مقالات آموزشی و تحلیلی

چگونه می‌توان دائو (DAO) ایجاد کرد؟

بسیاری از برنامه‌های کاربردی، پروژه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمزنگاری‌شده دارای قابلیت حاکمیتی با نام ‌ DAO هستند. امکان استفاده از این پروژه به دلیل غیرمتمرکز و متن باز بودن در قراردادهای هوشمند وجود دارد. از این‌رو، به دلیل داشتن همین ویژگی‌ها توانسته محبوبیت بسیار بالایی را بدست آورد.

همچنین با توجه به نیاز کاربران گزینه‌های منبع باز زیادی برای مدیریت پیشنهادات و آرای کاربران در پروژه DAO وجود دارد که نیازمند یک راه‌حل فنی است.

معرفی

از آنجایی که مبنای این پروژه براساس تمرکززدایی استوار است، از این‌ رو، DAO به عنوان یک مدل حاکمیتی محبوب در فضای بلاک‌ چین شناخته می‌شود. شما با استفاده از دانش فنی و برخی از ابزارهای دیگر می‌توانید DAO را به سرعت راه‌اندازی کنید. اما بهتر است یک برنامه مفید و جامعه‌ای که از فعالیت شما پشتیبانی می‌کند داشته باشید. در قدم اول بهتر است اصول اولیه مورد نیاز و نحوه فعالیت در DAO را مورد بررسی قرار دهیم.

DAO چیست؟

اصطلاح DAO مخفف عبارت (Decentralized Autonomous Organization) است. همانطور که از نام آن پیداست، DAO سازمانی است که توسط کدهای کامیپوتری خودکار مدیریت می‌شود و از آنجایی که منبع باز است هر مشارکت کننده‌ای می‌تواند الزامات اولیه خود را در این پروژه اعمال کند.

پروژه DAO مستقل است بدین معنی که اکثر فرایندهای اجرایی در قرارداد هوشمندِ آن بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد. یک DAO، توسط جامعه مشارکت کننده آن اداره می‌شود که به طور جمعی پروژه‌های خود را مدیریت می‌کند.

33ff8a3e 7742 P 4 mr 1024x568 - چگونه می‌توان دائو (DAO) ایجاد کرد؟

تاریخچه

 این پروژه برای اولین بار توسط صندوق سرمایه‌گذاری اتریوم در سال 2016 با نام “THE DAO” معرفی و شناخته شد. اما تنها با گذشت سه هفته از فروش توکن، به دلیل وجود آسیب‌پذیری در کد آن مورد حمله قرار گرفت. البته وجوه از دست رفته بعد از هاردفورک بازگردانده شد. با وجود چالش‌های متعددی که در ابتدای راه‌اندزی بر سر راه این پروژه قرار گرفت، با این حال، توانست در سال‌های اخیر جایگاه قابل قبولی را به خود اختصاص دهد و در حال حاضر به عنوان محبوب‌ترین مدل‌ حکومتی برای پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته می‌شود.

هر DAO دارای ویژگی‌های متفاوتی است اما بیشتر آنها از اصول اولیه یکسانی پیروی می‌کنند. هر کاربر با توجه به تعداد توکن‌های حاکمیتی DAO که در اختیار دارد به همان نسبت نیز دارای قدرت رای است. دارندگان چنین توکن‌هایی می‌توانند پیشنهادهایی را برای اعمال تغییرات در نحوه عملکرد DAO ارائه دهند.

چرا باید یک توکن حاکمیتی DAO ایجاد کنیم؟

برای پروژه‌های رمزنگاری، استفاده از توکن حاکمیتی DAO دارای مزایای قابل توجهی است. شاید مهمترین دلیل آن را بتوان اتکا به قراردادهای هوشمند عنوان کرد. همچنین کدهای زنجیره‌ای مورد استفاده در این پروژه کم‌ترین وابستگی را به ورودی‌های کاربران برای انجام هر فعالیتی دارند.

 به عنوان مثال، یک پروژه می‌تواند بدون دخالت کاربران نتایج را به زنجیره ارسال کند و به صورت خودکار اعمال یک تغییر را پیشنهاد دهد. پیشنهاد ارائه شده‌ی جدید را نمی‌توان سانسور کرد و یا اینکه از نظر فنی تقلب در رای‌گیری پیشنهاد امکان پذیر نیست.

در واقع باید گفت که DAOها راه‌حل‌های مفیدی برای سازماندهی جوامع ارائه می‌دهند بخصوص برای آن دسته از کاربرانی که به تازگی فعالیت در پلتفرم را شروع کرده‌اند و ناشناس هستند.

توکن‌های حاکمیتی DAO اغلب هیچ مسئولیتی در قبال هویت افراد ندارد. بنابراین به سادگی به تمامی کاربران اعتماد کرده و به آنها اجازه می‌دهد تا با این فناوری که یکپارچگی را تضمین می‌کند به طور موثر سازمان‌دهی خود را در جوامع انجام دهند. باید گفت که وفق شدن با این پروژه بسیار آسانتر از ایجاد یک نهاد و یا سازمان سنتی است، زیرا چنین پروژه‌هایی سنتی باید دارای یک تیم بین‌المللی باشند.

 خلاصه DAO یک گزینه ارزان برای سازماندهی کاربران است. برای انجام کار می‌توانید به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه ناچیزی آن را راه‌ا‌ندازی کنید.

باید توجه داشته باشید که DAO شما را در قبال تصمیماتی که می‌گیرید مسئول می‌داند. با تمرکززدایی قدرت، دیگر کنترلی بر پروژه نخواهید داشت. اگر تصمیم گرفته باشید که عنصر حاکمیت را نادیده بگیرید ممکن است این امر عواقب منفی برای شما در پی داشته باشد.

برای ایجاد یک DAO به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای اینکه یک توکن حاکمیتی عملکرد موفقی داشته باشد بایستی بتواند 5 نکته را پوشش دهد:

در وهله اول یک DAO باید هدف داشته باشد.

 این نوع DAO به سادگی هر چه تمام راهی برای سازماندهی پروژه‌ها و سرمایه‌ها ارائه خواهد داد. اگر یک پروژه اساسی و با هدف نداشته باشید متاسفانه DAO  چیزی برای اجرا به شما ارائه نخواهد کرد.

یک DAO به مکانیزمی برای رای‌گیری نیاز دارد.

این روش اصولی مورد نیاز برای تعامل افراد و ایجاد تغییرات در DAO است. راه‌های متعددی دیگری برای این ‌کار وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید مکانیسم رأی‌گیری مختص خود را ایجاد کنید و یا اینکه از یک شخص ثالث برای ایجاد تغییرات استفاده نمایید. حتی می‌توان DAO را طوری برنامه‌ریزی کرد که بعدا به تغییر مکانیسم رأی دهد. اما یکی از اصول بنیادین آن سیستم رأی‌گیری است که باید از آن استفاده کنید.

هر DAO به یک توکن حاکمیتی یا سیستم اشتراک‌گذاری نیاز دارد.

در صورت فقدان یک توکن حاکمیتی یا سیستمی برای اشتراک‌گذاری، کاربران چگونه می‌توانند برای اعمال عقیده خود در DAO رای دهند؟ پس توکن حاکمیتی یک از متداول‌ترین روش‌ها است. این توکن می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. به عنوان نمونه، DAO دارای یک سیستم سهام با صندوق سرمایه‌گذاری است که در آن کاربران می‌توانند توکن‌های خود را سپرده گذاری کنند.

یک DAO به جامعه پویا نیاز دارد.

 هر چه تعداد کاربران آن بیشتر باشد به همان نسبت نیز تمرکززدایی صورت خواهد گرفت. به عبارت دیگر قدرت بین سهام‌داران آن توزیع می‌شود.

بسیاری از کاربران برای مدیریت وجوه خود به DAO نیاز دارند.

 این مکانیسم به اکثر خزانه‌ها و یا سرمایه‌گذاری‌های انبوه دسترسی دارد که وجوه آنها در یک کیف‌پول چند امضایی نگهداری می‌شود و در صورت موافقت همه شرکت‌کنندگان کلید کیف‌پول قابل استفاده است.

960x0 - چگونه می‌توان دائو (DAO) ایجاد کرد؟

چگونه یک DAO ایجاد کنیم؟

از لحاظ نکته نظر فنی برای رسیدگی به آرا و پیشنهادات به یک مکانیزم نیاز دارید. در این بین مجموعه‌ای از راه‌حل‌های منبع باز وجود دارد که آراگون (Aragon) یکی از گزینه‌های محبوب برای بلاک ‌چین اتریوم است. اسنپ شات (Snapshot) نیز گزینه دیگری است که بر روی چندین بلاک‌ چین کار می‌کند. در کل همه آنها ساختار یکسانی دارند اما با روش‌های متفاوتی این کار را انجام می‌دهند. برخی از سیستم‌های DAO با نظرسنجی بر روی زنجیره و برخی دیگر خارج از زنجیره این کار را به انجام می‌رسانند. انتخاب هر مکانیسم DAO به خود شما بستگی دارد.

فراموش نکنید که هنگام استقرار DAO بر روی بلاک ‌چین، به انداز کافی رمزارز برای پرداخت هزینه‌های آن داشته ‌باشید.

آراگون (Aragon)

آراگون به شما امکان ایجاد یک سازمان ADO بر روی اکوسیستم اتریوم، به صورت چند بعدی، آندرومدا (Andromeda) و یا هارمونی را فراهم می‌کند. این پروژه که به صورت نرم‌افزار منبع باز ارائه شده است، کاربران آن می‌توانند DAOهای سفارشی خود را ایجاد کنند. این پروژه از طریق یک DAO اجرا می‌شود و سازمان‌های غیرانتفاعی را برای مدیریت سرمایه‌های جمع‌آوری شده مورد استفاده قرار می‌دهد.

ایجاد یک DAO مبتنی بر آراگون بسیار ساده است و کافی است که موارد زیر را در اختیار داشته باشید:

1-یک دامنه سرویس اتریوم داشته باشید.

2-مطمئن شوید که مقدار کافی رمزارز برای پرداخت هزینه ایجاد DAO که برابر با 0.2 اتر به علاوه هزینه گس است، را در اختیار دارید.

3- از طریق Aragon DApp، یک سازمان مرتبط با DAO با دامنه ENS ایجاد کنید. البته چندین ساختار سازمانی از پیش تعیین شده وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

4- تنظیمات شخصی مانند مدت زمان رأی و درصد پشتیبانی مورد نیاز را انجام دهید و در نهایت DAO را راه‌اندازی کنید.

اسنپ‌شات (Snapshot)

اسنپ‌شات (Snapshot) یک مکانیزم رأی‌گیری خارج از زنجیره است و در آن از امضای دیجیتال کیف ‌پول برای رای‌دادن استفاده می‌کنند. در این مکانیزم یک بلوک خاص انتخاب می‌شود و در آن همه سهامداران و دارندگان توکن دارایی خود را یادداشت می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا کاربران نتوانند توکن‌های بیشتری را برای تاثیرگذاری بر رأی آزاد خریداری کنند. حفظ آرا در خارج از زنجیره در پروژه‌هایی که در آن کاربران توکن‌های حاکمیتی دارند، بسیار حائز اهمیت است.

برای ایجاد سیستم رأی‌گیری در اسنپ شات باید:

  1. مالک یک دامنه ENS باشید. این امر تنها بر روی شبکه اصلی اتریوم صورت می‌گیرد.
  2. اسنپ‌شات (Snapshot) را به دامنه ENS خود متصل کنید.
  3. تنظیمات فضای کاربری خود را سفارشی کنید.
  4. بعد از انجام تنظیمات فضای کاربری آن را تایید کنید. البته لازمه تایید، داشتن حداقل 1000 عضو و اثبات مالکیت پروژه است.

دائو استک (DAOstack)

دائو استک (DAOstack) ابزاری برای ایجاد DAO در اکوسیستم اتریوم و در زنجیره Gnosis (که قبلا xDAI نامیده می‌شد) است. از طریق رابط کاربری، می‌توانید یک DAO ساده ایجاد کنید، اعضای DAO را افزوده و اعضای آن را اضافه کنید و در نهایت می‌توانید سازمان خود را راه‌اندازی کنید. در حال حاضر هزینه‌ راه‌اندازی DAO در اتریوم تقریبا 0.2 اتر است. اما در این مورد خاص نیازی به ENS ندارید.

برای ایجاد یک دائو استک (DAOstack) کیف پول خود را به DApp متصل کنید و مراحل پیش‌بینی شده را طی کرده و هزینه 0.2 اتر را پرداخت نمایید.

نمونه‌هایی از DAOهای موفق

اگر به برخی از DAO‌های موفق نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که آنها سازمان‌های بسیار دقیق و باز را اداره می‌کنند که در ادامه برخی از آنها را معرفی می‌کنیم:

میکر دائو (MakerDAO)

میکر دائو (MakerDAO) یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین DAOهای موجود در بازار است. این سازمان استیبل کوین DAI را که دارای وثیقه‌ رمزنگاری‌شده است، مدیریت می‌کند. هر کاربری که توکن حاکمیتی را در اختیار داشته باشد می‌تواند پیشنهادات و رأی خود را در ارتباط با قرارداد هوشمند ارائه دهد.

BIC DeFi Deep Dive MakerDAO.jpg.optimal.jpg 1024x614 - چگونه می‌توان دائو (DAO) ایجاد کرد؟

آوی (Aave)

آوی (Aave) یک پلتفرم وام‌دهی DeFi در اکوسیستم اتریوم است که به دارندگان توکن آوی (Aave) اجازه می‌دهد در DAO شرکت کنند. این پلتفرم که مبتنی بر استاندارد ERC-20 است، به دارندگان توکن حاکمیتی آوی اجازه می‌دهد تا نظرات و ایده‌های خود را در ارتباط با تامین مالی و رأی خود را برای پروژه‌های ساخته شده براساس پروتکل Aave Grants ارائه دهند.

یونی‌سوآپ (Unswap)

یونی‌سوآپ (Unswap) یک بازارساز چند زنجیره‌ای (AMM) است که به عنوان نسل جدیدی از پروژه‌های DeFi شناخته می‌شود. این پلتفرم یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است و دارندگان توکن UNI می‌توانند در مورد آن رأی دهند و همچنین پیشنهادهای خود را ارائه کنند. برای ارائه یک پیشنهاد جدید باید 0.25 درصد از کل عرضه UNI را در اختیار داشته باشند.

جمع‌بندی

ایجاد یک DAO از نظر فنی بسیار آسان است. اما باید توجه داشت که اجرای موفقیت‌آمیز آن می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. همانطور که توضیح داده شد ابزارهای ساده‌ای وجود دارند که درخواست‌های شما را به سرعت اجرا می‌کنند. در هر حال عامل موفقیت شما در ایجاد DAO را وجود جامعه پویا رقم خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا