آخرین مجموعه‌های NFT است. ما اغلب در مورد اینکه چگونه بلاک‌چین‌های عمومی نیاز به مجوز ندارند، صحبت می‌کنیم، به این معنی که هرکسی که یک آدرس دارد می‌تواند با آنها تعامل داشته باشد.

اما آیا می‌دانستید که توسعه در بلاک‌چین نیز نیاز به مجوز ندارد؟ هر کس که در این زمینه تخصص داشته باشد، می‌تواند DApp خود را بر روی یک بلاک‌چین مستقر کند و هیچ‌کس جلویش را نمی‌گیرد. این واقعیت منجر به افزایش سرعت توسعه در فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) شده است. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) هنوز یک بلاک‌چین جوان است، اما در حال حاضر رشد چشمگیری داشته است.

می‌پرسید چقدر تأثیرگذار است؟ خب، داده‌های زنجیره‌ای زیادی در دسترس عموم است که بررسی فعالیت‌های شبکه را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران آسان می‌کند. اگر به دنبال دسترسی به این داده‌های زنجیره‌ای هستید، یک کاوشگر بلاک‌چین مانند BscScan ساده‌ترین راه برای یافتن هر چیزی است که نیاز دارید. ما در این مقاله پلتفرم BscScanرا به شما معرفی خواهیم کرد و دلایل و روش‌های استفاده از این پلتفرم را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

پلتفرم BscScan چیست؟

BscScan (BscScan.com) یک کاوشگر بلاک‌چین است که توسط تیم توسعه‌دهنده Etherscan، توسعه یافته است. BscScan  یک پلت فرم تجزیه‌وتحلیل برای زنجیره هوشمند Binance ارائه می‌دهد، اما ویژگی‌های منظم دیگری نیز دارد. اگر می‌خواهید پروژه‌های DeFi ساخته شده بر روی BSC را زیر نظر داشته باشید، می‌توانند منابع اطلاعاتی خوبی باشند. همچنین می‌توانید از BscScan برای موارد زیر استفاده کنید:

 1. معاملات و تراکنش‌ها را جستجو کنید و پیشرفت آنها را بررسی کنید.
 2. آخرین بلاک‌های اضافه شده به بلاک‌چین را ببینید.
 3. موجودی کیف پول‌ها و تراکنش‌هایی که انجام داده‌اند را بررسی کنید.
 4. قراردادهای هوشمند مستقر در بلاک‌چین را جستجو کرده، بخوانید و با آنها تعامل داشته باشید.
 5. در مورد عرضه توکن‌ها و سایر ارزهای دیجیتال تحقیق کنید.

تمام این اطلاعات بدون ثبت‌نام و کاملاً رایگان در دسترس است. یک کاوشگر بلاک‌چین همه آن را به روشی ساده و آسان به‌عنوان راهنمایی نمایش می‌دهد.

چرا باید از BscScan استفاده کرد؟

BscScan توسط تیم توسعه قابل اعتمادی که اکسپلور محبوب بلاک اتریوم (EtherScan) را پشتیبانی می‌کند، توسعه یافته است. ورای شهرت BscScan، این پلتفرم می‌تواند به شما برای جهت‌یابی در بلاک‌چین کمک کند. با داشتن دانش اولیه در مورد نحوه استفاده از آن، می‌توانید به‌سرعت مشکلات و چالش‌های اساسی را برطرف کنید.

به‌عنوان‌مثال، دانستن نحوه جستجوی قرارداد هوشمند در BscScan برای هرکسی که از DApps استفاده می‌کند، یک مهارت مفید است. می‌توانید ببینید آیا قراردادهای هوشمند آنها تأیید شده است یا خیر و حتی اگر API DApp ازکارافتاده باشد، مستقیماً با آنها تعامل داشته باشید. اما اطلاعات درون زنجیره‌ای بیشتر از بررسی قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های اساسی است.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید هشدارهای نهنگ را برای نظارت بر تراکنش‌های بزرگ تنظیم کنید. در برخی موارد، انتقال مقدار زیادی از BNB به یک صرافی ممکن است نشان دهد که فروش به‌زودی در راه است. شما حتی می‌توانید کیف پول‌های بنیان‌گذاران پروتکل DeFi را ردیابی کنید تا ببینید آیا آنها توکن‌های خود را جابه‌جا می‌کنند یا خیر. بیایید برخی از رایج‌ترین ابزارها و معیارهایی را که می‌توانید با استفاده از BscScan جستجو کنید، بررسی کنیم.

چگونه می‌توان مزارع محصول زنجیره هوشمند Binance را پیدا کرد؟

داشبورد استخراج (farming dashboard) عملکرد BscScan در بهترین فرصت‌های کشاورزی فعلی را به شما نشان می‌دهد. می‌توانید با نگه‌داشتن ماوس روی دکمه [منابع] و کلیک بر روی [لیست مزارع محصول] به این مورد دسترسی داشته باشید.

Picture1 - پلتفرم BscScan

در اینجا می‌توانید آخرین مزارع، مکان دسترسی به آنها و نحوه کار آنها در وب‌سایت‌های اختصاصی خود را مشاهده کنید. استخراج نقدینگی، راهی برای تولید ارزهای دیجیتال با دارایی‌های شماست. با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند PancakeSwap، می‌توانید بازدهی را در زنجیره هوشمند Binance ایجاد کنید. ازآنجایی‌که هزینه‌های BSC در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند اتریوم پایین است، BSC برای کاربران کوچک‌تر ایده‌آل است تا وارد عرصه استخراج محصول شوند و سهم مناسب خود را از محصولات موجود دریافت کنند. اما مراقب باشید، زیرا پروژه‌های کلاهبرداری زیادی وجود دارد. مطمئن شوید که DYOR دارید و هرگز سرمایه‌هایی را که نمی‌توانید از دست بدهید، به خطر نیندازید.

Picture1.png2 - پلتفرم BscScan

یکی دیگر از منابع خوب برای ردیابی همه DAppهای مختلف در اکوسیستم BSC، https://mathdapp.storeاست. کافی است بایننس Smart Chain را در نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید و لیستی از BSC DAppsهایمورد اعتماد را دریافت خواهید کرد.

چگونه می‌توان میانگین قیمت گاز در زنجیره هوشمند Binance را پیدا کرد؟

ابتدا ماوس را روی [منابع] نگه دارید، روی [نمودار و آمار] و سپس روی [نمودار میانگین قیمت گاز] کلیک کنید.

Picture1.png3 - پلتفرم BscScan

اکنون نمودار میانگین قیمت گاز را می‌بینید که برای محاسبه هزینه گازی که کاربران برای تراکنش‌های BSCمی‌پردازند، استفاده می‌شود.

Picture1.png4 - پلتفرم BscScan

همان‌طور که اشاره کردیم، BSC هزینه‌های نسبتاً کمی دارد. در BSC، ۱ gwei 10-9 یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۱ BNBاست. با میانگین قیمت گاز حدود ۵/۶ gwei، ارسال ۱۰ BNB باید کمتر از ۱۰ سنت هزینه داشته باشد. در واقع، ارسال ۱۰ یا حتی ۱۰۰ برابر آن مبلغ، نباید بیش از ۲۰ سنت برای شما هزینه داشته باشد.

Picture1.png11 - پلتفرم BscScan

از تاریخچه تراکنش‌ها می‌توان دریافت که افراد نسبت به معمول کارمزد تراکنش‌های بیشتری پرداخت کرده‌اند. برخی از کاربران ممکن است عادات قدیمی خود را از اتریوم یا سایر بلاک‌چین‌ها آورده باشند که واقعاً لازم نیست. زنجیره هوشمند بایننس هنوز با شلوغی فاصله دارد، بنابراین اگر شرایط شبکه ثابت بماند، 6.5 gwei برای یک تراکنش ساده کافی است.

چگونه می‌توان تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد زنجیره هوشمند Binance را پیدا کرد؟

اگر بخواهید تعداد تقریبی کاربران شبکه را تخمین بزنید، تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد BscScans یک معیار عالی برای استفاده است. با نگه‌داشتن ماوس روی [منابع] و کلیک کردن روی [نمودار و آمار] می‌توانید تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد را بیابید. سپس، روی [نمودار آدرس‌های منحصربه‌فرد] کلیک کنید.

Picture1.png22 - پلتفرم BscScan

اگر یک بلاک‌چین ۱۰۰ آدرس منحصربه‌فرد داشته باشد، آیا به این معنی است که ۱۰۰ کاربر منحصربه‌فرد دارد؟ قطعاً نه! هرکسی می‌تواند چندین آدرس ایجاد کند. اما به لطف جادوی رمزنگاری، حتی اگر این کار را انجام می‌دادند، برای مدت طولانی آدرس‌هایمان تمام نمی‌شد و در این صورت، حتی تشخیص اینکه آیا آن آدرس‌ها متعلق به یک نهاد هستند، بسیار مشکل خواهد بود.

بنابراین می‌دانیم که هرکسی می‌تواند چندین آدرس ایجاد کند و این معیار تخمینی بیش از حدی از تعداد کاربران است. بااین‌حال، تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد می‌تواند به ما یک دید تقریبی از رشد شبکه بدهد.

چگونه می‌توان مبلغ تراکنش روزانه Binance Smart Chain را پیدا کرد؟

این نمودار تعداد کل تراکنش‌های زنجیره هوشمند Binance را در یک روز مشخص به ما نشان می‌دهد. این نیز در بخش [نمودارها و آمار] موجود است.

Picture1.png33 - پلتفرم BscScan

درحالی‌که برخی از قراردادهای هوشمند به تراکنش‌های بیشتری نسبت به سایرین برای اجرا نیاز دارند، این نمودار همچنان می‌تواند ایده‌ای از فعالیت شبکه و اینکه آیا ممکن است شلوغ باشد به ما بدهد. این همچنین نشانه خوبی از یک شبکه سالم و درحال‌رشد است که می‌تواند اطلاعات مفیدی برای سرمایه‌گذاران BNB باشد.

بهترین توکن‌های BEP-20 کدام‌اند؟

صفحه Token Tracker به شما این امکان را می‌دهد تا توکن‌های BEP-20 برتر را بر اساس ارزش بازار یا حجم معاملات روزانه ردیابی کنید. این به شما ایده می‌دهد که کدام توکن‌ها دارای بالاترین ارزش تجمعی در بلاک‌چین BSCو بالاترین حجم معاملات هستند.

Picture1.png44 - پلتفرم BscScan

یکی از مواردی که در اینجا باید به آن توجه کرد، اطلاعات توکن است. دارندگان قرارداد توکن می‌توانند اطلاعات توکن خود را در BscScan به‌روزرسانی کنند تا جزئیات بیشتری در مورد توکن به شما بدهند. اگر تیم BscScan آدرس قرارداد توکن را تأیید نکرده باشد، ممکن است قابل‌اعتماد نباشد.

شما توکن‌های پیچیده زیادی را در این صفحه خواهید دید. Binance-Peg ChainLink (LINK) تنها یک مثال است. این بدان معنی است که ERC-20 LINK به‌عنوان یک توکن BEP-20 در BSC پیچیده (wrapped) شده است. دقت کنید، یک نسخه پیچیده شده دقیقاً چیست؟ این یک نسخه توکن شده از یک کوین یا توکن است که به بلاک‌چین دیگری تعلق دارد.

Wrapping اجازه می‌دهد تا کوین‌ها و توکن‌هایی که روی BSC نیستند در اکوسیستم Binance DeFi استفاده شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک دارنده LINK هستید و می‌خواهید از LINK خود برای استخراج در BSC استفاده کنید، برای شما آسان است که با فناوری wrapping پل ارتباطی داشته باشید.

اگر می‌خواهید با توکن‌های Wrapping بازی کنید، پروژه پل بایننس (Binance Bridge Project) را بررسی کنید. توجه داشته باشید که درحالی‌که Wrapping یک توکن نسبتاً آسان است، همیشه نیازی به انجام آن ندارید. شما می‌توانید به‌سادگی توکن‌هایی را که از قبل پیچیده شده‌اند، بدون نگرانی در مورد فرایند Wrapping، معامله کنید.

بهترین توکن‌های ERC-721 کدام‌اند؟

همچنین می‌توانید از Token Tracker برای جستجوی بهترین توکن‌های ERC-721 به‌کاررفته در زنجیره هوشمند Binance استفاده کنید. اما صبر کنید، ممکن است تعجب کنید که چرا ما آنها را نشانه‌های ERC-721 می‌نامیم و نه BEP-721؟ خوب، هر دوی این استانداردهای توکن یکسان هستند. زنجیره هوشمند بایننس یک انشعاب (fork) از اتریوم با برخی تغییرات اضافه شده است، به این معنی که بسیاری از استانداردهای توکن یکسان هستند. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که شما توکن‌های یکسانی را در هر دو زنجیره خواهید یافت. BSC مجموعه‌ای از توکن‌های ERC-721 (BEP-721) خود را دارد.

به طور پیش‌فرض، فهرست بر اساس تعداد نقل و انتقالات در ۲۴ ساعت گذشته مرتب شده است.

Picture1.png1 - پلتفرم BscScan

آیا BscScan با NFTها سازگار است؟

درست مانند هر دارایی دیجیتالی دیگری که در BSC موجود است، می‌توانید به‌سرعت NFT‌های فردی و قراردادهای هوشمند آن‌ها را جستجو کنید. توکن‌های BEP-721 و BEP-1155 رایج‌ترین استانداردهای BSC برای NFTهستند، بنابراین بیایید به یک مثال سریع نگاه کنیم. در اینجا یک PancakeSwap Pancake Squad NFT وجود دارد:

Picture1 1.png2 1 - پلتفرم BscScan

اگر آدرس قرارداد آن (0x0a8901b0E25DEb55A87524f0cC164E9644020EBA) را در نوار جستجوی BscScan کپی کنیم، می‌توانیم اطلاعات زیادی درباره این سری ببینیم:

Picture1.3 - پلتفرم BscScan

برای نام‌بردن از چند مورد، می‌توانیم به هر انتقال NFT در این سری نگاهی بیندازیم که کدام آدرس کیف پول آنها را نگه می‌دارد و چند کیف پول دارند. بااین‌حال، نمی‌توانید تصویر، آهنگ، فایل یا دارایی متصل به NFT را ببینید. اینها در بلاک‌چین ذخیره نمی‌شوند. ابر داده NFT معمولاً به یک وب‌سایت شخص ثالث یا سرویس میزبانی فایل اشاره می‌کند که در آن می‌توانید آثار هنری یا فایل پیوست را بررسی کنید.

چگونه می‌توان اعتبارسنج‌های زنجیره هوشمند Binance را جستجو کرد؟

به زبان ساده، اعتبارسنج‌ها کسانی هستند که از ادامه کار BSC اطمینان می‌دهند. آنها با قراردادن BNB، تراکنش‌ها را پردازش کرده و بلوک‌های جدید را تأیید می‌کنند. اعتبارسنج‌ها در ازای خدمات خود، کارمزد تراکنش‌هایی را دریافت می‌کنند که از فعالیت شبکه ناشی می‌شود.

زنجیره هوشمند بایننس بر مکانیزم اجماعی به نام اثبات اختیارات سهام‌دار (PoSA) متکی است. این مدل از اجماع می‌تواند از زمان بلوک کوتاه و هزینه‌های کمتر پشتیبانی کند. می‌توانید اعتبار‌سنج‌های برتر را در زنجیره هوشمند بایننس در تابلوی اعتبارسنج‌ها در برگه [Validators] بررسی کنید.

Picture1 1.png4 1 - پلتفرم BscScan

چه کسی می‌تواند اعتبارسنج شود؟ خب، اساساً هرکسی، اما الزامات آن نسبتاً زیاد است. بالاخره امنیت شبکه در خطر است. اگر می‌خواهید درباره نحوه تبدیل‌شدن به اعتبارسنج در زنجیره هوشمند Binance اطلاعات بیشتری کسب کنید، راهنمای Docs زنجیره بایننس را بررسی کنید.

چگونه می‌توان قراردادهای هوشمند را در BscScan تأیید کرد؟

کاربران BscScan می‌توانند هر آدرس قراردادی را وارد کنند تا آن را تأیید کنند و ببینند آیا کد تدوین شده (compiled code)، همان کدی است که در این بلاک‌چین اجرا می‌شود یا خیر. تشخیص آن آسان است؛ یک تیک سبزرنگ در کنار قرارداد در نوارابزار و همچنین یک اعلان [Contract Source Code Verified] خواهید دید.

Picture1.png5 - پلتفرم BscScan

اجازه دادن به کاربران برای ممیزی و تأیید مستقل کد، یک ویژگی ارزشمند است؛ زیرا به شفافیت کلی اکوسیستم زنجیره هوشمند Binance کمک می‌کند. همچنین می‌توانید با اتصال کیف پول مرورگر مانند MetaMask یا Binance Chain Wallet، مستقیماً با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید.

کلام آخر

چه یک کهنه سرباز DeFi باشید و چه کاملاً تازه‌وارد حوزه استخراج محصول در شبکه BSC شده باشید، یادگیری استفاده از BscScan به شما کمک می‌کند تا راه خود را در بلاک‌چین بهتر درک کنید. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که بازارها غیرمنطقی، غیرقابل‌پیش‌بینی و مستعد دوره‌های نوسانی شدید هستند. انجام تحقیقات شخصی برای موفقیت در تجارت یا استخراج بازده بسیار مهم است. این مسئله می‌تواند شامل بررسی اینکه آیا یک توکن توسط تیم BscScan تأیید شده است یا خیر، آیا قرارداد منبع‌باز است و ممیزی شده است یا خیر، و بازدید از وبلاگ پروژه یا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی برای دریافت بینش عمیق‌تر، بشود. قبل از اینکه وارد BscScan شوید، مطمئن شوید که خطرات شرکت در DeFi را درک کرده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا