دانشنامهمفاهیم پایه

BUSD چیست؟ | همه چیزهایی که باید درباره دلار بایننس بدانید

اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت کرده باشید حتماً تاکنون با رمزارز BUSD مواجه شده‌اید. این ارز دیجیتال از بدو پیدایش با استقبال بسیار خوبی روبرو شده و همواره جزو باارزش‌ترین رمزارزهای بازار بوده است. در این مقاله از رابین‌کش قصد داریم تا با BUSD یا دلار بایننس بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین تمام مفاهیم مربوط این استیبل کوین را بررسی کنیم.

همان‌طور که اشاره شد دلار بایننس یک استیبل کوین است. استیبل کوین‌ها دارای یک پشتوانه فیزیکی یا پول فیات است. این ارز همواره ارزش خود را برابر با پشتوانه خود نگه می‌دارند. در نتیجه این نوع رمز ارزها از تلاطم‌های بازار ارز دیجیتال در امان بوده و درگیر نوسانات موجود در آن نمی‌شوند. دلار بایننس نیز با پشتوانه دلار آمریکا عرضه شده است. به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بدون خارج کردن سرمایه خود از بلاک‌چین، دارایی خود را با نوسان بسیار کم نگهداری کنند.

معرفی دلار بایننس

BUSD 3 - BUSD چیست؟ | همه چیزهایی که باید درباره دلار بایننس بدانید

شاید اولین مواجهه کاربران ارز دیجیتال با BUSD در صرافی بایننس شکل‌گرفته باشد. این توکن در بین جفت ارزهای معاملاتی بایننس ارائه شده و به‌عنوان نسخه دیجیتالی دلار آمریکا مورداستفاده قرار می‌گیرد. به طور خلاصه دلار بایننس ارزشی متصل به دلار آمریکا داشته و در زمره ارزهای باثبات یا استیبل کوین‌های بازار دسته‌بندی می‌شود.

فلسفه وجودی دلار بایننس نیز مثل سایر استیبل کوین‌های موجود، جلوگیری از خروج سرمایه از بلاک‌چین است. Paxos Trust Company مالک و مسئول پروژه BUSD، به‌صورت ماهانه وضعیت ذخایر فیزیکی و پشتوانه‌ای دلار بایننس را منتشر می‌کند. همین شفافیت باعث ایجاد اقبال عمومی به سمت این ارز دیجیتال شده است.

سؤالی که احتمالاً برای افراد تازه‌وارد مطرح باشد این است که چرا معامله‌گران و سرمایه‌گذاران استیبل کوین‌ها مخصوصاً BUSD را خریده و نگهداری می‌کنند؟ می‌دانیم که ارزهای باثبات بخش بسیار مهمی از اکوسیستم رمزارزها هستند. در ادامه تلاش می‌کنیم تا با بازکردن این مفهوم، دلیل خرید و نگهداری استیبل کوین‌ها به‌ویژه BUSD را توضیح دهیم.

پاسخ دقیق به سوال BUSD چیست؟

دلار بایننس حاصل همکاری کمپانی Paxos و صرافی Binance است. پیش از پیدایش دلار بایننس کمپانی Paxos در زمینه ارائه خدمات و محصول به شرکت‌های خارجی از طریق بلاک‌چین فعال بوده و یک استیبل کوین منحصربه‌فرد داشت. نام ارز باثبات Paxos که با پشتوانه طلا ایجاد شده بود، PAX Gold یا به‌اختصار PAXG بود. پس از تجربه موفق در PAXG این کمپانی تصمیم گرفت تا در یک همکاری مشترک با صرافی بین‌المللی بایننس یک استیبل کوین دیگر با پشتوانه دلار آمریکا ایجاد کرده و نام آن را BUSD قرار دهد.

کمپانی Paxos به تعداد عرضه کل BUSD دلار آمریکا را در بانک‌های ایالات متحده ذخیره کرده. همچنین آنها را تحت بیمه FDIC درآورده است. شفافیت حاکم بر این سازوکار به حدی است که بسیاری از کاربران بازار ارز دیجیتال تصمیم گرفته‌اند دارایی‌های خود را از تتر به BUSD تبدیل کرده و به آن اعتماد کنند. ساده‌ترین و رایج‌ترین مدل و کارکرد استیبل کوین‌ها وقتی است که قیمت دلار کاهش یا افزایش داشته باشد، در نتیجه قیمت دلار بایننس نیز به همان میزان تغییر می‌کنند.

سه ویژگی اصلی و کلیدی BUSD دسترسی آسان، سرعت و انعطاف‌پذیری بالای آن است. این رمزارز به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون خارج کردن دارایی خود از بلاک‌چین به‌سرعت و به‌راحتی آنها را تبدیل کنند. با استفاده از این ارز دیجیتال کاربران می‌توانند با سرعت بالا و در حجم زیاد دارایی خود را با کارمزد کم در سرتاسر جهان جابه‌جا کنند. در حال حاضر این توکن در سه بلاک‌چین اتریوم، Binance Smart Chain و Binance Chain فعال است.

نحوه کار BUSD چگونه است؟

مکانیزم عمل BUSD در مقایسه با سایر استیبل کوین‌ها به نسبت ساده است. گفتیم که نسبت عرضه BUSD با دلار آمریکا ۱:۱ است، در نتیجه وقتی که کاربران قصد فروش BUSD و خروج از بلاک‌چین را داشته باشند کمپانی Paxos به میزان مدنظر کاربر توکن BUSD را سوزانده و ارز فیات در اختیار او قرار می‌دهد. این مکانیزم باعث ثابت ماندن نسبت ۱:۱ می‌شود.

از طرفی زمانی که قیمت دلار کاهش داشته باشد، معامله‌گران به سمت خرید بیشتر BUSD می‌روند. در این صورت کاربران حتی اگر BUSD را در قیمت ۰.۹۸ نیز بخرند سود می‌کنند. این افزایش تقاضا به طور طبیعی باعث افزایش قیمت توکن شده و پس از رسیدن آن به قیمت ۱ دلار مجدد نسبت ۱:۱ بازیابی خواهد شد.

نظارت بر عملکرد دلار بایننس چگونه است؟

BUSD 2 1024x576 - BUSD چیست؟ | همه چیزهایی که باید درباره دلار بایننس بدانید

اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) روی کار کمپانی Paxos نظارت می‌کند. این اداره مقررات ویژه‌ای را برای نحوه عملکرد استیل کوین‌ها تدوین کرده و فرایند توکن‌سوزی و ایجاد توکن در Paxos را قانونمند کرده است. البته کمپانی Paxos و صرافی بایننس نیز به منشور اعتماد سازمان و قوانین بانکی نیویورک پایبند بوده و تا کنون هیچ گزارش خلافی از آنها ثبت نشده است.

از طرفی یک تابع جدید نیز تحت عنوان SetLawEnforcementRole به BUSD و قراردادهای هوشمند آن اضافه شده و Paxos را ملزم به رعایت قوانین تدوین شده در NYDFS می‌کند.

چرا مردم از BUSD استفاده می‌کنند؟

باتوجه‌به مطالبی که گفته شد استفاده از دلار بایننس کاربردهای گوناگونی دارد. در ادامه با دلایل اقبال عمومی مردم به BUSD خواهیم پرداخت.

اجتناب از نوسانات بازار

بازار ارز دیجیتال بسیار پرتلاطم و ناپایدار است. بسیاری از سرمایه‌گذاران با شدت‌گرفتن نوسانات در بازار ترجیح می‌دهند که دارایی خود را از نوسان خارج کرده و منتظر آرام شدن بازار بمانند. دلار بایننس این امکان را فراهم کرده که کاربران و معامله‌گران با تبدیل دارایی خود، از دوره‌های بی‌ثباتی بازار به‌سلامت عبور کنند.

تضمین سود بدون نیاز به تبدیل دارایی به ارز فیات

کاربرد دیگر BUSD تضمین سود معامله افراد است. بسیاری از کاربران پس از به سود رسیدن معامله خود، به دنبال روشی برای نقدکردن و تثبیت سود خود هستند. در این حالت تمام کاربران می‌توانند سودهای خود را از معاملات مختلف به دلار بایننس تبدیل کرده و از تثبیت آن اطمینان حاصل کنند.

آربیتراژ

آربیتراژ به معنی کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار است. همان‌طور که گفته شد یکی از راه‌های کسب سود از BUSD در حین کاهش قیمت دلار و ایجاد اختلاف قیمت در آن است. بسیاری از کاربران آربیتراژ را به‌عنوان روشی برای کسب درآمد اتخاذ می‌کنند، با استفاده از دلار بایننس امکان آربیتراژ نیز برای افراد مختلف فراهم است.

تفاوت BUSD با سایر استیبل کوین‌ها

BUSD 1 - BUSD چیست؟ | همه چیزهایی که باید درباره دلار بایننس بدانید

دلار بایننس به چند دلیل مهم با سایر استیبل کوین‌های بازار متفاوت است. اولین و مهم‌ترین دلیل آن بهره‌گیری از پشتوانه ارز فیات است. دسته بزرگی از استیبل کوین‌های موجود در بازار پشتوانه رمزارزی دارند. از معروف‌ترین استیبل کوین‌ها با پشتوانه ارز دیجیتال باید به DAI اشاره کرد. از طرفی گونه‌ای دیگر از استیبل کوین‌ها نیز وجود دارند که هیچ پشتوانه‌ای نداشته و صرفاً با الگوریتم‌هایی برای ایجاد و سوزاندن توکن‌ها کنترل می‌شوند. دلار بایننس با داشتن پشتوانه دلار آمریکا یکی از معتبرترین ارز‌های فیات دنیا را به‌عنوان پشتوانه مالی خود دارد.

اما بارزترین تفاوت دلار بایننس با سایر استیبل کوین‌هایی که پشتوانه فیات دارند چیست؟ بدون شک شفافیت، بازرسی‌ها و حسابرسی‌های مختلف بارزترین نقطه قوت و تفاوت BUSD با سایر ارزهای باثبات است. ممیزی‌های منظمی هر ماهه از حساب این ارز دیجیتال توسط کمپانی Paxos منتشر می‌شود. به‌غیر از ادعای Paxos، شرکت حسابداری Withum نیز به‌صورت جداگانه روی عملکرد مالی و حساب‌های مالی این کمپانی نظارت می‌کند.

از کجا می‌توان BUSD خرید؟

صرافی‌های معتبری از جمله صرافی بایننس این ارز دیجیتال را در خود لیست کرده‌اند. از طرفی افراد با ارسال درخواست به کمپانی Paxos نیز می‌توانند به‌صورت مستقیم پول فیات خود را به BUSD تبدیل کنند. البته تمام این روش‌ها برای کاربران ایرانی با محدودیت‌ها و خطراتی همراه است. بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی آی‌پی کاربران ایرانی را محدود کرده و دارایی آنان را در معرض ریسک بلوکه شدن قرار می‌دهند.

بهترین راه برای خرید دلار بایننس و سایر رمزارزها استفاده از صرافی‌های مطمئن و معتبر ایرانی مانند رابین‌کش است. با استفاده از صرافی‌های ایرانی بدون نگرانی از بابت مسدود شدن حساب خود و با استفاده از کارت‌های بانکی ایرانی می‌توانید نسبت به خریدوفروش دلار بایننس اقدام کنید.

صرافی رابین‌کش با استفاده از تیم توسعه‌دهنده قوی، پشتیبانی مؤثر و در اختیار گذشتن امکانات حرفه‌ای معامله یکی از امن‌ترین صرافی‌های ایرانی است. کاربران می‌توانند در آن با خیال راحت نسبت به خریدوفروش ارز دیجیتال اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا