دانشنامهمقالات آموزشی و تحلیلی

گیم گیلد (Gaming Guild) چه مفهومی در دنیای کریپتو دارد؟

اگر به بازی‌های سنتی توجه کرده باشید علاقه‌مندان و طرفداران آن بازی‌ها به طور مرتب به صورت یک گروه خاص درباره مباحث مربوط به بازی با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند. چنین الگویی در بازی‌های دیجیتال نیز نفوذ کرده است. در این میان یکی از مطرح‌ترین گروه‌های بازی گیم گیلد (Gaming Guild) نام دارد.

گیم گیلد (Gaming Guild) را می‌توان به عنوان گروه‌های بازی در نظر گرفت. اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم، جامعه‌ای برای تبادل، پشتیبانی و به اشتراک‌گذاری موضوعات متنوع پیرامون یک یا چند بازی است. از جمله چنین تبادلاتی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف می‌توان به فیسبوک (Facebook)، دیسکورد (Discord) و برخی از شبکه‌های اجتماعی دیگر اشاره کرد.

Yield guild games top5 - گیم گیلد (Gaming Guild) چه مفهومی در دنیای کریپتو دارد؟

گیلد (Guild) چیست؟

اصطلاح گیلد (Guild)، در عصر بازی‌های P2E به سرعت رواج یافته است. سابقه استفاده از این اصطلاح به دهه 90 میلادی برمی‌گردد. در آن زمان بازیکنان و گیمرها با هدف بازی، تمرین، مسابقه و پیدا کردن ترفندهای بازی اقدام به ایجاد گروه‌های اجتماعی می‌کردند که این اجتماعات به گیلد (Guild) مشهور بود.

اگرچه در این میان برخی از اسامی مرسوم دیگری همچون کامیونیتی (Community)، کلن (Clan) و یا فکشن (Faction) نیز بین این اجتماعات عمومیت داشت. در حالت کلی گیلد را می‌توان گروهی از گیمرها دانست که با هدف اشتراک‌گذاری اطلاعات گردهم می‌آمدند.

با ظهور و توسعه ورزش‌های الکترونیک (eSport)، گیلدها نیزبه صورت حرفه‌ای‌تر و جدی‌تر اهداف خود را دنبال کردند. به طوریکه ما امروز شاهد رشد هر چه بیشتر تیم‌های حرفه‌ای در بازی‌های رایانه‌ای هستیم که به عنوان مثال می‌توان به گروه‌هایی همچون کلودناین (Cloud9)، فیزکلن (Faze clan) و تیم لیکویید (Team Liquid) اشاره کرد.

چه عاملی باعث رشد گیم گیلد شد؟

برخی از جوانان بازی را به عنوان یک شغل در نظر می‌گیرند و علاقه دارند در ازای انجام بازی‌های ویدیویی دستمزد دریافت کنند. در حالی که چند سال پیش چنین چیزی واقعیت بیرونی نداشت. اما امروزه یک واقعیت گریز ناپذیر است و انجام بازی‌های ویدیویی را فرصتی برای کسب درآمد و به عنوان یک حرفه در نظر می‌گیرند.

اما شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که باید از کجا شروع کرد؟ در جواب باید گقت که ساده‌ترین روش برای شروع بازی برای کسب درآمد پیوستن به یک گروه بازی است. بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای تجربیات و پیش نیازهای لازم برای ورود به این عرصه را بیان می‌کنند.

از طرف دیگر نیازی نیست که در ورزش‌های الکترونیکی کاملا حرفه‌ای باشید و ساعت‌ها به تمرینات خسته کننده بپردازید. حال می‌توانید با انتخاب یک بازی رایانه‌ای و انجام یک بازی ساده به کسب درآمد بپردازید.

 گیم گیلد در دنیای کریپتو

تفاوت زیادی بین بازی‌های سنتی و بازی‌های کریپتو وجود دارد. در حالی که در نوع سنتی تنها باید با رقیبان بازی کرد و دو گزینه پیش روی شما وجود دارد و آن اینکه یا باید حریف را شکست دهید و یا اینکه در مبارزه شکست بخورید.

اما هدف کریپتو در دنیای بازی‌های رایانه‌ای این است که به پلتفرمی برای پشتیبانی از گیمرهای جدید تبدیل شود. در این بین اگر یک بازی کریپتویی نتواند رضایت کاربران را خود جلب کند. اعضای یک گروه اجتماعی می‌تواند افراد را به سرعت تشویق به انجام یک بازی کارآمدتر سوق دهد.

 این بدان معناست که اعضای یک گروه‌ اطلاعات قابل قبولی درباره گزینه‌های بهتر در اختیار دارند و دیگر نیازی نیست که کاربری وقت خود را بیهوده تلف کند.

اما هنوز زود است که درباره کارایی گیم گیلدها تصمیم‌گیری کنیم و بگوییم که گیم گیلدها در عملکرد خود چقدر موفق بودند. اما در هر صورت ارزش این را دارد که روی این گروه‌ها حساب باز کرد.

nft crypto gaming developers 1024x536 - گیم گیلد (Gaming Guild) چه مفهومی در دنیای کریپتو دارد؟

معایب گیلدهای سنتی

جامعه برگرفته از کاربرانی که به صورت داوطلبانه به گیم کیلدها پیوسته‌اند را نمی‌توان سازمان نامید. زیرا در سازمان هر کدام از مشارکت‌کنندگان وظیفه خاصی بر عهده دارند. از طرف دیگر چنین محیطی بیشتر برای برقراری روابط و تفریحات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین در آنها هیچ نوع سطح مدیریتی خاصی وجود ندارد و تمامی کاربران در یک سطح هستند و امکان پتانسیل درآمد زایی در آنها بسیار کم و ناچیز است.

گیلدهای کریپتویی چیست؟

گیلدهای کریپتویی در قالب توکن‌های منحصربه‌فرد هستند که به صورت یک DAO مختص بازی طراحی شده‌اند. اگرچه در مقایسه با هم نوعان خود از لحاظ ویژگی‌های بازی دارای نقاط ضعف‌هایی هستند و فضای بازی چندان قدرتمندی ارائه نشده است. اما مزایای اقتصادی و کسب درآمد برای کاربران باعث شده که کاربران بسیار زیادی به این‌سو سوق داده شوند. برخی نکات مثبت چنین جوامعی را می‌توان چنین برشمرد:

  • برخی از خدمات آموزشی در ارتباط با بازی‌های کریپتویی و ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند.
  • بازی‌هایی که درآمد بالایی را نصیب کاربران خود می‌کنند را شناسایی کرده و آنها را معرفی می‌کنند.
  • ایردراپ‌های رایگان و بسیاری از برنامه‌های تشویقی را به طور عموم اعلام می‌کنند تا علاقه‌مندان دیدگاه‌های خود را ابراز نمایند.
  • دارای ابزارهایی پیشرفته برای ارزیابی کاربران هستند.
  • درباره برخی از فرایندهای حیاتی از مکانیسم حاکمیتی استفاده می‌کنند.

از آنجایی که بسیاری از بازی‌های بلاک‌ چینی طرح پانزی دارند، بدین معنی که با ورود کاربران جدید و کسب سود از آنها، اقدام به پرداخت سود برای بازیکنان قدیمی می‌کنند. از این‌رو سرمایه‌گذاری در این حوزه ریسک بسیار بالایی دارد. بنابراین سرمایه‌گذاری در برخی از گیلدهای بلاک ‌چینی اعتبار بیشتری نسبت به بقیه دارد. از از نمونه‌های بارز آن می‌توان به سرمایه‌گذاری صورت گرفته در دلفی دیجیتال (Delfy Digital)، یلد گیلد گیم (Yield Guild Game)، بلک تاور کپیتال (Blocktower Captial) اشاره کرد.

آیا گیلدهای فعال در حوزه کریپتو عملکرد موفقی داشته‌اند؟

بیش از هر چیزی موفقیت هر بازی بلاک ‌چینی وابسته به نوع بازی و محبوبیت آن در بین کاربران است. با توجه به اینکه برخی نگرانی‌ها در ارتباط با بازی‌های بلاک ‌چینی وجود دارد می‌توان چنین نتیجه‌ گرفت که هنوز این سبک از بازی‌ها در ابتدای راه قرار دارند.

با وجود اینکه بازی‌های ایجاد شده در بستر بلاک ‌چین جنبه ذاتی بسیار زیادی برای سرگرمی دارند اما می‌توان به آنها به عنوان یک منبع درآمد نیز نگاه کرد.

عموم گیلدها به فرم DAO هستند و فرایند رأی‌گیری در آن‌ها به تعداد توکن‌های حاکمیتی بستگی دارد. البته خود این نیز دارای مشکلات عمده‌ای است. به عنوان مثال، آن دسته از کاربرانی که دارای بیشترین توکن هستند تاثیر رأی آنها بیشتر از بقیه کاربران است. در هر حال بازیگران جزء نیز می‌توانند در بحث اجماع،  پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

صرف نظر از اینکه گیلدهای بلاک‌ چینی دارای مشکلات عدیده‎‌ای هستند اما به لحاظ هزینه پایین توسعه آنها و امکان کسب درآمد کاربران، آینده روشنی برای آنها قابل ترسیم است. همچنین گیلدها می‌توانند در فرایند ساخت بازی مشارکت کنند و یا اینکه آنها را می‌توان به عنوان یک صندوق سرمایه‌گذاری جمعی در حوزه بازی‌های بلاک‌ چینی در نظر گرفت.

بهترین گیلدهای حال حاضر کدامند؟

امروزه در کشورهایی مانند فیلیپین، بسیاری از طریق بازی‌های P2E امرار معاش می‌کنند. این محبوبیت زمانی آغاز شد که همه‌گیری پاندومی کرونا در حال فراگیر شدن بود. به طوریکه گیمرها توانستند از طریق آنها به کسب درآمد بپردازند.

یکی از این بازی‌های پرطرفدار اکسی ایفینیتی (Axie Infinity) بود که از طریق ThankYouAxie هشتگ‌های خود را با دیگران مبادله می‌کردند و یا اینکه از اقلام خریداری شده خود در بازی عکس گرفته و بین دیگر کاربران به اشتراک می‌گذاشتند.

گیم گیلدهای بازی‌های بلاک چینی با تشکیل سازمان‌هایی که در رأس آنها سرمایه‌گذاران، گیمرها و مدیران قرار دارند با خرید اقلام درون بازی به شکل NFT و سپس قرض دادن آنها به صدها و یا هزاران بازیکن، به عنوان واسطه عمل می‌کنند.

گیم گیلدها از بازیکنان می‌خواهند که از دارایی آنها به کسب سود بپردازند سپس در ازای قرض دادن NFT و یا هر دارایی دیگر از گیمرها اجاره و یا کارمزد دریافت می‌کنند. در بسیاری از مواقع سود دریافتی توسط گیلدها دوباره برای توسعه انجمن بازی سرمایه‌گذاری می‌شود.

هدف اصلی مشارکت و توانمندسازی افراد و بازیکنانی است که فاقد سرمایه اولیه هستند. چنین عملی بدون شک باعث افزایش طرفداران بازی‌های P2E خواهد شد. همچنین با دسترسی آسان همه بازیکنان به دارایی‌های NFT، باعث ایجاد فرصتی منصفانه می‌شود و به عبارتی یک سناریو برد-برد را برای هر یک از طرفین بازی فراهم می‌کند.

گیلدهای بازی کریپتو اکنون یکی از بزرگترین و سریع‌ترین بازارهای در حال رشد هستند. زیرا آنها می‌توانند بسیاری از مشکلات موجود در بحث بازی‌های بلاک چینی را حل کنند.

unnamed 48 - گیم گیلد (Gaming Guild) چه مفهومی در دنیای کریپتو دارد؟

یلد گیلد گیم (Yield Guild Games)

یکی از بزرگترین گیلدهای حال حاضر است که در نوامبر سال 2021 ارزش آن به رقم بی‌سابقه 720 میلیون دلار رسید. این گیلد در سال 2020 توسط گابی دیکسون (Gabby Dixon) که یک گیمر کهنه‌کار و بازیکن Axie Infinity است، تأسیس شد.

یلد گیلد گیم که تمامی فعالیت‌های آن به صورت یک سازمان غیرمتمرکز خودکار (DAO) است، به عنوان یکی از نخستین پیشگامان بازی‌های بلاک چینی شناخته می‌شود. این گیلد در ابتدا نام خود را Guild of Guilds انتخاب کرد. زیرا بسیاری از گروه‌های اجتماعی دیگر نیز در این بستر فعالیت می‌کردند.

توکن اصلی یلد گیلد گیم، YGG نام دارد و مبتنی بر استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم عرضه شده است که از آن برای مدیریت پروژه استفاده می‌کنند. براساس نقشه راهی که این گیلد ترسیم کرده، قصد دارد تمامی پروژه را به یک DAO منتقل کند و کنترل سازمان از جمله تصمیم‌گیری را به دارندگان توکن بازگرداند.

گیلد Merit Circle

گیلد Merit Circle نیز توسط سازمان غیرمتمرکز خودکار (DAO) اداره می‌شود. این سازمان همکاری تنگاتنگی با اکسی اینفینیتی دارد همچنین برنامه‌های جداگانه‌ای را برای تبادلات هر چه بیشتر با برخی از پروژه‌های دیگر همچون ایلوویوم (Illuvium)، هاش (Hash) و استار اطلس (Star Atlas) در رأس کار خود قرار داده است.

گیلد Merit Circle در نوامبر 2021 راه‌اندازی شد، اما از ژوئیه همان سال در حال توسعه بود. این پروژه با وجود این که قدمت چندانی ندارد اما بیش از 94 هزار دنبال کننده دارد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

 جمع‌بندی

گیلد گیم را می‌توان به عنوان گروه‌های بازی یا به عبارتی جامعه‌ای برای تبادل، پشتیبانی و اشتراک‌گذاری موضوعات مختلفی پیرامون یک یا چند بازی در نظر گرفت.

زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2021 رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کردند ما شاهد آن بودیم که پروژه‌های بلاک ‌چینی جدیدی به وجود آمدند. از این‌رو لازم بود که گیلدها برای ارتباط و حمایت از جامعه بازی‌های بلاک‌ چینی وارد میدان شوند.

نمی‌توان انکار کرد که هدف اصلی گیلدها افزایش علاقه بازیکنان بود اما به هر حال برای رشد و توسعه هر چه بیشتر بازی‌های بلاک ‌چینی وجود چنین سازمان‌هایی ضروری به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا