تحلیل ارز دیجیتالدانشنامه

همه چیز درباره بیت کوین ورج (Verge)

بیت کوین ورج (Verge) به‌عنوان یک ارز دیجیتال همه‌کاره برای استفاده عموم جامعه کاربران طراحی شده است و نماد اختصاری این رمزارز XVG است. این رمزارز مبتنی بر بلاک‌چین، یک نسخه بهینه‌شده از بلاک‌چین بیت‌کوین است. با وجودی که ورج در ابتدا، صرفا به‌عنوان یک شوخی متولد شد، با این حال توانست نظر برخی از سرمایه‌گذاران را به‌صورت جدی به خود جلب کند.

ورج (Verge) را می‌توان به عنوان رمز ارز منبع باز و غیرمتمرکز معرفی کرد. بنا به ادعای توسعه‌دهندگان این پروژه، با مخفی نگه‌داشتن مکان و آدرس پروتکل اینترنت (IP)، تمامی تراکنش‌های صورت‌گرفته در بستر این پلتفرم، به صورت کاملا محرمانه و ناشناس نگه‌داری می‌شوند.

ورج در سال 2014 با نام دوج‌کوین دارک (DogeCoinDark) معرفی شد، اما در سال 2016 به ورج تغییر نام داد. دوج‌کوین دارک (DogeCoinDark) یک فورک از دوج‌کوین (Dogecoin) است و آن را  در کلاس کوین‌هایی مانند مونرو (Monero) و زی کش (Zcash) که حفظ حریم خصوصی را در اولویت قرار داده‌اند، می‌توان جای داد.

Verge - همه چیز درباره بیت کوین ورج (Verge)

بیت کوین ورج (Verge) چگونه کار می‌کند؟

ورج با پنهان کردن آدرس آی‌پی کاربران خود بر ناشناس‌ بودن آنها تمرکز دارد. آدرس آی‌پی (IP) یک شماره‌ ناشناس است که به یک کامپیوتر و یا شبکه کامپیوتری اختصاص می‌یابد. با استفاد از آدرس آی‌پی امکان ردیابی کاربر و دستگاه مورد استفاده آن وجود دارد. اما ورج با پنهان و غیرقابل خوانا کردن آدرس‌های IP، تراکنش‌های صورت‌گرفته را غیرقابل شناسایی می‌کند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین برای اینکه به صورت کاملا ناشناس باقی بمانند با چالش‌های زیادی روبرو هستند. اما با ظهور رمز پایه ورج محبوبیت دفتر کل خصوصی این پلتفرم به صورت قابل‌توجهی افزایش یافت. زیرا این پلتفرم راه‌های منحصربه‌فردی را برای پنهان کردن هویت کاربران خود ارائه می‌دهد.

در حال حاضر، حفظ حریم خصوصی برای بسیاری از کسب ‌وکارها به‌عنوان یک اصل، از اولویت بالایی برخوردار است. بنابراین می‌توان ورج را به عنوان یک گزینه منعطف برای انجام تراکنش‌ها، ارسال و دریافت دارایی دیجیتال در نظر گرفت و بدون هیچ‌گونه نگرانی از فاش‌شدن اطلاعات هویتی از این پلتفرم استفاده کرد.

ورج با استفاده از چندین شبکه ناشناس همانند شبکه The Onion Router (TOR) و یا Invisible Internet Project (I2P)، امنیت اطلاعات مربوط به تراکنش کاربران خود را که به صورت امن و ناشناس مورد تبادل قرار گرفته‌اند، تضمین می‌کند. TOR شبکه‌ای است که هویت تمامی کاربران را به صورت توزیع‌شده و با استفاده از تونل‌ها و رله‌های تعبیه‌شده محافظت می‌کند. همچنین I2P داده‌های دریافتی کاربران را رمزنگاری کرده و آن‌ها را از طریق شبکه‌های ناشناس همتابه‌همتا در سطحی گسترده و از طریق داوطلبین ارسال می‌کند.

ورج چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟

ورج و بیت‌کوین هر دو رمز ارزهای غیرمتمرکز هستند. با این حال، مبنای ایجاد ورج براساس حفظ حریم خصوصی است. در این میان، به لحاظ ارزش ذاتی و قیمت، بیت‌کوین قابل مقایسه با ورج نبوده و دارای ارزشی چندین برابری است. در زمان نگارش این مقاله حجم بازار بیت‌کوین رقمی معادل 791 میلیارد دلار است. این در حالی است که حجم بازار ورج تنها 216 میلیون دلار تحمین زده می‌شود.

VERGE Cryptonewsz 08 780x405 1 e1642710868417 - همه چیز درباره بیت کوین ورج (Verge)

اهداف ورج چیست؟

اکوسیستم ورج با هدف امکان‌پذیر کردن انجام تراکنش‌های روزمره در بستر فناوری بلاک چین برای تمامی کاربران در سرتاسر جهان ایجاد گردید. برای تحقق این هدف، ورج انجام تراکنش‌ها به شکلی مستقیم، کارآمد و همراه با حفاظت از حریم خصوصی کاربران را در اولویت خود قرار داد. این قابلیت‌ها، ورج را به گزینه‌ای مناسب برای انجام تبادلات و تراکنش‌های صاحبان کسب‌وکارها تبدیل می‌کند.

باید توجه داشت که ورج یک شرکت یا نهاد خصوصی نیست، بلکه برمبنای یک نرم‌افزار متن‌باز عمل می‌کند و براساس عرضه اولیه و یا عملیات استخراج به‌وجود آمده است. روند توسعه این رمزارز با حمایت و بازاریابی تعداد کثیری از طرفداران جامعه ورج امکان‌پذیر شده است.

از ارز دیجیتال ورج برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ارز دیجیتال ورج نیز همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند برای تبادل بین کیف پول‌ها مورد استفاده قرار گیرد. هدف نهایی این رمز ارز، تبدیل‌شدن به یک ارز جهانی و استفاده از آن در سیستم پرداخت است. اگر چه دست‌یابی به چنین هدفی در کوتاه مدت دور از انتظار به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از موارد کاربرد ورج، استفاده از آن به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری است و می‌توان انتظار داشت که ارزش آن در آینده‌ای نزدیک افزایش یابد. با این حال، چون ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال به‌نوعی وابسته به ارزش بیت‌کوین است، این رمزارز نیز تحت‌تاثیر افت قیمت بیت‌کوین بخش از ارزش خود را از دست داده است.

منابع ورج محدود است و تنها 16.5 میلیارد واحد از این ارز دیجیتال عرضه خواهد شد. براساس اطلاعاتی که از وب‌سایت اصلی این رمزارز به دست آمده‌است؛ هدف از عرضه واحدهای بالایی از این ارز دیجیتال، ممانعت از ازدحام شبکه، کنترل بازار و همچنین فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای کاربردی‌تر کردن آن است. باید توجه داشت که به دلیل محدود بودن عرضه احتمال افزایش قیمت این رمز ارز در آینده وجود دارد.

در حال حاضر، نزدیک به 14 میلیارد واحد از ورج عرضه شده‌ است و پیش‌بینی می‌شود در 10 سال آینده تمامی مقدار تعیین‌شده نیز عرضه شود.

Verge XVG Is on the Verge of Weekly Breakout 1024x576 - همه چیز درباره بیت کوین ورج (Verge)

سیر تحولات قیمتی ورج

از سال 2016 تا دسامبر 2017،  قیمت ورج با شیب آرامی رشد کرد اما به لطف تبلیغات بسیار زیاد و معرفی کاربردهای آن در کنفرانس‌های متعدد شاهد رشد قیمت آن تا حدود 2000 درصد در مدت زمان کم‌تر از 10 روز بودیم. در ای مدت قیمت ورج به محدوده 0.25 دلار رسید. علیرغم اینکه تحت‌تاثیر بازار نزولی 2017، همانند سایر رمزارزها با سقوط قیمت روبرو شد.

اما در حالت کلی ارزش ورج به میزان کارآیی آن بستگی دارد. با توجه به این که هرگونه تراکنش در بستر بلاک‌چین ورج به صورت کاملا ناشناس انجام می‌گیرد و قابلیت ناشناس‌سازی تراکنش‌ها در این پلتفرم بسیار قابل‌ملاحظه است، احتمال کاربردی‌شدن آن بسیار زیاد است. از سال 2018 توسعه‌دهندگان این پلتفرم تلاش زیادی را برای کاربردی‌سازی این پلتفرم انجام داده‌اند.

لازم به ذکر است که در پروژه ورج سرمایه‌گذاران بزرگی مشارکت داشتند. رقم سرمایه‌گذاری برخی از این افراد یا نهادها، بالاتر از 200 میلیون دلار بوده است.

کیف پول‌های ورج

در حال حاضر تعداد زیادی از کیف پول‌های معتبر از رمز ارز ورج پشتیبانی می‌کنند. اما بهتر است برخی از کیف پول‌هایی که توسط سایت رسمی ورج پیشنهاد می‌شود را مورد استفاده قرار دهید.

کیف پول‌های موبایلی ورج

تنها کیف پولی که توسط پلتفرم ورج توسعه یافته، کیف پول متناسب با سیستم عامل اندروید است و نسخه IOS آن وجود ندارد. البته براساس اعلام سایت رسمی ورج در آینده‌ای نزدیک قرار است شرکت کوینومی (Coinomi) نسخه IOS  آن را نیز منتشر کند.

کیف پول‌های دسکتاپ ورج

 سایت رسمی پلتفرم ورج، چند نوع کیف پول دسکتاپی برای دانلود در اختیار کاربران قرار داده است. با این حال، کیف پول رسمی خود شبکه ورج و یا کیف پول الکتروم ورج، گزینه‌های مناسبی برای استفاده کاربران محسوب می‌شوند. کیف پول رسمی ورج، هسته اصلی شبکه بوده و بایستی در اولین استفاده، مدتی صبر کنید تا همگام‌سازی با شبکه صورت بگیرد.

اما کیف پول الکتروم نیازی به اجرای پروسه همگام‌سازی ندارد و می‌توان از آن برای انجام عملیات روزمره استفاده کرد.

چگونه می‌توان ورج خرید؟

ارز دیجیتال ورج را نیز می‌توان همانند سایر رمزارزها از صرافی‌های ارز دیجیتال تهیه نمود. می‌توانید از دو روش کلی زیر برای خرید ورج اقدام کنید:

خرید مستقیم ورج با پرداخت ارزهای سنتی مثل ریال و دلار

استفاده از روش تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ورج

خرید مستقیم ورج

از طریق سایت‌های صرافی داخلی می‌توانید به صورت مستقیم و با پرداخت ریال، ورج بخرید. خرید ورج با دلار نیز علیرغم اینکه یک روش مرسوم برای دارندگان حساب‌های بین‌المللی مانند مستر یا ویزا کارت است، اما کاربران ایرانی به دلیل اعمال تحریم‌ها نمی‌توانند از این قابلیت استفاده کنند.

در صورتی هم که کاربر ایرانی بتواند از طریق واسطه‌های زیاد، موفق به خرید مستقیم ورج با دلار شود، علاوه بر اینکه هزینه تمام‌شده وی افزایش خواهد یافت، در مراحل ثبت‌نام خود در سایت‌های خارجی دچار مشکل خواهد شد.

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ورج

غالب کاربران ایرانی برای خرید رمزارز ورج یا سایر رمزارزها از این روش استفاده می‌کنند. با استفاده از این روش، کاربر از طریق سایت‌های ایرانی معتبر، اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم با ریال می‌کند و سپس، رمزارز خریداری‌شده خود را با انتقال به صرافی‌های معتبر، به ورج تبدیل می‌کند.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال بیت کوین ورج، یکی از رمزارزهایی است که حریم خصوصی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهد. همین ویژگی باعث‌شده که مورد توجه بسیاری از کسب‌وکارهایی قرار بگیرد که تمایل زیادی به فعالیت محرمانه دارند و حفظ حریم خصوصی برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

توکن ورج با نماد اختصاری XVG نمایش داده می‌شود. این رمزارز از زمان معرفی خود تاکنون نوسانات قیمتی زیادی را پشت سرگذاشته است، اما هنوز موفق به ثبت اوج قیمتی خود در سال 2018 نشده است. با این حال، موفق‌شده در میان تلاطم‌های متعدد بازار رمزارزها خود را سرپا نگه داشته و حتی در برخی مواقع با رشد قیمتی مواجه شود. لازم به ذکر است که توسعه‌دهنده اکوسیستم ورج نیز همانند بیت کوین ناشناس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا