دانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

پگ (Peg) یا وابستگی قیمت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پگ (Peg) یا وابستگی قیمت یکی از مفاهیم مرتبط با رمزارزهای باثبات یا به عبارت دیگر استیبل‌کوین‌هاست. حفظ تعادل در این نوع ارزهای دیجیتال و نوسان بسیار کم و ناچیز آنها باعث شده ‌است که برخی از معامله‌گران حرفه‌ای اقدام به آربیتراژگیری و کسب سود از این رمزارزها کنند. چنین رویکردی علاوه بر کسب سود برای تریدرها، باعث افزایش امنیت و مقیاس‌پذیری استیبل‌کوین‌ها می‌شود. در این مطلب قصد داریم به طور کامل به بررسی این نوع کوین‌ها بپردازیم تا به جوابی قابل توجه درباره پگ (Peg) و یا وابستکی قیمت و کاربردهای آن دست یابیم.

پگ (Peg) یا وابستگی قیمت چیست؟

در حال حاضر سوالات زیادی درباره اینکه آیا امکان سقوط تمام عیار استیبل‌کوین‌ها و رسیدن قیمت آنها به صفر در جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد یا نه، مطرح است. چنین نگرشی باعث کاهش جلب توجه به چنین ارزهایی از جانب کاربران و سرمایه‌گذاران و اعمال قوانین سخت‌گیرانه از سوی برخی از دولت‌ها به ویژه ایالات متحده آمریکا شده‌ است. در واقع باید گفت که غالب دیدگاه‌ها نسبت به استیل‌کوین بدبینانه است و در بسیاری از مواقع پادکست‌های بسیاری در ارتباط با سقوط این رمزارزها و تاثیر آن بر آینده حوزه دیفای منتشر می‌شود. بنابراین چنین رویکردی منعکس‌کننده یک مفهوم غیرقابل اجتنابی است و آن اینکه باید وابستگی به استیبل‌کوین‌ها و به عبارت دیگر پگ را تا جای ممکن مدیریت کرد.

هدف اصلی طراحان استیبل‌کوین‌ها بر این اصل استوار بوده که از تئوری ثبات قیمت یک دارایی مبتنی بر ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند. اما با گذشت زمان، دست‌اندرکاران چنین پروژه‌هایی متوجه شدند که بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال به دنبال استیبل‌کوینی هستند که دارای امکان معامله براساس ارزش اعلام شده است و نه اینکه قیمت آن به طور مداوم در حالت ثبات باشد.

باید توجه داشت که اگر قیمت یک ارز کاملا ثبات داشته باشد تنها کافیست یک تغییر کوچک در ارزش آن بروز کند که در نتیجه آن اعتماد کامل سرمایه‌گذاران از بین رود. بنابراین روند نوسان قیمت، حتی اگر ناچیز باشد، می‌تواند بخشی از مشکلات عمده در این حوزه را مرتفع سازد. اما مدیریت پگ یک ضرورت در این حوزه به ‌شمار می‌رود.

PEG ratio - پگ (Peg) یا وابستگی قیمت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

نکات مهم در امور مالی سنتی در مدیریت پگ

پگ در امور مالی مفهوم جدیدی نیست و در بسیاری از امور مالی سنتی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. به عنوان مثال، بحران مالی سال 2008 یکی از موارد این چنینی است که در نتیجه عدم مدیریت پگ صورت گرفت.

براساس گزارشی که در سال 2008 توسط صندوق اصلی ذخایر منتشر شد، ارزش خالص دارایی زیر یک دلار اعلام شد. مهم‌ترین دلیل چنین رویدادی ورشکستگی صندوق 65 میلیارد دلاری وام‌های کوتاه مدت Lehman Brotherd عنوان شد. در این رویداد انحراف بسیار جزئی در ارزش‌گذاری هر دلار و رسیدن قیمت آن به 0.97  دلار باعث خروج 40 میلیارد دلار سرمایه در مدت کوتاهی از این صندوق گردید. از این رو، این بانک مجبور به توقف فرایند بازخرید خود شد.

نگرانی‌های ناشی از بروز چنین رویدادی به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز سرایت کرد که در نتیجه آن دولت مرکزی آمریکا تصمیم گرفت فرایند بازخرید تمام وجوه را با یک دلار تضمین کند. هدف دولت آمریکا از انجام این کار، فروکش کردن میزان تلاطم بالای موجود در بازار بود.

در حالت کلی، مدیریت وابستگی قیمت، مزایای زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد. مهم‌ترین مزیت آن این است که اطمینان می‌دهد تا سرمایه‌گذاران میزان نقدینگی خود را صرفا براساس یک ارز مدیریت نکنند.

استیبل‌کوین‌های مبتنی بر ارزهای فیات

ذخیره ارزش با استفاده از استیبل‌کوین‌ها سیاست مالی چندان مطلوبی به شمار نمی‌رود. زیرا از یک سو نوسان آن بسیار اندک است و سود خاصی را نصیب سرمایه‌گذار نمی‌کند، از سوی دیگر استیبل‌کوین‌ها از طرف بانک مرکزی و یا به عبارت دیگر هیچ نهاد قدرتمندی پشتیبانی نمی‌شوند.

چنین ایده‌هایی تنها از طریق قراردادهای هوشمند و خدمات مالی مبتنی بر بلاک ‌چین، که تمایل بسیار زیادی به محدود کردن نوسانات دارد، پشتیبانی می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از معروف‌ترین استیبل‌کوین‌های حال حاضر می‌پردازیم.

USDC 1024x512 - پگ (Peg) یا وابستگی قیمت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

USDT یا تتر (Tether)

ارز دیجیتال USDT یا تتر (Tether) به واسطه دارایی‌های برون زنجیره‌ای پشتیبانی می‌شود و به مثابه یک صندوق بازار پول است که اطلاعات چندانی در مورد محل سرمایه‌گذاری آن در دست نیست. از این‌رو هیچ کاربری نمی‌تواند رمزارز تتر خود را در یک بانک مشخص به دلار تبدیل کند. اما چنین عملی برای تریدرهای بزرگ همانند Alameda و Tree Arows Capital امکان‌پذیر است. بنابراین آنها می‌توانند اقدام به خرید مقادیر زیادی USDT در بستر صرافی متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز (DEX) کنند و از طریق USDT Inc، مقادیر موردنیاز خود را بازخرید نمایند. برای مدیریت وابستگی قیمت، یک استیبل‌کوین نیازمند فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی همچون توئیتر است تا علاوه بر آگاهی از اخبار و اطلاعات روز، باعث ایجاد اعتماد در میان گروه‌های سرمایه‌گذار دیگر شود.

چنین فرایندی را می‌توان به عنوان یک راه‌حل ساده و در عین حال اثرگذار در مدیریت وابستگی قیمت عنوان کرد. به طوریکه چنانچه شما هم در این حوزه فعال باشید، مشاهده خواهید کرد که قیمت تتر برابر با یک دلار آمریکا بوده و تا به امروز توانسته در این محدود قیمتی نوسان بسیار ناچیزی را تجربه کند.

USDC و BUSD

استیبل‌کوین‌های USDC و BUSD نیز یکی دیگر از رمزارزهایی هستند که وابستگی کاملی به ارز فیات دارند. این رمزارزها با این وعده مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند که آنها را با دلار می‌توان بازخرید کرد. هر دوی آنها توسط صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و کوین‌بیس پشتیبانی می‌شوند. قیمت آنها کم‌تر از یک دلار است و از یک روند آربیتراژگیری ساده و شفافی برخوردار هستند.

زمانی که ارزش آنها به بیش از 1 دلار افزایش پیدا می‌کند سرمایه‌گذاران تشویق به خروج سرمایه خود از حساب بانکی می‌شوند که نتیجه این امر باعث تولید هرچه بیشتر USDC و BUSD می‌شود.

دای (DAI) فعال‌ترین عضو در حوزه دیفای

تا زمانی که استیبل‌کوین‌هایی مبتنی بر ارزهای فیات شکل بگیرند، میکر (Maker) و دای به عنوان یک استیبل‌کوین غیرمتمرکز شناخته می‌شدند.

در ابتدای شکل‌گیری دای، این رمزارز توسط اتریوم پشتیبانی می‌شد. به عبارت دیگر با وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتال در یک قرارداد هوشمند (صندوق سپرده‌گذاری) ارزش آن از مقدار ثابتی برخوردار بود. باید توجه داشت که مقدار وثیقه‌ای که به DAI واریز می‌کنید باید از ارزش DAI که برای آن صادر شده‌است بیشتر باشد. اگر ارزش دای به بیشتر از وثیقه شما برسد لیکویید خواهید شد.

اما سوال اینجاست که مدیریت وابستگی قیمت در این استیبل‌کوین چه زمانی است؟ در پاسخ باید گفت، زمانی که قیمت ذاتی دای به زیر یک دلار سقوط می‌کند، خرید دای برای بازپرداخت بدهی به میکر برای معامله‌گران و مدیریت قیمت وابستگی منطقی خواهد بود.

چنین رویکردی به عنوان انگیزه و یا مشوق محسوب نمی‌شود بلکه یکی از بهترین روش‌ها برای بازپرداخت بدهی به شمار می‌رود. از طرف دیگر این امر برای خرید دای و پشتیبانی از پگ قیمت بسیار موثر است.

جمع‌بندی

در کل پگ را به عنوان حفظ وابستگی به قیمت استیبل‌کوین می‌شناسیم. در این بین برخی از استیبل کوین‌ها در مواجه با پگ بازار از چرخه رقابت خارج می‎‌شوند که نمونه بارز آن UST است. اما برخی دیگر نیز مانند دای در برابر مشکلات دوام می‌آورند و از طریق مینیت و یا همان تولید شدن، جای پای خود را محکم‌تر می‌کنند و از طریق آربیتراژگیری در آن سود قابل‌توجهی را در اختیار معامله‌گران خود قرار می‌دهند.

تمامی معامله‌گران باید در مدیریت پگ دقت لازم را داشته باشند و همواره راهکارهای متفاوتی برای تحقق این هدف در نظر بگیرند. زیرا بازار ارزهای دیجیتال بیشتر مواقع درگیر جو روانی است و ممکن است فعالان این حوزه بخشی از سرمایه اصلی خود را از دست بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا