دانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

چرا پروژه لوت (loot NFT) در میان جامعه ارزهای دیجیتال پرطرفدار است؟

پروژه لوت را می‌توان مجموعه‌ای 8000 تایی از NFT نام برد که هر کدام به صورت لیستی به سبک RPG ارائه شده‌اند. NFTهایی که در قالب توکن‌های بی‌همتا شناخته شده و همگی به عنوان آیتم‌های منحصربه‌فرد محسوب می‌شوند. این آیتم‌ها می‌توانند به وفور مورد استفاده قرار گیرند. برای عرضه این توکن‌های بی‌همتا هیچ نوع کارمزدی دریافت نمی‌شود و تنها در موقع تراکنش گس مشمول هزینه هستند.

به هرکدام از این توکن‌های بی‌همتا یک بسته گفته می‌شود و هر کدام از این بسته‌ها از آیتم‌های متنوعی تشکیل شده‌اند.

یکی از تفاوت‌های بنیادی پروژه لوت با دیگر پروژه‌ها در این است که در آن هیچ قانون و یا سیستم خاصی برای بسته‌های موجود تعریف نشده است. همین امر باعث شده‌، پروژه‌های زیادی از این نوع NFTها استقبال کنند.

پروژه لوت به دلیل ماهیت نوآورانه‌ای که در آن مورد استفاده قرار گرفته، توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. همچنین  به دلیل بالا بودن آزادی عمل در این پروژه، طرحهای متنوعی در آن ایجاد شده است.

The Loot Project Article Website e1640208652248 - چرا پروژه لوت (loot NFT) در میان جامعه ارزهای دیجیتال پرطرفدار است؟

پروژه لوت چیست؟

لوت را می‌توان پروژه‌ای مبتنی بر توکن‌های غیرقابل معاوضه NFT دانست که دارای 8000 بسته منحصربه‌فرد است که هر کدام دارای ابزارهای مناسب برای ماجراجویی هستند؛ بویژه در بازی‌هایی که کاربران در آن امکان نقش‌آفرینی دارند. در این پروژه، هر کدام از بسته‌های لوت از 8 ابزار برای ماجراجویی استفاده می‌کنند؛ مانند کفش، گردنبند، انگشتر، اسلحه و… . این ابزارها تمام نیازهای کاربران برای ماجراجویی در بازی را تامین می‌کنند.

پروژه لوت برای اولین بار توسط دم هافمن (Dom Hofmann)، بنیان‌گذار شبکه اجتماعی Vine راه‌اندازی شد و توکن‌های NFT آن به صورت رایگان بین کاربران توزیع گردید. تنها کاری که کاربران باید در این پروژه انجام دهند پرداخت گس اتریوم است. در این پروژه بسته‌های شماره یک تا 7777 به صورت رایگان در میان کاربران تقسیم شده‌اند، اما از شماره 7778 تا 8000 برای توسعه‌دهندگان پروژه باقی مانده‌است.

در حال حاضر، آنچه که از پروژه لوت برداشت می‌شود، مؤید عدم شباهت ساختاری آن با سایر پروژه‌های معمول NFT است. این پروژه را از آن جهت می‌توان منحصربه‌فرد نامید که هیچ کاربردی برای هر کدام از بسته‌ها از طرف تیم توسعه‌دهنده تعریف نشده است. بسیاری از NFT‌ها با هدف بکارگیری در یک برنامه و یا بازی ساخته و عرضه می‌شوند. اما داستان پروژه لوت کاملا متفاوت است. این پروژه با این هدف طراحی شده است که به کاربران خود این امکان را فراهم کند تا تصمیم بگیرند با NFT های خود چه‌ کار کنند و چگونه آن را در پلتفرم‌های خود مورد استفاده قرار دهند. بنابراین استفاده از بسته‌های این پلتفرم بستگی به خلاقیت و نوآوری کاربران آن دارد.

لوت چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد NFT‌های پروژه لوت توکن‌های غیرقابل معاوضه‌ی منحصربه‌فردی هستند. این توکن‌ها با استاندارد ERC-721 اتریوم سازگاری دارند. از این‌رو، هیچ کاربری نمی‌تواند چند عدد از این توکن‌ها را داشته باشد. زیرا هیچ یک از آنها به دیگری شباهتی ندارد.  

در بخش قراردادهای هوشمند پروژه لوت، برای پخش آیتم‌ها که در توکن‌ها قرار دارند، از یک سیستم تصادفی استفاده شده است. در این سیستم به هر یک از آیتم‌ها امتیاز تعلق می‌گیرد. هر چه امتیاز اختصاص یافته بیشتر باشد تنوع آیتم‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال، بسته شماره 6161 حاوی دو آیتم معمول، سه آیتم غیرمعمول، یک آیتم افسانه‌ای، یک آیتم کمیاب و یک آیتم حماسی است. در این بین آیتم‌های افسانه‌ای موجود در بسته‌های لوت، جز کمیاب‌ترین آیتم‌های این پروژه هستند که هر کدام تنها یک‌بار در بسته‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که آیتم‌های موجود در بسته از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده ارزش بسته لوت محسوب می‌شوند. با این حال عوامل دیگری نیز در ارزشمند بودن هر بسته دخیل است.

df3b9d43360415.57ecb3510002b - چرا پروژه لوت (loot NFT) در میان جامعه ارزهای دیجیتال پرطرفدار است؟

ارزش‌گذاری توکن‌های NFT لوت چگونه صورت می‌گیرد؟

تیم توسعه‌دهنده پروژه لوت، برای ارزش‌گذاری توکن‌های NFT، خود هیچ معیار مشخصی تعیین نکرده است. این جامعه ارزهای دیجیتال هستند که وظیفه تعیین ارزشمند بودن هر توکن را بر عهده دارند.  در حال حاضر اصلی‌ترین روش برای ارزش‌گذاری هر توکن برمبنای کمیاب بودن آیتم‌های داخل هر بسته است. هر چه تعداد آیتم بسته بیشتر تکرار شود بر میزان ارزش آن تاثیر مستقیم می‌گذارد و به تبع ارزش آن بسته کم‌تر خواهد بود.

همچنین یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده ارزش هر آیتم، به برنامه‌ها و اکوسیستمی که در آن توسعه می‌یابد بستگی دارد. باید توجه داشت که بناگذاری برخی از بازی‌ها بر مبنای آیتم‌های کمیاب نیست. بنابراین هر بسته ممکن است حاوی اکوسیستم ارزشمند باشد.

تفاوت بین پروژه‌های دیگر NFT با پروژه لوت چیست؟

تفاوت اصلی بین پروژه‌های لوت با دیگر پروژه‌های NFT را می‌توان در تفاوت رویکرد توسعه‌دهندگان آن جست‌وجو کرد. بدین‌معنی که در اکثر پروژه‌های NFT، رویکرد آنها تقریبا هم راستا با افکار بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرکت می‌کند. مکانیسم و قوانین حاکم بر بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین توسط تیم توسعه‌دهنده تعریف شده است. بنابراین جامعه کاربران آن هیچ نقشی در توسعه پروژه مورد نظر ندارند.

اما نگرش لوت کاملا متفاوت است و رویکردی از پایین به بالا دارد. بنابراین جامعه کاربران نقش بنیادی در توسعه، ارزش‌گذاری و نحوه استفاده از آن را بر عهده دارد.

به دلیل نقش تعاملی که این پروژه بر عهده گرفته، توانسته توجهات بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. به‌طوریکه پس از عرضه این توکن‌ها، شاهد ظهور پروژه‌های مختلفی که براساس بسته‌های لوت توسعه یافته‌اند، هستیم.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، محتویات هر بسته لوت براساس قراردادهای هوشمند ایجاد شده است و هر بسته متشکل از مجموعه‌ای از آیتم‌هاست که متفاوت با بسته‌های دیگر بوده و کاملا منحصربه‌فرد است. بنابراین این امر، ویژگی کمیاب بودن هر بسته لوت را نسبت به سایر پروژه‌های NFT بیشتر نمایان می‌کند.

در حال حاضر، پروژه‌های مبتنی بر NFT لوت که توسط تیم توسعه‌دهنده و طرفداران آن ایجاد شده، بسیار گسترده است. این امر نشانگر پتانسیل بسیار بالای این پروژه است.

loot pcjpljv9limuc62ty6iixgrz768xuormfifuhylci0 e1640208844442 1024x455 - چرا پروژه لوت (loot NFT) در میان جامعه ارزهای دیجیتال پرطرفدار است؟

فعالیت‌های مرتبط با پروژه لوت

فعالیت‌های مرتبط با پروژه لوت را می‌توان در پنج دسته کلی قرار داد که شامل موارد زیر است:

ابزارهای توسعه

این پروژه دارای طیف وسیعی از ابزارها است که به توسعه‌دهندگان در ساخت پروژه کمک می‌کند. برخی از این ابزارها شامل اسکریپت‌ها، wrappers و تولیدکنندگان آیتم‌های هنری است.  به‌عنوان مثال، ابزار Pixel Character Generator، قابلیت ایجاد تصویر خودکار از هر NFT را فراهم می‌کند. می‌توان از این تصاویر ایجادشده در سایر بازی‌ها و برنامه‌ها استفاده کرد.

Loot Sound نیز نمونه دیگری است که با استفاده از آن، امکان ساخت یک صدای منحصربه‌فرد برای هر NFT لوت فراهم شده است. تمامی موارد ذکرشده را می‌توان در یک بسته منحصربه‌فرد در قالب آیتم ذخیره کرد و در برنامه‌ها و بازی‌های دیگر مورد استفاده قرار داد.

جوامع

حضور جوامع مختلف کاربران در میان طرفداران و هولدرهای لوت این امکان را فراهم می‌آورد که ایده‌های نوین پیرامون توکن‌ها به بحث گذاشته شوند که این گفتمان‌ها در برخی از موارد باعث خلق پروژه‌های جدید می‌شود. دو نمونه موفق لوت کامیونیتی (Loot Community) و لوت بیلدرز (Loot Builders) از جمله این پروژه‌های نوین هستند.

انجمن‌ها

تمامی کاربران می‌توانند با در اختیار گرفتن توکن‌های NFT لوت که دارای آیتم‌های مختلفی هستند در انجمن‌های مختلف عضو شوند. به عنوان مثال، Katana Gardenانجمنی است که تنها کاربرانی که دارای آیتم اسلحه Katana در بسته خود هستند می‌توانند در این انجمن عضو شوند.

اینکه در این انجمن چه فعالبت‌هایی صورت می‌گیرد دقیقا مشخص نیست و تنها دارندگان آیتم Katana از آن مطلع هستند. لازم به ذکر است اعضای این انجمن از طریق شبکه اجتماعی ردیت با یکدیگر در ارتباط هستند.

ردیاب‌های بازار

یکی از ابزارهای ساده‌ای که به وفور در این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ردیاب‌های بازار است. با استفاده از این ابزار بازار می‌توان متوجه شد که کدام NFT در کدام آدرس و دارای چه آیتم‌هایی است و بر این اساس قیمت فعلی آن را بدست آورد. روبز مارکت (robes. market) یکی از این ابزارهاست. با استفاده از این ابزار می‌توان آدرس دارنده آیتم لباس ملکوتی (Divine Robe) را مشاهده کرد.

پروژه‌های مشتق‌شده

یکی از بازی‌های بلاک‌چینی که از NFTهای لوت استفاده می‌کند بازی Loot Dungeon است. در این بازی شما با سپرده‌گذاری بسته‌های لوت، می‌توانید با یک هیولا مبارزه کنید و نتایج بدست آمده از این مبارزه را از طریق توابع تصادفی چین‌لینک مشاهده نمایید.

جمع‌بندی

پروژه لوت جز آن دسته از پروژ‌ه‌هایی است که مورد ستایش ویتالیک بوترین، موسس اتریوم و بخش وسیعی از جامعه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. این مفهوم نوظهور با وجود این که قدمت چندانی ندارد، به محبوبیت بسیار بالایی دست یافته است. نگاه این پروژه همواره کاربر محور بوده است. بر همین اساس، این آزادی را برای کاربران خود ایجاد کرده تا بتوانند ایده‌های خود را بدون هیچ محدودیتی به مرحله عملیاتی برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا