مقالات آموزشی و تحلیلی

پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) به عنوان بازار مالی جدیدی شناخته می‌شود که درصدد ایجاد نوعی استقلال مالی، افزایش سرعت تراکنش بدون نیاز به شخص ثالث است. در چنین ترکیبی به طور حتم سیستم مالی سنتی جایگاهی ندارد.

 چنین رویدادی به ویژه در بخش صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به سرعت در حال رشد است، جایی که کاربران به طور فزاینده‌ای از چنین بازارهای مستقلی استقبال می‌کنند. یکی از نمونه‌های بارز چنین بازارهایی پنکیک سوآپ (PancakeSwap) است که در بستر بایننس اسمارت‌ چین (Binance Smart Chain) توسعه یافته است.

پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

پنکیک سوآپ (PancakeSwap) یک صرافی غیرمتمرکز در زنجیره اسمارت‌ چین (Smart Chain) است که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ (UniSwap) دارد. در این پلتفرم کاربران می‌توانند بدون نیاز به هرگونه واسطه‌ای از خدمات آن استفاده کنند و معاملات خود را انجام دهند.

پنکیک سوآپ برمبنای استاندارد BEP20 اسمارت‌ چین بایننس فعالیت می‌کند. یک استاندارد توسط بایننس توسعه یافته و مختص توکن‌های عرضه شده توسط این پلتفرم است.

استاندارد BEP20 اساسا چک لیستی از عملکردهای توکن‌های جدید را نشان می‌دهد که آیا این توکن‌ها قابلیت سازگاری با کیف‌پول‌ها و اکوسیستم گسترده dapps بایننس را دارند یا خیر.

PancakeSwap Top Binance Smart Chain Project among 690 e1654370220856 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

پنکیک سوآپ چگونه کار می‌کند؟

پنکیک سوآپ این امکان را برای آن دسته از افرادی که با عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نیستند، فراهم کرده تا بتوانند از یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) استفاده کنند. در چنین حالتی، ایجاد یک شرکت واسط برای تسهیل تجارت مورد نیاز نیست. بازارساز خودکار (AMM)، نوعی پروتکل خودکار برای قیمت‌گذاری دارایی است. در این بازار به جای استفاده از دفتر سفارشات، از یک الگوی خاص که مبتنی بر عرضه و تقاضاست استفاده می‌شود.

به عبارت دیگر، در پنکیک سواپ نیازی به سیستم تطبیق سفارش نیست. زیرا معامله‌گران به جای معامله با طرف مقابل، با یک استخر نقدینگی معامله می‌کنند. منظور از استخر نقدینگی، وجوهی است که سرمایه‌گذاران در آن صرافی اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

قوانین حاکم بر چنین صرافی‌هایی براساس قراردادهای‌ هوشمند است. یکی از مزایای اصلی چنین معاملاتی این است که معامله‌گران دیگر منتظر خریداران نیستند تا دارایی آنها قیمت‌گذاری شود.

در این حالت هر زمانی که یک فرد بخواهد یک توکن را مبادله کند به سادگی توکن خود را به استخر نقدینگی می‌فروشد و توکن مورد نظر خود را از استخر نقدینگی دریافت می‌کند.

 به عنوان مثال، اگر قصد داشته باشید توکن ALPHA را با توکن BNB مبادله کنید، می‌توانید ALPHA را به استخر نقدینگی فروخته و توکن BNB را از همان استخر و براساس قیمت لحظه‌ای دریافت کنید. ناگفته نماند توکن‌هایی را که قصد مبادله دارید باید براساس استاندارد BEP20 باشند.

استخر نقدینگی چیست؟

استخر نقدینگی (Liquidty Pool) در واقع یک فضای مجازی اس  که در آن افراد اقدام به سپرده‌گذاری جفت ارزهای خود می‌کنند. هدف از انجام چنین کاری تامین نقدینگی برای انجام مبادلات است. افرادی که توکن‌های خود را سپرده‌گذاری کرده‌اند به اصطلاح تحت عنوان تامین کننده نقدینگی شناخته می‌شوند.

هر بار که در پلتفرم پنکیک سوآپ تبادلی صورت می‌گیرد در ازای آن کارمزدی پرداخت می‌شود. بخش بزرگی از این کارمزد به سرمایه‌گذاران به عنوان مشوق مالی پرداخت می‌گردد.

سرمایه‌گذاران سود خود را به صورت توکن LP دریافت می‌کنند. مزیت این توکن این است که هر کاربری، هر زمان تمایل داشت می‌تواند سپرده خود را پس گرفته و از این پلتفرم خارج شود. همچنین استفاده از این توکن به عنوان یک روش مناسب برای توزیع درآمد بین تامین کنندگان نقدینگی به ‌شمار می‌رود.

liquidity pools - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

کسب سود از پنکیک سوآپ

اگر قصد سودآوری کم ریسک در پنکیک سوآپ را دارید، می‌توانید نقش یک تامین کننده در استخر نقدینگی را برعهده بگیرید. بدین معنی که وجوه دیجیتال خود را در یک استخر نقدینگی سپرده‌گذاری کنید تا شانس به دست ‌آوردن سهمی از کارمزد معاملات برای شما فراهم شود.

 یکی دیگر از فرصت‌های درآمدزایی ییلد فارمینگ (Yield Farming) است که در پنکیک سوآپ وجود دارد.

ییلد فارمینگ یا کشت سود، فرآیندی است که در آن کاربران نقدینگی مورد نیاز پروتکل دیفای (DeFi) را تامین می‌کنند. این یک روش نوین برای کسب سود از ذخیره رمزارزهایی است که کاربران در استخر نقدینگی سپرده‌گذاری کرده‌اند.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

ظاهر درونی پلتفرم پنکیک ‌سوآپ شباهت زیادی به یک شهر بازی دارد، به ‌طوریکه بخش‌های مختلف آن اعم از تبادل ارزها، کشت‌ سود، لاتاری، تامین نقدینگی و استخرهای Syrup موجود در آن به مانند وسایل شهر بازی در کنار هم گنجانده شده‌اند.

رمزارز پنکیک ‌سوآپ، کیک (CAKE) نام دارد. هدف اصلی آن ایجاد انگیزه برای آن دسته از کاربرانی است که به عنوان تامین‌کنندگان نقدینگی صرافی شناخته می‌شوند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، این توکن بر بستر اسمارت ‌چین (BSC) و براساس استاندارد BEP-20 ایجاد شده است.

shutterstock 2117155634 1024x576 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

روش‌های به دست آوردن توکن کیک

 • خرید از صرافی
 • سهام‌گذاری در استخرهای Syrup پنکیک سوآپ
 • کشت سود در فارم‌های پنکیک سوآپ
 • شرکت در لاتاری‌های این پلتفرم

این توکن محدودیتی در رابطه با تعداد عرضه ندارد. هدف از چنین رویکردی از سوی توسعه‌دهندگان این پلتفرم ایجاد انگیزه برای تامین نقدینگی پروژه است. از این‌رو، شاید در نگاه اول یک توکن تورمی به نظر برسد. اما توسعه‌دهندگان آن با ایجاد محدودیت در عرضه و کاهش تعداد توکن‌ها در هر بلاک از 40 به 25 و در نهایت سوزاندن مرتب توکن‌ها به صورت هفتگی مانع از وقوع سونامی نقدینگی در این توکن می‌شوند.

کاربردهای اصلی توکن کیک چیست؟

 • تامین نقدینگی جفت‌ارزهای مرتبط با رمز ارز کیک در صرافی پنکیک سوآپ
 • ضرب توکن‌های NFT و ایجاد پروفایل در پنکیک سوآپ
 • سهام‌گذاری در استخرهای  Syrupبه منظور بدست آوردن توکن‌های پلتفرم اکوسیستم بایننس اسمارت چین
 • شرکت در بخت آزمایی با خرید بلیط‌های لاتاری این پلتفرم

نحوه استفاده از پنکیک سوآپ

اولین کاری که قبل از استفاده از پنکیک سوآپ باید انجام دهید، ایجاد یک کیف پول دیجیتال سازگار با بایننس چین است. برخی از گزینه‌های موجود عبارتند از:

 • کیف پول زنجیره‌ای بایننس (BNB Chain)
 • تراست والت (Trust Wallet)
 • کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

یکی دیگر از کیف پول‌هایی که به تازگی محبوبیت بسیار بالایی بدست آورده، کیف پول متامسک (MetaMask) است. اگر تنظیمات این کیف پول را به درستی انجام دهید می‌توانید با برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر زنجیره BNB مانند پنکیک سوآپ کار کنید.

برای این منظور به بخش تنظیمات کیف پول متامسک رفته و گزینه Networks را پیدا کنید و بر روی Add Network در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. پس از آن شما را به صفحه‌ دیگری هدایت می‌کند که در آن پارامترهای زیر را باید پر کنید.

در گام بعدی باید URL اکسپلور را به کیف پول متامسک متصل نمایید و در نهایت با افزودن نقدینگی به کیف پول خود و اتصال به زنجیره BNB می‌توانید با برنامه‌های پنکیک سوآپ تعامل داشته باشید.

راهنمای اتصال به استخر نقدینگی

اگر قصد داشته باشید نقدینگی خود را به یکی از استخرهای پلتفرم اضافه کنید. برای انجام این‌ کار، بایستی کیف ‌پول خود را به پنکیک سوآپ متصل کرده و در پلتفرم در گوشه سمت راست بالای صفحه بر روی گزینه Connect Wallet کلیک کنید. در این حالت کیف پول شما به صرافی پنکیک سوآپ متصل خواهد شد.

هنگامی که کیف پول متصل شد، بر روی منوی ترید کلیک کرده و گزینه Liquidity را انتخاب کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود جفت ارزی را که قصد واریز آن را دارید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر نوع توکنی را که قصد انتخاب دارید باید از قبل به استخر نقدینگی واریز کرده باشید.

سپس از شما خواسته می‌شود که تراکنش صورت گرفته از کیف پول خود را مورد تایید قرار دهید. پس از آن توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی (LP) را دریافت خواهید کرد. این امر نشان دهنده سهم شما از نقدینگی سپرده‌گذاری شده در استخر نقدینگی است.

کشت سود در پنکیک سوآپ

پنکیک سوآپ جز بهترین و اولین صرافی‌های غیرمتمرکزی است که در آن امکان کشت سود وجود دارد. برای اینکه در این صرافی به کشت سود بپردازید باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا توکن مورد نظر خود را خریداری کنید.
 • نقدینگی را به صورت جفت ارز که در اغلب موارد به صورت BUSD است در استخر نقدینگی قرار داده و توکن LP را دریافت نمایید.
 • توکن LP در مزارع پنکیک سوآپ قرار دهید.

اما نکاتی که در قسمت بالا اشاره شد شاید برای شما چندان قانع کننده نباشد، از این رو، در ادامه به صورت گام به گام کسب درآمد از کشت سود را بیان خواهیم کرد.

مرحله نخست: مشاهده اطلاعات مربوط به توکن با عضویت در کانال تلگرامی پنکیک سوآپ

برای اینکه اطلاعاتی درباره توکن‌هایی که در بخش کشت سود پلتفرم لیست می‌شوند، دریافت کنید باید در کانال رسمی PncakeSwap Announcement  عضو شده و اخبار روزانه آن را دنبال کنید. در این کانال هر از چند گاهی اطلاعات جدیدی درباره لیست شدن یک توکن در استخر نقدینگی ارائه می دهد که می‌توانید توکن مورد نظر را در آن سپرده‌گذاری کنید. به عنوان مثال، اگر به تصویر زیر نگاه کنید اطلاعیه‌ای مبنی بر لیست شدن توکن QBT در استخر سیروپ (Syrup Pools) قرار داده شده است که می‌توانید در ازای سپرده‌گذاری توکن CAKE، رمز ارز QBT دریافت کنید.

1 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

چنین اطلاعیه‌هایی در اغلب موارد یک روز قبل و یا نهایت چند ساعت قبل از لیست شدن در کانال تلگرامی این صرافی اعلام می‌شود. ناگفته نماند که در این اطلاعیه‌ها لینکی برای رأی‌گیری یا Voting وجود دارد. با کلیلک بر روی این لینک وارد سایتی می‌شوید که اطلاعات مربوط به توکن و رأی‌گیری در آن منتشر شده است.

مرحله دوم: خرید توکن

ابتدا باید Contract توکن اصلی را بردارید. برای این کار باید وارد سایت BSCScan شوید

2 1024x384 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید آدرس Contract را در بالای صفحه کپی کنید: این آدرس اصلی توکن QBT است که با کپی این آدرس در بخش سوآپ می‌توانید آن را خریداری کنید.

در گام بعدی به صفحه اصلی صرافی پنکیک سوآپ بروید و بر روی زبانه Trade کلیک کنید.

3 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

گزینه Exchange را انتخاب کرده و رمزارز مورد نظر خود را که با آن قصد خرید توکن QBT را دارید انتخاب کنید (در این بخش توکنی را که برای تبدیل انتخاب کرده‌ایم BNB است). بعد بر روی گزینه Select a Currency کلیک نمایید.

4 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

صفحه ای پیش روی شما قرار می‌گیرد که در آن باید آدرس Contract را که کپی کرده‌اید در این بخش جای‌گذاری نمایید.

5 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

بعد از جای‌گذاری توکن QBT ظاهر می‌شود.

6 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

در ادامه به صفحه Exchange برگشته و بر روی دکمه Swap کلیک کنید تا تبدیل شما صورت بگیرد.

7 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

بعد از اینکه Swap را کلیک کردید صفحه دیگری برای شما باز می‌شود که در آن نوتیفیکیشنی که در متامسک و یا هر کیف پولی که از آن استفاده می‌کنید برای شما نمایش داده خواهد شد. در این مرحله با کلیک بر روی گزینه Confirm Swap تراکنش شما به اتمام می‌رسد.

8 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

مرحله سوم: تامین نقدینگی و دریافت توکن LP

در صرافی پنکیک سوآپ به بخش Farms بروید و بر روی توکن QBT-BNB کلیک کنید. سپس گزینه Enable را انتخاب نمایید.

9 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

پس از اینکه کارمزد Farm را پرداخت کردید بر روی گزینه Stake LP کلیک کنید.

10 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

برای اینکه توکن LP را در اختیار بگیرید باید وارد قسمت Trade و سپس Liquidity شوید.

11 - پنکیک سوآپ (PancakeSwap) چیست؟

صفحه ای باز می‌شود که در آن می‌توانید مقدار QBT-BNB LP را تعیین کرده و در نهایت گزینه Confirm را کلیک نمایید.

جمع‌بندی

باید توجه داشته باشید که برای تعامل با قراردادهای هوشمند و به تبع آن پلتفرم‌های دیفای، داشتن آگاهی لازم درباره ریسک‌ها و خطرات موجود در آنها الزامی است. اگر هر کدام از قراردادهای هوشمند دارای باگ‌های کشف نشده‌ای باشد، احتمال اینکه دارایی شما توسط هکرها به سرقت برود بسیار زیاد است.

بنابراین توصیه می‌شود هرگونه سرمایه‌گذاری و معامله در این حوزه با دقت کامل صورت گیرد و جوانب احتیاط همیشه مد نظر قرار بگیرد تا ریسک فعالیت در این حوزه به حداقل ممکن برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا