دانشنامه

پولکادات چیست؟

پولکادات به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوترین و بزرگترین بلاک چین‌های دنیای ارزهای رمزنگاری است.

این بستر که با هدف انجام تراکنش‌‌های فوق سریع و ارزان قیمت توسعه داده شده است، به عنوان یکی از رقیبان اصلی اتریوم به‌شمار می رود.

پولکادات شبکه‌ای با تعداد زیادی بلاک‌چین است که ارز‌دیجیتال آن به سرعت در حال درنوردیدن رتبه های برتر است.

این پلتفرم به‌عنوان نسل جدیدی از شبکه بلاک‌چین در تلاش است که شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های یکپارچه و هدفمند ایجاد کند تا از این طریق بتواند مشکلاتی را که نسخه‌های قبلی بلاک‌چین با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند برطرف نماید.

یکی از مشکلات عمده‌ای که بلاک چین نسل‌های قبلی با آن دست به گریبان بودند میزان مقیاس پذیری شبکه (کندی  و پر هزینه بودن شبکه ) بود که پلتفرم پولکادات به میزان زیادی توانست بر این مشکل فائق آید.

polkadot revix 1024x525 - پولکادات چیست؟

معرفی ارز دیجیتال شبکه پولکادت

شبکه بلاک‌چین پولکادات برای پرداخت هزینه‌های شبکه و همچنین اقدامات موثر برای آینده این شبکه، از ارز‌دیجیتال تایید‌شده‌ای به نام “دات”(DOT) بهره می‌برد.

ارز‌دیجیتال دات این امکان را برای کاربران خود فراهم می آورد که برای آینده شبکه از حق رای برخوردار باشند. در واقع سرمایه‌گذاری بر روی این ارز‌دیجیتال همانند سایر ارزهای‌ رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین و اتریوم به منزله سرمایه‌گذاری بر روی آینده شبکه است.

ارزش‌گذاری دات براساس میزان عرضه و تقاضا صورت می گیرد و به همین دلیل به طور دائم در نوسان است.

گوین وود به عنوان یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و بنیاد وب ۳، شبکه پولکادات را به عنوان بستری امن برای انتقال سریع و ارزان قیمت‌‌ تراکنش‌ها معرفی کرده است. که در آن اشتراگذاری ویژگی‌های منحصر به فرد هر بلاک چین یکی از قابلیت‌های بارز آن به شمار می آید.

اساس کار شبکه پولکادات چگونه است؟

 پلتفرم پولکادات بعد از سه سال تحقیق و توسعه در ماه می 2020 (اردیبهشت 99) راه اندازی شد. ارز دیجیتال این پلتفرم توانست به سرعت به جمع 10 ارز برتر بازار برسد.

پروتکل پولکادات مبتنی بر ادغام چندین بلاک‌چین در یک شبکه‌واحد است که قابلیت همکاری در بلاک‌چین‌ها و ارتباط زنجیره‌‌ها را تسهیل می‌نماید.

پولکادات برای انتخاب اعتبار سنج ها از مکانیسم اثبات سهام نامزد شده یا NPOS(Nominated Proof-of-Stake) بهره می برد. در این مکانیسم نقش اصلی امنیت بر عهده نودهای گزینشگر و نودهای اعتبارسنج است. در این روش نودهای اعتبار سنج با رای نودهای گزینشگر تعیین می شوند.

 پلتفرم پولکادات، کاربرانی که ارز رمزنگاری‌شده دات را در اختیار دارند را به‌عنوان نودهای گزینشگر می‌شناسد و آنها را به‌مشارکت در این شبکه تشویق می‌کند. همچنین علاقه مندان مشارکت مستقیم در شبکه پولکادات، باید یک نود اعتبارسنجی راه اندازی کنند.

ناگفته نماند نودهای ‌زینشگر قابلیت پشتیبانی از 16نود اعتبارسنج، که به عنوان نود‌های مورد‌اعتماد شناخته‌ می‌شوند را داشته و می‌توانند به آنها رای‌ دهند.

1434 aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS91cGxvYWRzLzIwMjEtMDgvYWM4ZmVjOTMtODExNS00ZDU2LWE3M2ItYzk3Mzk2Y2ZkYTJmLmpwZw e1631126619509 1024x728 - پولکادات چیست؟

ریلی چین (Relay Chain) ستون فقرات شبکه پولکادات

یکی از اصلی‌ترین درگاه‌های ارتباطی پاراچین‌ها که از آن به‌عنوان ستون‌فقرات شبکه پولکادات یاد می‌شود ریلی چین (Relay chain) است. نودهای اعتبارسنج(Validator)این زنجیره، برای تامین امنیت‌کل اکوسیستم شبکه، بلاک‌های تمامی پاراچین‌ها را دریافت‌کرده و اعتبار امنیتی آنها را مورد‌تایید قرار‌می‌دهد.

تمامی مشارکت کنندگان شبکه پولکادات، از طریق سهام‌گذاری توکن‌های دات خود، تراکنش‌ها را بر روی ریلی‌چین اعتبار‌سنجی می‌کنند. ریلی‌چین از انواع کم‌تری از تراکنش‌ها نسبت به سایر زنجیره‌ها میزبانی می کند. تراکنش‌ها، مشارکت در مزایده‌های مربوط به پاراچین‌ها، اجماع NPOS و تعامل با سایر اعضای فعال در حاکمیت را شامل می‌شوند.

هدایت سیستم به صورت یکپارچه، یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های ریلی‌چین و اعتبارسنج‌های آن است. وظایف دیگر به پاراچین‌هایی واگذار می‌شود که هر کدام دارای اهداف، قابلیت‌ها و کاربردهای خاص خود هستند.

پاراچین (Parachain) چیست؟

در شبکه پولکادات تعدادی بلاک‌چین مستقل “پاراچین” (Parachain) از طریق یک شبکه واحد به یکدیگر متصل می‌شوند. آنها قابلیت تبادل اطلاعات در بستری امن را فراهم می‌آورند. همچنین تراکنش‌های صورت گرفته در این شبکه به صورت موازی پردازش می‌شوند.

در شبکه پولکادات پاراچین‌ها نقش بلاک‌ چین‌ها را ایفا می‌کنند و نیازی به بلاک چین مجزا نیست. پاراچین که به صورت موازی بر‌ روی ریلی‌چین به اجرا گذاشته می شود از مفهوم زنجیره موازی برگرفته شده است.

برای اینکه شبکه پولکادات مقیاس پذیر باشد زنجیره‌ها باید تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کنند. هر یک از اعتبارسنج‌ها برای اجاره‌کردن پاراچین‌های اختصاصی خود، باید 20000هزار توکن را برای مدت دو‌سال در شبکه به وثیقه‌بسپارند.

پاراچین‌ها از طریق سامانه پیام رسانی XCMP قادر به ارتباط با سایر پاراچین‌ها هستند. آنها نقش موثری در امنیت شبکه به عهده دارند.

Polkadot Overview — The Power of Parachains e1631126899554 - پولکادات چیست؟

مزایای شبکه پولکادات نسبت به نسل‌های قبلی بلاک چین

یکی از معایب عمده‌‌ی نسخه‌های قبلی بلاک چین، سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزد بالای آن بود. از جمله معایب‌دیگر این شبکه ‌ها بروزرسانی‌های(هاردفورک‌های) پی‌درپی، قابلیت تبدیل مستقیم ارزهای‌دیجیتال به یکدیگر و مدیریت‌شبکه وابسته به اشخاص بود.

طراحی شبکه پولکادات مزایای قابل توجهی نسبت به نسخه‌های قدیمی آن دارد که باعث متمایز شدن این پلتفرم شده است.

ویژگی‌های متمایز شبکه پولکادات:

  • افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه کارمزد (مقیاس پذیری)

یکی از محدودیت‌های عمده ای که شبکه‌‌های بلاک چین نسل قبلی با آن مواجه بودند حجم عظیم تراکنش‌های غیرمتمرکز بود. در اکثر بلاک‌چین‌ها، نودهای اعتبارسنج برای تایید تراکنش‌ها به اجبار بایستی یک به یک آنها را مورد بررسی قرار دهند. در نتیجه شاهد ایجاد ترافیک در گلوگاه‌های شبکه بودیم. اما با استفاده از رویکردهای‌جدیدی که توسعه‌دهندگان شبکه پولکادات در پیش گرفتند این مشکل تا حد زیادی برطرف شد.

  • تمرکز زدایی و ارتقای شفافیت

در پلتفرم‌های قبلی بلاک چین سهامداران و ذینفعان قادر به ارائه پیشنهادات و یا نفی پروتکل نبودند، مگر در صورتی که جزء افراد با نفوذ پروژه باشند. اما ساختار شبکه پولکادات به طور کلی متفاوت است. این شبکه برای کاربرانی که ارز دیجیتال دات دارند امکان مدیریت شفاف و منصفانه را فراهم می آورد.

  • قابلیت ارتقای شبکه بدون نیاز به بروز رسانی های پی در پی(هاردفورک)

به طور کلی همه بلاک چین‌ها برای افزایش ضریب امنیتی شبکه و یافتن باگ‌های موجود در آن نیاز به بروزرسانی دارند. اما این بروز رسانی ها مشمول فرایندی بسیار سخت و پیچیده است.

به طوریکه که در بلاک چین ها بروز رسانی باعث ایجاد انشعاب (فورک) در شبکه می شود. در این حالت زنجیره‌های جدید با قوانین جدیدی باید حکفرما شوند.

ایجاد فورک در برخی مواقع می تواند تا ماه‌ها به طول بیانجامد که این امر در بسیاری از موارد می تواند زمینه ایجاد چند دستگی در میان جامعه کاربران و توسعه دهندگان را فراهم سازد.

در شبکه پولکادات، بلاک چین ها بدون نیاز به فورک کردن زنجیره می توانند خود را بروز رسانی کنند. بروزرسانی از طریق سیستم حاکمیتی درون زنجیره ای و به صورت شفاف انجام می پذیرد.

  • ارتباط میان زنجیری و تعامل پذیری

شبکه بلاک چین برای تضمین امنیت شبکه هیچ تعامل درخوری با دیگر شبکه های بلاک چین ندارد. اما با افزایش تعداد بلاک چین‌ها باید تعامل پذیری و ارتباط زنجیره ای بین آنها نیز افزایش یابد.

این قابلیت در شبکه پولکادات فراهم شده است و امکان برقراری ارتباط، اشتراک‌گذاری عملکردها و مبادله اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلاک چین‌های این شبکه فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا