دانشنامهمفاهیم پایهمقالات آموزشی و تحلیلی

وایت پیپر(White Paper) چیست؟

وایت پیپر (White Paper) سندی است که توسط یک پروژه مرتبط با ارزهای دیجیتال منتشر شده‌است و به سرمایه‌گذاران، اطلاعات فنی در مورد پلتفرم، نقشه راه و اهداف پیشروی پروژه را ارائه داده‌است. وایت پیپر در زبان فارسی بیشتر با نام “اوراق سفید ” مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد وایت پیپر تنها محدود به ارزهای دیجیتال نیست. اغلب به عنوان سندی برای جلب توجه مشتریان و ترغیب آنها به کسب اطلاعات درباره فناوری‎‌های به کاررفته در سرویس‌هایی که در شرف ارائه هستند، منتشر می‌شود.

وایت پیپر در ارزهای دیجیتال

وایت پیپر در رمز ارزها، اغلب اهداف و فناوری‌هایی مورد استفاده قرار گرفته را توضیح می‌دهد. آنها با استناد به آمار، نمودار و حقایقی در رابطه با فناوری‌های به‌کار رفته درصدد متقاعد کردن سرمایه‌گذاران و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال برای ورود به پروژه مورد نظر هستند.

وایت پیپر را در اصل باید به عنوان گامی کلیدی برای یک استارتاپ در حوزه رمز ارزها به شمار آورد که بایستی از هر حیث به صورت حرفه‌ای و قانون‌مند نگاشته شود. سرمایه‌گذاران با استفاده از این سند می‌توانند مزیت یک رمز ارز را نسبت به رقبای آن ارزیابی کرده و مزایای هر کدام را تشخیص دهند.

زمانی که قصد خرید یک ارز دیجیتالی که به تازگی در بازار رمز ارزها معرفی شده است را دارید، باید در اولین گام وایت پیپر پروژه را مطالعه نمایید.

whitepaper 1 - وایت پیپر(White Paper)  چیست؟

وایت پیپر بیت‌کوین

معرفی بیت‌کوین یکی از معروفترین وایت پیپرها در دنیای ارزهای دیجیتال است. این وایت پیپر برای اولین بار در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto)  با عنوان “سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا” معرفی گردید. بدین ترتیب برای اولین بار ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان متولد شد.

بررسی وایت پیپرها از سه منظر حائز اهمیت است. در وهله اول اعتبار توکن عرضه شده را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. دوم اینکه با مطالعه بر روی پروژه می‌توان فهمید که پلتفرم ارائه شده در پی رفع چه مشکل و یا مسئله‌ای است. بدین ترتیب آیا پروژه با تعاریف انجام داده، توانایی حل مشکل را دارد یا تنها یک شعار تبلیغاتی بیش نیست. در آخر این که با مطالعه آن، مشارکت‌کنندگان در این اکوسیستم توانایی درک پروژه را کسب می‌کنند.

لازم به ذکر است که کار نگارش وایت پیپرها برعهده تیم توسعه دهنده پروژه است. بنابراین بدیهی است که تیم توسعه دهنده در گزارش خود از پلتفرم ایجاد شده تبلیغ نمایند. اما با بررسی دقیق می توان به نقاط ضعف و قوت پروژه پی برد.

bitcoinwhitepapercover e1633723142781 1024x555 - وایت پیپر(White Paper)  چیست؟

ساختار وایت پیپر از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

یک وایت پیپر در صورتی که مطابق با استانداردهای موجود در حوزه کرپیتوکارنسی نگارش شده‌باشد، شامل بخش‌های زیر خواهد بود:

چکیده (Abstract)

 قسمت چکیده، شامل یک رویکرد کلی از پروژه خواهد بود که بخش‌های پیش‌رو نیز در آن ارائه شده‌است. چکیده به نوعی وظیفه ترغیب خواننده به مطالعه ادامه مطلب را بر عهده دارد. و با این هدف نوشته می‌شود که کنجکاوی خواننده را برای پی بردن به جزئیات مندرج در پروژه برانگیزد.

مقدمه (Introduction)

 قسمت مقدمه غالبا مفاهیم بنیادی مرتبط با ماهیت پروژه مانند بلاک چین و کریپتوکارنسی‌ها و مزایای آنها را شامل می‌شود. بازار مورد هدف رمزارز نیز موردی است که در قسمت معرفی وایت پیپر گنجانده شده‌است.

معرفی چالش (Problem)

 بازار هدف پروژه در این قسمت با ذکر جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می‌گیرد. چالش‌های پیش‌روی صنعت ارزهای دیجیتال واکاوی شده و بررسی می‌شوند. چالش‌ها در این قسمت حوزه فنی و مدیریتی صنعت ارزهای دیجیتال را در برمی‌گیرند. همچنین در بخش معرفی چالش، تیم توسعه دهنده پروژه مورد نظر سعی دارد راهکارهای موجود برای مرتفع ساختن این چالش‌ها را ارائه و استدلال‌های خود را در مورد عدم کفایت راهکارهای فعلی ذکر کند.

توضیح محصول (Description)

 این قسمت شامل توضیحات ارائه شده در خصوص محصول معرفی شده در این پروژه است که از زبان تیم توسعه دهنده ارائه شده‌است. این بخش به خواننده کمک می‌کند تا دریابد که محصول یا پلتفرم مورد نظر درصدد ارائه چه خدمتی است و قرار است چه کاری انجام دهد، نحوه عملکرد آن چگونه است و با اتخاذ چه استراتژی خاصی می‌خواهد چالش‌های مطرح شده را از میان بردارد.

whitepaper 948x640 1 - وایت پیپر(White Paper)  چیست؟

جزئیات فنی پروژه (Technical Details)

در این قسمت به بیان گزارشی از جزئیات فنی مربوط به بلاک چین پروژه پرداخته خواهد شد. جزئیات فنی ذکر شده در این بخش معمولا شامل توضیح دقیق و فنی در مورد نحوه توسعه محصول، مشخصات فنی آن و روش عرضه و توسعه کوین یا توکن دیجیتال پروژه مورد نظر خواهد بود.

توکن (Token)

در این قسمت به صورت اختصاصی به توکن یا کوین دیجیتال پروژه پرداخته می‌شود. اینکه سازوکار پیش‌بینی شده برای عرضه کوین یا توکن‌های جدید چیست؟ عملکرد کوین یا توکن‌ها چگونه است و قرار است پروژه چه نفعی برای کاربران پروژه و دنیای ارزهای دیجیتال دربرداشته‌باشد.

جزئیات عرضه عمومی

چنانچه نگارش وایت پیپر با محوریت فروش یک توکن خاص انجام گرفته‌باشد، حاوی اطلاعاتی مرتبط با عرضه عمومی آن توکن نیز خواهد بود. جزئیات مربوط به عرضه عمومی معمولا زمان راه‌اندازی، عرضه بخش‌های مختلف محصول، طرح‎‌های تشویقی، جزئیات مربوط به افراد واجد شرایط سرمایه‌گذاری روی محصول، نحوه به‌کارگیری سرمایه جذب شده و چشم‌اندازه و نقشه راه پروژه را شامل خواهد شد.

0 AmB5iIM7 msOkraH - وایت پیپر(White Paper)  چیست؟

درباره تیم توسعه‌دهنده

بخش‌های انتهایی وایت پیپر معمولا حاوی اطلاعاتی در مورد اعضای تیم توسعه‌دهندگان ارشد و بنیان‌گذاران پروژه است. در یک پروژه ارز دیجیتالی قطعا وجود یک تیم توسعه‌دهنده قوی و مجرب، یکی از پیش‌شرط‌های موفقیت پروژه خواهد بود. بنابراین این بخش و وجود آن از اهمیت زیادی برخوردار است. سوابق تخصصی هر کدام از اعضا همراه با مسئولیت آنها در پروژه فعلی در این بخش گنجانده خواهد شد.

جمع‌بندی (Conclusion)

نتیجه‌گیری پایان‌بخش یک وایت پیپر خواهد بود. در این قسمت خواننده خلاصه‌ای از مفاد اصلی پروژه را مرور خواهد کرد. چنانچه زمان عرضه عمومی توکن در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی شده‌باشد، در جمع‌بندی به آن اشاره می‌شود تا فرصت مشارکت برای کاربران علاقه‌مند مهیا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا