تحلیل ارز دیجیتالسایر

پروتکل هارمونی (ONE) چیست؟

پروتکل هارمونی (ONE) یک بلاک ‌چین تک لایه‌ای است که از اشتراک‌گذاری و اثبات سهام موثر برای دستیابی به مقیاس‌پذیری، ارتقای امنیت و تمرکز زدایی استفاد می‌کند. این شبکه در سال 2019 راه‌اندازی شد و دارای پل‌های زنجیره‌ای بی‌ نیاز به اعتماد بوده و از چهار قطعه مجزا تشکیل شده‌ است که تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند. اگر اثبات سهام به صورت موثر انجام گیرد باعث تشویق اعتبارسنج‌ها به تمرکززدایی می‌شود و بار شبکه را بین اعتبارسنج‌ها، کاربران و نمایندگان شبکه به اشتراک می‌گذارد.

ارز دیجیتال اکوسیستم هارمونی ONE نام دارد. ONE توکن بومی شبکه هارمونی است که برای پرداخت کارمزدهای تراکنش، اثبات حاکمیت و سهام این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. جامعه ارزهای دیجیتال می‌توانند رمز ارز ONE را از بایننس و یا برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال با استفاده از کارت اعتباری و یا به صورت نقدی خریداری کنند و یا اینکه آن را با رمز ارز دیگر مورد مبادله قرار دهند. کاربرانی که ارز دیجیتال ONE را خریداری کرده‌اند، می‌توانند آن را در کیف ‌پول‌های سازگار با EVM مانند متامسک (MetaMask) و بایننس‌ (Chain Wallet) ذخیره کنند.

معرفی

اگر جز آن دسته از کاربرانی هستید که به دنبال فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری یا استفاده از ارزهای دیجیتال در بازار معاملاتی هستید، پروژه‌های مختلف آلتکوین یک گزینه ایده‌آل است. شاید قبلا نام پروتکل هارمونی را شنیده باشید و یا اینکه نام آن در رسانه‌ها بارها به چشمتان خورده است. قصد داریم در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی درباره پیشینه این پروژه، اهداف و راه‌های مشارکت در آن را بازگو کنیم.

Harmony price analysis 1024x732 1 e1650271365910 - پروتکل هارمونی (ONE) چیست؟

بلاک ‌چین هارمونی چیست؟

هارمونی یک بلاک ‌چین تاثیرگذار برای اثبات سهام (EPoS) است که در سال 2018 توسط استفان تسه (Stephen Tse) معرفی شد و راه‌اندازی شبکه اصلی آن در سال 2019 صورت گرفت. این پلتفرم نیز همانند بسیاری از شبکه‌هایی که پس از راه‌اندازی اتریوم به وجود آمده‌اند، مدعی است که بر تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه به عنوان اصول کلیدی تاکید دارد. همچنین پروژه هارمونی قصد دارد با اشتراک‌گذاری و با اتکا به مکانیسم اجماع اثبات سهام بسیاری از مشکلات موجود در بلاک‌چین‌های حال حاضر را برطرف نماید.

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی پروتکل هارمونی، مدل تامین مالی متقابل در این بلاک ‌چین است. در حال حاضر محبوبیت قابلیت‌های زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای در بلاک‌چین‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است از این‌رو بستر فعالیت این پلتفرم بیشتر در این زمینه است.

شاردینگ (sharding) در هارمونی چگونه کار می‌کند؟

یکی از کلیدهای موفقیت پروژه هارمونی برای تامین امنیت، مقیاس‌پذیری و غیرمتمرکز کردن شبکه استفاده از روش اشتراک‌گذاری است. اشتراک‌گذاری، شبکه هارمونی را به چهار بخش تقسیم می‌کند که تمامی بخش‌ها به صورت موازی با یکدیگر در ارتباط هستند. کاربران می‌توانند بخشی را انتخاب کنند که حجم کاری شبکه را توزیع می‌کند. هر بخش به صورت مجزا وظیفه اعتبارسنجی، رسیدگی به تراکنش‌ها و ایجاد بلوک را برعهده دارد. چنین تقسیم‌بندی برای شبکه هارمونی مفید است، زیرا:

  1. یک اعتبارسنج نیازی به نگهداری یک کپی کامل از کل تاریخچه تراکنش‌های زتجیره بلوکی را ندارد.
  2. اعتباردهنده‌ها به طور تصادفی بین بخش‌ها تقسیم می‌شوند. چنین روشی مانع از تصاحب بخش‌ها توسط افراد سودجو و متخاصم می‌شود. پس از گذشت یک دوره، اعتبارسنج‌ها به یک بخش دیگر منتقل می‌شوند. شبکه هارمونی در حال حاضر دارای محدودیت 250 اسلات تایید کننده است که در هر بخش وجود دارند و به عنوان کلیدهای BLS شناخته می‌شوند. در آینده در صورت نیاز، تعداد بخش‌ها و اعتباردهنده‌ها با توجه به نیاز پاسخگویی شبکه می‌تواند افزایش پیدا کند. شارد صفر (Shard 0)، زنجیره Beacon است و به عنوان یک رله برقرار کننده ارتباط بین بخش‌های 1، 2 و 3 عمل می‌کند. در این راستا مهم نیست که بخش‌ها چقدر مورد استفاده قرار گیرند در هر حال زمان تراکنش در حدود 2 ثانیه خواهد بود.

در حال حاضر بیشترین میزان فعالیت در Beacon Chain انجام می‌شود و بخش cross-shard برای اجرای کامل توسعه نیافته است. اما شنیده‌ها حاکی از تصمیم توسعه‌دهندگان برای توسعه این بخش در آینده‌ای نزدیک است. همچنین در آینده‌ای نه چندان دور، ارتباطات متقاطع به قراردادهای هوشمند این اجازه را می‌دهد که پیام‌ها به صورت مستقیم بین گره‌ها، در سراسر بخش‌ها به ارحتی انتقال داده شوند.

اثبات سهام تاثیرگذار (EPoS) چگونه کار می‌کند؟

اثبات سهام تاثیرگذار (EPoS) مشابه مدل استاندارد اثبات سهام (PoS) از لحاظ اعتبارسنجی است. با این تفاوت که اعتباربخشی برای اجرای یک گره و پردازش تراکنش‌ها از طریق یک فرآیند انتخاباتی، از توکن بومی هارمونی ONE استفاده می‌کند. نمایندگان، توکن ONE خود را در ازای دریافت درصدی از پاداش بلوک‌ها و کارمزد تراکنش‌ها به اعتبارسنجی شبکه اختصاص می‌دهند. پس از انتخاب و تخصیص یک بخش، اعتباردهنده‌ها بلوک‌هایی ایجاد می‌کنند و پاداش خود را با نمایندگان شبکه به اشتراک می‌گذارند.

نحوه توزیع پاداش در سیستم EPoS یکی دیگر از عواملی است که آن را نسبت به اثبات سهام PoS متفاوت می‌کند. در بسیاری از سیستم های PoS، پاداش دریافتی و قدرت رأی به تعداد معدودی اعتبارسنج وابسته است، همچنین هر چه بیشتر در این سیستم وثیقه‌گذاری کنید درآمد بیشتری خواهید داشت و اعتبار شما هم افزایش پیدا خواهد کرد. اما در EPoS اعتبارسنج‌هایی که در یک گره بیش از حد سهم می‌گیرند جریمه می‌شوند. گره‌هایی با سهام کم‌تر پاداش مطلوب‌تری دریافت می‌کنند و اعتبارسنج‎‌های بزرگ را تشویق به تمرکززدایی می‌کنند.

اکوسیستم EPoS علاووه بر اینکه یک روش امن برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها ارائه می‌دهد هزینه گس پایینی هم دارد. از این‌رو، یک جایگزین بسیار مطلوب برای هزینه‌های گس اتریوم یا غلبه بر مشکلات مقیاس ‌پذیری بیت‌کوین با اثبات کار (PoW) محسوب می‌شود.

کاربردهای توکن ONE چیست؟

توکن بومی ONE در پروتکل هارمونی برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • پرداخت هزینه‌ تراکنش‌های شبکه.
  • سهام‌گذاری به عنوان نماینده یا تاییدکننده در ازای دریافت پاداش‌های بلوک.
  • مشارکت در مکانیسم حاکمیتی شبکه هارمونی.

پلتفرم هارمونی به طور متوسط سالانه 441 میلیون ONE پاداش ثابت برای اعتبارسنجی شبکه اختصاص می‌دهد. کارمزدهای تراکنش برای ایجاد حالت ضد تورمی، پس از دریافت ONE آنها را می ‌سوزاند.

k1ga7kdsj1871 1024x576 - پروتکل هارمونی (ONE) چیست؟

چطور می توانیم رمز ارز ONE را خریداری کنیم؟

رمز ارز ONE را می‌توانید به طور مستقیم از بایننس خریداری کنید. البته راه‌های دیگری نیز برای خرید وجود دارد. از جمله اینکه می‌توانید به وب سایت اصلی این پلتفرم رفته و در ازای پرداخت با کارت اعتباری به صورت نقد، این رمزارز را تهیه کنید. البته خرید از صرافی بهترین گزینه است زیرا می‌توانید آن را با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کنید.

چگونه با استفاده از رمز ارز ONE سهام‌گذاری کنیم؟

شما می‌توانید با استفاده از توکن بومی ONE در بلاک‌ چین هارمونی به عنوان اعتباردهنده و یا نماینده شریک شوید. ساده‌ترین گزینه برای سهام‌گذاری به عنوان نماینده، پیدا کردن اعتبارسنج برای تفویض اختیار توکن‌هاست.

  1. برای شروع سهام‌گذاری به هارمونی استکینگ اکسپلور (Harmony Staking Explorer) بروید و با کلیک بر روی نام یک اعتبارسنج آن را انتخاب کنید.
1 - پروتکل هارمونی (ONE) چیست؟
  1. بر روی دکمه (Delegate) کلیلک کنید.
2 - پروتکل هارمونی (ONE) چیست؟
  • سپس از شما خواسته می‌شود که وارد پلتفرم شوید و شما می‌توانید یک آدرس کیف‌پول جدید در هارمونی ایجاد کنید و یا اینکه آدرس کیف پول خود مانند متامسک را وارد نمایید.
  • پس از وارد شدن به سیستم بر روی دکمه (Delegate) کلیک کرده و مبلغی را که قصد دارید سهام‌گذاری کنید، انتخاب نمایید. اگر یک اعتبار دهنده‌ای که انتخاب کردید، تایید شد شما و سایر نمایندگان شروع به دریافت بخشی از پاداش بلوک خواهید کرد.
  • سهام‌گذاری به عنوان یک اعتبارسنج، نیازمند اجرا کردن یک گره است که یک فرآیند پیچیده‌تری را شامل می‌شود. این مورد در اسناد هارمونی به صورت کامل توضیح داده شده است.

چگونه توکن ONE را ذخیره کنیم؟

با توجه به اینکه پروتکل هارمونی یک شبکه بلاک‌چین سازگار با EVM (ماشین مجازی اتریوم) است. می‌توانید با اضافه کردن آن به کیف پول متامسک و یا بایننس‌چین توکن ONE را ذخیره کنید.

حتما توجه داشته باشید که هارمونی از چندین بخش تشکیل شده است. هنگام اتصال به یک بخش باید از   جفت  URL PRCو Cjain ID صحیح استفاده نمایید. شما باید از Shard 0 برای تراکنش‌ها، سهام‌گذاری و یا استفاده از قرارداهای هوشمند استفاده کنید البته تا زمانی که شاردهای 1 ،2 و 3 فعال باشند.

جمع‌بندی

فرقی نمی‌کند که سرمایه‌گذار باشید یا کاربر فعال در حوزه  DeFiیا سهامدار، اکوسیستم هارمونی برای مشارکت همه کاربران آزاد است. با این حال اگر قصد دارید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید حتما تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و تنها به اطلاعات ارائه شده اکتفا نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا