دانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

چگونه در بازار کریپتو مدیریت سرمایه کنیم؟

ارزهای دیجیتال این پتانسیل را دارند که دنیای مالی را آنطور که می‌شناسیم تغییر دهند و زیر ساخت‌های سیستم مالی سنتی را زیر سوال ببرند. همچنین این بستر شرایطی را فراهم می‌کند تا علاقه‌مندان این حوزه از طریق سرمایه‌گذاری و یا از طریق خرید و فروش رمزارزها به کسب سود بپردازند. اما باید بیاد داشته باشید که اگر احتیاط را اولویت خود قرار ندهید ممکن است بخش اعظم دارایی خود را از دست بدهید. زیرا این بازار بسیار پرنوسان است و هر لحظه این امکان وجود دارد که قیمت یک دارایی دچار تغییر شود و یا به طور کلی ارزش خود را از دست بدهد. به عنوان مثال می‌توان به ارز دیجیتال لونا (LUNA) اشاره کرد که بیش از 99 درصد از ارزش خود را در یک بازه زمانی کوتاه از دست داد. اما جای نگرانی نیست اگر در بازار کریپتو مدیریت سرمایه داشته باشید به طور حتم می‌توانید به سود قابل توجهی دست یابید. در این مطلب سعی داریم اطلاعات مفیدی درباره اینکه چگونه در بازار کریپتو مدیریت سرمایه کنیم ارائه دهیم؟

مدیریت دارایی چیست؟

اولین نکته در رابطه با بازار سرمایه به خصوص بازار مالی ارزهای دیجیتال این است که این بازار به دلایل مختلف کارآیی خاص و محدودی دارد که ذخیره ارزش و در مواردی محدود تبادلات مالی از جمله این کاربردها هستند. از این‌رو برای بهبود عملکرد در هر شرایطی از بازار باید برخی نکات را رعایت کرد که از جمله آن می‌توان به رفتار مسئولانه و مدیریت ریسک اشاره نمود.

منظور ما از مدیریت ریسک این است که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی را که در حوزه ارزهای دیجیتال انجام می‌دهیم باید براساس اصول و قواعدی باشد که بتوان میزان ضرر را به حداقل ممکن رساند.

iStock 1299992413 1 - چگونه در بازار کریپتو مدیریت سرمایه کنیم؟

چگونه دارایی خود را بازار مالی مدیریت کنیم؟

به طور معمول مدیریت مالی در بازار مالی از 5 مرحله تشکیل شده‌است که عبارتند از:

تعیین اهداف

اولین و در عین حال مهم‌ترین نکته این است که هدف اصلی خود را مشخص کنید. در این رابطه باید فرد یا سازمان مشخص کند که برای رسیدن به هدف خود حاضر است چه مقدار ریسک را قبول کند.

مشخص‌کردن خطرات موجود

باز تعریف خطرات و عواملی که ممکن است شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد. شما باید با رویدادهای منفی پیش‌رو آشنایی کاملی داشته باشید. در محیط کسب و کار، مشخص کردن خطرات موجود اطلاعات بسیار ارزشمندی را برای مدیریت سرمایه در اختیار فعالان بازار مالی قرار می‌دهد.

ارزیابی‌های منطقی

پس از اینکه خطرات موجود را شناسایی کردید باید ارزیابی‌های دقیقی در رابطه با نوع فعالیتی که در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید داشته باشید. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت دارید و یا اینکه به صورت کوتاه مدت خرید و فروش می‌کنید باید معایب و مزایای هر کدام را به طور دقیق ارزیابی کنید.

تعریف پاسخ‌ها

اگر قصد دارید سرمایه خود را به خوبی مدیریت کنید، باید در رابطه با شرایط پیش‌رو یک پاسخ داشته باشید. این امر زمانی اهمیت بالایی خواهد داشت که شما با شرایط ناگواری روبرو می‌شوید که باید راهکار منطقی برای مواجه با آن پیدا کنید.

مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال

وقتی که صحبت از ترید در بازار ارزهای دیجیتال به میان می‌آید می‌توان با چند روش ساده مانع از خسارت‌های مالی زیانبار شد. که برخی از آنها را به طور واضح شرح می‌دهیم:

مقابله با احساسات

تهیه یک برنامه مدیریت مالی در بازار کریپتو باعث به حداقل رسیدن پیامدهای ناگوار و یا به عبارتی کاهش  خسارت مالی می‌شود.

یک برنامه موفق مدیریتی سرمایه، بایستی با برخی از عاداتی که باعث انجام معاملات زیان‌ده می‌شود مقابله ‌کند. انتظاراتی که شما از بازار کریپتو دارید باید به موازات سوابق معاملاتی شما باشد. در برخی از مواقع طمع باعث می‌شود که انتخاب‌های زیانباری داشته باشید. چنین انتخاب‌هایی ناشی از ترس و طمع بازار هستند.

هر معامله‌گری می‌تواند با به حداقل رساندن عادات منفی خود به حداکثر سود دست یابد. یا به عبارت دیگر کنترل احساست در زمان خرید و فروش ارزهای دیجیتال یک راهکار موثر برای دستیابی به سود است.

بیایید با یک مثال ساده این مسئله را به طور کامل واکاوی کنیم. اگر یک رمزارز در یک بازه زمانی رشد خوبی داشت و سود بالایی را به برخی از معامله‌گران داد به این معنی نیست که آن رمزارز کاملا سودده است. شاید این یک نوع ترفند برای جذب طعمه باشد تا افراد بیشتری را ترغیب خرید این رمزارز کنند.

قبل از اقدام به خرید، تحقیقات کاملی در مورد تاریخچه و سابقه این نوع ارز دیجیتال انجام دهید. همچنین تکنولوژی بنیادی آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر یک رمزارزی پشتوانه خوبی داشته باشد به طور حتم جامعه کاربران زیادی را جذب خود خواهد کرد.

H3NMANUH6JCGPOVB6M3ZLNM43I 1024x676 - چگونه در بازار کریپتو مدیریت سرمایه کنیم؟

صرافی معتبری برای خرید و فروش انتخاب کنید

صرافی مناسبی را انتخاب کنید. ممکن است یک صرافی ده‌ها ارز دیجیتال را لیست کند و در مقابل برخی دیگر تعداد کمی ارز دیجیتال را در دسترس کاربران قرار دهند. یا اینکه برخی از صرافی‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را به پول فیات تبدیل کنند و در مقابل برخی دیگر چنین مزیتی ارائه نمی‌دهند.

از طرف دیگر امنیت پلتفرم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هنگام ورود به حساب کاربری از چه روشی استفاده می‌گردد مهم است. اگر شرایط ورود به حساب کاربری سخت‌تر باشد طبیعتا بهتر خواهد بود و این می‌تواند حاکی از امنیت بالایی صرافی باشد. اخبار مرتبط با پلتفرم را دنبال کنید و اگر خطراتی در این ارتباط گزارش شد به سرعت حساب خود را چک کنید.

تنها بر روی یک رمزارز سرمایه‌گذاری نکنید

مهم نیست که یک پروژه چقدر سودمند باشد و یا اینکه وسوسه کننده به نظر برسد. هیچ وقت نباید تمام سرمایه خود را بر روی یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید.

سعی کنید بر روی ترکیبی از انواع ارزهای دیجیتال با ارزش سرمایه‌گذاری نمایید. چنین روشی یک تدبیر بسیار خوب برای کاهش نوسانات ناشی از کاهش قیمت یک رمز ارز است.

اگر تجربه کافی در بازار ارزهای دیجیتال داشته‌ باشید به طور حتم مشاهده کرده‌اید که یک رمزارز با وجود صعودی بودن به یکبار روند معکوسی را در پیش گرفته است. بنابراین پیشنهاد می‌شود بر روی چند کوین ارزشمند سرمایه‌گذاری کنید.

اگر جز آن دسته از معامله‌گرانی هستید که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید در هر خرید بر روی استراتژی خروج توجه زیادی داشته باشید. به عنوان مثال یک معامله‌گر تازه‌کار با متوجه‌شدن وجود روند صعودی در یک رمزارز آن را خریداری می‌کند. به امید آنکه روند همچنان ادامه خواهد داشت. هیچ نوع استراتژی خروجی انتخاب نمی‌کند، این افراد بعد از مدتی که وارد پلتفرم معاملاتی خود می‌شوند احتمالا با معکوس شدن روند مواجه خواهند شد. در این حالت نه تنها سودی به دست نیاورده‌اند بلکه زیان قابل توجهی نیز متحمل شده‌اند.

سعی کنید به نمودار خیره نشوید!

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال این است که دارای نوسان بسیار زیادی است.  قیمت یک رمز ارز می‌تواند در عرض چند ثانیه تغییر کند. این تغییر ممکن است فرصت بسیار خوبی برای کسب سود باشد اما این نوسانات ممکن است در برخی مواقع باعث ایجاد هیجانات شود. پس تا جای ممکن بیش از حد بر روی نمودار خیره نشوید زیرا چنین رویکردی باعث افزایش فشار خون و انجام رفتارهای احساسی خواهد شد. چنین رفتارهایی خرید و فروش بی موقع را به همراه دارد از این رو براساس تجربه‌ بدست‌آمده خیره‌شدن به نمودار روش خوبی برای کنترل احساسات نخواهد بود.

when to buy or sell stocks - چگونه در بازار کریپتو مدیریت سرمایه کنیم؟

تجارت مسئولیت‌پذیر داشته باشید

در ترید دو قانون کلی وجود دارد یا ترید را به سود خود می‌برید و یا اینکه ضرر خواهید کرد. برای اینکه مدیریت را به درستی انجام دهید برخی عوامل در این مدیریت تاثیر گذار هستند. شاید در بسیاری از مقالات این مطلب را خوانده باشید که افراد زیادی با اتکا به تحلیل تکنیکال به سود سرشاری رسیده‌اند. باید بگوییم که تحلیل تکنیکال معجزه نمی‌کند و هیچ کس با این روش یک روزه ثروتمند نشده است. بهترین روش برای موفقیت این است که مسئولیت پذیر باشید.

زیبایی بازار آزاد این است که همه می‌توانند در آن شرکت داشته باشند. هنگامی که در یک معامله هستید مسئولانه رفتار کنید. یعنی کنترل کاملی بر احساسات خود در معاملات داشته باشید.

به سیاست‌های کشور نسبت به ارزهای دیجیتال توجه کنید

اگر چه در بسیاری از کشورها قوانین دست و پاگیری برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است با این حال هر کشوری برای مقابله با پولشویی و عوامل مجرمانه دیگر برخی از قوانین خاص در این ارتباط تعریف کرده است. البته این قوانین بسته به شرایط کشور تغییر می‌کند. به هر حال اطلاعات کاملی درباره قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال در اختیار داشته باشید.

در صورت ضرر سعی نکنید در همان روز جبران کنید

حتی بسیاری از افرادی که در زمینه معامله ارزهای دیجیتال تجربه کاری بسیار بالایی دارند دچار ضرر می‌شوند. اگر به هر دلیلی دچار ضرر شدید سعی نکنید که با تصمیم آنی اقدام به جبران ضرر نمایید. بنابراین بهترین روش این است که آرامش خود را حفظ کرده و وضعیت بازار را دوباره مورد ارزیابی قرار دهید.

جمع‌بندی

برای اینکه در بازار ارزهای دیجیتال عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشید بایستی بتوانید سرمایه خود را مدیریت کنید. مهم ترین نکته‌ای که باید همیشه در ذهن داشته باشید این است که چنین بازاری به هیچ وجه جای انجام معاملات احساسی و براساس هیجان نیست زیرا این بازار نوسان بسیار بالایی دارد و هر لحظه این امکان وجود دارد که روند بازار به سرعت معکوس شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا