دانشنامهمفاهیم پایه

کیف پول سرد (Cold Wallet)

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که افراد پس از ورود به‌دنیای رمزارزها بایستی انجام دهند، انتخاب یک کیف پول مناسب و مطمئن برای ذخیره و نگهداری دارایی‌های دیجیتال است.

در کل دو نوع کیف پول در دنیای رمزارزها تعریف شده که یکی کیف پول گرم یا نرم‌افزاری است. این نوع کیف پول برای فعال شدن نیاز به اتصال اینترنتی دارد. نوع دیگر کیف پول سرد است که ما اغلب آنها را با عنوان کیف پول سخت‌افزاری نیز می‌شناسیم. در ادامه با انواع و عملکرد کیف پول‌های سرد بیشتر آشنا خواهیم شد.

کیف پول سرد (Cold Wallet) چیست؟

کیف پول سرد از اصطلاحات رایج در دنیای رمزارزهاست که همانند حساب بانکی این امکان را به شما می‌دهد که ارزهای دیجیتال خود را مدیریت کنید. با استفاده از این کیف پول‌ها امکان دریافت، ارسال و نگهداری رمزارزها برای کاربران فراهم می‌شود.

کیف پول سرد یا ذخیره‌سازی سرد به هر نوع از کیف پولی اشاره دارد که ماهیت فیزیکی داشته، مستقل از نوع اتصال به اینترنت بوده و آفلاین است. کیف پول‌های سرد به عنوان ایمن‌ترین کیف پول‌های ذخیره و نگهداری رمزارزها شناخته می‌شوند. زیرا امکان هک آنها از راه دور غیرممکن است.

در این کیف پول‌ها، کلید خصوصی کاربران به‌نحوی ذخیره‌سازی می‌شود که در صورت قرارگیری آن در معرض بدافزارها، امکان هک و دسترسی به‌دارایی‌ها وجود نداشته باشد. در بسیاری از کیف پول‌های سرد، کاربران این امکان را دارند که از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنند، تا در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن کیف پول، امکان بازیابی دارایی‌ها وجود داشته باشد.

در واقع می‌توان کیف پول‌های سرد را یک گزینه مناسب و ترکیب‌شده از سادگی و ایمنی بالا دانست. همین ویژگی، بسیاری از کاربران بازار ارزهای دیجیتال را به سمت استفاده از این نوع کیف پول‌ها سوق داده است. کیف پول‌های سرد علاوه بر برخورداری از حجم کم، به راحتی قابل حمل هستند.

wallet 1 1024x273 1 e1637788042817 - کیف پول سرد (Cold Wallet)

انواع کیف پول‌های سرد

کیف پول سخت‌افزاری (Hardware wallet)

کیف پول سخت‌افزاری شناخته‌شده‌ترین و ایمن‌ترین نوع کیف پول‌های ارز دیجیتال است. این کیف پول یک دستگاه فیزیکی است که به منظور ذخیره‌‌سازی و نگهداری ایمن رمزارزها طراحی شده است. ذخیره کلیدهای خصوصی رمزارزها در این نوع کیف پول، به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت انجام می‌گیرد. همین امر باعث افزایش سطح ایمنی این کیف پول‌ها در مقابل انواع دسکتاپی و موبایلی کیف پول‌ها شده است.

کیف پول نوع سخت‌افزاری همچنین قابلیت‌های امنیتی پیشرفته‌ای دارد که آن را در مقابل حمله هکرها ایمن می‌کند. بدین‌ترتیب، هکرها بدون اجازه مالک کیف پول، نمی‌توانند به دارایی‌های موجود در آن دسترسی داشته باشند. همچنین این امکان را به کاربران می‌دهد که یک نسخه پشتیبان از Mnemonic کیف پول خود تهیه کنند.

یک کیف پول سخت‌افزاری ایمن، بایستی تضمین کند که کلیدهای خصوصی به‌هیچ عنوان از دستگاه خارج نشده و در دسترس شخص دیگری قرار نمی‌گیرد. در کیف پول‌های سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی در حافظه دستگاه در امنیت کامل و با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری ذخیره‌سازی می‌شوند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری با وجود ساختار پیچیده، نحوه کاربرد بسیار آسانی دارند. به‌نحوی که حتی افراد مبتدی نیز می‌توانند به‌سادگی از آنها برای نقل و انتقال و ذخیره دارایی‌های دیجیتالی خود استفاده نمایند.

722c91b21f78085b1ff0b1d24cd0097b - کیف پول سرد (Cold Wallet)

کیف پول کاغذی (Peper Wallet)

کیف پول کاغذی در واقع قطعه کاغذی است که کلید خصوصی بر روی آن چاپ شده است. دارنده کیف پول کاغذی، امکان دسترسی به کلید خصوصی و آدرس را خواهد داشت.

این کیف پول‌ها، قابل فروش به دیگران هستند. با این حال، این قابلیت زمانی قابل استفاده است که خریدار به شما اطمینان لازم را داشته باشد. زیرا در صورتی که شما نسخه‌ای از این کیف پول را در اختیار داشته باشید، می‌توانید به راحتی به دارایی حساب دسترسی پیدا کرده و آن را خرج کنید.

برای ساخت کیف پول کاغذی کافی است به سایت مربوطه آن ارز دیجیتال مراجعه نمایند. بهتر است از اعتبار سایت مورد نظر مطمئن شوید تا خطری متوجه دارایی‌های شما نباشد. حتما اتصال اینترنت خود را پس از بارگزاری کامل صفحه ساخت کیف پول قطع نمایید.

کیف پول کاغذی می‌تواند به راحتی از بین برود. بنابراین بهتر است تعدادی کپی از آن تهیه کنید تا در صورت از بین رفتن آن بتوانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

paper wallet o que e como funciona e como garantir a seguranca 4 - کیف پول سرد (Cold Wallet)

کیف پول ذهنی (Mental Wallet)

کیف پول ذهنی به این صورت است که در آن تنها یک راه به منظور ایجاد کلید خصوصی به کاربر ارائه می‌شود. شما در این نوع کیف پول، به جای اینکه، یک Mnemonic تصادفی دریافت کنید، خودتان بر مبنای یک عبارت عبور و با استفاده از یک الگوریتم ساده، یک کلید خصوصی ایجاد می‌کنید.

برای این نوع کیف پول معایب بسیاری شمرده شده است. از جمله اینکه احتمال هک آنها به شدت بالاست. به این دلیل که عبارت استفاده شده در ایجاد کلید خصوصی توسط مردم، می‌تواند به راحتی برای هکرها قابل پیش‌بینی باشد.

اغلب مردم از اطلاعات هویتی و شخصی خود در ساخت کیف پول ذهنی استفاده می‌کنند که ردیابی آنها برای هکرها بسیار ساده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا