مقالات آموزشی و تحلیلی

کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

متامسک یک کیف پول منحصربه‌فرد برای بلاک چین اتریوم است. این کیف پول برای استفاده در متنوع‌ترین بلاک چین موجود یعنی اتریوم طراحی داده شده است. از آن می‌توانید به عنوان دروازه‌ای برای دسترسی به اکوسیستم DeFi، توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)، توکن‌های ERC-20 و عملا همه چیز اتریوم استفاده نمایید.

متامسک به عنوان یک برنامه برای iOS و Android در دسترس است. همچنین می‌تواند به عنوان یک افزونه با چند مرورگر وب شامل (Chrome، Brave، Firefox و Edge) مورد استفاده قرار گیرد.

BC Metamask 1024x512 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

MetaMask چیست؟

فناوری بلاک چین، حریم خصوصی، شفافیت و تغییرناپذیری را ارائه می‌دهد. شما را قادر می‌سازد از برنامه‌ها استفاده کنید، در هر جایی تراکنش انجام دهید و کارهای بیشتری را بدون وابستگی به هیچ نهادی به انجام برسانید. با این حال، بلاک چین‌های مختلفی وجود دارند که با اهداف متفاوتی کدگذاری شده‌اند.

در این میان، اتریوم یک اکوسیستم غول‌پیکر غیرمتمرکز با انواع پلتفرم‌هایی خردی است که در بستر آن فعالیت دارند و کیف پول رایگان متامسک ، منبع‌باز و داغ است که همراهی با این اکوسیستم را تسهیل بخشیده است. کیف پول‌های داغ رایگان بوده و این امکان را دارند که از هر دستگاه متصل به اینترنت مورد استفاده قرار گیرند.

مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول متامسک

سهولت در استفاده

شروع کار با کیف پول متامسک، به سادگی و سریع انجام می‌گیرد. با استفاده از این کیف پول، شما نیازی به آدرس ایمیل نخواهید داشت. فقط تنظیم یک رمز عبور کفایت می‌کند. فقط کافی است عبارت بازیابی را در مکانی امن ذخیره کنید.

امنیت

اطلاعات هویتی شما در مرورگر رمزگذاری می‌شود و هیچکس به غیر از شما نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در صورتی که رمزعبور را گم کنید، می‌توانید با استفاده از مرحله بازیابی 12 کلمه‌ای که از آن به نام عبارت Seed نیز یاد می‌کنند، دارایی خود را بازیابی کنید. فقط بایستی عبارت Seed را کاملا ایمن نگه دارید. زیرا پس از گم شدن، امکان بازیابی آن وجود ندارد.

پشتیبان‌گیری و بازیابی

اطلاعات شما در متامسک به صورت محلی ذخیره می‌شوند. بنابراین در صورت تغییر مرورگر یا دستگاه، می‌توانید کیف پول متامسک خود را با استفاده از عبارت بازیابی مخفی، برگردانید.

پشتیبانی جامعه کاربران

جامعه کاربران متامسک از آگوست 2021، به 10 میلیون کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان رسیده است.

آموزش استفاده از کیف پول متامسک

نصب افزونه متامسک

گام اول برای ایجاد کیف پول متامسک، نصب افزونه آن است. همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، این کیف پول قابل دانلود و نصب در مرورگرهای گوگل کروم (Chrome)، فایرفاکس (Firefox)، بریو (Brave) و اج (Edge) است.

برای اینکار بایستی نخست، کیف پول متامسک را از وب‌سایت metamask.io دانلود کنید. همچنین می‌توانید عبارت “Metamask extension” را در مرورگر خود سرچ کنید.

در این آموزش از مرورگر کروم استفاده شده است. اما در همه مرورگرها روال مشابهی طی می‌شود.

1 e1646151733330 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

گزینه Add to Chrome را در صفحه افزونه انتخاب کرده و روی آن کلیک نمایید. با انتخاب گزینه Add extension افزونه زیر به مرورگر شما افزوده خواهد شد.

2 1024x781 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

ساخت حساب کاربری و ایجاد کیف پول

پس از اینکه افزونه متامسک با موفقیت نصب شد، در نوار ابزار شما یک آیکون روباه اضافه خواهد شد و بدین ترتیب شما به صفحه خوش آمدگویی متامسک هدایت خواهید شد. در این صفحه روی گزینه Get Started کلیک می‌کنید.

در این مرحله نوبت به ایجاد کیف پول جدید می‌رسد. لازم به ذکر است چنانچه از قبل دارای کیف پول هستید، می‌توانید کیف پول خود را از طریق استفاده از کلمات بازیابی بارگزاری کنید.

3 1024x577 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

با این حال، ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما به عنوان مخاطب این آموزش دارای کیف پول متامسک نیستید. بنابراین گزینه Create a wallet را برای کلیک انتخاب می‌کنیم. در صفحه بعدی به شرایط حفظ حریم خصوصی با این مضمون هدایت می‌شوید؛ متامسک در راستای بهبود تجربه‌ی کاربری و ارتقای کارایی این محصول و اکوسیستم اتریوم، از اطلاعات کاربران مانند کلیک‌ها و بازدید از صفحات را به شکلی ناشناس مورد استفاده قرار می‌دهد، اما تحت هیچ شرایطی از اطلاعات شخصی، کلیدها، آدرس‌ها، تراکنش‌ها، موجودی‌ها و هش کاربران در جهت کسب سود سوء استفاده نمی‌کند.

شما برای تایید این شرایط، روی گزینه agree کلیک می‌کنید.

4 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

سیستم در مرحله بعد از شما درخواست ساخت یک کلمه عبور را خواهد داشت. بهتر است برای امنیت بیشتر یک کلمه عبور حداقل 8 کاراکتری با ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و اعداد بسازید و سپس آن را در یک جای امن ذخیره نمایید. در محل مشخص شده برای تایید شرایط تیک زده و گزینه Create را کلیک نمایید.

5 پسورد - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

تهیه پشتیبان از عبارات امنیتی

نکته: در مرحله بعد سیستم از شما درخواست می‌کند تا از عبارات امنیتی خود یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. شما به این عبارات امنیتی (Secret Phrase) برای بازیابی کیف پول خود نیاز خواهید داشت. چنانچه مرورگر یا کامپیوتر شما دچار مشکلی شود، یا رمز عبورتان را گم یا فراموش کنید، می‌توانید با استفاده از 12 کلمه‌ای که متامسک در اختیار شما قرار داده، به راحتی کیف پول و دارایی‌های خود را در مرورگر و یا کامپیوتر دیگری بازیابی کنید.

برای نمایش عبارات امنیتی روی کادر خاکستری رنگ (Click Here to Reveal Secret Words) کلیک نمایید.

6 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

عبارات امنیتی بهتر است روی یک تکه کاغذ یادداشت شده و در یک جای امن نگهداری شوند. می‌توانید برای اینکه خیال خود را از بابت مفقودی کاغذ آسوده کنید، عبارات امنیتی را روی چندین تکه کاغذ نوشته و آنها را در جاهای مختلفی نگهدارید. همچنین می‌توانید در صورت امکان این عبارات را حفظ کرده و در حافظه خود ثبت کنید.

گزینه Next را انتخاب نمایید. در صفحه بعد از شما درخواست می‌شود عبارات امنیتی را به ترتیب انتخاب کرده و در محل مشخص شده وارد نمایید. بعد گزینه Confirm را کلیک کنید.

7 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

حساب کاربری شما با موفقیت ساخته شد. بهتر است نکات زیر را برای حفظ امنیت بیشتر حساب خود در نظر داشته باشید:

 • از ذخیره و نگهداری عبارات امنیتی خود در چند جای مختلف غافل نشوید
 • از فاش کردن عبارات امنیتی خود نزد افراد دیگر اجتناب کنید
 • هیچ گاه سایت اصلی متامسک بدون دلیل عبارات امنیتی شما را جویا نمی‌شود. بنابراین از احتمال حمله سایت‌های جعلی و فیشینگ غافل نشوید.
 • چنانچه قصد تهیه نسخه پشتیبان از عبارات امنیتی خود را دارید، ابتدا به قسمت تنظیمات (Settings) بروید و سپس وارد بخش امنیت (Security) شوید.
 • در صورت بروز هر گونه مشکل، می‌توانید ایمیلی به آدرس support@metamask.io بزنید تا مشکل شما مورد بررسی قرار گیرد.

کار با کیف پول متامسک

برای مشاهده آدرس کیف پول یا کلید عمومی خود می‌توانید روی نام حساب یا زیر نام حساب کلیک کنید. از طریق این آدرس امکان دریافت اتریوم و سایر توکن‌‌های مبتنی بر اتریوم نیز فراهم خواهد بود.

8 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

شما می‌توانید در مواقع نیاز، به افزونه متامسک که همواره در نوار ابزار مرورگر شما در دسترس است، مراجعه کنید.

چگونگی اطلاع از موجودی حساب و توکن‌ها

در تنظیمات پیش فرض متامسک، صرفا واحدهای اتریوم (ETH) مربوط به یک آدرس به نمایش در می‌آیند. با این حال این امکان فراهم شده که چنانچه شما دارای یک توکن دیگر روی آدرس خود هستید، بتوانید آن را مشاهده کرده و تحت کنترل خود داشته باشید، برای این منظور بایستی طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • افزونه متامسک را باز کرده و گزینه Add Tokens را کلیک نمایید.
 • روی گزینه Custom Token کلیک کنید
 • سپس آدرس قرارداد هوشمند توکن مورد نظر خود را که قصد دارید نمایش داده شود، در محل مشخص شده درج کنید.
9 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

آدرس قرارداد هوشمند هر توکن را می‌توانید با سرچ نام آن در مرورگر سایت اتراسکن (Etherscan) پیدا کنید.

10 اتر 1024x318 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

تهیه نسخه پشتیبان

در صورتی که به هر علتی قصد تعویض کامپیوتر یا مرورگر خود را داشته باشید و کلمه عبور یادتان رفته باشد، یا بخواهید افزونه متامسک خود را به یک اپلیکیشن متصل نمایید، بایستی کلید خصوصی و یا عبارات امنیتی خود را وارد کنید.

کلمات بازیابی یکبار در زمان ساخت کیف پول برای شما ارسال شده‌اند، با این حال می‌توانید با طی مراحل زیر مجددا کلمات بازیابی خود را مشاهده نمایید:

 • به افزونه متامسک خود بروید
 • آیکون حساب کاربری (Account) را کلیک کنید
 • در قسمت تنظیمات به پایین صفحه رفته، عبارت Reveal seed words را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
 • کلمه عبور خود را در قسمت مشخص شده وارد کنید، حال می‌توانید عبارات امنیتی را مشاهده نمایید.
11 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

عبارات امنیتی خود را بعد از دریافت، در یک فضای جدا از کامپیوتری که افزونه متامسک روی آن نصب است، به شکلی امن ذخیره کرده و نگهدارید. لازم به ذکر است که بدون در اختیار داشتن این عبارات هیچ فردی نمی‌تواند به حساب شما وارد شود.

بنابراین بایستی عبارات امنیتی و کلید خصوصی خود را در یک جای امن نگهداری کنید. در صورت مفقود شدن عبارات امنیتی و فراموش کردن کلمه عبور، به هیچ وجه امکان دسترسی به حساب کاربری خود را نخواهید داشت.

بازیابی حساب متامسک

12 671x1024 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

در صورت فراموش کردن کلمه عبور یا ورود به حساب کاربری از طریق یک مرورگر دیگر، می‌توانید جهت بازیابی حساب، وارد افزونه متامسک شده و روی عبارت Import using account seed phrase کلیک نمایید. سپس عبارات بازیابی خود را که از قبل ذخیره کرده‌ بودید در صفحه جدید وارد نموده و با درج کلمه عبور جدید، حساب خود را بازیابی کنید.

مشاهده کلید خصوصی در متامسک

برای اینکه بتوانید کلید خصوصی خود را مشاهده کنید، ابتدا افزونه متامسک را باز کنید و روی گزینه Details که در قسمت پایین نام حساب قرار گرفته، کلیک کنید. سپس گزینه Export Private key را انتخاب نمایید. پس از وارد کردن کلمه عبور، گزینه Confirm را کلیک کنید. بدین‌ترتیب کلید خصوصی شما به نمایش در خواهد آمد.

بهتر است به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید کلید خصوصی خود را نزد هیچ کسی فاش کنید. دسترسی به کلید خصوصی شما به مثابه در اختیار گرفتن تمام دارایی‌های موجود در کیف پول شماست.

13 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

نحوه ایجاد چندین حساب در متامسک

در افزونه متامسک، امکان استفاده از چندین آدرس مرتبط با کیف پول‌های اتریوم فراهم شده است، از این قابلیت با عنوان ایجاد چندین حساب در متامسک یاد می‌شود. برای این کار می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • روی آیکون منوی بازشونده کلیک کنید
 • گزینه Create Account را انتخاب نمایید
 • یک نام جدید برای حساب خود انتخاب و سپس گزینه Create را کلیک کنید.
14 - کیف پول متامسک (MetaMask) و آموزش آن

همانگونه که پیشتر اشاره شد، در گام نخست از نصب متامسک، شاهد دو گزینه بودیم که ما در این آموزش، ساخت کیف پول را انتخاب نمودیم، با این حال، چنانچه شما از قبل دارای حسابی هستید و قصد بارگزاری آن را در مرورگر دیگری دارید، می‌توانید مطابق با روال زیر پیش بروید:

 • آیکون Account را کلیک کنید
 • گزینه Import account را انتخاب نمایید
 • بایستی مالکیت شما به اثبات برسد. برای این منظور دو گزینه به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است که روی Private Key قرار گرفته‌اند.
 • سپس روی Import کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا