دانشنامهمفاهیم پایهمقالات آموزشی و تحلیلی

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟ و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

بسیاری از معامله‌گرانی که در بازار مالی ارزهای دیجیتال حضور دارند درصدد انتخاب روشی مناسب برای محاسبه عملکرد سرمایه‌گذاری خود هستند تا اطلاعات کاملی درباره عملکرد خود در طی مدت حضور در بازار مالی به‌دست آورند. روش‌های مختلفی برای ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاران وجود دارد که ما در این مطلب با  یکی از روش‌های رایج تحت عنوان نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و چگونگی محاسبه آن آشنا خواهیم شد.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟

 نرخ بازگشت سرمایه (ROI) یکی از بهترین تکنیک‌ها برای محاسبه عملکرد سرمایه‌گذاری است. این روش برای مقایسه میزان سودآوری سرمایه‌گذاری‌های متعدد یک گزینه مناسب محسوب می‌شود.

طبیعتا هر سرمایه‌گذاری علاقه‌مند است تا بهترین نتیجه را در فرایند سرمایه‌گذاری خود بدست آورد. اگر شما هم در معاملات روزانه و در یا معاملاتی با هدف دستیابی به سوددهی بلندمدت شرکت می‌کنید، باید به طور مرتب عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

در بازار معاملات ارزهای دیجیتال همیشه ابزارهایی وجود دارند که با اتکا بر آنها خواهید توانست عملکرد خود را به دقت مورد سنجش قرار دهید. استفاده از این ابزارها مانع از ایجاد رفتارهای احساسی در سطح بازار می‌شوند.

زمانی که معامله‌ای انجام می‌دهید اگر بازدهی منفی داشتید بدون شک باید در استراتژی مورد استفاده خود در معاملات تجدید نظر کنید. اما اگر در ذهن خود به این نتیجه رسیده‌اید که معاملات خود را به نحو احسن انجام می‌دهید اما اعداد و ارقام چیزی دیگری را نشان می‌دهد باید روند محاسباتی خود را در معاملات تغییر دهید.

calculate roi main 1024x717 - نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟ و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

هدف از محاسبه نرخ بازگشت چیست؟

هدف از محاسبه نرخ بازگشت، مدیریت ریسک، محدوده موقعیتی و نحوه تعیین حد ضرر است. روش‌های مختلفی برای محاسبه بازده وجود دارد. اما در حالت کلی هدف از نرخ بازگشت سرمایه گردآوری اطلاعات در مورد سودده بودن سرمایه‌گذاری نسبت به سرمایه اولیه است.

برای محاسبه بازگشت سرمایه کافی است تا سود و زیان سرمایه‌گذاری را به هزینه سرمایه گذاری تقسیم کنید. سپس نتیجه آن را به صورت درصد در نظر بگیرید.

در اغلب موارد نرخ بازگشت سرمایه در صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت سالانه بیان می‌شود. بنابراین نیازی به محاسبه خاصی نیست. با این حال آشنایی با نحوه محاسبه آن برای هر سرمایه‌گذاری ضروری است.

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در هر تجارتی بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید، اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید. در ابتدا باید قیمت ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار دهید. در وهله دوم این سوال را باید مطرح کنید که آیا در حال حاضر وارد شدن به بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال از منظر مالی منطقی است یا نه؟

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه براساس هزینه تمام شده و بازدهی که پیش بینی کرده‌اید می‌تواند شما را در اتخاذ تصمیم تجاری‌ مناسب یاری کند. اگر هر معامله‌ای در تجارت شما به سود منتهی شود، این یعنی نرخ بازگشت سرمایه شما مثبت است. از این رو شروع و ادامه فعالیت در این حوزه حامل ارزش منطقی خواهد بود.

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (RIO)

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه بسیار ساده است. ارزش سرمایه‌گذاری فعلی را از هزینه اصلی که انجام داده‌اید کم کنید و در نهایت  مبلغ به دست آمده را به هزینه اصلی سرمایه‌گذاری تقسیم نمایید.

ROI = (ارزش جاری – هزینه اصلی) / هزینه اصلی

Elongate Crypto - نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟ و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

محدودیت‌های نرخ بازگشت سرمایه

مسئله زمان

نرخ بازگشت سرمایه به عنوان یک معیار جهانی برای سودآور و یا زیان‌ده بودن هر تجارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با این حال این روش محدودیت‌هایی هم دارد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های موجود در نرخ بازگشت سرمایه، به عدم در نظر گرفتن بازه زمانی در آن برمی‌گردد. زیرا زمان به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های هر نوع تجارتی در نظر گرفته می‌شود.

در این میان ملاحضات دیگری مانند حجم نقدینگی و امنیت سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد. پس در یک نگاه کلی اگر بازگشت سرمایه در یک دوره یک ساله به فرض مثال نیم درصد باشد بسیار بهتر از بازگشت سرمایه یک درصد در بازه زمانی 5 ساله است. در بسیاری از مواقع نرخ بازگشت سرمایه برای یک بازه زمانی یک ساله در نظر گرفته می‌شود.

همچنین بهتر است به‌یاد داشته باشید که نرخ بازگشت سرمایه به معنای یک سرمایه‌گذاری ایده‌ال نیست، بلکه صرفا به عنوان یک روش محاسباتی عمل می‌کند. به طور مثال اگر شما یک خریدی را انجام دهید که برای یک بازه زمانی بلند مدت مشتری برای آن وجود نداشته باشد. آیا می توان برای آن بازگشت سرمایه محاسبه کرد؟ به صورت حتم این کار نه ممکن است و نه منطقی.

ریسک تجارت

عامل دیگری را که باید در نظر گرفت ریسک تجارت است. برخی از معاملات دارای بازدهی بسیار بالایی هستند. اما به چه قیمتی؟ اگر احتمال اینکه ارزش دارایی ناگهان به صفر برسد و یا دسترسی به وجوه امکان‌پذیر نباشد. پس در این صورت محاسبه بازگشت سرمایه مفهوم چندانی نخواهد داشت.

در حالت کلی نرخ بازگشت سرمایه به معنای افزایش ضریب ایمنی سرمایه‌گذاری نیست که آیا این تجارت کاملا سوده است یا نه. بنابراین برای محاسبه میزان ریسک سرمایه‌گذاری و یا تجارت خود به طور همزمان از روش‌ها و معیارهای دیگری نیز استفاده نمایید. در این صورت راحت‎‌تر می توانید تصویر روشنی از تجارت خود در آینده بدست بیاورید.

جمع بندی

نرخ بازگشت سرمایه را می‌توان به عنوان ابزاری ساده برای سنجش سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. اما همزمان باید عوامل دیگری مانند فرصت‌های پیش آمده، ریسک سرمایه‌گذاری و بسیاری از عوامل دیگر که ممکن است تجارت شما را تحت تاثیر قرار دهد، در نظر بگیرید.

با این حال پلتفرم نرخ بازگشت سرمایه (RIO) به عنوان پرکاربردترین ابزار برای بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی بویژه دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا