مقالات آموزشی و تحلیلی

12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

ابتدا با اصطلاحات پرکاربرد در حوزه کریپتوکارنسی و معانی آنها به طور مختصر آشنا می‌شویم، سپس به معرفی و توضیح آنها به طور کاملتر می‌پردازیم: 

ترس، عدم اطمینان و شک (Fear, Uncertainty, and Doubt) به اختصار (FUD) : انتشار ترس و اطلاعات نادرست برای کسب مزیت.

 ترس از دست دادن (Fear Of Missing Out) به اختصار (FOMO) : احساس ترسی که هنگام خرید هیجانی و کورکورانه به علت ترس از دست دادن سود به شما دست می‌دهد.

 هودل (HODL) : بخرید و آن را برای مدت طولانی نگه دارید!

بیدل (BUIDL) : سر خود را پایین نگه دارید و سیستم مالی بعدی را بسازید.

سیفو (SAFU) : وجوه امن است!

بازگشت سرمایه ( Return on Investment) به اختصار (ROI) : چقدر پول در می‌آورید (یا از دست می‌دهید).

بالاترین تمام زمان‌ها ( All-Time High) به اختصار (ATH) : بالاترین قیمت ثبت‌شده تاکنون.

پایین‌ترین تمام زمان‌ها (All-Time Low) به اختصار (ATL) : پایین‌ترین قیمت ثبت‌شده تاکنون.

تحقیقات خود را انجام دهید (Do Your Own Research) به اختصار (DYOR) : اعتماد نکنید، تأیید کنید.

راستی آزمایی دقیق (Due Diligence) به اختصار (DD) : افراد باهوش بر اساس حقایق تصمیم می گیرند.

مبارزه با پول‌شویی (Anti Money Laundering) به اختصار (AML) : مقرراتی که مجرمان را از مخفی‌کردن پول خود باز می‌دارد.

مشتری خود را بشناسید (Know Your Customer) به اختصار (KYC) : مقرراتی که مبادلات را وادار به تأیید هویت شما می‌کند.

cryptocurrency explained - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

معرفی

چه در بازار سهام باشید، چه در معاملات روزانه فارکس یا به‌تازگی به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شده باشید، اصطلاحات معاملاتی زیادی را خواهید شنید که ممکن است ناآشنا به‌نظر برسند. اصطلاحاتی مانند: FOMO، ROI، ATH، HODL؛ همه اینها به چه معناست؟ تجارت و سرمایه‌گذاری زبان خاص خود را دارد و یادگیری این اصطلاحات جدید می‌تواند دلهره‌آور باشد. با این حال، اگر بخواهید از آنچه در بازارهای مالی می‌گذرد مطلع شوید، این اصطلاحات می‌توانند بسیار مفید باشند.

در این مقاله، ما تعدادی از مهمترین اصطلاحات معاملاتی را که در صورت معامله با ارزهای دیجیتال باید بدانید، گردآوری کرده‌ایم.

1. ترس، عدم‌اطمینان و شک (FUD)

در حالی که FUD منحصرا یک اصطلاح تجاری نیست، اما اغلب در زمینه بازارهای مالی استفاده می‌شود. FUD یک استراتژی است که هدف آن بی‌اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات نادرست در مورد آن است. هدف، القای ترس و کسب مزیت به نحوی از این روش است. این می‌تواند یک مزیت رقابتی یا تاکتیکی یا سود بردن از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار بالقوه مضر باشد.

همانطور که انتظار دارید، FUD در فضای ارزهای دیجیتال بسیار رایج است. در بسیاری از موارد، سرمایه‌گذاران ممکن است در یک دارایی یک موقعیت شورت (short position) را وارد کنند و پس از ایجاد و تثبیت موقعیت خود، اخبار بالقوه مضر یا گمراه‌کننده را منتشر نمایند. به این ترتیب، می‌توان با فروش شورت یا خرید گزینه‌های فروش، سود زیادی به دست آورد. آنها همچنین ممکن است از قبل خود را در معاملات خارج از چارچوب صرافی (OTC) قرار دهند. (معاملاتی که مابین خریدار و فروشنده بدون واسطه کارگزار و یا یک صرافی انجام می‌شوند).

در بسیاری از موارد، معلوم می‌شود که اطلاعات نادرست، یا حداقل گمراه‌کننده هستند. با این حال، در برخی موارد، اطلاعات درست است. همیشه خوب است که سعی کنید همه جوانب موضوع و بحث را در نظر بگیرید. فکر کردن به اینکه مردم با به‌اشتراک گذاشتن عمومی نظرات خاص چه انگیزه‌هایی می‌توانند داشته باشند، می تواند مفید واقع شود.

fud - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

2. ترس از دست‌دادن (FOMO)

FOMO  احساسی است که سرمایه‌گذاران هنگام ازدحام برای خرید دارایی، به خاطر ترس از دست دادن فرصت سود، احساس می‌کنند. از آنجایی که احساسات سنگین درگیر هستند، FOMO توسط تعداد زیادی از مردم می‌تواند منجر به حرکت نمودار قیمت به شکل سهمی شود. سرمایه‌گذاران تحت تاثیر FOMO که از یک دارایی به دارایی دیگر همانند بازی صندلی‌های موزیکال حرکت می‌کنند؛ اغلب می‌توانند مراحل بعدی یک بازار گاوی (صعودی) را نشان دهند (منظور اینکه هجوم مردم برای خرید یک دارایی یا سرمایه مانند هجوم آنها به صندلی خالی در بازی صندلی‌های موزیکال به هنگام قطع موزیک است؛ در بازی هدف حذف‌نشدن از بازی، ولی در سرمایه‌گذاری هدف از دست ندادن فرصت سود است و این عمل آنها باعث افزایش تقاضا و بالارفتن قیمت‌ها و در نتیجه بازار صعودی می‌شود).

شرایط شدید حاکم بر بازار می‌تواند قوانین معمول بازارها را تغییر دهد. هنگامی که احساسات بیداد می‌کنند، بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است از FOMO خارج شوند. این می‌تواند منجر به حرکت‌های گسترده در هر دو جهت شود و ممکن است بسیاری از معامله‌گرانی را که سعی در مقابله با اکثریت دارند، به دام بیندازد.

 FOMO همچنین به طور معمول، هنگام طراحی برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا مشاهده پست‌ها در جدول زمانی رسانه‌های اجتماعی به‌طور دقیق به ترتیب زمانی دشوارتر است؟ این نیز به FOMO مربوط می‌شود. اگر کاربران می‌توانستند همه پست‌ها را از زمان آخرین ورود خود بررسی کنند، این احساس را خواهند داشت که همه آخرین پست‌ها را دیده‌اند.

هدف پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی با ترکیب عمدی پست‌های قدیمی و جدیدتر در جدول زمانی، القای FOMO به کاربران است. به این ترتیب، کاربران از ترس اینکه چیزی مهم را از دست بدهند، بارها و بارها پست‌ها را بررسی می‌کنند.

Fear of Missing Out e1642530339747 - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

3. هودل (HODL)

HODL اصطلاحی است که از غلط املایی کلمه (Hold) گرفته شده است. این در واقع معادل استراتژی خرید و نگه داشتن ارز دیجیتال است. HODL ابتدا در سال 2013، در یک پست معروف در فروم بیت‌کوین تلک (BitcoinTalk) ظاهر شد. این عبارت یک اشتباه املایی در عنوان بود: (I AM HODLING).

 هودل‌کردن (HODLing) به حفظ سرمایه‌گذاری ها با وجود کاهش قیمت‌ها اشاره دارد. هودلر (HODLers) معمولا در زمینه سرمایه‌گذارانی استفاده می‌شود که مسلما در تجارت کوتاه‌مدت خوب نیستند، اما می‌خواهند در معرض قیمت ارزهای دیجیتال قرار بگیرند. همچنین ممکن است برای سرمایه‌گذارانی استفاده شود که اعتقاد زیادی به یک کوین خاص دارند و قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند.

استراتژی HODLing، مشابه استراتژی خرید و نگهداری سرمایه‌گذاری (buy and hold strategy) است که از بازارهای سنتی می‌آید. سرمایه‌گذاران با استراتژی خرید و نگهداری، سعی می‌کنند دارایی‌های کم‌ ارزش را پیدا کنند و آنها را برای مدت طولانی نگه دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران این استراتژی را برای بیت کوین اتخاذ می‌کنند.

HODLing یک استراتژی بسیار سودآور برای بیت‌کوین بوده است. اگر در پنج سال گذشته، هر هفته فقط 10 دلار بیت‌کوین خریده‌ باشید، حال، سرمایه اولیه شما بیش از هفت برابر خود افزایش یافته است!

multimedia.normal.a7c2548e1f7046fd.484f444c2d63727970746f63757272656e63795f6e6f726d616c2e6a7067 - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

4. بیدل (BUIDL) 

 BUIDL یک اصطلاح مشتق از HODL است. این اصطلاح معمولا شرکت‌کنندگان صنعت ارزهای دیجیتال را توصیف می‌کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به ساخت خود (منظور ساخت و توسعه صنعت کریپتوکارنسی) ادامه می‌دهند. ایده اصلی این است که معتقدان واقعی صنعت کریپتوکارنسی بدون توجه به بازارهای خرسی وحشیانه به ساختن اکوسیستم ادامه می‌دهند. از این نظر، کسانی که استراتژی BUIDL را به کار می‌برند (BUIDLers)، واقعا به آنچه که بلاک چین و ارزهای دیجیتال می‌توانند وارد دنیا کنند، اهمیت می‌دهند و فعالانه برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند.

BUIDL طرز فکری است که هدف آن نشان دادن این است که چگونه ارزهای دیجیتال فقط در مورد حدس و گمان نیستند، بلکه درصدد ارائه این فناوری به توده‌های مردم هستند. این به عنوان یک یادآوری عمل می‌کند که سرمان را پایین نگه داریم و به ساختن زیرساخت‌هایی ادامه دهیم که ممکن است در آینده به میلیاردها نفر خدمت کند. علاوه بر این، سازندگان می‌دانند که تیم‌هایی که با ذهنیت بلندمدت به ساخت خود ادامه می‌دهند، احتمالا در بلندمدت عملکرد خوبی خواهند داشت.

5. سیفو (SAFU)

 SAFU از یک میم (meme) که توسط بیزوناچی (Bizonacci) آپلود شده، سرچشمه می‌گیرد. نقل قولی از مدیرعامل بایننس (Binance)، آقای چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) در آن گنجانده شده بود: وجوه در طول تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده پلتفرم امن هستند.

این ویدئو در حوزه ارزهای دیجیتال به سرعت پخش شد. در پاسخ، بایننس صندوق دارایی ایمن برای کاربران (SAFU) را تأسیس کرد، یک صندوق بیمه اضطراری که با 10 درصد کارمزد معاملات تامین می‌شود. این وجوه در یک کیف پول سرد جداگانه ذخیره می‌شود. ایده این است که SAFU امکان فراهم‌کردن پوشش برای کاربران در موارد از دست‌دادن وجوه را داشته باشد و پوشش محافظتی اضافی برای کاربران بایننس ارائه دهد. به همین دلیل است که ممکن است اغلب این عبارت را بشنوید (وجوه SAFU هستند).

6. بازگشت سرمایه (ROI)

بازگشت سرمایه (ROI) راهی برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری است. ROI بازده سرمایه‌گذاری را نسبت به هزینه اولیه اندازه‌گیری می‌کند. همچنین روشی مناسب برای مقایسه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف است.

در اینجا نحوه محاسبه ROI آورده شده است. برای محاسبه، شما ارزش فعلی سرمایه‌گذاری (Current Value) را می‌گیرید و هزینه اصلی سرمایه‌گذاری (Original Cost) را از آن کم می‌کنید. سپس عدد بدست‌آمده را بر هزینه اصلی تقسیم می‌کنید.

ROI = (Current Value – Original Cost) / Original Cost

فرض کنید بیت کوین را با قیمت 6000 دلار خریداری کرده‌اید. قیمت فعلی بیت‌کوین در بازار اکنون 8000 دلار است.

ROI = (8000-6000)/6000

ROI = 0.33

این به این معنی است که سرمایه شما به نسبت سرمایه اولیه شما 33 درصد بیشتر شده است. همچنین ارزش این را دارد که میزان کارمزد (یا نرخ بهره) را که باید بپردازید در محاسبه وارد کنید تا تصویر دقیق‌تری از نرخ بازگشت سرمایه بدست بیاورید.

با این حال، اعداد خام تنها عامل دخیل نیستند. هنگام مقایسه سرمایه‌گذاری‌ها، عوامل دیگری نیز نقش دارند. خطرات چیست؟ افق زمانی چیست؟ نقدینگی دارایی چقدر است؟ آیا لغزش می‌تواند روی قیمت خرید شما تأثیر بگذارد؟ ROI به خودی خود معیار نهایی نیست، اما ابزار مفیدی برای سنجش عملکرد سرمایه‌گذاری شماست. محاسبه اندازه موقعیت زمانی که به بازده سرمایه‌گذاری فکر می‌کنید بسیار مهم است.

Return On Marketing Spend – An Overview - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

 7. بالاترین تمام زمان (ATH)

ATH به معنی بالاترین قیمت ثبت‌شده برای یک دارایی است. به عنوان مثال، ATH بیت‌کوین در طول بازار صعودی 86،2017/19798 USDT در جفت بازارBTC/USDT در بایننس بود. این بدان معناست که این بالاترین قیمتی بود که بیت‌کوین در این جفت بازار تا آن زمان معامله شد.

یکی از جنبه‌های قانع‌کننده از رسیدن یک دارایی به بالاترین زمان، این ایده است که تقریبا همه کسانی که خرید کرده‌اند سود برده‌اند. اگر دارایی در بازار نزولی طولانی‌مدت بوده باشد، بسیاری از معامله‌گرانی که چمدان‌های زیانده را در دست دارند، احتمالا زمانی که موقعیت آنها به نقطه سربه سر رسید، می‌خواهند از بازار خارج شوند .

با این حال، اگر دارایی ATH خود را نقض کند، هیچ فروشنده‌ای باقی نمی‌ماند که منتظر خروج در نقطه سربه‌سر باشد. به همین دلیل است که برخی از نقض‌های ATH به عنوان «شکست‌های آسمان آبی» یاد می‌کنند، زیرا لزوما هیچ ناحیه مقاومت آشکاری در پیش نیست.

رد شدن از ATH

رد شدن از ATH نیز اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است. چرا؟ معامله‌گران روزانه نیز ممکن است با سفارش‌های بازار از فرصت استفاده کنند تا به سود سریع برسند و با قیمت بالاتر دارایی خود را به فروش برسانند.

آیا رد شدن از ATH به این معنی است که قیمت برای همیشه بالا خواهد رفت؟ البته که نه. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در برخی مواقع به دنبال کسب سود هستند و ممکن است سفارش‌های محدودی را در سطوح قیمتی خاص تعیین کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که سطوح ATH قبلی بارها و بارها نقض شود.

حرکات سهمی شکل اغلب منجر به افت قیمت بسیار شدید می‌شود، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران زمانی که متوجه می‌شوند روند صعودی ممکن است به پایان برسد، به سمت خروج عجله می‌کنند. برای نمونه می‌توانید کاهش قیمت، پس از حرکت سهمی شکل بیت کوین به 20000 دلار در دسامبر 2017 را بررسی کنید.

 پس از رسیدن ATH، به 86/19798 دلار، بیت‌کوین در عرض چند روز تقریبا 45 درصد سقوط کرد ( در طی 5 روز از قیمت حدود 20000 دلاری تا قیمت 11000 دلار سقوط کرد). به همین دلیل است که همیشه مدیریت ریسک و استفاده از حد ضرر بسیار مهم است.

9. پایین‌ترین تمام زمان (ATL)

نقطه مقابل ATH، پایین‌ترین تمام زمان (ATL)، پایین‌ترین قیمت یک دارایی است. به عنوان مثال، پایین‌ترین قیمت BNB در روز اول معاملات، 0.5 USDT در جفت بازار BNB/USDT بود.

شکستن یک ATL می‌تواند به اثری مشابه با شکستن ATH، اما در جهت مخالف منجر شود. بسیاری از دستورات توقف ممکن است زمانی که پایین‌ترین زمان قبلی نقض می‌شود، فعال شوند و منجر به حرکت شدید به پایین شوند.

از آنجایی که هیچ سابقه قیمتی کمتر از پایین‌ترین قیمت زمان قبلی وجود ندارد، ارزش بازار فقط می‌تواند پایین بیاید و حتی پایین و پایین‌تر بیاید. از آنجایی که لزوماً نکات منطقی برای توقف آن وجود ندارد، خرید در چنین مواقعی بسیار پرریسک است.

بسیاری از معامله‌گران منتظر یک تغییر روند تاییدشده توسط میانگین متحرک مهم یا شاخص دیگری خواهند بود تا حتی وارد یک موقعیت لانگ (long position) شوند. در غیر این صورت، ممکن است آنها کیف را برای مدت طولانی نگه دارند و در موقعیتی به دام بیافتند که قیمت مدام پایین و پایین‌تر می‌رود.

9. خودتان تحقیق کنید (DYOR)

 وقتی صحبت از بازارهای مالی می‌شود، DYOR اصطلاحی است که در ارتباط نزدیک با تحلیل بنیادی (FA) قرار دارد. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران باید تحقیقات خود را در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود انجام دهند و به دیگران متکی نباشند که این کار را برای آنها انجام دهند. عبارت اعتماد نکن، تأیید کن (یک عبارت رایج در بازارهای ارزهای دیجیتال با معنای مشابه است)

موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تحقیقات خود را انجام می‌دهند و به نتایج مورد نظر خود می‌رسند. به این ترتیب، هر کسی که می‌خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، باید استراتژی معاملاتی منحصربه‌فرد خود را دنبال کند. این همچنین ممکن است منجر به اختلاف‌نظر بین سرمایه‌گذاران مختلف شود که بخشی کاملا طبیعی از سرمایه‌گذاری و تجارت است. یک سرمایه‌گذار ممکن است نسبت به یک دارایی در موقعیت گاوی باشد، در حالی که امکان دارد دیگری در یک موقعیت خرسی قرار گرفته باشد.

نظرات مختلف می@تواند برای استراتژی‌های مختلف وجود داشته باشد و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران موفق استراتژی‌های بسیار متفاوتی خواهند داشت. ایده اصلی این است که همه آنها تحقیقات خود را انجام دادند، به نتایج خود رسیدند و تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را بر اساس آن اتخاذ کردند.

960x0 - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

10. دقت لازم (DD)

راستی آزمایی دقیق (DD) تا حدودی با DYOR مرتبط است. این به بررسی و مراقبتی اشاره دارد که از یک فرد منطقی یا یک کسب‌وکار انتظار می‌رود قبل از توافق با طرف دیگر انجام دهد.

زمانی که نهادهای تجاری منطقی به توافق می‌رسند، انتظار می‌رود که دقت لازم را در مورد یکدیگر انجام دهند. چرا؟ هر بازیگر منطقی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ پرچم قرمز بالقوه‌ای در این معامله وجود ندارد. در غیر این صورت، چگونه می‌توانند خطرات احتمالی را با منافع مورد انتظار مقایسه کنند؟

همین امر در مورد سرمایه‌گذاری نیز صادق است. هنگامی که سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری‌های بالقوه هستند، باید بررسی‌های لازم را در مورد پروژه انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانند تمام ریسک‌ها را در نظر بگیرند. در غیر این صورت، آنها کنترل تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را نخواهند داشت و ممکن است در نهایت انتخاب‌های اشتباهی انجام دهند.

11. مبارزه با پولشویی (AML)

مبارزه با پولشویی (AML) به تعدادی از مقررات، قوانین و رویه‌هایی اشاره دارد که هدف آنها جلوگیری از مخفی‌کردن پول‌های به دست آمده غیرقانونی به عنوان درآمد مشروع توسط مجرمان است. رویه‌های AML کار را برای مجرمان سخت‌تر می‌کند که پول‌هایشان را با پنهان‌کردن یا پوشش‌دادن آن‌ها به‌عنوان منابع قانونی «پولشویی» کنند.

مجرمان همیشه به دنبال راه‌هایی برای پنهان کردن منبع واقعی سرمایه خود هستند. با توجه به پیچیدگی بازارهای مالی، راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. محصولات مشتقه متشکل از محصولات مشتقه، و دیگر دسیسه‌های پیچیده بازار می‌توانند ردیابی منبع واقعی سرمایه را بسیار دشوار کنند (البته غیرممکن نیست).

مقررات AML مؤسسات مالی مانند بانک‌ها را ملزم می‌کند تا تراکنش‌های مشتریان خود را تحت‌نظارت قرار دهد و فعالیت‌های مشکوک را گزارش کند. به این ترتیب، مجرمان کمتر از پولشویی وجوهی که به‌طور غیرقانونی به دست آورده‌اند، فرار می‌کنند.

Anti Money Laundering 1024x803 - 12 اصطلاحی که هر معامله‌گر کریپتوکارنسی باید بداند

12. مشتری خود را بشناسید (KYC)

بورس‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی باید با دستورالعمل‌های ملی و بین‌المللی مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) و نزدک (NASDAQ) باید از مقررات تعیین‌شده توسط دولت ایالات متحده پیروی کنند.

مشتری خود را بشناسید (KYC) یا  راهنمای شناسایی مشتری، تضمین‌کننده این است که مؤسساتی که تسهیل‌گر تجارت ابزارهای مالی هستند، هویت مشتریان خود را تأیید کنند. چرا این مهم است؟ دلیل اصلی آن به حداقل‌رساندن خطر پولشویی است.

علاوه بر این، مقررات KYC فقط برای شرکت‌کنندگان در صنعت مالی معتبر نیست. بسیاری از بخش‌های دیگر نیز باید از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند. دستورالعمل‌های KYC به طور کلی بخشی از یک سیاست بسیار گسترده‌تر ضد پولشویی (AML) است.

جمع‌بندی

شرایط معاملات ارزهای دیجیتال در ابتدا ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسند. اما اکنون شما بخش خوبی از آنها را می‌شناسید، بنابراین می‌توانید در مورد همه این اختصارات احساس شناخت بیشتری داشته باشید. مطمئن شوید که هنگام مواجه با FUD به DYOR  بپردازید، نه اینکه کورکورانه و با FOMO به کوینی که به ATH رسیده است وارد شوید، از HODLing و BUIDLing نیز غفلت نکنید!

شناخت و به کارگیری درست و بجای این اصطلاحات می‌تواند بسیاری از ریسک‌های معاملاتی شما را کاهش داده و در سودآوری بیشتر شما از این بازار موثر واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا